Článek

Včely hučením v úle manipulují mladé dělnice k tvrdší otrokářské práci

 
Vědci se už déle domnívají, že zvláštní bzučení dělnic v úle, které navenek zní jako hukot, plní důležité komunikací funkce ve včelstvu. Nové výzkumy tohoto speciálního bubnování připomínajícího zvuku, který dělnice vyluzují zadečkem, naznačují, že je to manipulační prostředek. Starší a již poněkud agresivnější dělnice ho produkují proto, aby mladé a zatím pohodové dělnice vyprovokovaly k tvrdší práci. Je to jakási zvuková manipulace či vymývání nervové soustavy k otrokářské práci.
26.10.2018 15:30 |

podobné články

Podobné články

Co dělat s dlouhodobým hučením v uších

 
Více než 10 let mám problém s hučením v uších. Žádné léky mi nepomohly. Další moje neduhy jsou: zvýšená činnost štítné žlázy, osteoporóza a problémy spojené s klimakteriem. Může to všechno spolu souviset? Děkuji za radu. Jitka, Kolovraty
06.05.2009 07:20 |

podobné články

Přírodní unikát: Včelí dělnice může vzniknout také splynutím dvou spermií

 
Jev zvaný gynandromorfismus byl u hmyzu popsán už před mnoha lety. Gynandromorfní jedinec má část těla tvořený buňkami samičími a část samčími. Australští vědci ale zjistili, že poměrně častý je také u včel. Normálně matky (královny) a dělnice vznikají z oplozených vajíček, zatímco trubci (samci) z neoplozených vajíček. Autoři výzkumu ale zjistili, že dělnice může vzniknout také splynutím dvou spermií. A to je v rámci přírody skutečný unikát.
05.12.2018 17:30 |

podobné články

Neskutečné: Včely mají mozek výkonnější než počítač!

 
Vědci si dlouho lámali hlavu s tím, co naviguje včely tak dokonale z úlu na pastu a zpět. A že každá dělnice trefí přesně do svého včelstva a na své česno, i když je v okolí několik desítek cizích úlů. Navigaci mají tito tvorové ve svém malém mozečku, který je výkonnější než počítač.
05.06.2014 07:50 |

podobné články

Pesticidy, které zabíjejí včely, jsou pro ně návykové jako cigarety pro člověka

 
Včely se stávají závislými na pesticidech neonikotinoidech, které jsou zodpovědné za jejich vymírání. Podle britských vědců totiž testy se čmeláky prokázaly, že čím více dělnice pesticidů do svého těla dostanou, tím více jich chtějí. Po ochutnání neonikotinoidů tedy začnou přednostně plodiny postříkané danými pesticidy vyhledávat asi tak, jako člověk začne prahnout po cigaretách, když ochutná tabák.
31.08.2018 15:30 |

podobné články

Univerzita pojmenovala včelí matku ve svém úle Beyoncé

 
Švédská univerzita vyzvala veřejnost, aby určila jména pro matky (královny) školních včelstev. Výsledek byl překvapením tak trochu pro všechny akademiky. Neočekávali, že nejvíce bodů dostane americká zpěvačka Beyoncé. Jenže její jméno k anglickému názvu včely – bee – trochu vyzývá.
22.06.2016 13:05 |

podobné články

Včely ve Francii olizují odpad z bonbónů a produkují modrý a zelený med

 
Nový význam získal pojem medové zbarvení na severu Francie. Tam totiž včely produkují sladilo modré a zelené barvy. Včelaři z oblasti Alsaska jsou naštvaní na továrnu produkující bioplyn u Ribeauville. Včely totiž létají na její skládku a tam olizují cukr z bonbonů M&Ms. Nasávají do sebe i modré a zelené barvivo, které se pak dostává do medu, který tak ztrácí charakteristické medové zabarvení.
05.10.2012 18:00 |

podobné články

Od neděle jsou v EU omezeny pesticidy, které ohrožují včely

 
Od neděle mohou zemědělci v EU jen velmi omezeným způsobem používat tři druhy pesticidů ze skupiny neonikotinoidů, které jsou nebezpečné včelám. O faktickém zákazu, který potrvá nejméně dva roky, rozhodla v květnu Evropská komise právě kvůli možnému ohrožení evropské populace včely medonosné. Omezení se týká používání pesticidů k ošetření plodin, které lákají včely a jiné opylovače. 
30.11.2013 16:45 |

podobné články

Včely mají vědomí podobné tomu lidskému

 
Včely nejsou žádné nevědomé strojky reagující pouze na vnější podněty a otrocky vykonávající předem určenou roli. Podle vědců ze Sydney jejich jednoduchý mozek obsahuje struktury, které mají podobnou funkci jako střední mozek člověka, v němž sídlí tzv. vědomí. Včely nereagují jen na vnější podněty, ale také na ty vnitřní.
22.04.2016 11:05 |

podobné články

Městské včely nechtějí cukr. Raději se ulítají za nektarem květin

 
Nově vznikající aglomerace většinou nepřekypují kvetoucími rostlinami. Nebylo by tak nic zvláštního na tom, kdyby včely žijící v těchto oblastech vyhledávaly jako jiný zdroj potravy cukry ze šťáv a sladkostí. Jenže opak je pravdou. Činí tak méně ochotně než včely z venkova, které mají květů dostatek.
27.05.2016 17:10 |

