Článek

Vepřový řízek, jitrnice, pečeně? V Česku může být konec. „Rok od roku horší.“

 
„Jednou se budeme chodit koukat na prase do ZOO,“ aneb počty chovných prasat se snižují – meziročně o 165 tisíc kusů. Podle Agrární komory České republiky jsou na vině vysoké ceny energií i krmných směsí. Chovy prasat podle komory plánuje rušit v budoucnu ještě více zemědělců. Uživatelé facebooku viní vládní koalici i Evropskou unii. Moravský zemědělec Daniel Sterzik vidí problém v úbytku celé infrastruktury v ČR. Ubývají, vepři, vepříny, zootechnici i veterináři…
26.04.2023 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (566 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (976 článků) , Daniel Daniel (246 článků)
Podobné články

Komunisté zničili bramborový salát a stvořili vepřový řízek, říká český historik

 
Historik Martin Franc se v rozhovoru pro Aktuálně rozpovídal o tradičním vánočním jídle, bramborovém salátu. Prý ho máme z Ruska! Ušetřeny nezůstaly ani další pokrmy. Cukroví od Rakušanů a Němců. Vepřový řízek z komunismu.
21.12.2020 11:35 |

podobné články

Kapr to u českých dětí prohrál. Na Štědrý den večeří nejčastěji kuřecí řízek

 
České děti si v současnosti na Štědrý večer pochutnávají spíš na kuřecím řízku než na tradičním kaprovi. Kuřecí řízek jich má zhruba 44 procent, kapra asi třetina. Výrazně méně obvyklé jsou jiné ryby než kapr, vepřový řízek či vinné klobásy. Oblíbenost různých vánočních jídel se liší podle regionů. Ukázaly to výsledky letošního minisčítání mezi zhruba 26 tisíci dětmi, které zveřejnil Český statistický úřad na svém webu. Do průzkumu se zapojili žáci čtvrtých až devátých tříd základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií.
22.12.2018 11:30 |

podobné články

Na jakém řízku si rád pochutnává kuchař Babica?

 
Že není řízek jako řízek, to nám potvrdí ti, kteří už vyzkoušeli několik variant jeho přípravy. Každý kuchař má na přípravu řízků svůj vlastní postup. Jirka Babica přiznává, že je řízek jeho nejoblíbenějším jídlem, a proto si na jeho přípravě dává opravdu záležet. Maso na řízek si klidně předpřipraví den dopředu.
05.10.2022 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Babica (167 článků) , Masa Masa (52 článků) , Masa Masa (52 článků)

Komentář: Řízek za dvacku na vládě? Na obědový „socík“ se skládáme všichni

 
Jak zjistil deník Blesk, užívají si na Úřadu vlády téměř socialistické obědy. Nebo aspoň cenově: třeba za česnečku zdejší zaměstnanci zaplatí dvě koruny a deset haléřů, zatímco vepřový řízek se šťouchaným bramborem si dají za 20,20 koruny. Ne, nevaří tam ze zbytků Láďa Hruška. Cenový trik je v tom, že úředníci platí jen čtvrtinu ceny obědů a zbytek za ně zaplatí stát. Tedy daňoví poplatníci.
22.01.2019 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Ladislav Hruška (124 článků)

Řízek v Krumlově za 370, gulášovka za 130. Vzteklý host vyběhl z hospody. Parkování? Pěkné pálky

 
Nejhorší sezóna za poslední roky! Tak si stěžují někteří podnikatelé v Českém Krumlově. Turistů je sice v ulicích města poměrně hodně, je to prý ale stále méně než dříve. Navíc zřejmě šetří. Obchody jsou dost často prázdné. Ani mnohé restaurace nejsou právě „narvané k prasknutí“. Možná i proto, že ceny na některých místech skutečně nejsou tak úplně „lidové“. Našli jsme i vepřový řízek za 370 korun! Nad parkovacím systémem pro autobusy se rozčílil zastupitel Ústeckého kraje…
16.08.2022 09:15 |

podobné články

400 Kč za řízek. Chorvatsko: Zásadní zjištění oproti loňsku

 
CENY V CHORVATSKU Ceny jídla v Chorvatsku? Otázka, kterou s přicházející sezonou dovolených řeší čím dál více Čechů. Záleží jak kde. Kdo nakoupí v chorvatském supermarketu, může oproti cenám v Česku i ušetřit, pokud tedy nebude kupovat jen pivo. Restaurace jsou ale jiný příběh. Na jídelním lístku z ostrova Čiovo je vídeňský řízek v přepočtu za 378 Kč. Řízek s gorgonzolou pak za 400 Kč. Obyčejný kuřecí plátek vyjde na 331 Kč, stejně tak vepřová kotleta nebo čevabčiči. Svá zjištění shrnul návštěvník: Tak o 20 až 30 % nárůst, což je méně než u nás.
05.06.2023 08:45 |

podobné články

Příprava řízků podle Jana Punčocháře je hotová alchymie

 
Řízek má být šťavnatý a křupavý. Ne vždy se ale podaří. Jako u ostatních jídel lze i na přípravě řízku leccos pokazit. Naštěstí zde existují osvědčené tipy šéfkuchařů, kteří si nemohou dovolit svým hostům servírovat nepovedený řízek. Například Jan Punčochář dopéká řízek v troubě spolu s krajícem čerstvého chleba.
24.08.2022 14:15 |

podobné články

PROSTŘENO: Brněnský řízek podle Jaroslavy Klvačové

 
Hostitelka si připadá pomalá, proto si přípravu přílohy zjednoduší. Jarčin vývar je dost mastný, protože do základu dá cibulku orestovanou na omastku. Co je to brněnský řízek? Přírodní kuřecí řízek se zeleninou a sýrem.
07.11.2013 05:11 |

podobné články

Jak na dokonalý řízek? Podívejte se, co radí šéfkuchaři!

