Článek

Víkend přinese mrazivá rána, brzy dorazí i první sněhové vločky. Sledujte radar Blesku

 
Během víkendu bude do Česka proudit studený vzduch od východu a malou oblačnost nám zajistí mohutná tlakové výše se středem nad severovýchodní Evropou. V kombinaci malé oblačnosti a studeného proudění budou místy víkendová rána mrazivá – rtuť teploměru bude klesat až ke -2 °C. Také nejvyšší odpolední teploty se nejčastěji zastaví do 15 °C. Další pád teplot vzduchu přinese další pracovní týden – uprostřed týdne se bude déšť od nadmořské výšky 1000 m nad mořem měnit na sněžení.
08.10.2021 05:20 |

podobné články

Podobné články

Ovesné vločky – Recept na sušenky z ovesných vloček

 
Ovesné vločky jsou obilný výrobek, jenž vzniká rozdrcením ovesných zrn. Připravit se z nich dá řada chutných a nutričně hodnotných pokrmů, které korespondují s dietním režimem, sportovním jídelníčkem a zdravým stravováním. Jedná se o velice významnou surovinu z pohledu živin a pozitivního dopadu na zdravotní stav člověka. Jsou složené z komplexních sacharidů, rostlinných bílkovin a zdravých tuků. Obsahují vitamín B1, B6 a vitamín E, vápník a železo. Pro většinu lidí jsou ovesné vločky lehce stravitelné, díky přítomnosti rozpustné vlákniny a podílejí se na udržení vyrovnané hladiny krevního cukru a regulaci cholesterolu v krvi. Pro lidské zdraví jsou vločky malým zázrakem. Samo o sobě nejsou ovesné vločky chuťově nijak atraktivní, ale najdete-li si k nim cestu, zamilujete si nespočet receptů, které se z nich dají připravit. Jeden vám dnes přinášíme a věříme, že potěší i vaše chuťové pohárky. Potřebné ingredience Špetka soli 1 lžička prášku do pečiva 1 lžička mleté skořice 350dkg tuku na pečení (používám kokosový olej) 100g rozinek Datle (podle toho jak máte rádi sladké) Med nebo javorový sirup 1ks vejce (dá se nahradit banánem) 100g ořechů nebo semínek (může být i mix) 3 hrníčky ovesných vloček Postup přípravy Ovesné vločky krátce rozmixujeme, stejně tak datle, ořechy, rozinky a banán, pokud jej použijete jako náhradu za vejce. Místo rozinek lze přidat jiné sušené ovoce (goji, brusinky apod). Přidáme kokosový olej nebo jiný tuk na pečení a vymícháme hustou tuhou hmotu s dalšími uváděnými ingrediencemi. Zkusíme uždibnout a případně dosladíme medem. Těsto si klidně můžete rozdělit na dvě poloviny. Do jedné přimíchat kakao nebo kvalitní strouhanou čokoládu, do druhé kokos. Budete mít dvě příchutě sušenek. Z tuhého těsta (pokud je řídké přidejte vločky) uždibujeme kousky a vyválíme kuličku, kterou v dlani rozmáčkneme na placku cca 3cm velkou. Klademe na plech vystlaný pečícím papírem a pečeme na 180 °C dozlatova. Pod plech se sušenkami je dobré vložit ještě jeden s vodou – sušenky... Čtěte více Příspěvek Ovesné vločky – Recept na sušenky z ovesných vloček pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
24.03.2016 01:15 |

podobné články

Jak vzniká sníh a sněhové vločky? Stačí mírná zima a trocha prachu

 
Rodiče často hledají vysvětlení pro děti, jak vzniká sníh a sněhové vločky. Většinou se malým zvědavcům dostane odpovědi, že jde o zmrzlý déšť. Je to ale opravdu tak jednoduché? Oficiální definice zní, že sněhové vločky jsou nepravidelné shluky ledových krystalků. Jejich vznik je ovlivněn jak teplotou, tak vlhkostí vzduchu.
21.12.2020 17:31 |

podobné články

Hrozí bouřky a sníh, závěr Velikonoc přinese rapidní ochlazení. Sledujte radar Blesku

 
Během Velikonočního pondělí bude přes Česko přecházet výrazná studená fronta od severozápadu, která pořádně zamíchá počasím – očekáváme na ní bouřky, intenzivní přeháňky, sněžení od 500 m, bílou tmu, přechodnou tvorbu sněhové pokrývky, zesílení větru na 70 km/h a výrazné ochlazení - až o 15 °C. Po jejím přechodu sem pronikne studený vzduch od severu, který přinese od úterý do čtvrtka mrazivá rána. Opět tak hrozí poškození kvetoucích stromů mrazem.
12.04.2020 14:55 |

podobné články

Leden byl sněhově vydatný, co nás čeká v únoru? Detailní předpověď a radar Blesku

