Článek

Virolog Černý o původu nové varianty: Vznikla možná u HIV pozitivního. Obejde protilátky?

 
Svět se obává nové varianty koronaviru označené jako Omikron. Šířit se začala na jihu Afriky. Varianta vykazuje mutace, kvůli kterým by mohla být nakažlivější. Většina zemí, včetně Česka, už přistoupila k opatřením, aby zabránila jejímu šíření, a pozastavila lety z osmi zemí JAR. Podle vědců nese varianta, kterou poprvé identifikovali před dvěma týdny, "velmi nezvyklou konstelaci" mutací, kvůli kterým by pro ni mohlo být snazší překonat imunitu a být nakažlivější. Blesk Zprávy oslovily virologa Jiřího Černého, aby vysvětlil informace, které jsou o nové variantě dosud známé.
27.11.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)
Podobné články

Zoufalí Řekové: Úmyslně se nakazí virem HIV, aby dostali peníze!

 
Se šokující zprávou přišla světová zdravotnická organizace WHO. Z ní vyplývá, že v Řecku se z důvodu ekonomické krize šíří dobrovolná infikace virem HIV a roste počet sebevražd. Infikovaným přitom v Řecku náleží pomoc v hodnotě 700 eur měsíčně (cca 19 000 korun). šíří dobrovolná infikace virem HIV a prudce tam rovněž stoupá počet sebevražd. Čtěte více na: http://www.denik.cz/ze_sveta/v-recku-pry-pribyva-lidi-kteri-se-dobrovolne-nakazi-hiv-20131126.html V Řecku, které je jednou z nich, se údajně šíří dobrovolná infikace virem HIV a prudce tam rovněž stoupá počet sebevražd. Čtěte více na: http://www.denik.cz/ze_sveta/v-recku-pry-pribyva-lidi-kteri-se-dobrovolne-nakazi-hiv-20131126.html V Řecku, které je jednou z nich, se údajně šíří dobrovolná infikace virem HIV a prudce tam rovněž stoupá počet sebevražd. Čtěte více na: http://www.denik.cz/ze_sveta/v-recku-pry-pribyva-lidi-kteri-se-dobrovolne-nakazi-hiv-20131126.html
27.11.2013 07:57 |

podobné články

Smrtelnější a odolnější? Virolog Černý o jihoafrické mutaci, hrozbě nákazy a křížení

 
Nad Českem se snáší další nebezpečí. V Brně byla potvrzena jihoafrická mutace koronaviru, která je nakažlivější a nejspíše i smrtelnější. Důvodem obav mnoha expertů je především odolnost této varianty na vakcíny. I přes očkování totiž můžeme onemocnět, pokud se s touto variantou dostaneme do křížku. Virolog Jiří Černý a epidemiolog Rastislav Maďar ale paniku mírní - očkování nám pomůže nemoc snadněji překonat. Černý však vyzdvihuje jiný problém, a tedy možné křížení několika variant.
26.02.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)

Covid je nebezpečnější pro HIV pozitivní a odborníci už ví o kolik. Doporučují očkování?

 
Nemoci jako diabetes, vysoký krevní tlak a rakovina zvyšují riziko úmrtí na covid-19. Zpočátku nebylo jasné, jaký má vliv covid-19 na HIV pozitivní pacienty, hovořilo se i o tom, že že HIV pozitivní nemají horší průběh onemocnění. Studie z Penn State College of Medicine, ale ukázala, že lidé žijící s virem HIV měli o 24 procent vyšší riziko infekce a o 78 procent vyšší riziko úmrtí na covid-19 než lidé bez HIV. Odborníci proto nabádají, aby se pacienti s virem HIV nechali proti covidu-19 očkovat, i když zatím není mnoho dat, zda jim vakcíny poskytnou stejnou ochranu, jako zdravým lidem.
03.08.2021 05:10 |

podobné články

Vznik covidu? HIV, mlčí se o tom. Doktor Svoboda nejen o mutaci

 
Genetickou výbavu omikronu, nové varianty koronaviru, budou virologové schopni rozšifrovat během dvou až tří týdnů. Podle imunologa Jaroslava Svobody se dozvíme, jak na něj bude reagovat infikovaný člověk, až později po analýzách imunitního systému infikovaných lidí. Uznávaný vědec také upozorňuje, že některé povrchové znaky nového koronaviru obecně připomínají některé povrchové znaky HIV. Ostatně objevitel viru HIV už před rokem prohlašoval, že celý výzkum ve Wu-chanu, odkud unikl koronavirus, byl zacílen na preventivní vakcínu proti HIV.
01.12.2021 11:35 |

podobné články

Osobnosti: Jaroslav Svoboda (136 článků)

Protilátky k bezinfekčnosti nestačí, jsou experti neoblomní. „U chřipky je taky neměříme“

 
Jaromír Jágr či třeba Vivien Babišová by se neměli zdráhat a jít na očkování. Odborníci totiž nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. Novinářům to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, která je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.
30.07.2021 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Jaromír Jágr (3076 článků) , Martina Babišová (14 článků)

Prášek jako prevence HIV? Zázrak se nekoná. Lék je propadák!

