Článek

Vědci nalezli slabé místo nového koronaviru. Může pomoci při vývoji vakcíny

 
Vědci přišli s důkazy o tom, že nový typ koronaviru, který sužuje celou planetu, začíná mutovat. Ačkoliv tato zjištění vyvolávají oprávněné obavy, byla u viru nalezena slabá místa. Studie z London Hygiene and Tropical Medicine upozorňuje na to, že není jasné, jak je virus mutacemi ovlivněn. Změny však vznikly v různých zemích a virus se může rozšířit mnohem snáz. Upozornil na to web tvnoviny.sk.
11.05.2020 21:45 |

podobné články

Podobné články

Prymula napadl český postup při vývoji vakcíny proti covidu-19. Zde je důvod

 
Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula na čtvrteční tiskové konferenci po jednání vlády promluvil o vývoji vakcíny proti covidu-19. Většina světových týmů jde prý jinou cestou než výzkumníci v Česku. Zdůvodnil, proč český postup při vývoji vakcíny zřejmě není ten správný, informují Lidovky.
07.05.2020 22:40 |

podobné články

Virus škodí nenarozeným dětem. Vývoj vakcíny potrvá léta, varuje odborník

 
Podle odborníka na tropickou medicínu Rastislava Maďara může vývoj vakcíny proti novému viru zika trvat i několik let. Virus, který se šíří bodnutím od komára, se momentálně nedá vyléčit, řeší se jenom jeho symptomy. O vývoji vakcíny promluvil v rozhovoru pro Právo.
28.01.2016 09:30 |

podobné články

Nejnadějnější vakcíny na covid-19: Na trhu už za pár měsíců? Český výzkum má problém

 
Nikdy dříve se celý svět tak nepoložil do vývoje jedné vakcíny, jako tomu je u současného koronaviru. Výzkumné týmy pracují na plné obrátky, jindy zdlouhavý proces se jim podařilo zkrátit na pár měsíců. Na trhu by tak první očkovací látky proti covid-19 mohly být již začátkem příštího roku. Uvedl to výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) Jakub Dvořáček, podle kterého ale česká vakcína mezi nimi nebude. Místo toho ukázal na vakcíny, které dle jeho názoru mají skutečný potenciál.
04.06.2020 18:15 |

podobné články

Česko bude spolupracovat na vývoji vakcíny na koronavirus, oznámil Babiš

 
Česko bude spolupracovat se zeměmi, jako je Izrael, Rakousko nebo Austrálie na vývoji vakcíny a léků na koronavirus. Na tiskové konferenci po jednání vlády to prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO). Podrobnosti nesdělil.
24.04.2020 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (18501 článků)

Vakcíny proti koronaviru jsou na světě, ale...

 
S neuvěřitelnou rychlostí vyrobili vědci první vakcíny proti korovanviru z čínského Wu-chanu. Patrně jim pomáhala umělá inteligence.
22.02.2020 16:35 |

podobné články

GSK: Čeští vědci se podíleli na vývoji vakcíny, která pomáhá chránit milióny dětí po celém světě

 
Po dlouhou dobu neměli rodiče možnost chránit své děti před nákazou zákeřnou bakterií Streptococcus pneumoniae neboli pneumokokem, který může způsobit řadu komplikací, od zánětu středního ucha až po závažné záněty mozkových blan a otravu krve. Český tým vědců se však podílel na vývoji vakcíny1 Synflorix, která již 5 let pomáhá chránit přes 50 milionů dětí ve více než 100 zemích celého světa.
20.06.2014 17:35 |

podobné články

Brífink ministra Vojtěcha k vývoji vakcíny

 
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) představí na pondělní tiskové konferenci projekt zaměřený na vývoj vakcíny proti covid-19.
04.05.2020 10:50 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (743 článků) , Adam Vojtěch (589 článků)

Česko vyvíjí vakcínu proti covid-19: Výzkum je v první fázi, oznámil Vojtěch

 
Na pondělní tiskové konferenci představil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch projekt zaměřený na vývoj vakcíny proti covid-19. Česká republika tedy vyvíjí vakcínu na nový typ koronaviru. Podle jeho slov je vývoj zatím v první fázi. Kdo se na tvorbě vakcíny podílí?
04.05.2020 12:25 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (743 článků) , Adam Vojtěch (589 článků)

Na vývoj vakcíny půjdou stovky miliard. Babiš prozradil, kolik přispěje Česko

 
Téměř celou cílovou částku 7,5 miliardy eur (205 miliard korun) na vývoj vakcíny a léků proti koronaviru se povedlo Evropské komisi získat hned na úvod dárcovské konference. Oznámila to v pondělí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž EU věnuje v rámci této celosvětové snahy 1,4 miliardy eur. K dlouhodobé akci, jejímž cílem je také koordinovat globálně úsilí o vývoj očkovací látky, se nepřidaly Spojené státy.
04.05.2020 23:35 |

podobné články

Průlom v honbě za lékem proti koronaviru? Vědci prý co nevidět ohlásí, že mají vakcínu

