Článek

„Věříme v budoucí demokratické Bělorusko,“ vzkázala Praha odpůrcům Lukašenka. Představitelé opozice dostali symbolický dar

 
Před rokem se v Bělorusku konaly prezidentské volby, jež vyhrál Alexandr Lukašenko. Proti jeho režimu se nato rozpoutala vlna rozsáhlých protestů. Opozice volby považuje za zfalšované, stejný názor mají i státy Evropské unie včetně Česka. Režim proti opozici tvrdě zasáhl a mnozí lidé odešli do zahraničí. Podporu demokratické opozici vyjádřila i Praha, náměstek primátora Petr Hlaváček (za TOP 09) v pondělí předal čtyřem představitelům opozice symbolický dar.
09.08.2021 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)
Podobné články

„Lukašenko je psychopat!“ Aktivistka popsala pro Blesk těžký život v Bělorusku

 
Představitelé běloruské opozice tento týden převzali v Bruselu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Politická aktivistka Veranika Capkalová, která společně se Svjatlanou Cichanouskou a Mariou Kolesnikovovou tvoří trojici v čele demokratického hnutí, při rozhovoru pro Blesk Zprávy odhalila, jaké jsou další kroky v boji za demokratické Bělorusko, i to, čím by jim Evropa skutečně pomohla. Alexandra Lukašenka, který se po srpnových volbách, které běloruská opozice i Evropská unie považuje za zmanipulované, prohlásil za prezidenta, označila za psychopata.
19.12.2020 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Ukrajina, jak dopadla? USA s námi mají plán, soptil Lukašenko. Rusko, EU... Vážný projev. A měl dohru

 
Alexandr Lukašenko pohovořil v úterý k členům bezpečnostní rady. Okomentoval některé údajné návrhy opozice. „Ukrajina zavedla ‚demokracii‘ asi před deseti lety, ale nikdo, ani NATO, ani EU ji nevčlenil. Navíc tam nikdo nikoho neočekává. Je nechali samotné. Jednoduše bychom si tím zničili zemi,“ pověděl Lukašenko členům bezpečnostní rady, kteří si dělali poctivě do svých notesů poznámky. Formující se opozici označil otevřené nacisty a obvinil je ze snahy vystoupit ze svazového soustátí s Ruskem. Opozice však nařčení Lukašenka odmítla. Rozhodně se nechtějí zřeknout dohod s Moskvou. „Pokus o manipulace a podvod,“ hodnotí slova Lukašenka členka opozice.
19.08.2020 11:20 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

V Bělorusku panuje hrozná situace, míní Trump. Rivalka Lukašenka chce generální stávku

 
Americký prezident Donald Trump prohlásil, že v Bělorusku po prezidentských volbách zpochybňovaných opozicí panuje hrozná situace, kterou Spojené státy bedlivě sledují. Washington přitom už dříve vyzval Minsk k respektování občanských svobod lidí protestujících proti znovuzvolení dlouholetého prezidenta Alexandra Lukašenka a vyzval režim v postsovětské zemi k dialogu s občanskou společností. Štáb Svjatlany Cichanouské podle Interfaxu vyzval ke generální stávce za odstoupení Lukašenka. Některé podniky již stávkují.
17.08.2020 19:15 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5814 článků) , Alexandr Lukašenko (235 článků) , Washington Washington (154 článků) , Washington Washington (154 článků)

Po Vrběticích vyletěla z Moskvy a Minsku zpráva o atentátu na Lukašenka. Americký think tank odkrývá „příručku z Kremlu“

 
Moskva a Minsk hlásí, že se měl uskutečnit atentát na běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka a jeho blízkou rodinu. V zemi měl proběhnout puč. Obvinění byli podle Lukašenka domluvení s FBI nebo CIA. Putin upozornil na absenci odezvy ze Západu. Prý se kvůli tomu vytvořila aféra o Vrběticích. „Běloruské ‚spiknutí o puči‘ vychází přímo z kremelské příručky o používání dramaturgie, lsti a dezinformací ke kalení vod a vytváření falešných příběhů,“ upozorňuje vlivný americký think-tank. Co se stalo v Bělorusku?
22.04.2021 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Jan Urbach: „Pátá kolona“ destabilizuje Bělorusko, míní Lukašenko

 
Podle běloruského prezidenta Alexandera Lukašenka se za pomoci peněz a podpory Západu snaží „pátá kolona“ destabilizovat Bělorusko.
22.03.2017 19:15 |

podobné články

Ruské tanky v Bělorusku? Je to úplně jinak. Největší zastánci Ruska dnes patří k opozici. Analytik Visingr jde proti veřejnoprávnímu proudu

