Článek

VIDEO: Takhle žhář podpálil mariánský sloup! Pak si v klidu sedl na lavičku. Vyfasoval půlroční podmínku

 
Muž, který loni 21. června podle obžaloby založil oheň u mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze, dostal za výtržnictví půlroční podmínku se zkušební dobou 18 měsíců. Společnosti pro obnovu mariánského sloupu je povinen nahradit škodu 7 175 korun a byl odsouzen k propadnutí věcí použitých k zapálení. Žhář vinu odmítl a škodu neuznal, žádná podle něj nevznikla. Proti rozsudku podal odvolání. Jeho čin zachytily kamery Mall TV, podívejte se na video!
23.02.2021 17:30 |

podobné články

Podobné články

VIDEO: Žhář zaútočil na Mariánský sloup na Staroměstském náměstí: Chtěl ho zapálit

 
Na začátku června se po 102 letech se na Staroměstské náměstí vrátil Mariánský sloup. Ten na Staromáku dominoval od 17. století až do roku 1918, kdy ho strhl rozvášněný dav. A podle informací pražské městské policie i teď budí u některých vášně. Konkrétně u dvaačtyřicetiletého muže, který se obnovený Mariánský sloup pokusil v neděli 21. června zapálit pomocí hadrů.
21.06.2020 14:00 |

podobné články

VIDEO: Mariánský sloup se vrací na „Staromák“: Tým sochaře Váni začal rozebírat dlažbu, tentokrát s povolením

 
Mariánský sloup dostal novou šanci! Pražští zastupitelé na lednovém zasedání revokovali dřívější stanovisko města a umožnili tak sochaři Petru Váňovi, aby repliku sloupu na Staroměstské náměstí přeci jen postavil. Ten nehodlá marnit čas - v pondělí začal se svým týmem rozebírat dlažbu, kterou pak odvezl.15:22 Po archeologickém průzkumu budou následovat práce na základně a od konce dubna do poloviny září by se na ni měl usazovat sloup s Pannou Marií. Dodal, že všechna povolení a zábory ke stavbě už má. Původní sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.
14.02.2020 16:40 |

podobné články

Zapomenutá dominanta »Staromáku«: Mariánský sloup svrhli anarchisté. Ukazoval čas, připomínal válku

 
Mariánský sloup byl někdejší dominantou Staroměstského náměstí v Praze. Stavba od poloviny 17. století symbolizovala hrdinství Pražanů, kteří se v historickém centru města za třicetileté války úspěšně ubránili švédské přesile. Jen několik dnů po vzniku samostatného Československa roku 1918 na náměstí vtrhnul rozběsněný dav a sloup strhnul. Dalšímu ničení historických památek zabránila armáda. Od té doby se už v Praze tato architektonická památka nikdy neobjevila. Další mariánské sloupy však dodnes existují v jiných českých městech.
09.12.2016 18:10 |

podobné články

Mariánský sloup dostal další šanci! Na „Staromák“ se může vrátit, rozhodli zastupitelé

 
Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí Mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé dnes revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu. Návrh předložil Jan Wolf (KDU-ČSL) spolu s Jiřím Pospíšilem a Janem Chabrem (oba TOP 09). Umístění repliky podpořila většina zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČL), ODS a ANO. Proti byli Piráti a část zastupitelů Prahy Sobě. Sloup ze 17. století svrhl dav v roce 1918, protože v něm viděl symbol habsburské monarchie.
23.01.2020 16:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Pospíšil (2114 článků) , Jiří Pospíšil (2114 článků) , Petr Wolf (101 článků) , Jiří Sloup (1 článek)

VIDEO: Mariánský sloup se po 102 letech vrátil na Staroměstské náměstí! Vztyčil ho jeřáb, práce se zkomplikovaly

 
Mariánský sloup, který dominoval Staroměstskému náměstí od 17. století až do roku 1918, kdy ho strhl rozvášněný dav, se znovu vztyčil! Tým sochaře Petra Váni začal se stavbou věrné repliky v polovině února, ve čtvrtek na už dokončenou střední část sochy umístil pomocí jeřábu dřík sloupu, tedy jeho nejdelší část, a na něj pak hlavici i sochu Panny Marie.
04.06.2020 09:25 |

podobné články

Divem Olomouckého kraje roku 2015 je Mariánský sloup v Uničově

 
Ve třetím ročníku ankety 7 divů Olomouckého kraje zvítězil Mariánský sloup v Uničově. Může proto nosit titul Největší div Olomouckého kraje roku 2015. Ocenění dnes od organizátorů převzal starosta města Dalibor Horák.
22.01.2016 16:46 |

podobné články

Mariánský sloup na Staromáku nebude: Zastupitelé ho zamítli

 
Mariánský sloup nebude znovu umístěn na Staroměstském náměstí. Nesouhlas s obnovením sloupu vyjádřili ve čtvrtek zastupitelé usnesením, které přijali po projednání dvou petic týkajících se vztyčení Mariánského sloupu. Magistrát se zabýval peticí za obnovení památky, pod kterou bylo podepsáno více než 3000 lidí, a peticí proti obnově sloupu s více než 1000 podpisů.
14.09.2017 23:20 |

podobné články

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nebude. A Matěj Stropnický se královsky baví

