Článek

Vláda projedná zákon o podpoře bydlení či program asistovaného návratu Ukrajinců

 
Zákon o podpoře bydlení, který má systémově řešit bytovou nouzi v Česku a pomoci k efektivnějšímu nastavení potřebných investic do bydlení, projedná na dnešním zasedání vláda. Kabinet by se měl zabývat i pilotním projektem programu pro asistovaný dobrovolný návrat uprchlíků, kteří pobývají v Česku po ruské invazi a chtějí se vrátit na Ukrajinu například z rodinných či zdravotních důvodů.
15.05.2024 16:45 |

podobné články

Podobné články

100% růst kriminality Ukrajinců. „Nízká.“ Zde celá pravda

 
Na semináři Vnitřní bezpečnost a odolnost státu se řešila i kriminalita. Dle Tomáše Kubíka, náměstka policejního prezidenta, se zvedla kriminalita Ukrajinců o 100 %, tedy z 2,1 % na 4,2 %. Ovšem vzhledem k tomu, kolik do ČR Ukrajinců přibylo, to nepovažuje za znepokojující a kriminalita Ukrajinců je prý ještě nízká. Pokud jde o ukrajinskou kriminalitu, prý falšují řidičáky, řídí i přes zákaz nebo pod vlivem alkoholu. A páchají nebo jsou oběťmi podvodů. Nicméně dle statistik vězeňské služby je mezi zadrženými obviněnými nejvíce právě Ukrajinců. Zde je celá pravda.
30.05.2023 12:55 |

podobné články

Vláda schválila zákon o podpoře bydlení, má ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí

 
Vláda dnes schválila zákon o podpoře bydlení, který má vytvořit systémovou podporu pro osoby ohrožené bytovou nouzí. Takových lidí je v Česku až 1,6 milionu. Zákon se podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zaměřuje především na rodiny s dětmi a seniory, u kterých nejvíce hrozí ztráta běžného bydlení, uvedlo v tiskové zprávě. Spolu s tím vláda také schválila pozměňovací návrh ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který umožní pronajímatelům jednodušší vystěhovávání problémových nájemníků.
13.06.2024 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Blažek (842 článků)

Vláda by v blízké době měla projednat návrh zákona o podpoře v bydlení

 
Vláda by v blízké době měla projednat návrh zákona o podpoře v bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Podle něj by měla vzniknout kontaktní místa poskytující poradenství a zprostředkovávat bydlení sociálně slabším osobám zasažených bytovou nouzí. Informovaly o tom iniciativa Za bydlení, senátorka Miluše Horská (nestr. za KDU-ČSL) a další subjekty, které schválení podporují a podobu návrhu dnes představily v budově Senátu. V platnost by zákon mohl vyjít v červenci příštího roku.
10.04.2024 17:05 |

podobné články

Státní bezúročná půjčka na bydlení? Šichtařová rozsápala Fialovu koalici: Bydlení není právem. Máte právo si na bydlení vydělat!

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Je záhadou, proč si uskupení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stále ještě říká středopravé, když přišlo s typicky levicovým nápadem na podporu bydlení. Koalice Spolu navrhuje, aby skrze státní přerozdělování poskytli ti, kdo vydělávají, ze svých daní bezúročnou půjčku někomu, kdo si chce pořídit bydlení. „Tenhle nápad je založen na velmi pochybném konceptu ‚potřebnosti‘, nikoliv na konceptu zásluhy. Na bydlení není nárok. Bydlení není právem. Nemáte právo bydlet – máte právo si na bydlení vydělat a za peníze si jej potom koupit,“ vysvětluje Markéta Šichtařová.
08.08.2021 17:10 |

podobné články

Státní bezúročná půjčka na bydlení? Šichtařová vyškolila Fialovu koalici: Bydlení není právem. Máte právo si na bydlení vydělat!