 
ROZHOVOR Proč nejsou sankce pro Bělorusko ideálním řešením? Z jakého důvodu je představa, že všichni demonstrující chtějí na západ, naivní a mylná? A jaké aktivity v zemi vyvíjí Čína? Tím se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zabývá vojenský a bezpečnostní expert Lukáš Visingr. „Skutečné páky, které Kreml na Lukašenka má, jsou ekonomické. Prosperita, které se Bělorusové řadu let těší, je umožněna především ruskými dodávkami ropy a plynu za takřka dumpingové ceny, a tím, že běloruské firmy mohou mohutně exportovat na ruský trh a že Bělorusko v posledních letech funguje i coby hlavní tranzitní zóna pro obchod Ruska se Západem,“ upozorňuje Visingr.
25.08.2020 20:10 |

podobné články

Vysílali jsme: Jourová o sankcích na Bělorusko a šokujícím zatčení novináře Prataseviče

 
Evropská unie uvalí na Bělorusko další sankce. Jedná se o reakci na nedělní vynucené přistání civilního letu v Minsku, jehož cílem byl únos šestadvacetiletého opozičního aktivisty Ramana Prataseviče. Prezidenti a premiéři unijních zemí se shodují na skutečnosti, že jde o bezprecedentní akt státního terorismu a je potřeba oslabit režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Pomohou nové sankce? Nejen o tom hovořila v úterním Epicentru  místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
25.05.2021 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Věra Jourová (506 článků) , Alexandr Lukašenko (235 článků)

„Vše OK. Jsme pohostinná země. Chtějí do EU.“ Migrace: Bělorusko škádlí Západ

 
Napětí na hranici mezi Polskem a Běloruskem roste. Polská vláda zveřejnila videa, jak se migranti snaží přes hranice proniknout. Po pomoci Polsku už volá i německý ministr vnitra a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a navrhuje další sankce na režim Alexandra Lukašenka. Dle polské vlády chce Bělorusko incident, při kterém poteče krev. Ovšem podle běloruského ministra je v zemi klid a daří se udržovat pořádek, i v příhraničních oblastech.
09.11.2021 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Bělorusko požádalo MMF o záchranný úvěr

 
Bělorusko požádalo Mezinárodní měnový fond (MMF) o záchranný úvěr. Ten by měl zemi pomoci stabilizovat domácí ekonomiku, která se potýká s prohlubující se finanční krizí. MMF již dříve uvedl, že Bělorusko začátkem června navštíví jeho zástupci, aby posoudili situaci v zemi.
01.06.2011 14:45 |

podobné články

Spor s Lukašenkem pronikl do hokeje: Starosta Rigy na stadionu podpořil opozici, Bělorusko zuří

 
Bělorusko dnes vyhostilo lotyšského velvyslance v Minsku i všechny zaměstnance ambasády vyjma jedné osoby. Lotyšsko vzápětí reagovalo stejným krokem a vypovědělo běloruského velvyslance i s dalšími diplomaty. Informovaly o tom agentury BelTa a Reuters. Bělorusko vykázání lotyšských diplomatů zdůvodnilo zneuctěním státní vlajky při hokejovém mistrovství světa.
24.05.2021 18:45 |

podobné články

Bělorusko: Málem mu vyrazili oči, naříká matka zbitého chlapce. Ruská invaze už začala

 
V Bělorusku opět propukly nepokoje proti režimu prezidenta Lukašenka. Proti Lukašenkovi demonstrovali hlavně učitelé. Demonstrace „proměnily“ obchodní centrum svojí atmosférou v katedrálu. Policie protesty tentokrát nijak násilně nepotlačila, ačkoliv bylo zatčeno padesát lidí. Dva představitelé opozice byli posláni na deset dní do vězení. Dle Svobodné Evropy přistála v Bělorusku letadla zaplněná ruskými novináři, kteří mají doplnit stav v běloruských provládních médiích. Server UDF přinesl svědectví o brutálním mučení teenagerů běloruskými bezpečnostními silami. „Pokusili se obuškem vyrazit jeho oči,“ pověděla matka chlapce.
26.08.2020 12:40 |

podobné články

Papež František převzal velikonoční dar od Pilsner Urquell

 
Originální velikonoční dar dnes na audienci na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu osobně předali papeži Františkovi zástupci Plzeňského Prazdroje, technický ředitel Diarmaid de Búrca a starší obchodní sládek Václav Berka. Kromě tradiční zásilky piva Pilsner Urquell letos dostal i symbolický dar – měděné velikonoční vejce. Pilsner Urquell tak navazuje na tradici zasílání plzeňského ležáku papeži, která má své kořeny na přelomu 19. a 20. století.
04.04.2018 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Václav (980 článků)