 
Podle izraelského deníku Ha'arec jsou vědci z Biologického výzkumného institutu (IIBR) blízko nalezení vakcíny proti koronaviru, reportérům to sdělil jejich zdroj z institutu. Každým dnem by podle něho měli odborníci oznámit, že vakcína je hotová. Následovat bude nicméně dlouhé období předklinických a klinických testů.
15.03.2020 20:40 |

podobné články

Laboratoře hledají dobrovolníky, kteří se nakazí koronavirem. Platí i statisícové sumy

 
Pokud si chcete přivydělat a nevadí vám stát se pokusnými králíky, jistě vás zaujme nabídka londýnské laboratoře, která nabízí možnost podílet se na vývoji vakcíny proti koronaviru. Britská laboratoř Hvivo hledá 24 dobrovolníků, kteří by si nechali vpíchnout dva slabší typy koronaviru a následně by pociťovali příznaky nákazy.
10.03.2020 23:21 |

podobné články

Čínský koronavirus: Lék mají na dosah!

 
Z Číny nepřestávají proudit zprávy o dalších obětech koronaviru – těch je už přes 130, oficiání počet nakažených překročil šest tisíc. Přicházejí však i optimistické novinky. Vědci napříč planetou usilovně pracují na vývoji vakcíny i léku a dle všeho se jim o pořádný krok přiblížili!
30.01.2020 12:05 |

podobné články

Druhá dávka vakcíny proti H1N1 může u dětí způsobit horečku

 
Evropský úřad pro kontrolu léčiv upozornil, že druhá dávka protichřipkové vakcíny Pandemrix může u dětí vyvolat horečku.
04.12.2009 20:00 |

podobné články

Odborník na tropickou medicínu: Vývoj vakcíny proti viru zika může trvat léta

 
Vývoj vakcíny proti viru zika, který u novorozenců způsobuje zakrnění mozku, je během na dlouhou trať. Deníku Právo to řekl odborník na tropickou medicínu docent Rastislav Maďar. Přestože se České republiky riziko nákazy prakticky netýká, při cestách do exotických zemí, ale i na jih Evropy by se měli mít lidé na pozoru.
28.01.2016 04:05 |

podobné články

Česko nemá vakcíny proti tetanu. Lékaři navrhují zdvojnásobit dobu přeočkování

 
V České republice chybí vakcíny proti tetanu a experti proto navrhují změny v očkování. Dospělí by chodili na přeočkování každých dvacet let místo deseti v současné době. Napsal server tn.cz.
24.03.2013 07:25 |

podobné články

Čechy nebudou před pandemií chřipky chránit vakcíny, které vyrábějí

 
Americká farmaceutická firma Baxter, která vyrábí vakcínu proti prasečí chřipce také ve svém českém závodě, při pandemii Česko nezajistí. Na závod v Bohumile na Kolínsku se přitom podle médií spoléhalo. Česká vláda v původním pandemickém plánu počítala s vakcínami pro 60 procent obyvatel, v aktualizovaném plánu jsou vakcíny pro 25 procent obyvatel a pro stejný počet antivirotika Tamiflu a Relenza.
03.08.2009 21:30 |

podobné články

Vláda koupí za stamiliony vakcíny proti prasečí chřipce

 
Jeden z výrobců připravované vakcíny proti prasečí chřipce má pobočku na českém území. A vláda vakcínu koupí.
05.05.2009 22:35 |

podobné články

Vláda kývla na přednostní odkup léku proti prasečí chřipce

 
Vláda v pondělí schválila nabídku jednoho z výrobců připravované vakcíny proti prasečí chřipce na přednostní odkup 12 milionů dávek této vakcíny.
05.05.2009 22:55 |

podobné články

Vláda tají, zda nakoupí chřipkové vakcíny pro všechny obyvatele ČR

 
Vláda se postarala o nebývalý rozruch. Premiér Mirek Topolánek uvedl, že vláda rozhodla v případě nákupu vakcín proti prasečí chřipce. Neuvedl ale, o jaké množství jde. Odstupující kabinet projednal v pondělí materiál v tzv. vyhrazeném režimu, a tak se lidé vlastně nesmějí nic dozvědět. Přitom údajně nabídka zněla na 12 miliónů dávek, což by znamenalo nákup vakcíny pro všechny obyvatele ČR i s rezervou.
06.05.2009 04:30 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2287 článků)