 
INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Je záhadou, proč si uskupení ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stále ještě říká středopravé, když přišlo s typicky levicovým nápadem na podporu bydlení. Koalice Spolu navrhuje, aby skrze státní přerozdělování poskytli ti, kdo vydělávají, ze svých daní bezúročnou půjčku někomu, kdo si chce pořídit bydlení. „Tenhle nápad je založen na velmi pochybném konceptu ‚potřebnosti‘, nikoliv na konceptu zásluhy. Na bydlení není nárok. Bydlení není právem. Nemáte právo bydlet – máte právo si na bydlení vydělat a za peníze si jej potom koupit,“ vysvětluje Markéta Šichtařová.
08.08.2021 17:35 |

podobné články

Hospodářská komora: Nový zákon o podpoře bydlení jen navýší počet úředníků

 
Vláda ve středu projednala návrh zákona o podpoře bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Zákon by měl umožnit vznik kontaktních míst poskytujících poradenství a zprostředkovávat bydlení sociálně slabším osobám zasaženým bytovou nouzí.
13.06.2024 07:10 |

podobné články

OMMO se hlásí ke smyslu a k podpoře sociálního bydlení

 
otázce a řešení problematiky bydlení, potažmo sociálního bydlení vycházíme z oficiálního záměru (koncepce) podpory třech stupňů bydlení - krizové bydlení, sociální byty a dostupné byty, včetně možné pomoci lidem či rodinám, jimž na přiměřené bydlení nestačí 40 procent příjmu.
07.07.2016 06:35 |

podobné články

Vláda projedná návrhy rozpočtů dopravního fondu a fondu bydlení

 
Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok a střednědobý výhled fondu na další dva roky dnes projedná vláda. Kabinet projedná také návrh rozpočtu Státního fondu rozvoje bydlení a zabývat se bude i návrhem na snížení spotřební daně u nafty a benzinu z dílny opoziční ČSSD.
19.09.2012 06:30 |

podobné články

Zelení: Vláda nesmí s řešením sociálního bydlení otálet, bezdomovectví hrozí tisícům lidí

 
Strana zelených (SZ) je znepokojena průtahy ve věci zákona o sociálním bydlení a koncepci bydlení. Řada obcí omezila vyplácení doplatků na bydlení v ubytovnách a tisícům lidí tak hrozí, že přijdou o střechu nad hlavou. SZ požaduje urychlené řešení sociálního bydlení - vláda se sice má Koncepcí zabývat na nadcházejícím jednání, samotná koncepce ale problém nevyřeší. SZ zároveň podporuje výzvu Platformy pro sociální bydlení adresovanou Vládě ČR.
24.06.2015 08:06 |

podobné články

Bydlení nebude, za to více úředníků. Plán Pirátů dostal na frak

 
Zákon o podpoře v bydlení míří do vlády. Bytovou krizi ale neřeší. To konstatuje server TydeníkHrot.cz v textu Jana Němce. Podle něj se nová legislativa zaměřuje zejména na sociální bydlení, pomalou výstavbu bydlení ale vyřešit nepomůže. Pirátská poslankyně Olga Richterová zákon vyzdvihuje, její kolegyně ze sněmovních lavic Klára Dostálová je jiného názoru.
23.09.2023 17:45 |

podobné články

Vláda projedná návrh na mírné zvýšení dávek na bydlení od ledna

 
Vláda se chystá v pondělí jednat o mírném navýšení dávek na bydlení. Ministerstvo práce navrhuje od ledna zvednout částky pro jejich výpočet, tedy takzvané normativní náklady na bydlení. Vzrůst by mohly zhruba o dvě až tři procenta. Vyplývá to z připravovaného nařízení. Rada postižených, rada seniorů či některé kraje a samosprávy navrhované normativy kritizují. Vadí jim, že nezohledňují skokové zdražování energií. Žádají úpravu. Ministerstvo práce chce problém s výrazným růstem cen řešit mimořádným příplatkem. Upravit by ho měla novela o sociální podpoře. Ta se ale ještě nezačala projednávat.
12.12.2021 06:55 |

podobné články

Platforma pro sociální bydlení: Zákon podle kandidátů vznikne. Víme, jak bude vypadat

 
Zákon o sociálním bydlení chce přijmout 94 % kandidátů do Poslanecké sněmovny, kteří odpověděli na anketu Platformy pro sociální bydlení. Platforma s anketou oslovila více než 1 000 kandidátů z prvních příček kandidátních listin 10 nejsilnějších stran, z nichž 449 odpovědělo. Z průzkumu vyplývá, jak by měl zákon o sociálním bydlení dle kandidátů vypadat a jak se kandidáti do Sněmovny shodují s preferencemi svých voličů.
13.10.2017 20:15 |