 
Letošní leden je srážkově výrazně nadprůměrný. Jen od čtvrtečního rána spadl na jihozápadě území až trojnásobek loňského srážkového lednového průměru, který byl 19 milimetrů. Ve sněhové pokrývce na území Česka leží 16,4 litrů vody na metr čtvereční, jinými slovy tolik vody, že by naplnila Orlík, Lipno a Slapy dohromady. Právě hladina podzemní vody se doplňuje z odtávající se sněhové pokrývky. V současné době hlásí většina území normální stav podzemní vody, pouze severozápad a západ území podnormální stav. Kde prší nebo sněží právě teď? Podívejte se na radar Blesku.
30.01.2021 06:20 |

podobné články

Počasí přinese teplotní skoky: Ve středu bude až 21 °C, na konci týdne sníh. Sledujte radar Blesku

 
Nový pracovní týden přinese velké teplotní skoky – ve středu bude kulminovat teplé jihozápadní proudění a odpolední teploty se zastaví až na 21 °C a trhat budou teplotní rekordy. Po čtvrtečním přechodu studené fronty sem naopak pronikne studený vzduch od severozápadu – teplotní propad bude až o 10 °C a na vrcholky hor se vrátí sněžení. Konec týdne přinese i mrazivá rána – v minimech budou teploty klesat až k -3 °C. Ve čtvrtek bude na většině území zesilovat vítr – jeho nárazy se budou na horách pohybovat na 70 až 90 km/h, a snižovat tak budou pocitovou teplotu. První výhledy počasí na podzimní prázdniny slibují teploty do 13 °C, převládající velkou oblačnost a občas přeháňky.
18.10.2021 05:05 |

podobné články

Velká vánoční předpověď: Jarních 13 °C před Štědrým dnem vystřídají mrazy i sníh. Sledujte radar Blesku

 
Vánoční týden přinese výrazné teplotní skoky - po úterním přechodu teplé fronty sem bude od jihu proudit teplý vzduch, takže těsně před Štědrým dnem se budou nejvyšší odpolední teploty zastavovat až na 13 °C a budou tak atakovat teplotní rekordy - naposledy bylo v tomto období takto teplo v roce 1989. Na Štědrý den začne do Česka proudit studený vzduch od severozápadu, který přinese postupné ochlazování a do hor sněhové vločky. Citelné ochlazování očekáváme během vánočních svátků - od středních poloh sněžení, v nížinách převážně déšť se sněhem. Štědrý den ale bude opět na blátě - poslední bílý přinesl rok 2010. V pondělí 21. prosince startuje astronomická zima, a to v 11:02, kdy Slunce vstoupí do znamení Kozoroha a nastane zimní slunovrat.
21.12.2020 06:20 |

podobné články

Předpověď počasí na úterý: Objeví se první sněhové vločky, teploty na nule

 
Ve vyšších oblastech Česka by mohly napadnout první letošní sněhové vločky. Denní teploty nepřesáhnout 10 stupňů a kromě sněhu bude na jihu země pršet. Taková je úterní předpověď počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
29.10.2019 07:05 |

podobné články

Víkend přinese déšť a místy bouřky, sledujte radar Blesku. Pozor i na silný vítr

 
Víkend bude ve znamení přechodu frontálního systému – teplá fronta začne počasí v Česku ovlivňovat během pátečního odpoledne, v sobotu dorazí studená fronta a silný vítr, který může lámat větve. V neděli očekáváme místy dešťové přeháňky. Takže pršet bude na většině území – srážkové úhrny se budou zastavovat až na 10 mm. Nejvyšší denní teploty budou zůstávat kolem 20 °C. Nárůst teplot vzduchu a ubývání oblačnosti přinese až druhá polovina příštího pracovního týdne, tropických teplot se ale do konce května nedočkáme.
22.05.2020 06:35 |

podobné články

Do Česka se vrátila zima, napadlo až 20 centimetrů sněhu. Teploty klesnou k -10 °C, sledujte radar Blesku

 
Česko hlásí návrat zimy – od severu sem proudí studený a vlhký vzduch, který srazil teploty pod dlouhodobý normál, do hor přinesl trvalé mrazy a sněžení, sněhové vločky hlásí i nížiny a ojediněle se tvoří náledí. Studené severní proudění bude pokračovat do konce týdne – pokles teplot se bude ještě prohlubovat - po ránu budou o víkendu teploty i v nížinách klesat až k -10 °C. Začátek letošního astronomického jara – startuje v sobotu 20. března, tak bude nejchladnější od roku 2018. Citelný nárůst teplot vzduchu přinese až závěr března.
17.03.2021 08:10 |

podobné články

Na slunce o víkendu zapomeňte. Po mracích přijde „černá zima“, sledujte radar Blesku