 
Řízek je bezpochyby nedílnou součástí české kuchyně, ať už je z vepřového, hovězího či kuřecího masa. Své o tom ví i šéfkuchař pražské Grand Cru Restaurant & Bar Jan Punčochář, který je známý svou láskou k řízkům a k česko-rakouské kuchyni. Nechte si od něj poradit a připravte dokonalý řízek hned napoprvé!
16.07.2017 06:00 |

podobné články

Jak na dokonalý řízek? Podívejte se, co radí šéfkuchaři!

 
Řízek je bezpochyby nedílnou součástí české kuchyně, ať už je z vepřového, hovězího či kuřecího masa. Své o tom ví i šéfkuchař pražské Grand Cru Restaurant & Bar Jan Punčochář, který je známý svou láskou k řízkům a k česko-rakouské kuchyni. Nechte si od něj poradit a připravte dokonalý řízek hned napoprvé!
16.07.2017 06:20 |

podobné články

Soutěž jedlíků: Spořádal dvoukilový řízek za 39 minut!

 
Titulem Slovácký řízek se od víkendu pyšní Radim Dvořáček (26) z Ostravy. V  soutěži nejrychleji spořádal tzv. sloní ucho, obrovský řízek z vepřové kýty, který vážil dva kilogramy!
22.01.2018 12:05 |

podobné články

Soutěž v pojídání obřích řízků: Jak dopadla jediná žena? To se budete divit...

 
O cenu zvanou Slovácký řízek se o víkendu utkali čtyři vyhlášení milovníci masa. Baštili dvoukilogramový řízek, zvaný tady Sloní ucho. Vítěz Martin Cetkovský (37) snědl řízek o váze 1,563 kg.
17.02.2020 12:20 |

podobné články

Řízek v Krumlově už za 450 Kč. I Němci zděšeni, otec rodiny se naštval

 
Řízek s brambory za 450 korun, domácí jablkový závin za 150, smažák za 190. Langoše u stánku si pak můžete dát za 130 korun. I takový je „předvánoční“ Krumlov. „Na řízek s rodinou? S pitím a něčím sladkým pro děti přes dva tisíce, jen to fikne,“ kroutí hlavou místní. „Hohe Preise,“ pokyvují důchodci z Německa. Mluvili jsme i s prodejci nejen na vánočním trhu.
19.12.2022 04:55 |

podobné články

Domácí jitrnice bez strachu z pokuty. Na zabijačku legálně pozvete i souseda

 
Pravidla pro domácí zabijačky prasat, slovy prezidenta Miloše Zemana „krásné slavnosti“, se nejspíš zmírní. V současnosti se musí jitrnice, jelita či ovar spotřebovat v rámci domácnosti. Nově by mohlo být možné obdarovat i sousedy a další osoby blízké. Navrhuje to ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), uvedl v pondělí deník MF Dnes.
21.12.2015 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27907 článků) , Marian Jurečka (1089 článků)

Socialismus na Úřadu vlády: U premiéra se obědvá za dvacku!

 
Česnečka za dvě koruny a deset haléřů, vepřový řízek se šťouchaným bramborem za 20,20. Ne, to nejsou ceny v eurech, ani z roku 1989. Tolik korun za oběd platí zaměstnanci Úřadu vlády, odkud spravuje zemi premiér Andrej Babiš (ANO). Ve vládě sice řešili spor na proplácení školních obědů, ale to, že ve Strakově akademii úředníkům ze tří čtvrtin dotují jídlo daňoví poplatníci, je nechává v klidu.
22.01.2019 05:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25895 článků)

V Přívratu teklo pivo v potoce a na stromech rostly jitrnice

 
Jako v pohádce Dařbuján a Pandrhola se mohl cítit ten, kdo se v sobotu vydal do Přívratu u České Třebové. Na stromech rostly jitrnice a v potoce teklo pivo.
27.02.2011 01:55 |

podobné články

Kalousek číšníkem: V hospodě roznášel jitrnice

 
Bývalý ministr financí se stal číšníkem. Středočeský lídr kandidátky TOP 09 Miroslav Kalousek se převtělil do této role jen nakrátko v rámci předvolební kampaně a v jedné z kutnohorských restaurací roznášel jitrnice.
24.10.2013 13:25 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7760 článků)

Miroslav Kalousek obsluhoval v hospodě a rozdával zdarma jitrnice. Podívejte se

 
REPORTÁŽ Miroslav Kalousek roznášel lidem jitrnice v kutnohorské hospůdce den před volbami. Politický oblek vyměnil za šaty číšníka a vydal se na „plac“, jak číšníci říkávají. A o jeho obsluhu byl zájem. Kolem dvanácté hodiny to v restauraci U Zlatého lva hučelo, bylo plno a místopředseda TOP 09 se na všechny zákazníky usmíval. Kromě jitrnic rozdával také podpisy, o něž byl mezi hosty velký zájem.
24.10.2013 18:55 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7760 článků)

Zeman si přivezl z cest i v době půstu jitrnice i tlačenku

 
Jitrnice, tlačenka i klobásy provoněly dnes limuzínu prezidenta Miloše Zemana, který je druhým dnem na návštěvě Olomouckého kraje. Pochoutky ze zabijačky dostal jako výslužku v Cholině na Olomoucku. Obec kvůli němu dnes uspořádala vepřové hody. Neodradilo ji od toho ani to, že je období půstu. Vedení obce to odůvodnilo tím, že hody měla připraveny už na původní termín Zemanovy návštěvy v loňském listopadu, který byl zrušen.
06.03.2014 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27907 článků)