 
Když americká farmaceutická společnost Gilead přišla s novým lékem Truvada, promiskuitní lidé jásali. Pokud lék užívali pravidelně, měl je ochránit před nákazou virem HIV i při nechráněném styku s HIV pozitivní osobou. Jenže lék stoprocentně účinný není. Pokud čelí rezistentním kmenům HIV. Kanadští vědci totiž popsali případ muže, který se nakazil virem HIV po dvou letech každodenního užívání Truvady.
03.03.2016 12:05 |

podobné články

Švýcarský lékař radí s HIV sex i bez kondomu. Blesku poodhalil svou léčbu

 
S HIV pozitivním můžete mít bezpečný sex i bez kondomu, prohlásil v roce 2008 švýcarský profesor Pietro Vernazza. Názor lékaře, který nejdřív sklidil od odborné veřejnosti kritiku, je dnes lanem pro všechny HIV pozitivní. Nejde totiž tak o kondomy, jako o to, co léky dokáží. Vernazza se zúčastnil i sympozia v Plzni o důležitosti prevence a kvalitě života HIV pozitivních. O účincích moderní léčby HIV, léku a motivaci promluvil i pro Blesk Zprávy.
20.11.2018 06:20 |

podobné články

Vyléčil jsem kozím mlékem celé země od AIDS, chvástá se doktor HIV pozitivního Sheena

 
Lékař, u něhož zkusil štěstí HIV pozitivní herec Charlie Sheen (50), je pořádný šarlatán. Navíc s proříznutou pusou. Dr. Samir Chachoua se chvástá, že se mu podařilo vyléčit od AIDS a HIV celé země. A to pouze mlékem koz, které trpí artritidou. Sheenovi přitom jeho zázračná léčba nepomohla a virus HIV se v jeho krvi více rozšířil.
01.02.2016 13:45 |

podobné články

Osobnosti: Charlie Sheen (484 článků)

Očkování zabere i na nový kmen koronaviru, tvrdí virolog Černý. A zmínil „velký problém“

 
Nový kmen SARS-CoV-2 zřejmě nezpůsobuje závažnější onemocnění než jiné kmeny. Problém je však vyšší nakažlivost, proto je potřeba populaci dostatečně rychle proočkovat. Na účinnost očkování podle současných poznatků mutace nemá vliv. ČTK to řekl virolog Jiří Černý. Vědec působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Kvůli nové mutaci viru, který se šíří na jihu Anglie, zavedla řada zemí, včetně Česka, vůči Spojenému království cestovní omezení.
21.12.2020 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)

Protilátky schopné likvidovat HIV budou příští rok testovány na lidech

 
Vědci z USA tvrdí, že jejich nový lék proti HIV je průlomem v potírání epidemie nákazy a choroby AIDS. Vytvořili totiž protilátky, které u opic likvidují devětadevadesát procent linií zhoubného viru napadajícího imunitní buňky. První testy na lidech by mohly být provedeny už příští rok.
28.09.2017 20:30 |

podobné články

Virolog Černý o účinnosti vakcín i přenosu infekce od očkovaného. A bude potřeba čtvrtá dávka?

 
Na jednotkách intenzivní péče se objevují i lidé s očkováním proti onemocnění covid-19. Podle expertů ale jde o očekávaná čísla a počty sedí k deklarované účinnosti proti chycení infekce, ale také sedí k číslům o ochraně před vážným nebo kritickým stavem. Virolog Jiří Černý nicméně zvedá varovně prst, imunitní systém slábne, a je tak zapotřebí ho po nějaké době povzbudit. Není například ještě ani známo, zdali do budoucna nebude potřeba čtvrtá dávka vakcíny. Expert odpověděl i na to, jaká je pravděpodobnost, že očkovaný nakazí neočkovaného.
07.11.2021 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)

Jak zničit HIV? Dánové našli odpověď

 
Dánové jsou jednou z nejvyspělejších zemí na světě. A dokázali to opět v prevenci viru HIV. V zemi královny Markéty II. se totiž léčí 98 procent všech osob, které mají HIV. To vedlo k tomu, že v této skandinávské velmoci klesl počet nově nakažených téměř pod hranici epidemie. Je to první a zatím jediná země světa. Podle dánských a kalifornských vědců je léčení nakažených cestou k tomu, aby virus HIV z lidské populace vymizel.
19.05.2016 18:10 |

podobné články

Lékař HIV pozitivního Sheena si vpíchl hercovu krev, aby obhájil léčbu! Jenže se spletl