 
Třetí adventní víkend sice přinese nebezpečné meteorologické jevy na silnice v podobě náledí, při mrznoucím mrholení ledovky, mrznoucí mlhy a ojedinělé sněžení od vyšších nadmořských výšek, nejvyšší odpolední teploty ale budou stoupat nad bod mrazu. Počasí u nás bude pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu – takže oblačnost bude převládat velká, v pondělí přes Česko přejde teplá fronta a po ní se do Česka vrátí inverze. Během víkendu sice ojedinělé sněhové přeháňky v horských oblastech očekáváme a teplota se v 1 000 m bude pohybovat kolem -1 °C, ale v příštím týdnu sem bude ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihozápadu a přinese oblevu. To Alpy jsou zapadané sněhem – místy leží i přes dva metry sněhu.
11.12.2020 05:35 |

podobné články

dTest: Ovesné vločky – nebojte se plísní ani pesticidů

 
Ovesné vločky jsou levnou a oblíbenou surovinou pro přípravu ovesných kaší a müsli. Mezi jejich oceňované přednosti patří vysoký obsah vlákniny a beta glukanů. Časopis dTest otestoval 14 výrobků a zjistil, že některé vločky sice mají nedostatky v dodržení vyhlášky, spotřebitelé se však nemusí být o své zdraví. V žádném z testovaných výrobků se sledované jedovaté látky nenašly.
05.04.2018 13:50 |

podobné články

Domácí ovesné mléko

 
Řada lidí se dnes vyhýbá laktóze. Ať už z důvodů zdravotních, nebo protože je to trendy, je hodně těch, kdo stále častěji sáhnou po rostlinné alternativě mléka a výrobků z něj. A tak  na své popularitě nabývá domácí výroba rostlinného mléka z různých surovin: z rýže, z máku, z ovsa, z mandlí nebo třeba z konopných semínek. Nejlevnější a nejdostupnější variantou rostlinného mléka, které si můžete doma vyrobit je mléko ovesné. Oves je navíc i velmi zdravá varianta, obsahuje asi dvakrát více tuků než pšenice, více proteinů a sacharidů. Je velmi bohatý na fosfor, železo (více než maso) a vitamin B1. Navíc obsahuje alkaloid, který uklidňuje nervy, takže si ho dejte vždy, když cítíte nervozitu. Příprava ovesného mléka  je jednoduchá a časově téměř nenáročná. Pokud pomineme fakt, že surovina musí strávit nějakou dobu naložena ve vodě máme vše připraveno za 5 minut. Díky nízkému obsahu tuku a kalorií je ideální volbou pro udržení zdravé tělesné hmotnosti. Recept na domácí ovesné mléko Na přípravu domácího ovesného mléka budete potřebovat mixér, sítko a uzavíratelnou láhev. Ingredience 2 hrnky ovesných vloček voda Postup Ovesné vločky nejprve pořádně propláchnete vodou, tu vylijete a zalijete čistou. Vločky musí být ponořené. Pokud jste netrpěliví jako já, postačí, když je necháte uležet 2 hodiny, ale ideální je nechat je bobtnat celou noc. Potom vodu vylijete a vločky přesypete do mixéru, přidáme novou vodu – 3 hrnečky budou stačit. Mixér zapnete a mixujete dokud nebude směs úplně hladká. Teď už jen stačí vzít sítko a misku a směs scedit. Záleží, jak moc jemné máte sítko, možná bude potřeba postup zopakovat a směs přecedit několikrát. Až budete s výsledkem spokojeni stačí přelít do nádoby a můžeme ihned podávat. Ovesné mléko můžeme různě dochucovat, například cukrem a skořicí, sladkými sirupy nebo mixovat s čerstvým ovocem. Skladovat se dá jen pár... Čtěte více Příspěvek Domácí ovesné mléko pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
16.09.2018 08:40 |

podobné články

Teploty v Česku spadly k -12 °C, mrazivá rána budou pokračovat. Co čarodějnice? Sledujte radar Blesku

 
Studené severní proudění přineslo v kombinaci s malou oblačností na většinu území mrazivý start nového týdne a místy také teplotní rekordy. Minima ze 6. hodiny: Karlovy Vary -4,9 °C, Plzeň-Mikulka -2,5 °C, Cheb -3 °C, Liberec -3,7 °C, Praha-Ruzyně -2,4 °C, Přibyslav -2,8 °C, Šerák -6,9 °C, Lysá hora -6 °C, Horská Kvilda -7,5 °C a Jizerka -12,1 °C. V ohrožení jsou i minimální teplotní rekordy. Tyto mrazy mohou poškodit kvetoucí ovocné stromy, vinnou révu, ale i zeleninu. Mírný nárůst teplot vzduchu očekáváme od středy, ale malou oblačnost vystřídá oblačno až zataženo, postupně na většině území déšť nebo přeháňky. Pláštěnky a deštníky neodložíme na čarodějnice ani na 1. května - navíc na vrcholcích hor budou vypadávat srážky smíšené nebo sněhové.
26.04.2021 06:20 |

