Článek

Virolog: Přeočkování nás nemine, britský postup je unáhlený

 
Nárůst počtu nakažených se dal očekávat, situace je kvůli mutaci delta křehká, a Česko tudíž není v situaci, kdy by mohlo rušit opatření, jako se k tomu chystá Velká Británie. Právu to řekl virolog a ředitel Biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.
12.07.2021 15:30 |

podobné články

Podobné články

Adolescentům chybí přeočkování proti černému kašli

 
Adolescentům chybí přeočkování proti černému kašli„Nechybí tomu mému puberťákovi něco“ napadne často asi nejednu maminku.  Že by to mohlo být přeočkování proti černému kašli, však nečeká.
27.06.2011 00:15 |

podobné články

Přeočkování Čechů vakcínou proti covidu: Znovu po roce či roce a půl, odhaduje Arenberger

 
Přeočkování další dávkou vakcíny proti covidu-19 bude podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) nutné asi pravidelně jako u očkování proti chřipce. Zřejmě to bude po roce či roce a půl od druhé dávky, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání vlády. Na nutnost přeočkování upozorňují odborníci. Evropská unie uzavřela smlouvy na dalších 1,8 miliardy vakcín s firmou Pfizer/BioNTech.
10.05.2021 21:55 |

podobné články

Strach z mutací covidu: Virolog zmínil nebezpečnou supervariantu i riziko z Indie

 
Největší potenciální riziko pro nás představuje Indie - to uvedl v pondělním Epicentru virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, Jiří Černý. V pořadu na Blesk.cz hovořil o hlavních hrozbách a rizicích nových variant koronaviru, i o tom, co můžeme čekat od viru zatlačeného do kouta. Zmínil také, proč je pro odborníky důležité sledovat „fitness“ mutací, zásadní roli očkování i  jak pravděpodobný je vznik supervarianty koronaviru.
11.05.2021 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (187 článků) , Jiří Černý (187 článků) , Jiří Strach (224 článků)

Virolog ON-LINE: Očkování proti prasečí chřipce rozhodně doporučuji

 
Hostem on-line rozhovoru tn.cz byl virolog z Fakultní nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala.
22.10.2009 17:30 |

podobné články

Virolog ON-LINE: Prasečí chřipku má i moje dcera

 
Hostem on-line rozhovoru na tn.cz byl od 20 do 21 hodin virolog Ladislav Machala. Ve čtvrtek se kvůli prasečí chřipce sejde vláda.
18.11.2009 18:40 |

podobné články

Virolog ke koronaviru: Chodit do čínské restaurace nebo jezdit metrem bych se nebál. Ale myjte si ruce

 
Hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl virolog Ladislav Machala, který okomentoval další šíření čínského koronaviru. Nakažených je asi 24 tisíc osob a podlehlo asi 490 lidí. Do čínských restaurací v České republice by se prý zatím nebál chodit, ale Češi, Moravané a Slezané by se prý i tak měli mít na pozoru.
05.02.2020 19:15 |

podobné články

Virolog Karel Raška (80) exkluzivně pro Blesk: Přibude nemocných s dramatickým průběhem

 
Počty pacientů s Covid-19 v Česku přibývají, až na dva jsou v dobrém stavu. Přední český virolog Karel Raška (80) ale v exkluzivním rozhovoru pro Blesk s odkazem na Itálii varuje, vir mutuje a bude agresivnější.
16.03.2020 05:05 |

podobné články

Žádná země neotvírá hned velké obchody, říká virolog Maďar. Varuje před uhlídáním zákazníků

 
V Česku v pondělí otevřely další obchody v rámci uvolňování opatření kvůli koronaviru. Již i ty větší s rozlohou do 2500 metrů čtverečních mimo obchodní centra. Šéf pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví a virolog Rastislav Maďar minulý týden otevřeně přiznal, že s posunutím harmonogramu rozvolňování opatření nesouhlasí. Nejméně přijatelné je pro něj otevření obchodních center o měsíc dříve. Jak řekl Blesk Zprávám, z epidemiologického hlediska nedává logiku, aby se centra otevřela dříve než první stupeň základních škol. Co je podle Maďara v této první vlně nejrizikovější? A hodlá rezignovat na svoji funkci, jak naznačoval?
27.04.2020 12:00 |

podobné články

Nadějný lék Remdesivir a koronavirus? V ČT promluvil biochemik a virolog Cihlář

 
Biochemik a virolog Tomáš Cihlář, zastávající funkci viceprezidenta pro virologii ve firmě Gilead Sciences, od níž pochází nadějná látka Remdesivir, v Interview ČT24 shrnoval, jaké přínosy se již v souvislosti s léčbou Remdesivirem podařilo potvrdit. Výrazně se zejména po jeho aplikaci zkracuje doba hospitalizace. Vyjádřil se i k tomu, zdali pokládá za možné, že by Spojené státy zakázaly jím vyvinutou látku vyvážet či jak plánují navýšit výrobu.
15.05.2020 21:10 |

podobné články

Český virolog: Roušky sníží riziko nákazy na třetinu, prokázala studie z USA

 
Podle americké studie na více než 25 000 lidech snižují roušky riziko nakažení covidem-19 na 34 procent. Její výsledky citoval na semináři o novém typu koronaviru ve Sněmovně virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
01.07.2020 21:05 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1987 článků)

