Článek

Ve Francii objevili novou variantu! Jak rychle se šíří a překoná vzdáleně příbuzný omikron?

 
Ve Francii se objevila další mutace. Jde o vzdálenou příbuznou omikronu a je pravděpodobně zas o úroveň odolnější vůči očkování proti koronaviru. Nákaza novou mutací se zatím potvrdila u 12 lidí poblíž města Marseille na jihu Francie, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji zatím neoznačila za cíl vyšetřování.
04.01.2022 15:05 |

podobné články

Podobné články

Omikron může do měsíce v Evropě převládnout! JAR hlásí případy opakované nákazy

 
Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes místní úřady s tím, že nakažený muž se před týdnem vrátil z Nigérie, žije nedaleko Paříže a nebyl očkovaný. Dosud Francie zaznamenala jen jeden případ varianty omikron, a to v zámořském území Réunion v Indickém oceánu. První případ varianty omikron dnes oznámilo také Řecko. Varianta omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů nákazy v Evropě, uvedla evropská agentura ECDC.
02.12.2021 14:20 |

podobné články

Omikron děsí svět, varianta je už v 89 zemích. Hrozí zahlcení nemocnic, varují experti

 
Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo už 89 zemí světa, informovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). Omikron se rychle šíří ve státech s vysokou úrovní imunity obyvatelstva, podle WHO ale není jasné, zda to způsobuje schopnost viru obejít imunitu, jeho vyšší přenosnost, případně kombinace obojího.
18.12.2021 13:05 |

podobné články

Ve Francii byla objevena nová varianta koronaviru: Bude horší než omikron?

 
Vědci zachytili ve Francii novou variantu koronaviru, kterou označili jako B.1.640.2. Vydali novou studii, ale o nové variantě toho ještě tolik nezjistili. Mnozí si však myslí, že není tak nebezpečná jako omikron.
04.01.2022 14:30 |

podobné články

MeSES: Stanovisko k variantě omikron

 
Mezioborová skupina pro epidemické situace dnes vydala stanovisko k variantě omikron. MeSES upozorňuje, že i přes malý počet prokázaných případů se již varianta šíří komunitně, a skutečných případů jsou spíše stovky. „Spolehlivě podchytit šířené nové varianty nějakou dobu trvá. V získaných výsledcích vidíme stav epidemie v minulosti, tedy před několika dny či před týdnem. Pokud se omikron v Česku šíří podobně dobře jako v jiných evropských zemích, a není důvod si myslet, že tomu tak není, tak skutečně nakažených je několikanásobek a jejich počet se bude rychle zvyšovat,” upozorňuje imunolog Zdeněk Hel.
16.12.2021 13:40 |

podobné články

Varianta omikron dostává do nemocnic i mladé. „Testovat, trasovat, očkovat,“ radí Maďar

 
Odborníci v Jihoafrické republice upozornili, že nová varianta koronaviru omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) označila za znepokojivou, postihuje často mladé lidi. Někteří z nich přitom končí i na jednotkách intenzivní péče, upozornila agentura AP.  Podle epidemiologa Rastislava Maďara se Česko může připravit na novou variantu třemi kroky - více testy, lepším trasováním a zrychlením očkování. První případ varianty omikron už v ČR zřejmě je.
27.11.2021 12:20 |

podobné články

Mutace omikron se „zakusuje“ do Evropy: Vedle Česka ji hlásí i Rakušané, Němci nebo Britové

 
Rakousko dnes potvrdilo první případ varianty koronaviru omikron na svém území, objevila se ve zkoumaném vzorku v Tyrolsku. Šest případů oznámila rovněž skotská vláda. Celkem 13 případů varianty omikron ohlásilo také Portugalsko, všechny souvisí s hráči a zaměstnanci lisabonského fotbalového týmu Belenenses, uvedla agentura Reuters. Z evropských zemí mají své případy také Belgie, Itálie, Dánsko nebo Německo. A první případ této mutace se dnes potvrdil také v Česku u ženy z Liberce. Novou variantu koronaviru poprvé identifikovali minulý týden v Jihoafrické republice, Světová zdravotnická organizace (WHO) ji označila za znepokojivou.
29.11.2021 18:15 |

podobné články

Omikron: Co všechno víme o nové variantě covidu, jaké jsou její příznaky a je nakažlivější?

 
Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že riziko spojené s novou variantou omikron je velmi vysoké a hrozí její globální šíření. Většina zemí již zareagovala a zavřela cestujícím z Jihoafrické republiky, odkud se varianta šíří, své hranice. Bude to ale stačit? Nová varianta už byla zaznamenána i v Evropě, včetně Česka. Spolu s novou variantou se objevila celá řada otázek: Je omikron nakažlivější než delta? Je smrtelnější? Budou proti této mutaci fungovat stávající vakcíny?
30.11.2021 05:05 |

podobné články

Profesora Konvalinku rozčiluje, když se mluví o „rýmičce“. Na omikron se prý ještě bude umírat

 
Biochemik Jan Konvalinka se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus rozčiloval nad tím, jak někteří politici i odborníci zlehčují koronavirovou variantu omikron. Rozhodně bychom jej neměli vůbec podceňovat, což dokazují i plnící se nemocniční lůžka. „Omikron je nebezpečný, zase se bude umírat,“ varuje. Kromě toho také okomentoval rozhodnutí Nejvyššího správního soudu pustit neočkované do restaurací, barů a hotelů.
03.02.2022 17:45 |

podobné články

Test potvrdil, že žena z Liberce má koronavirovou variantu omikron

 
Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron.
29.11.2021 11:20 |

podobné články

Omikron u nich byl dřív, než tušili? Nizozemci připustili dřívější nález nové mutace

