Článek

Válka na Ukrajině: Rusové pomalu udolávají Severodoněck, tento týden rozhodne o jeho osudu

 
Ačkoli se ve veřejném prostoru tolik zpráv o válce na Ukrajině neobjevuje, boje v zemi rozhodně nepolevují. Jedním z nejrušnějších měst, kde probíhá intenzivní válka, je Severodoněck. Rusové už před týdnem zničili všechny mosty vedoucí do města a zoufalí civilisté jsou teď ve městě uvězněni a vystaveni jejich ostřelování. Některým šťastlivcům se povedlo přeplavat řeku, všichni však takové štěstí nemají.
22.06.2022 10:40 |

podobné články

Podobné články

Severodoněck: Pro Ukrajinu zlé. Už kontroluje jen kousek

 
Bitva o Severodoněck se podle všeho pro Ukrajinu nevyvíjí dobře. Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maliar přiznala, že Rusové mají v oblasti značnou zbraňovou i personální převahu. V Mnichově mezitím v rámci sankcí zabavili ruskému poslanci tři byty; nikoli jen zmrazili, ale rovnou zabavili. A OSN oznámila, kolika milionům lidí hrozí kvůli ruské agresi na Ukrajinu hladomor.
21.06.2022 08:55 |

podobné články

„Je jedno, kde vás obklíčí. Prostě máte problém.“ Prohraný Severodoněck může Ukrajinu hodně bolet

 
Tvrdé boje na východě Ukrajiny pokračují, ruské invazní síly nakonec ovládly město Severodoněck, ale ukrajinští obránci se z města stihli stáhnout. Bezpečnostní analytik z Fakulty sociálních věd univerzity Karlovy Jan Ludvík se zamýšlí nad tím, co to může znamenat pro další vývoj války. A ačkoliv většina lidí o tomto ukrajinském městě donedávna ani neslyšela, jeho ztráta může být pro Ukrajinu velmi významná.
27.06.2022 08:35 |

podobné články

Ukrajinská armáda nasadila těžké zbraně a dobyla Severodoněck

 
Strategicky významné město Severodoněck v neděli dobyla za pomocí těžkých zbraní ukrajinská armáda. Dalším cílem ukrajinských vojáků je město Luhansk.
20.07.2014 21:05 |

podobné články

BBC: Zlé zprávy. Ukrajinci možná přenechají Severodoněck Rusům. A to není vše

 
Ukrajinské ozbrojené síly jsou na Donbase pod velkým tlakem. Ruská armáda nenechá ukrajinské vojáky vydechnout. Guvernér Luhanské oblasti Serhij Hajdaj připustil, že ukrajinští vojáci možná budou nuceni opustit Severodoněck, aby v tomto těžce zkoušeném městě nakonec neskončili v obklíčení, z nějž nebude úniku. A to pro Ukrajinu není jediná špatná zpráva...
28.05.2022 08:15 |

podobné články

Rusové zničili poslední most v Severodoněcku. Město je odstřiženo

 
Rusové zničili všechny tři mosty přes řeku Severní Doněc, které spojovaly kdysi stotisícové město na východě Ukrajiny Severodoněck s blízkým Lysyčanskem. Ukrajinským bojovníkům tak odstřihli cestu na západ.
12.06.2022 18:20 |

podobné články

Jako Sýrie? Rusové tam dosáhli svého, varuje americká analýza. Vážné souvislosti

 
Válka na Ukrajině zuří dále. Otázku, co se stane, pokud Rusové vyhrají, si však někteří položili ještě před jejím začátkem. Například dvojice historiků, která své úvahy publikovala v magazínu Foreign Affairs. Připomínají, že narozdíl od USA, Rusové na Blízkém východu dosáhli svého a západní předpovědi se mýlily. A věští temnou budoucnost, o níž se právě rozhoduje na Ukrajině.
25.02.2022 08:55 |

podobné články

Chalupa (ANO): Jsme ve válce - jiného druhu s jinými efekty - ale je to válka

 
Je to válka s politickým islámem, válka s Islámským státem a jeho zrůdnými představami o řízení společnosti, je to válka s terorismem, válka s hybridním agresí, válka s kybernetickými útočníky a zločinci....
28.02.2018 07:35 |

podobné články

Fraška na Ukrajině: Rusové nejsou Rusové?! Krym obsadila domobrana a ne my, tvrdí Putinovci