 
Hollywoodský herec a nechvalně proslulý bouřlivák Charlie Sheen (50), který se loni veřejně přiznal, že je HIV pozitivní, se rozhodl pro hodně alternativní léčbu. Odcestoval do Mexika za šarlatánem jménem Samir Chachoua, který tvrdil, že dokáže hercův zdravotní stav vyléčit. Jenže doktor selhal, jak jenom mohl. A sám se možná virem HIV nakazil.
15.01.2016 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Charlie Sheen (484 článků)

V pondělí přibylo 1476 nakažených: Virolog prozradil, jak je to s přenosem ze zvířat na lidi

 
V pondělí se opět denní nárůst nakažených zvedl, dostal skoro na 1500. Kromě neděle se čísla pohybují v tisících a koronavirus se dál šíří. Virolog Jan Černý upozornil na problém u přenosu nákazy ze zvířete na člověka. Prozradil, jak je to například u prasat, psů nebo koček.
22.09.2020 08:10 |

podobné články

Děsivá britská mutace covidu? Zbytečná panika, je to jinak, říká virolog

 
„Domnívám se, že ta panika kolem zavírání hranic a izolace Velké Británie je trošku zbytečná, protože tato mutace je tu od poloviny září a kromě Velké Británie byla popsána v Nizozemsku apod.,“ vyjádřil se pro server Blesk Zprávy virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze. Dle něho nová mutace, i přes rychlejší šíření, přináší též pozitivní zprávy. Nezpůsobila totiž neúčinnost vakcíny a navíc se u nakažených projevují jen lehčí formy covidu-19.
25.12.2020 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)

Strach z mutací covidu: Virolog zmínil nebezpečnou supervariantu i riziko z Indie

 
Největší potenciální riziko pro nás představuje Indie - to uvedl v pondělním Epicentru virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity, Jiří Černý. V pořadu na Blesk.cz hovořil o hlavních hrozbách a rizicích nových variant koronaviru, i o tom, co můžeme čekat od viru zatlačeného do kouta. Zmínil také, proč je pro odborníky důležité sledovat „fitness“ mutací, zásadní roli očkování i  jak pravděpodobný je vznik supervarianty koronaviru.
11.05.2021 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků) , Jiří Strach (251 článků)

Vysílali jsme: Virolog Černý o nejnovějších poznatcích o omikronu. Čím by nás mohl překvapit?

 
Varianta omikron už pronikla do téměř stovky zemí světa. Čísla nových případů infekce se zdvojnásobují každé dva dny, a i když ostatní země Evropské unie zpřísňují opatření v boji proti koronaviru, u nás plánujeme spíše rozvolňovat. Hospody budou mít otevřeno i na silvestrovskou půlnoc a nový premiér Petr Fiala vyzývá zejména k osobní odpovědnosti. Co nového o variantě omikron víme? Bude nadějí na ukončení pandemie, nebo hrozbou zahlcení nemocnic a dalšího růstu počtu úmrtí s covidem-19? Nejen o tom hovořil v pondělním Epicentru evoluční virolog Jiřím Černým.
20.12.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Petr Fiala (3702 článků) , Jiří Černý (205 článků) , Jiří Fiala (285 článků) , Jiří Fiala (285 článků)

Spojení delty a omikronu budí obavy. Virolog zmínil nebezpečí u zvířat a špatné britské zprávy

 
„Špatná zpráva" z Británie. Omikron by se v lednu měl stát dominantní variantou a to nejen v zahraničí, ale i u nás a podle informací vědců z Imperial College London se zatím podle dat vycházejících ze Spojeného království neprokázalo, že by docházelo k nějakému signifikantnímu poklesu počtu pacientů se symptomy nebo vyžadující hospitalizaci. Nejen o tom v Epicentru Blesk Zpráv hovořil evoluční virolog Jiří Černý. Upozornil také na rizika spojená s koronavirovou nákazou u zvířat i možnost vytvoření supervarianty mezi deltou a omikronem.
21.12.2021 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Černý (205 článků) , Jiří Černý (205 článků)

Nárůst počtu nakažených HIV je letos zatím rekordní

 
Lékaři v Česku evidovali letos v prvním čtvrtletí 74 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první kvartál od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. V pondělí to uvedl vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. V prvních třech měsících přibylo sedm pacientů s nemocí AIDS, HIV pozitivním matkám se narodily tři děti. Celkem laboratoř od počátku sledování dosud zaznamenala 2196 nakažených.
28.04.2014 17:05 |

podobné články