Hřib dal vůdkyni běloruské opozice klíč od Prahy. Kulhánek: Bělorusko má podporu Česka

 
Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská, která pokračovala v návštěvě ČR, vyzvala v Senátu k vytvoření mezinárodního tribunálu pro trestní stíhání představitelů režimu běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Senátoři v usnesení vyzvali běloruskou vládu k propuštění politických vězňů a požádali o uvalení dalších sankcí EU a NATO na Lukašenkův režim. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) po schůzce s Cichanouskou uvedl, že Česko evropské sankce podpoří. Sešla se také s předsedou Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti).
09.06.2021 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků) , Radek Hřib (2 články)

„Mlátí naše děti, naše vnuky.“ Tisíce demonstrantů před sídlem vlády chtěly konec Lukašenka

 
Tisíce demonstrantů se před sídlem běloruské vlády v Minsku domáhaly odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Běloruský vládce vyzval demonstranty v Minsku, aby se vzpamatovali a nechali úřady nastolit pořádek. Moskva oznámila, že běloruské úřady vrátily do Ruska 32 Rusů, které v Bělorusku před volbami zadržely jako údajné žoldnéře z Vagnerovy soukromé vojenské společnosti. Ministři zahraničí Evropské unie se v pátek na mimořádné videokonferenci dohodli na tom, že sedmadvacítka uvalí nové sankce na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.
14.08.2020 17:30 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Nezávislá mezinárodní komise k Bělorusku. Žádají poslanci STAN. A přidali výzvu pro Lukašenka

 
Zástupci koalice Pirátů a Starostů odsoudili v dopise, adresovaném běloruské vládě, nedělní vynucené přistání civilního letu za využití běloruských vojenských stíhaček. K připojení podpisu budou vybízet i poslance ostatních politických stran. Cílem odklonu letounu bylo zadržení novináře Ramana Prataseviče, opozičního kritika běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Tímto krokem se představitelé běloruské vlády dopustili porušení mezinárodního práva a zásad letového provozu a došlo tím k narušení integrity Evropské unie a schengenského prostoru. Poslanci budou také požadovat zařazení tohoto bodu k projednání na úterním plénu Sněmovny.
25.05.2021 15:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Stropnický pod palbou kritiky. Zbrojař dal ANO dar a dostal zakázku na vesty

 
Šéf zbrojařské firmy, která uzavřela s ministerstvem obrany velkou zakázku na balistické vesty, poslal předtím dar 200 tisíc korun na účet hnutí ANO. Po ministru Martinovi Stropnickém (ANO) nyní žádají politici z řad koaličního partnera ČSSD i opozice vysvětlení. Ministr odmítá, že by mezi darem a udělením zakázky byla spojitost. Šéf ANO Andrej Babiš nicméně přikázal dar zbrojaři vrátit.
10.04.2017 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24013 článků) , Martin Stropnický (1826 článků)

EU vyjde vstříc Lukašenkovi. Diplomaté chtějí zrušit část sankcí

 
Evropská unie chce částečně uvolnit sankce, které uvalila na Bělorusko. Některé z nich přitom trvají už přes deset let. EU tak reaguje na nedávné propuštění šesti předních disidentů. Představitelé EU chtějí zrušit zákaz cestování do Unie pro běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.  
17.09.2015 17:15 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

Do Litvy dorazil přes Bělorusko rekordní počet migrantů, EU slibuje pomoc

 
Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka.
02.08.2021 20:00 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (235 článků)

V rozhlase mluvila hvězda běloruské opozice: Lukašenko je politicky zbankrotovaný. Toxický pro celé okolí

 
Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byla Svjatlana Cichanouská, běloruská opoziční politička. V Bělorusku o víkendu demonstrovaly tisíce lidí a policie asi tři stovky z nich zatkla. Protesty proti režimu Aleksandra Lukašenka pokračují už bezmála čtyři měsíce. Jak přimět prezidenta Lukašenka k dialogu? A jak může běloruské opozici pomoci Česká republika?
07.12.2020 18:20 |

podobné články