Článek

Větrná smršť zpustošila třetinu Bohuslavic: Derecho zničilo 80 domů, stačilo 5 minut!

 
„Byly to turbíny »mléčného« vzduchu valící se na vesnici,“ popisují lidé z Bohuslavic na Náchodsku větrnou smršť. Během pěti minut zničila vše, co jí stálo v cestě.
13.08.2017 05:10 |

podobné články

Podobné články

Český hydrometeorologický ústav: Derecho není u nás žádnou novinkou

 
Předpovědní modely už s několikadenním předstihem slibovaly možnost výskytu silného nárazového větru spojeného s bouřkovými systémy večer 22. a v noci na 23. června. Jelikož se předpověď v tomto ohledu velmi dobře naplnila, byla po bouřkách s mnoha nahlášenými škodami větrem podrobněji prostudována data o nárazech větru a škodách větrem hlášených do evropské databáze ESWD. Z výsledku šetření jasně vyplynulo, že Českem prošla hned dvě tzv. derecha. Následně zveřejněná krátká informace, i s přiloženou předběžnou mapou, se rozšířila dále po internetu, doplněná nepravdivou informací, že tento jev se tu dříve nevyskytoval. Pojďme se tedy podívat na to, co to je to derecho a jestli tu jde opravdu o jev tak vzácný, nebo dokonce nově se vyskytující.
07.07.2017 09:10 |

podobné články

U Ostravy řádila větrná smršť a ničila domy

 
Střechy tří rodinných domů poničila v pátek dopoledne větrná smršť ve Vratimově u Ostravy. Podle starostky Ivety Zechové i místních lidí šlo o tornádo.
27.08.2010 10:36 |

podobné články

Větrná smršť: 45 obětí ve Francii

 
Silná větrná smršť si o víkendu ve Francii vyžádala nejméně 45 mrtvých. Smrtící živel doprovází tlakovou níži Xynthia, která v sobotu zasáhla Portugalsko a Španělsko a v neděli se nasunula do severnějších částí Evropy.
28.02.2010 19:20 |

podobné články

Větrná smršť v Kanadě připravila o elektřinu 90 tisíc domácností

 
Více než 90 tisíc domácností ve Vancouveru na západě Kanady přišlo v pátek večer místního času o dodávky energie, když větrná smršť poškodila elektrická vedení.
03.04.2010 07:05 |

podobné články

Česko zasáhla větrná smršť, vyvratila stromy a poškodila elektrické vedení

 
Česko zasáhla v noci na dnešek silná větrná smršť. Komplikace jsou hlašeny v Pardubickém, Královehradeckém a Plzeňském kraji, kde vítr polámal desítky stromů a poničil elektrické vedení. Silný vítr nikoho nezranil.
06.12.2013 08:55 |

podobné články

Větrná smršť na hradě Pernštejn: Desítky popadaných stromů, zdemolované auto

 
Vedro vystřídala větrná smršť. Na hradě Pernštejn a v jeho okolí řádila pořádně, vyvrátila desítky stromů. Jeden z padlých kmenů zdemoloval před vstupní branou do hradu auto, zaměstnankyně hradu v něm naštěstí neseděla.
13.08.2015 11:15 |

podobné články

„Vichřice poničila třetinu vesnice.“ Zdrcený starosta popsal zkázu Bohuslavic

 
Nic takového jako starosta nezažil. Jiří Tojnar pro Blesk.cz pohnutým hlasem přiblížil větrnou smršť, která se v pátek odpoledne prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. A poničila tu na 80 domů. Podle něj se zkáza dotkla zhruba třetiny obce s tisícovkou obyvatel. Škody jdou do milionů a jejich odstranění potrvá týdny, jedinou dobrou zprávou je to, že se nikomu nic nestalo.
12.08.2017 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Škoda (40 článků) , Jiří Škoda (40 článků)

Od Vysočiny se valily prudké bouřky, mohutná vichřice zpustošila pás lesa

 
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve středu odpoledne novou výstrahu před extrémním počasím provázeným silnými bouřkami. V oblasti Českomoravské vrchoviny se vytvořila linie silných bouřek táhnoucí se od Jihlavska až nad Orlickoústecko a Rychnovsko. Pomalu postupuje k severovýchodu až k východu, uvedl ČHMÚ. Na Havlíčkobrodsku bouřka polámala desítky stromů. Vichřice zpustošila dlouhý pruh lesa.
22.07.2009 18:25 |

podobné články

Tornádo mi zničilo dům!

