Článek

Vladimír Záleský za války pomáhal zajatcům, nacistům škodil: Zemřel v požehnaném věku 92 let

 
Ve věku nedožitých 93 let na konci března zemřel Vladimír Záleský, pekař z Litomyšli, který za druhé světové války jako mladík pomáhal zajatcům z projíždějících transportů a nacistům se naopak snažil škodit.
06.04.2021 22:25 |

podobné články

Podobné články

Zaorálek spíš škodil, než pomáhal, tvrdí producent Lichtenberg. Krize tvrdě dopadla i na herce

 
Komplikované koronavirové jaro se podepsalo ekonomicky na absolutní většině českých divadelních scén. Necelých šest měsíců po odehrání posledního představení se otevírají i brány Divadla Broadway. „Pro nás byly dopady opatření proti koronaviru drtivé,“ přiznal majitel divadla Oldřich Lichtenberg. O tom, s jakými dopady se museli poprat, jak připraveni se cítí na novou sezónu, co mají společného herci a fotbalisti, i proč podle něj ministr Zaorálek více škodil, než pomáhal,  hovořil v Epicentru Blesk Zpráv.
26.08.2020 05:25 |

podobné články

Zemřel plukovník Vladař (†93). Nacistům škodil sabotážemi, ve školách je líčil dětem

 
Požehnaného věku 93 let se dožil válečný veterán Oldřich Vladař. Muž, který byl během druhé světové války členem odboje, v němž se podílel na sabotážích, zemřel den před Štědrým dnem v olomoucké Vojenské nemocnici. Informoval o tom ředitel nemocnice Martin Svoboda. Poslední rozloučení s Vladařem, který byl před 13 lety jmenován plukovníkem, proběhne 3. ledna, informoval o tom server idnes.cz.
31.12.2018 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Martin Svoboda (66 článků)

Nevěřící jako dárci orgánů: ISIS vyřezává zajatcům játra a dává je muslimům

 
Obavy, že Islámský stát obchoduje s lidskými orgány, jsou opět o něco reálnější. Objevily se totiž dokumenty, podle kterých mají členové organizace povoleno odebírat orgány zdravým zajatcům i v případech, že je takový zákrok zabije. Listiny zveřejnila agentura Reuters.
27.12.2015 05:05 |

podobné články

Matušovská (KSČM): Nové vedení krajů konečně řeší „zpackanou“ dopravní obslužnost

 
V pondělí 12. 11. 2012 byl valnou hromadou společnosti OREDO (Organizátor regionální dopravy), odvolán dlouholetý ředitel Vladimír Záleský.
14.11.2012 06:55 |

podobné články

Japonská firma se omluvila za využívání Američanů k otrocké práci

 
Japonská firma Mitsubishi se omluvila za využívání amerických zajatců k otrocké práci v období druhé světové války. Západní média to považují za historický krok. Jde totiž o první japonský podnik, který se otevřeně omluvil za příkoří spáchané americkým zajatcům za války. 
20.07.2015 08:05 |

podobné články

Zemřel František Šedivý (†93). Bojoval proti nacistům, 12 let ho drželi v lágru komunisté

 
Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu ČTK oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.
24.02.2021 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Milada Horáková (463 článků)

Tereza Spencerová: Mládež bude vzhlížet k nacistům? Silné kafe. A zprávy o stavu NATO

 
OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ „Bourání památníků nám šlo vždycky a dějiny jsme přepisovali už také mnohokrát. Nyní vše opravdu jako by směřovalo k tomu, aby naše mladší generace za pár let – přinejmenším ve vztahu k druhé světové válce – vzhlížely k nacistům… To je ale fakt už hodně silné kafe,“ obává se analytička Tereza Spencerová na okraj „kauzy Řeporyje“. Ve svém pravidelném shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz se však věnuje zejména rozklížené Severoatlantické alianci (NATO). Například překvapivému názoru německých občanů na spolupráci s USA.
05.12.2019 08:40 |

podobné články

Wagnerová: Kalouska k nacistům nepřirovnávám, to je dezinterpretace

 
Místopředsedkyně Ústavního soudu (ÚS) Eliška Wagnerová se ohradila proti tvrzení, že přirovnala ministra financí a místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska k nacistům.
09.05.2011 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7330 článků)

Bob Dylan přirovnal Chorvaty k nacistům

 
Přirovnáním Chorvatů ke Ku-klux-klanu a nacistům pobouřil obyvatele jadranské republiky americký písničkář Bob Dylan (71).
02.10.2012 02:35 |

podobné články

Osobnosti: Bob Dylan (249 článků)

Škromach: Nečasovu vládu přirovnal k nacistům! Chtějí prý rozkrást, co se dá

 
Zdeněk Škromach pořádně přiložil pod kotel kritiky současného pravicového kabinetu. Nečasovu vládu přirovnal k nacistům při ruském tažení, uplatňujícím taktiku spálené země.
09.05.2013 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Škromach (594 článků)

Škromach přirovnal vládu k nacistům. Bolševický křupan, reagovala koalice

 
Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach ve středu, tedy v den, kdy si země připomněla Den vítězství v druhé světové válce, přirovnal současnou vládu k nacistům. A to kvůli tomu, že bude uzavřena dětská léčebna Vesna v Janských Lázních. Politici stran vládní koalice si to nenechali líbit a označili Škromacha za bolševického křupana a buřtgulášového populistu.
09.05.2013 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Škromach (594 článků)