 
Varianta koronaviru omikron se v Nizozemsku objevila o týden dříve, než se dosud předpokládalo. Nepřivezli ji až cestující z Jihoafrické republiky, oznámil dnes nizozemský zdravotní úřad RIVM. Zdravotníci vzorky odebrali 19. a 23. listopadu, kvůli abnormalitám na takzvaném spike proteinu je laboratoř v pondělí předala RIVM. Ten dnes potvrdil, že se jedná o variantu omikron, o které se dosud předpokládalo, že se do Nizozemska dostala právě z JAR.
30.11.2021 12:50 |

podobné články

Šéf WHO varuje: Omikron může zahltit zdravotnictví. Organizace má problém s třetími dávkami

 
Považovat omikron za variantu koronaviru, která způsobuje mírný průběh covidu-19, by bylo podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse chybou. Podle agentury Reuters varoval před takovým přístupem, protože by mohl vést k zahlcení zdravotnických systémů. Dostupná data naznačují, že vakcíny po nákaze variantou omikron poskytují o něco menší ochranu před závažným průběhem covidu-19 a před úmrtím na toto onemocnění.
14.12.2021 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Mike Ryan (4 články) , Mike Ryan (4 články)

Šup. A je pryč. Omikron se projevil a Prymula bude jen koukat

 
V lednu se předpokládá, že v Česku převládne varianta omikron, kterou odborníci jako profesor Prymula s napětím sledují a obávají se, zda i při nízké nebezpečnosti nezahltí nemocnice. Na sklonku minulého roku pak byla zveřejněna studie z Jihoafrické republiky, z města, kde byl omikron zachycen poprvé. Epidemie tam vyvrcholila za čtyři týdny. A i v nejhorším byla lůžka v nemocnici obsazená jen napůl oproti poslední vlně. Omikron je podle dat méně nebezpečný i v jiných ohledech.
03.01.2022 13:20 |

podobné články

Omikron by mohl vytlačit ostatní varianty, míní český vědec. Ukončí pandemii?

 
Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie covidu-19 počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane „něco jako chřipka“. Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího. V rozhovoru, který ČTK poskytla Akademie věd ČR (AV ČR), to řekl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Také podle něj omikron v Česku během několik dnů převládne, nejpozději se tak stane příští týden.
06.01.2022 17:40 |

podobné články

Šíří se rychleji než předchůdci: Vědci objevili hybrid indické a britské mutace, mají obavy

 
Vietnam objevil novou variantu covidu-19, která je kombinací indické a britské mutace. Nová varianta se rychle šíří vzduchem, uvedl podle místního internetového zpravodajského serveru VnExpress vietnamský ministr zdravotnictví Nguyen Thanh Long.
29.05.2021 08:40 |

podobné články

Osobnosti: Thanh Long (1 článek) , Long Nguyen (1 článek) , Long Nguyen (1 článek) , Long Nguyen (1 článek) , Long Long (37 článků)

Mutace omikron se šíří na jihu Moravy: Sedmým případem je další dítě

 
Fakultní nemocnice Brno sekvenací potvrdila v kraji sedmý případ nákazy koronavirovou variantou omikron. Uvedla to mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Případem je dítě z Adamova, kde už jsou dvě nakažené děti v základní škole. Dalšími dvěma nakaženými jsou zdravotní sestry z Fakultní nemocnice Brno a dvě děti jedné z nich. Mezi případy z Brna a Adamova není žádná souvislost. V ČR je tak potvrzeno celkem devět případů varianty omikron.
12.12.2021 10:35 |

podobné články

Čím hrozí nová mutace Omikron? Rychle se šíří, snadněji obchází protilátky, varují experti

 
Jihoafrické úřady ve čtvrtek potvrdily novou mutaci viru způsobujícího nemoc covid-19, která se šíří napříč zemí. Tamní ministr zdravotnictví uvedl, že nově identifikovaná varianta koronaviru vzbuzuje „vážné obavy“. Podle vědců se varianta rychle rozšířila zejména mezi mladými lidmi a stojí za celostátním nárůstem případů. Okolnosti naznačují, že by mohla být nakažlivější, ale její dopady epidemiologové ještě vyhodnocují. V pátek se kvůli ní poradí i expertní tým Světové zdravotnické organizace (WHO).
26.11.2021 12:25 |

podobné články

Omikron je už v 89 zemích světa, počty případů rychle rostou, informovala WHO

 
Koronavirovou variantu omikron zaznamenalo už 89 zemí světa, informovala dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).
18.12.2021 15:05 |

podobné články

Nová varianta Omikron znepokojila experty: Je nakažlivá, hrozí těžký průběh, varuje WHO

 
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes zařadila novou variantu koronaviru B.1.1.529 mezi znepokojivé. Organizace to oznámila po konzultacích s experty. Znepokojivé varianty jsou prokazatelně vysoce nakažlivé, hůře se s nimi bojuje nebo mají za následek těžký průběh nemoci. Patří mezi ně i nyní převládající varianta delta. Nejnovější variantě přiřadila WHO řecké písmeno omikron, v médiích se dříve objevovalo označení písmenem ný.
26.11.2021 19:40 |

podobné články

Omikron je velmi nakažlivý, shodli se ministři zdravotnictví G7: Vyžaduje naléhavou akci

 
Nová varianta koronaviru omikron je „vysoce nakažlivá“ a vyžaduje urychlenou akci. Podle agentury AFP to v pondělí po mimořádné schůzce uvedli ministři zdravotnictví ekonomicky rozvinutých zemí ze skupiny G7. Zavázali se, že budou pokračovat v úzké spolupráci, sdílení informací s mezinárodními partnery a sledovat novou variantu.
29.11.2021 18:15 |

podobné články