Článek

Virus tu s námi bude, není důvod se promořování bát, říká epidemiolog IKEMu

 
Hlavní epidemiolog Institutu Klinické a Experimentální Medicíny (IKEM) Petr Smejkal nabádá lidi, aby se promořování nebáli. Koronavirus tu s námi bude a nyní je potřeba v rámci uvolňování restrikcí zdravou populaci viru vystavit. Lékař dále zdůrazňuje, že je potřeba také zjistit, jak moc už vlastně je populace novým koronavirem zasažena.
08.04.2020 05:55 |

podobné články

Podobné články

„Až 30 tisíc lidí by umřelo.” Prymulův vládní kolega k promořování a k tomu, co bude

 
Zdravotnický expert Pavel Hroboň se v rozhovoru pro iDNES.cz vyjádřil proti řízenému promoření zdravých obyvatel Česka. Podle jeho slov by to mohlo mít dalekosáhlé důsledky. On sám navrhuje marginalizaci viru, tedy chytrou karanténu. Podle jeho slov hlavní epidemiolog Roman Prymula není proti. Na druhé straně epidemiolog Petr Smejkal nabádá lidi, aby se promořování nebáli. Uvedl to v rozhovoru pro Novinky.cz.
08.04.2020 07:21 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Roman (332 článků) , Petr Pavel (775 článků)

Z promořování není cesty zpět, varuje Hamáček

 
Rozhodnutí o promořování populace by podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka bylo zásadní změnou v politice státu a krokem, ze kterého není cesty zpět. Řekl to v pondělí na tiskové konferenci Ústředního krizového štábu v reakci na to, že o řízeném promořování populace koronavirem mluví ministr zdravotnictví Adam Vojtěch i jeho náměstek Roman Prymula.
06.04.2020 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3134 článků) , Vojtěch Adam (1385 článků) , Adam Vojtěch (1079 článků)

Hlavní epidemiolog IKEMu ke koronaviru: Chaos! Šijeme si sami respirátory a improvizujeme

 
Petr Smejkal, hlavní epidemiolog pražského IKEMu se tvrdě opřel do úřadů kvůli jejich řešení současné krize. Lékař na svém facebookovém profilu popsal mizerné poměry, v jakých musí nemocnice a zdravotnický personál denně pracovat. Jeho slova by šla shrnout rčením „co si člověk neudělá sám, to nemá".
16.03.2020 13:45 |

podobné články

Epidemiolog Maďar vyhlásil z ČT: Teď k nám virus začne víc vstupovat. Ale nechci uvolňovací masakr

 
Život v ČR se ode dneška pomalu začal rozbíhat, zatím však jen pro někoho, jen někde a za přísných podmínek. Hostem pondělního pořadu Interview ČT24 byl epidemiolog Rastislav Maďar, jenž spolurozhoduje o tom, jak bude náš život v Česku vypadat v následujících týdnech a měsících. „Virus k nám začne teď víc vstupovat. Věříme ale, že jde společnost promořit řízeně,“ říká epidemiolog. A připomíná, co by mohlo scénář rozvolňování zbrzdit, či naopak urychlit.
20.04.2020 21:00 |

podobné články

Podlomené zdraví, zkrácená doba dožití lidí. Profesor Flegr se dívá do naší blízké budoucnosti. A je zde i další reálné nebezpečí

 
ROZHOVOR „Současná opatření snad pomohou předejít kolapsu nemocnic, návrat k normálnímu životu nám však neumožní,“ říká parazitolog a profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr. Hlavním problémem je podle něj fakt, že Česká republika nepoužívá PCR testy, které by zabránily promořování. A právě promořování podle Flegra ministerstvo zdravotnictví nepřiznaně, ale systematicky podporuje, používaní levných a přesnějších testů jde totiž proti ekonomickým zájmům lidí v byznysu a navíc je pojišťovny neproplácejí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz rovněž popsal, jakým způsobem se koronavirové pandemie zbavit do léta, až nás lockdowny přestanou bavit. Jinak si jich prý užijeme ještě dosyta.
09.03.2021 16:50 |

podobné články

Promořování v Česku jede na plné obrátky. Jsme ve světové špičce

 
Promořování obyvatel koronavirem, které bylo v začátcích epidemie zmiňováno jako možná cesta z krize, byť nežádoucí, se v České republice pomalu stává realitou. Země patří, co se týče počtu prodělaných nákaz na milion obyvatel, do světové špičky. Ze států, kde není číslo deformováno mizivým počtem obyvatel, ji předběhla jen Černá Hora.
04.03.2021 20:30 |

podobné články

Vojtěch: Uvolníme opatření a začne promořování obyvatel

 
Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace v České republice vyvíjí dobře, a některá opatření by se tak měla začít uvolňovat. V rámci uvolňování ale bude podle ministra docházet k promořování obyvatelstva. Vojtěch tak souhlasil se slovy epidemiologa a náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly.
06.04.2020 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1385 článků) , Adam Vojtěch (1079 článků)