Druhá vlna je naprosto jistá, hrozil virolog z rádia. Možná už na konci prázdnin

 
„Procento rezistentních může být vysoké,“ uvedl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu virolog a vedoucí výzkumné skupiny v centru CEITEC Pavel Plevka k možné rezistenci některých lidí vůči nemoci covid-19. Aktuálně prý zamezení druhé vlny leží především na zodpovědných institucích. Riziko nákazy venku není extrémně vysoké – naopak nejhorší jsou koncerty a zpěv v interiérech, na to si mají lidé dávat pozor.
28.07.2020 20:40 |

podobné články

V pondělí přibylo 1476 nakažených: Virolog prozradil, jak je to s přenosem ze zvířat na lidi

 
V pondělí se opět denní nárůst nakažených zvedl, dostal skoro na 1500. Kromě neděle se čísla pohybují v tisících a koronavirus se dál šíří. Virolog Jan Černý upozornil na problém u přenosu nákazy ze zvířete na člověka. Prozradil, jak je to například u prasat, psů nebo koček.
22.09.2020 08:10 |

podobné články

Poslední naděje zdechla. Virolog Klempa doložil, že negativní test vůbec nic neznamená. Už to jede všude

 
Člen slovenské akademie věd, virolog Boris Klempa, uvedl, že spojování infekčnosti člověka s jakýmkoli výsledkem antigenových rychlotestů je jen nebezpečné zlehčování situace. Podle jeho tvrzení se za tímto stavem ukrývá především slabá citlivost uvedených měření.
28.10.2020 19:40 |

podobné články

Covid: Umírají a jejich nejbližší za nimi nemohou... Virolog ukázal pravdu

 
O nebezpečí, které koronavirus pro seniory představuje, víme již od počátku šíření pandemie, pro jejich ochranu však stát příliš neučinil, zhodnotil v rozhovoru pro DVTV virolog a ředitel Biologického centra AV ČR Libor Grubhoffer. Vláda dle jeho mínění situaci zanedbala a vše ústí do nynějšího smutného stavu, kdy lidé nemohou navštívit ani své umírající rodiče. Negativně též vnímá uzavření škol. Školní docházka podle něj šla zajistit za pomoci antigenního testování.
11.11.2020 15:25 |

podobné články

Epicentrum: Virolog Grubhoffer o očkování. Odložíme příští rok roušky? A čemu o vakcíně (ne)věřit?

 
V řadě zemí světa probíhají přípravy na očkování proti koronaviru. Minulý týden s ním začala Británie, nyní se přidávají Spojené státy a například v sousedním Německu rostou stovky speciálních vakcinačních center. Česko má zatím objednáno vakcínu pro bezmála sedm milionů lidí a očkovat by se mělo začít koncem ledna příštího roku. Znamená to, že by se rok 2021 mohl nést ve znamení odkládání roušek? A jakým informacím týkajících se vakcíny rozhodně nevěřit? Nejen o tom byla řeč v úterním Epicentru, jehož hostem byl virolog a ředitel biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer.
15.12.2020 14:45 |

podobné články

„Chybí věrohodná autorita, fámy o očkování jsou sci-fi.“ Virolog si rýpnul i do PSA

 
První dávky očkování proti koronaviru by k nám mohly podle České vakcinologické společnosti dorazit ještě letos. Virolog a ředitel biologického centra Akademie věd Libor Grubhoffer považuje dostupné vakcíny za důvěryhodné a bezpečné a nad konspiracemi, se kterými lidé přicházejí, jenom žasne. Plynou podle něj především z chaotického přístupu vlády k řešení pandemie. Jak ale řekl v pořadu Epicentrum, není přesvědčený, že je Česko na proces očkování připravené.
16.12.2020 05:45 |

podobné články

Na očkování musí i ti, co už covid měli. Virolog má obavy z mutací

 
První vakcína by do Česka mohla dorazit už mezi svátky. Virolog z Univerzity Karlovy Ivan Hirsch upozorňuje, že očkovat se budou muset i ti, kteří už nemoc covid-19 prodělali. „Co by nám mohlo situaci komplikovat jsou mutace, které se vyvinou v důsledku vakcinace,“ dodává v rozhovoru pro iDNES.cz.
18.12.2020 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (1987 článků)

Očkování zabere i na nový kmen koronaviru, tvrdí virolog Černý. A zmínil „velký problém“

 
Nový kmen SARS-CoV-2 zřejmě nezpůsobuje závažnější onemocnění než jiné kmeny. Problém je však vyšší nakažlivost, proto je potřeba populaci dostatečně rychle proočkovat. Na účinnost očkování podle současných poznatků mutace nemá vliv. ČTK to řekl virolog Jiří Černý. Vědec působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Kvůli nové mutaci viru, který se šíří na jihu Anglie, zavedla řada zemí, včetně Česka, vůči Spojenému království cestovní omezení.
21.12.2020 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (187 článků) , Jiří Černý (187 článků)

Děsivá britská mutace covidu? Zbytečná panika, je to jinak, říká virolog

 
„Domnívám se, že ta panika kolem zavírání hranic a izolace Velké Británie je trošku zbytečná, protože tato mutace je tu od poloviny září a kromě Velké Británie byla popsána v Nizozemsku apod.,“ vyjádřil se pro server Blesk Zprávy virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Dle něho nová mutace, i přes rychlejší šíření, přináší též pozitivní zprávy. Nezpůsobila totiž neúčinnost vakcíny a navíc se u nakažených projevují jen lehčí formy covidu-19.
25.12.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (187 článků) , Jiří Černý (187 článků)