podobné články

Včely nejenže umějí počítat, ale chápou i význam počtu nula

 
Mezinárodní tým vědců tvořený experty z Austrálie a Francie prokázal, že včely nejenže umějí počítat, ale chápou koncept nuly. Přitom se soudilo, že toto dokážou jen lidé, primáti, delfíni a někteří jiní savci či ptáci. Ale trénované včely také rozumějí tomu, co je to matematicky nic.
12.06.2018 10:30 |

podobné články

Schytá až 200 žihadel ročně. Zdeněk (54) se stará o pražské včely: Za dobrou péči nás odmění, říká

 
Včelami byl Zdeněk Růžička (54) fascinován prakticky odmala. Jelikož však na včely byla jeho maminka alergická, se skutečným chovem začal až mnohem později. Dnes je zkušeným vyučeným včelařem, který se stará dokonce i o „královský“ rod na střeše pražského magistrátu. „Kdo chce včely chovat, měl by si o tom nejdříve něco zjistit,“ zastává pravidlo.
28.08.2018 06:35 |

podobné články

Oblohu rozčísnou pobaltské včely! O víkendu začíná letecká show v Hradci Králové, tahákem jsou akrobaté z Lotyšska

 
Vypadají jako včely, žihadla sice nedávají, ale z jejich kousků běhá mráz po zádech. Hvězdný tým lotyšských akrobatických pilotů Baltic Bees (Pobaltské včely) bude ozdobou letecké přehlídky CIAF. Ta proběhne o víkendu v Hradci Králové.
30.08.2018 13:05 |

podobné články

Včely si s viry poradí lépe! Inspirace v říši hmyzu

 
Jsou si tak podobné s lidskou populací, přitom jde o hmyz. Včely mají identické sociální návyky, jsou altruistické, jako lidé mají svoji hierarchii. Následující text může být inspirativní v době pandemické. Včely si umějí samy pomoct od virů, přežijí i za krajně nepříznivých okolností, semknou se, jsou loajální, bojují. S docentem RNDr. Pavlem Hyršlem (43), Ph.D., fyziologem a imunologem z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Brno jsme si povídali o tomto pozoruhodném živočišném rodu.
05.04.2020 05:05 |

podobné články

Japonci chtějí včely nahradit mýdlovými bublinami

 
Populace včelstev za posledních deset let ubývá, což představuje vážnou ekologickou hrozbu. Vědci se proto zabývají nejen tím, jak včely ochránit, ale i přijít na jiný způsob opylovávání rostlin. Doktor Eidžiro Mijako chce nahradit včely mýdlovými bublinami, které jsou během opylovávání k rostlinám podstatně šetrnější než drony.
21.06.2020 09:05 |

podobné články

Proti 'otrokářské' vlajce Konfederace si přisadila i Clintonová

 
Neprodávejte zboží, na kterém je konfederační vlajka, vyzvala všechny americké prodejce prezidentská kandidátka a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Vlajka Konfederace totiž symbolizuje otrokářské státy z dob občanské války v 60. letech 19. Století. Podle Clintonové tento symbol rasismu nemá v moderní Americe místo. 
24.06.2015 10:16 |

podobné články

Jaký je osud jedné z nejslavnějších účastnic brněnského AZ-kvízu? Takhle teď žije paní Marcela, známá jako pěstební dělnice!

 
Paní Marcela Niklová je dáma, která se proslavila v brněnském AZ-kvízu se svým neobvyklým povoláním pěstební dělnice. Svým působením vzbudila mezi diváky velkou vlnu senzace a dala námět k mnohým internetovým parodiím. Jak jde ale vidět, životem zkušenou ženu z Rokytnice v Orlických horách to ani v nejmenším nerozhodilo a i nadále si žije šťastným životem mezi výsadbou malých stromečků.
21.03.2014 17:05 |

podobné články

Pohřbena zaživa: Dělnice přežila díky helmě, která vytvořila vzduchovou kapsu!

 
Tahle čínská dělnice již svoji helmu jen tak nesundá. Na stavbě ve městě Jinjiang ji zavalilo 25 metrů písku, ale ona přesto přežila. Helma Mingmei Xiong (34) jí totiž vytvořila vzduchovou kapsu, takže měla kde dýchat.
03.05.2014 13:00 |

podobné články

Náhlá smrt mladé hvězdy filmu Divoké včely: Herci bylo teprve 38 let!

 
Pamatujete si na filmy Bohdana Slámy Divoké včely a Štěstí? Pokud ano, jistě si také vzpomenete na postavu Káji, kterou ztvárnil Zdeněk Raušer. Ten minulou neděli náhle zemřel. Bylo mu pouhých 38 let, informuje web TN.cz.
01.03.2017 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Bohdan Sláma (60 článků)

Včelí dělnice mají také osobnost, tvrdí vědci

 
Včely nejsou tak uniformní, jak se dosud mínilo.
09.03.2012 16:30 |

podobné články