Jan Hamáček otevřeně: Názor Prymuly na promořování společnosti je rizikový, překvapil mě

 
V polovině května návrat dětí do školních lavic, otevřené obchody za stavu, kdy Česko nemá lék proti epidemii nového koronaviru. Takový je nový scénář náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který v boji s nemocí změnil názor na nutnost pokračovat v tvrdých opatřeních. Podle něj, pokud nadále potrvá příznivý vývoj, dojde k jejich zmírnění a začne řízené promořování populace. Prymula tak překvapil šéfa krizového štábu Jana Hamáčka, který redakci eXtra poskytl svůj pohled na to, že dochází k obrátce o 180 stupňů.
06.04.2020 08:51 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3134 článků)

„Promořený“ Prymula zase v TV. Kolik lidí zemře? řekl moderátor. A profesor oslovil národ

 
Termíny promořování a chytrá karanténa ovládly tento týden mediální scénu a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula je vysvětloval v Událostech, komentářích. Žádná revoluce v postupu se podle něho nekoná a média jeho slova dezinterpretovala. K italskému scénáři dle něho nemůže dojít. „Tady nebude docházet k nějaké výměně, že někdo zemře a někdo se promoří,“ ubezpečil diváky. Promluvil také bývalý náměstek Pavel Hroboň. Podle něho by plošné promořování trvalo rok. A navrhl, že by při chytré karanténě mohli být lidé sledováni přes mobilní aplikaci.
08.04.2020 08:26 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Roman (332 článků)

Zeman o promořování a „zhovadilosti“. Hájil Čínu a schytal to kvůli Koněvovi a „hlupákům“

 
Prezident Miloš Zeman se opět po odmlce přihlásil o slovo. Pro Blesk promluvil naposledy 5. dubna, kdy v pořadu S prezidentem v Lánech řešil pandemii koronaviru. Nyní na Boží hod velikonoční vystoupil v novém projevu k Čechům, které vyzval, aby se pokusil společně uzdravit nemocnou společnost a vyvarovali se např. nenávisti na sociálních sítích. Koronavirus tentokrát v projevu vynechal. Mluvil o něm ale předtím v Partii na FTV Prima, kde řešil i debaty o promořování, termín stavu nouze, odstranění sochy Koněva či vlastní prohřešek z Lán s hosty, kteří následně zamířili na testy právě na koronavirus.
12.04.2020 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (25624 článků)

„To by se mohlo zvrtnout.“ Ministr Vojtěch na ČT odmítl promořování. Rozvolňovat chce postupně

 
Vláda hledá způsoby, jak dovršit boj s koronavirem. Hovoří se o masivním testování, o chytré karanténě, ale také o promořování, o čemž v pořadu Interview na ČT24 promluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
15.04.2020 22:20 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1385 článků) , Adam Vojtěch (1079 článků)

Psychiatr Cyril Höschl: Promořování by trvalo dlouhé roky, svobod jsme se vzdali příliš snadno

 
Psychiatr, šéf Národního ústavu duševního zdraví a popularizátor vědy Cyril Höschl (70) rozhodně nepatří k těm, který by vládě za její konání nadával. Přesto si ale myslí, že zvažované promořování obyvatelstva by mohlo trvat i desítky let a nemuselo by vést k ničemu dobrému. Jak si s koronavirem poradit? A co dělat, aby se premiér Andrej Babiš (65), koordinátor chytré karantény Roman Prymula (56) nebo šéf ústředního krizového štábu Jan Hamáček (41) z enormního tlaku na psychiku dočista „nezbláznili“?
20.04.2020 07:01 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22258 článků) , Jan Hamáček (3134 článků)