podobné články

MHMP: Hlavní město otevírá v Praze 9 nové kontaktní místo pro podporu bydlení

 
V rámci rozšiřování sítě kontaktních míst pro bydlení otevírá Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s městskou částí Praha 9 novou kancelář určenou pro poskytování informací a podpory v oblasti bydlení. Tato iniciativa je součástí projektu Zabydlování a podpora v bydlení domácností a kontaktní místa pro bydlení, který je financován z Evropského sociálního fondu a má za cíl poskytnout komplexní služby osobám v bytové nouzi, ohroženým ztrátou bydlení nebo těm, kdo řeší problémy se stávajícím bydlením.
07.04.2024 07:50 |

podobné články

Podporujeme bydlení. Bartoš sdělil jak

 
Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se na svém facebookovém profilu rozepsal o bydlení, konkrétně o projektu Bydlení pro život. „Připravili jsme zákon o podpoře v bydlení, dáváme peníze do stavby bytů, pomáháme obcím s přípravou výstavby a protlačili jsme stavebák Sněmovnou,“ zmínil.
26.04.2023 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2957 článků) , Ivan Ivan (535 článků)

Neziskové organizace a odbory vyzývají premiéra: vypracujte zákon o sociálním bydlení

 
Odbory a neziskové organizace otevřeným dopisem veřejně vyzvaly premiéra Andreje Babiše, aby jeho vláda vypracovala zákon o sociálním bydlení. K jeho vypracování se vláda zavázala v programovém prohlášení, minulý měsíc ovšem Andrej Babiš a ministryně Klára Dostálová uvedli, že zákon nevznikne. Premiéra vyzvaly například Platforma pro sociální bydlení, Českomoravské konfederace odborových svazů, Armáda spásy, Charita, Naděje nebo Síť aktérů pro domov (sdružení azylových domů).
30.10.2018 11:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26339 článků)

MPSV navrhuje snížení příspěvků na bydlení početnějším rodinám

 
Nárok na příspěvek na bydlení by od příštího roku mohlo mít mnohem méně lidí. Dávka by se navíc mohla citelně snížit čtyřčlenným a početnějším rodinám. Těm, kteří žijí v ubytovnách, by pak měl znovu výrazně klesnout doplatek na bydlení. Nově by se počítal jen z poloviny stanovených normativních nákladů, už ne z jejich 80 procent. Zpřísnění pravidel v novelách o sociální podpoře a o hmotné nouzinavrhlo ministerstvo práce. Chce tak bránit "nadužívání dávek" na bydlení. Předlohy zveřejnila na svém webu vláda v demisi.
18.05.2018 17:40 |

podobné články

Petr Fiala po kritice zvažuje změnu výpočtu příspěvků na bydlení

 
Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády svým středečním výrokem, že stát lidem výdaje na byt nad 30 či 35 procent jejich příjmu dorovná. Dopočet podpory do stropu, kterým je právě normativ, už nezmínil. Mluvčí ministerstva práce Eva Davidová ČTK řekla, že normativy by se případně mohly zvednout od října. Resort práce zvažuje také cílenější nastavení podpory, aby víc odpovídala situaci v jednotlivých místech republiky.
18.08.2022 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6480 článků) , Eva Davidová (32 článků)

Přes 800 tisíc Ukrajinců prchlo do Ruska, o azyl žádá však jen necelá šestina

 
Přes 820 tisíc Ukrajinců se v současnosti ocitá v Rusku, většina z nich obývá speciální utečenecké tábory. Pouze necelá šestina (přibližně 130 tisíc) ukrajinských občanů však žádá o azyl nebo postavení uprchlíka. Značná část Ukrajinců v Rusku se na úřady neobrací kvůli příliš složité byrokracii. Podle letošního odhadu měla Ukrajina přibližně 45 milionů obyvatel.
30.08.2014 09:15 |

podobné články

Vláda projedná odklad EET nebo posílení pravomocí MZd

 
Další odklad elektronické evidence tržeb (EET), novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by umožnila pokračování některých opatření proti koronaviru i po konci nouzového stavu, dnes projedná vláda. Dále vláda projedná návrh na dotování nájmu postiženým podnikatelům. Ministři se budou zabývat i dalšími protiepidemickými opatřeními, ale také běžnou agendou, například návrhem na zahraniční mise armády v příštích dvou letech, novelou zákona o platebním styku nebo úpravou zákona o ekologickém zemědělství.
04.05.2020 06:55 |

podobné články