Fidel Castro přirovnal představitele NATO k nacistům

 
Co článek z pera vysloužilého vůdce kubánské revoluce Fidela Castra, to perla. V textu, který vyšel na portálu Cubadebate, přirovnal členy Severoatlantické aliance k nacistům. Politika Spojených států a Evropské unie podle něj v nejbližší době docela zkrachuje, dolar a euro se dostanou pod nadvládu čínského jüanu a ruského rublu. 
02.09.2014 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Fidel Castro (202 článků)

Německo tvrdě jde po odpůrcích imigrace. Podle zákona sepsaného po válce proti nacistům

 
Historik Aleš Valenta, spolupracující s Institutem Václava Klause, na serveru Neviditelný pes popsal, jak se prý dnes v Německu vypořádávají s nepohodlnými názory. Slouží k tomu zákon, který byl původně namířen proti nacistům. Dnes prý lze s pomocí tohoto zákona zúčtovat s lidmi, kteří odmítají podporovat migraci, práva sexuálních menšin a tak podobně.
29.07.2016 08:55 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10328 článků) , Aleš Valenta (74 článků)

Bojoval proti nacistům, vydržel zajetí i uranové doly: Zemřel válečný hrdina Josef Holec

 
Ve věku 99 let zemřel minulý týden válečný hrdina a bývalý politický vězeň Josef Holec, který za druhé světové války nastoupil do Svobodovy armády a v jejích řadách se probojoval až do Československa. Holcovo úmrtí oznámil na svých internetových stránkách Památník Lidice. Plukovník Holec v roce 2012 získal Cenu Paměti národa.
24.03.2018 14:00 |

podobné články

„Spravedlivý boj za vlast“ prohrál Josef Pohl (†39) na popravišti. Komunisté ho zavraždili tam, co Horákovou

 
Byl jedním z těch, kteří v kritických chvílích českého národa neváhali pozvednout ruku se zbraní proti nacistům. Statečnost během války prokázal ještě několikrát. Také za ni obdržel medaili Za chrabrost před nepřítelem, i se mohl pyšnit sovětskou medailí Za odvahu. Ostatně po boku rudé armády pomáhal osvobozovat Československo a Prahu. Jmenoval se Josef Pohl (†39) a osudnou se mu nestala válka, ale pankrácké popraviště, kde 25. května 1950 vydechl naposledy.
25.05.2020 20:25 |

podobné články

Vojačka vyřezávala zajatcům na čela kříže. Teď dostala za válečné zločiny 14 let

 
Soud v Sarajevu ve středu odsoudil ke 14 letům vězení bývalou příslušnici chorvatského vojska Azru Bašičovou. Jde o dosud nejtvrdší rozsudek vynesený nad ženou za válečné zločiny spáchané během občanské války v Bosně, napsala agentura AFP.
27.12.2017 20:40 |

podobné články

Ve věku 92 let zemřel veterán z 2. světové války Opočenský

 
Ve věku 92 let zemřel dnes ráno po dlouhé nemoci válečný veterán Bedřich Opočenský. Na twitteru to oznámil ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Za druhé světové války se Opočenský zapojil do odboje a v závěru války se stal tankistou v československé zahraniční armádě bojující po boku Rudé armády na východní frontě.
29.10.2016 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1793 článků)

Do konce života tě budu milovat. Catherine Zeta-Jones sdílela vzpomínku na tchána Kirka (✝103)

 
V požehnaném věku 103 let ve středu 5. února zemřel americký herec Kirk Douglas . „Pro svět to byla legenda, herec zlatého filmového věku, který se i zlatého věku dožil. Měl humanitární cítění a věřil ve spravedlnost, čímž stanovil standard, o který bychom měli všichni usilovat,“ uvedl v oznámení jeho syn, herec Michael Douglas  (75) .
06.02.2020 10:05 |

podobné články

Osobnosti: Michael Douglas (469 článků) , Kirk Douglas (55 článků) , Kirk Douglas (37 článků) , Michael Douglas (21 článků) , Michael Douglas (17 článků) , Kirk Jones (12 článků) , Kirk Jones (6 článků) , Kirk Jones (6 článků) , Douglas Douglas (27 článků) , Douglas Douglas (34 článků) , Douglas Douglas (27 článků)

Zemřel literární vědec Vladimír Binar. Držiteli Ceny Jaroslava Seiferta bylo 74 let

 
Ve věku 74 let zemřel ve středu 13. ledna literární vědec, editor, spisovatel a překladatel Vladimír Binar. ČTK to dnes řekl jeho kolega z Filozofické fakulty UK Jan Wiendl. V tamním Ústavu české literatury a komparatistiky Binar působil. Vladimír Binar zemřel při operaci srdce, pro niž se lékaři rozhodli kvůli jeho náhlým zdravotním komplikacím. V roce 2012 dostal komunistickým režimem perzekvovaný autor Cenu Jaroslava Seiferta, kterou udílí Nadace Charty 77. Je autorem dalších próz a veršů (Playback, Emigrantský snář, Hlava žáru), napsal knihu Čin a slovo o Jakubu Demlovi. Od 1989 byl redaktorem v nakladatelství Práce, v roce 1990 se vrátil na FF UK.
15.01.2016 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Jakub Deml (4 články) , Jaroslav Seifert (36 článků)