Fronty a plná parkoviště. Umožnili jste promořování skrze hobbymarkety, šili do Havlíčka

 
Vláda ve čtvrtek odpoledne představí podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) rychlejší program uvolňování opatření proti koronaviru. Ohledně uvolňování Havlíčka „grilovali“ ve středu před půlnocí poslanci. Šili do něj mj. za otevřené hobbymarkety. Vít Rakušan (STAN) se tázal, zda šlo o „přirozené promořování populace skrze hobbymarkety“ kvůli frontám a narvaným parkovištím.
23.04.2020 00:20 |

podobné články

Osobnosti: Vít Rakušan (151 článků)

Imunolog Hořejší: Promořování je hazard a chiméra

 
Strategie tzv. kolektivní imunity je chybná a nebezpečná, varuje imunolog Václav Hořejší. O maximální eliminaci koronaviru se musíme snažit především pomocí „chytrých“ epidemiologických opatření. „Vydat se cestou ‚promořování‘ je hazardní,“ upozorňuje ve svém textu pro Lidové noviny.
25.04.2020 13:25 |

podobné články

Vědec udeřil: Promořování? Nesmysl. Smrt starých. Jako ,,čtvrtý pilíř důchodové reformy"

 
Molekulární imunolog Václav Hořejší v Deníku N vysvětluje, proč nesouhlasí s výzvou jedenácti lékařů Univerzity Karlovy v čele s jejím rektorem Tomášem Zimou, kteří volají po návratu k relativně normálnímu životu a rozvolnění karanténních opatření. O potřebě vrátit se k normálnímu životu nepochybuje ani Hořejší, ale kupříkladu koncepci promořování populace považuje za naprosto nesmyslnou.
28.04.2020 14:00 |

podobné články

Od promořování k rouškám. Švédové vzali útokem lékárny, přitvrdí opatření?

 
Švédská vláda, která dosud nošení roušek jakožto prevenci před šířením koronaviru nepodporovala a na počátcích pandemie mluvili experti o promořování, svůj postoj zřejmě změní. Místní agentura veřejného zdraví před dvěma týdny prohlásila, že v příštích dnech zveřejní nová doporučení. Zájem o roušky mezi občany se podle drogerií a lékáren zněkolikanásobil.
01.09.2020 21:15 |

podobné články

Imunolog Beran z ČT: Nic dramatického se neděje, jsme ve fázi promořování a smrtnost klesá

 
V Česku přibylo dalších několik stovek potvrzených případů nákazy koronavirem. COVID-19 má i hlavní hygienička Jarmila Rážová. V preventivní karanténě je kvůli tomu i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Premiér Andrej Babiš (ANO) pracuje dál bez omezení, podle pražské hygieny nebyl s Rážovou v tak těsném kontaktu. S odborníky dnes předseda vlády mluvil o využití dalšího léku pro pacienty s covidem, přípravek na předpis na sobě vyzkoušel virolog Jiří Beran, který byl hostem pořadu Interview na ČT24. „Nic dramatického se neděje. Jsme ve fázi promořování a je to velmi pozitivní efekt v tuto chvíli,“ řekl imunolog a vysvětlil, čím je to, že významně klesá úmrtnost na toto onemocnění.
02.09.2020 21:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22258 článků) , Vojtěch Adam (1385 článků) , Adam Vojtěch (1079 článků) , Jiří Beran (46 článků)

Profesorka: K promořování covidem dochází

 
Lékařka, poslankyně za hnutí ANO Věra Adámková, odpovídala na dotazy čtenářů, které jí položili na jejím profilu na serveru ParlamentníListy.cz. Hovořila mimo jiné o promořování i o očkování.
02.11.2020 10:25 |

podobné články

Zdevastovaný zdravotnický personál. Divoké promořování. Potřebujeme více vakcín! Doktor Kubek burcoval z ČT

 
Epidemická situace v Česku je mimořádně vážná, upozornil ve čtvrtečním Interview na ČT24 Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Zdravotnický personál je „těžce zdevastovaný“, sledujeme prý divoké promořování. „Nepochybujte, že se zdravotnictví může zhroutit,“ uvedl šéf ČLK. Za situaci viní vládu, že svou nezodpovědností hazardovala a nechala epidemii rozjet. Česko by podle jeho slov mělo „opsat německý model očkovací strategie“ a sehnat více vakcín za každou cenu.
07.01.2021 21:30 |

podobné články