 
Mariánský sloup se na Staroměstském náměstí obnovovat nebude. Rozhodlo tak pražské zastupitelstvo, které vedení města zakázalo dělat jakékoliv kroky k jeho obnovení. Předseda Zelených a jedna z nejvýraznějších tváří metropolitního zastupitelského sboru Matěj Stropnický to na sociální síti komentoval ironickou glosou.
15.09.2017 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Matěj Stropnický (507 článků)

Jan Ziegler: Mariánský sloup bude stát na Staroměstském náměstí, Želivský musí pryč

 
Je to takové čecháčkovské pokrytectví, jestliže Lidl schová na fotkách řeckých chrámů kříže nebo při vymezování se vůči islámu, tak se ohánějí křesťanstvím, ale Mariánský sloup či církevní restituce jim vadí.
16.09.2017 07:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Želivský (19 článků)

Plzeňský kraj vybral nej památku: Poslední měšťanský dům v Kdyni a mariánský sloup v Úterý

 
Nejzdařileji obnovené památky v Plzeňském kraji se letos poprvé rozhodlo ocenit hejtmanství. O hlavních cenách rozhodovala odborná porota, »svoji« památku si zvolila i veřejnost. U odborníků vyhrál opravený měšťanský dům ve Kdyni a mariánský sloup v Úterý. Veřejnost vybrala sochu sv. Jana Nepomuckého v Dobřívě na Rokycansku a kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech.
08.12.2017 10:45 |

podobné články

Mariánský sloup se zřejmě vrátí na Staroměstské náměstí

 
Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé dnes revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu. Zprávu přinesla ČTK.
23.01.2020 16:20 |

podobné články

Mariánský sloup se zřejmě vrátí na Staroměstské náměstí

 
Na pražské Staroměstské náměstí se zřejmě vrátí mariánský sloup v podobě repliky, kterou vytvořil sochař Petr Váňa. Zastupitelé dnes revokovali dřívější zamítavé stanovisko města, kvůli kterému sochař nezískal finální povolení k umístění sloupu. Zprávu přinesla ČTK.
23.01.2020 21:21 |

podobné články

Pranice o mariánský sloup. Vzduchem létala Panna Marie i Jan Hus. Smíření? Na ČT bylo veselo

 
Má se na Staroměstské náměstí v Praze vrátit mariánský sloup? V Událostech, komentářích České televize se o to přeli pražský pirátský zastupitel Viktor Mahrik a předseda výboru pro kulturu a cestovní ruch a člen zastupitelstva hl. m. Prahy Jan Wolf (KDU-ČSL).
31.01.2020 10:55 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hus (164 článků)

Na pražské Staroměstské náměstí se vrátil mariánský sloup

 
Na Staroměstské náměstí v Praze se ve čtvrtek vrátil mariánský sloup, jde o repliku sloupu, který byl stržen v roce 1918. Dílo budí kontroverze. Zastánci v něm spatřují symbolickou vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války, odpůrci ho vnímají jako symbol mnohaleté habsburské nadvlády a útlaku národa.
04.06.2020 09:10 |

podobné články

Mariánský sloup: Opět se tyčí nad srdcem Prahy!

 
Vášně provází mariánský sloup na Staroměstském náměstí od roku 1918. Tehdy ho strhl rozohněný dav. A Pražané se rozdělili na ty, kteří chtěli jeho obnovení, a ty, kteří byli proti. To včera skončilo, replika barokní památky byla znovu vztyčena.
05.06.2020 05:15 |

podobné články

Mariánský sloup na Staroměstském náměstí: Zbořili ho díky lsti! Stržení přihlížela Horáková?

 
Stavební dělníci s jeřáby odjeli a Pražané mohou znovu v celé jeho kráse obdivovat mariánský sloup na Staroměstském náměstí. Znovu postaven byl 102 let od zničení toho původního. Ke zboření barokní památky, která zde stála od roku 1650, přitom stačila jen malá lest!
06.06.2020 07:00 |

podobné články

Král (NÁR.SOC.): Proč byl opět vztyčen Mariánský sloup

 
Proč byl nyní opět vztyčen Mariánský sloup a jaké má jeho obnovení náboženské, ideové, společenské a politické souvislosti
07.06.2020 16:05 |

podobné články

Pražský arcibiskup dnes požehná mariánský sloup

 
Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka dnes v poledne požehná mariánský sloup, který se po 102 letech vrátil na Staroměstské náměstí v Praze.
15.08.2020 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Dominik Duka (1061 článků)

Neznámý žhář podpálil v autobazaru na severu Moravy dva vozy.

 
Na Valašskomeziříčsku řádí neznámý žhář. V noci noci z úterka na středu podpálil dvě auta v jednom z tamních autobazarů.
18.04.2012 09:30 |

podobné články