 
Větrná páteční smršť doprovázená lijáky a kroupami na sebe v pátek v některých místech severní Moravy vzala podobu tornáda. Lámalo stoleté stromy a betonové sloupy a strhávalo střechy.
23.05.2009 20:50 |

podobné články

Smršť lámala stromy, déšť ucpal kanalizaci

 
Škody ještě včera odklízeli lidé, kterým větrná smršť poničila jejich majetek. Vichřice, jež se přehnala severní Moravou a hlavně Slezskem v pondělí večer, v poryvech ničila vše, co jí přišlo pod ruku.
13.05.2009 05:15 |

podobné články

Zkáza v Bohuslavicích: Derecho poničilo 80 domů!

 
Osmdesát poničených domů! Obraz zkázy je vidět v Bohuslavicích na Náchodsku na každém kroku. Střecha odletěla i Janu Tláskalovi (28).
14.08.2017 05:20 |

podobné články

Osobnosti: Honza Tláskal (1 článek)

VIDEO: Tornádo na Blanensku strhlo střechu domu

 
Větrná smršť, jež se přehnala v úterý večer Olešnicí na Blanensku, strhla střechu jednoho z rodinných domů, rozmetala břidličnou střešní krytinu z dalších domků a vyvrátila strom.
24.08.2010 21:25 |

podobné články

„Neskutečná síla.“ Vichr v Bohuslavicích poničil 80 domů, bral celé střechy

 
Kolem osmdesáti domů poškodila větrná smršť, která se v pátek kolem 17:30 prohnala Bohuslavicemi na Náchodsku. Nikdo nebyl zraněn, škody však budou v milionech korun. V sobotu ráno to řekl starosta obce Jiří Tojnar. Dopoledne naplno začaly práce na úklidu obce a opravě poškozených střech.
12.08.2017 08:40 |

podobné články

Větrná elektrárna ruší signál TV Nova. Prokázalo to měření

 
Větrná elektrárna ve Staré Libavé na Olomoucku ruší televizní signál. Prokázalo to dnes měření odborníků.
23.09.2010 19:00 |

podobné články

Paroubek: Větrná bouře Joachim se může poměřovat s kauzou fondu hejtmanky

 
Nejen větrná bouře Joachim v dnešních dnech bičuje Ústecký kraj.
17.12.2011 14:35 |

podobné články

Větrná bouře změnila windsurfaře v létající hadrové panenky

 
Silná větrná bouře na severozápadním pobřeží Irska doslova zamávala se závodícími windsurfaři. Ti se do vln rozběhli bez váhání, přestože už jen to proti směru vichru byla pěkná dřina.
02.02.2013 12:15 |

podobné články

Tornádo zabilo v Alabamě dva lidi

 
Dva lidé přišli o život při řádění tornáda, které se v noci na dnešek prohnalo americkým státem Alabama. Větrná smršť, po níž v oblasti udeřilo krupobití, rovněž poničila několik domů, uvedla agentura AP. Meteorologové varují před dalšími tornády nejen v Alabamě, ale i v Tennessee a v Mississippi.
23.01.2012 15:55 |

podobné články

Větrná smršť v Mexiku: Tornádo bralo střechy nad hlavou, auta i lidské životy

 
Nejméně 13 mrtvých si vyžádalo řádění tornáda, které dnes zasáhlo severomexické město Ciudad Acuňa u hranic se Spojenými státy. Oznámil to úřad guvernéra mexického státu Coahuila, ve kterém Ciudad Acuňa leží. Úřady se obávají, že bilance obětí se může zvýšit, neboť záchranáři ještě neskončili s prohledáváním trosek. Živel vážně poškodil na 750 domů, z toho 80 jich bylo zcela zničeno, uvedl na svém webu mexický deník El Universal.
25.05.2015 18:20 |

podobné články

V Bohuslavicích likvidují škody po větrné smršti, co brala střechy. Jde o miliony

 
V Bohuslavicích na Náchodsku, které zasáhla větrná smršť, pokračuje odstraňování škod. Vichřice poškodila desítky střech rodinných domů, ty se podařilo provizorně zajistit, a pokračuje úklid obce od popadaných stromů. S následky páteční bouře v hradeckém kraji stále bojují i energetici, kteří by měli během dnešního dne odstranit většinu poruch na vedeních vysokého napětí. Bez proudu kolem poledne v kraji zůstávaly desítky domácností, řekla dnes ČTK regionální mluvčí ČEZ Šárka Beránková.
13.08.2017 15:10 |

podobné články