podobné články

V Česku napadne až 10 centimetrů sněhu. Pozor i na náledí, sledujte radar Blesku

 
Část Česka v noci na středu pokryly první sněhové vločky. Mokrý a těžký sníh začal padat v úterý večer a zasypal výše položená místa v Čechách a na Vysočině. Napadlo od pěti do 10 centimetrů, na Šumavě a v Krkonoších a severu Čech meteorologové naměřili i kolem 20 centimetrů. Na silnicích sníh vážnější problémy nezpůsobil, vozovky jsou po údržbě silničářů sjízdné. Při teplotách nad bodem mrazu sníh většinou odtával. Opatrní musí být řidiči zejména na Vysočině, podle dopravního centra může být vozovka kluzká i na dálnici D1 mezi 60. a 110. kilometrem.
13.11.2019 08:15 |

podobné články

Na horách už napadlo, kdy začne sněžit i v nižších polohách? Sledujte radar Blesku

 
Česko má za sebou první letošní podzimní sněžení v horských oblastech. Sněhové vločky se na vrcholcích Krkonoš a Jeseníků vyskytly během noci na úterý, v úterý hranice sněžení klesala na horách do nadmořské výšky 800 metrů nad mořem. Se sněžením se v horských oblastech budeme setkávat až do konce pracovního týdne. Sněžení přináší studené a vlhké severozápadní proudění. Ochladilo se nejen v nižších polohách, ale ve středu se bude teplota v hladině 850 hPa, tedy ve výšce kolem 1500 metrů nad mořem, pohybovat na celém území pod bodem mrazu - kolem -2 °C. Kdy začne sněžit v nížinách?
13.10.2021 05:30 |

podobné články

Arktický vzduch utne vysoké teploty v Česku. Sníh přinese i do nížin, sledujte radar Blesku

 
Už po čtvrtečním přechodu studené fronty do Česka pronikne původem arktický vzduch, jenž přinese citelné ochlazení. Ukončí tak nadprůměrné teploty, které odpovídají polovině října. Studená fronta je spojená s hlubokou tlakovou níží, která se utvořila z exhurikánu Eta. Další ochlazování přinese víkend - sněhová pokrývka se bude tvořit na horách, v noci přechodně i v nižších polohách. A zimní charakter počasí bude pokračovat podle dnešních výstupů modelů nejméně do konce listopadu.
19.11.2020 06:15 |

podobné články

Přívaly sněhu vystřídá v Česku mráz. Teploty spadnou až k -10 °C, sledujte radar Blesku

 
Během víkendu se bude sněžení nebo sněhové přeháňky vyskytovat pouze ojediněle, a to zejména v horských oblastech. Tlaková níže bude během pátečního dne postupovat z Evropy střední na východ a nad naše území se začne od západu nasouvat výběžek vyššího tlaku vzduchu, který bude místy přinášet i polojasno. Teploty ale půjdou dolů – v ranních minimech bude teplota na sněhové pokrývce až -10 °C. A také nejvyšší odpolední teploty budou většinou zůstávat pod bodem mrazu, očekáváme tzv. ledové dny. Pokud mrzne, lidé obecně méně vychází ven a díky tomu se viry šíří méně. Také příští týden přinese zimní charakter počasí – v jeho počátku budou teploty po ránu klesat až k -13 °C, denní budou zůstávat pod bodem mrazu, od úterý bude opět oblačnosti i srážek přibývat.
08.01.2021 05:40 |

podobné články

První sníh letošního roku! Na Velkém Javoru na Šumavě už padaly vločky!

 
K prudké změně počasí došlo v odpoledních hodinách, kdy se na Šumavu dostala zvlněná studená fronta, za kterou začal proudit studený a vlhký vzduch. Teplota tak rychle začala klesat, na hřebenech Šumavy až ke 2 °C až 3 °C. Mezi dešťové kapky se začaly na Velkém Javoru vtírat první sněhové vločky nadcházející zimy.
16.09.2017 15:10 |

podobné články

Sníh a ledovka v Česku, silnice kloužou. Ženou se přeháňky, sledujte radar Blesku

 
Na řadě míst Česka musí od úterního rána řidiči zbystřit. Silnice kloužou, nasněžilo v Olomouckém, Pardubické či Libereckém kraji, kde na vozovkách často leží rozbředlý sníh. Silničáři varují také před ledovkou. Přichází i další přeháňky, sledujte radar Blesku.
03.12.2019 08:00 |

podobné články