 
Rusové lžou světu? Usilovně tvrdí, že neobsadili Krym! Ale že území kontroluje krymská "domobrana". Říkal to včera prezident Putin, dnes ve stejné písničce pokračují jeho ministři. Šéf obrany Šojgu dokonce tvrdí, že fotky ruské techniky jsou podvrh. 16 tisíc ruských vojáků nejsou prý Rusové! Jenže zahraniční zpravodajové tvrdí. Přiznali se nám, že jsou...
05.03.2014 13:20 |

podobné články

Podle Zemana na Ukrajině Rusové nejsou

 
Podle Miloše Zemana žádní Rusové na Ukrajině nejsou, ale zuří tam občanská válka. Věří tak tvrzení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova. Naopak v Islámském státu vidí prezident nepřítele a o jeho nebezpečí se snaží přesvědčit ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
05.09.2014 12:40 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2838 článků) , Miloš Zeman (27344 článků)

Příští týden na Ukrajině rozhodne, myslí si americký generál. Petr Pavel tuší pat

 
Bývalý americký generál Ben Hodges z Centra pro analýzu evropské politiky (CEPA) odhaduje, že v příštích deseti dnech se rozhodne, jak dopadne válka na Ukrajině. Ruské armádě podle něj dochází čas, munice a lidská síla, Západ by měl nyní Ukrajině poskytnout větší podporu. Podle predikcí bývalého předsedy náčelníků štábů armád NATO Petra Pavla skončí rusko-ukrajinský konflikt patem, řekl to v rozhovoru pro Novinky.
16.03.2022 22:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (912 článků)

Rusům v hybridní válce nahrává i Facebook, šíří se na něm a zveličují dezinformace, varuje expert

 
Válka na Ukrajině probíhá ve více směrech. Válčí se přímo na Ukrajině, ještě před samotnou invazí však propukla hybridní válka, na kterou Rusové notně sází. K šíření jejich dezinformací přispívaly i některé proruské weby, které nyní zablokovaly operátoři v Česku. Také YouTube zablokoval kanály spojené s ruskou státní televizí či webem Sputnik. Jenže problém vyvstává na sociální síti Facebook, kde se dezinformace mohou šířit dál. Podle analytika a experta na dezinformace Františka Vrabela by byla vhodná regulace jeho algoritmů. Proč?
28.02.2022 14:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4465 článků)

Válka na Ukrajině: Ihned to zastavte! Haag nařídil Rusku ukončit agresi proti Ukrajině

 
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu dnes nařídil Rusku okamžité zastavení jeho válečných operací na Ukrajině. Podle předběžného rozhodnutí ve věci, kterou před nejvyšší soudní instancí OSN přednesla Ukrajina, má Moskva rovněž zajistit, aby ve vojenských akcích nepokračovaly ani jiné vojenské či ozbrojené jednotky, které jednají na její příkaz. Rusku i Ukrajině soud rovněž nařizuje, aby se vyvarovaly jakýchkoli kroků, které by jejich spor dál vyostřily. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodnutí přivítal a označil ho za "naprosté vítězství". Podle expertů se Rusko velmi pravděpodobně příkazem nebude řídit, minulý týden totiž ani nevyslalo na stání soudu svou delegaci.
16.03.2022 19:15 |

podobné články

Ukrajina všechna města získá zpět, ujišťoval v noci Zelenskyj

 
Ruské okupační síly obsazují další ukrajinská území. Zcela pod kontrolou mají Severodoněck a soustřeďují se na dobytí posledního místa v Luhanské oblasti, kterým je nedaleký Lysyčansk. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil v pátek večer s prohlášením, že „Ukrajina všechna svá města získá zpět“.
26.06.2022 08:30 |

podobné články

Rusové nasadili do bojů letectvo, napětí na Ukrajině eskaluje

 
Rusové dnes nasadili poprvé do bojů proti Ukrajině letectvo. „Opolčenci“, jak se označují proruské jednotky na východní Ukrajině, však tvrdí, že ukrajinský letoun Su-25 musel na území, které ovládají, přistát kvůli poškození. Píší o tom dnešní Britské Listy.
04.02.2015 11:40 |

podobné články

Rusové znásilňovali dívky ve sklepě v Buči. Devět jich je těhotných. Případů jsou stovky

 
Stovky, možná až tisíce znásilněných žen i mladých dívek, řada z nich těhotná. Řádění Rusů v okolí Kyjeva zaznamenala reportáž BBC. Rusové se odtud začali stahovat před dvěma týdny, zůstávají po nich mrtví a zničené životy. Ukrajinská ombudsmanka žádá, aby Rusové, včetně prezidenta Vladimira Putina, čelili mezinárodnímu tribunálu za všechny válečné zločiny, i znásilnění. Popsala utrpení skupiny mladých dívek a žen z Buči, které Rusové několik dní znásilňovali, devět z nich je těhotných.
13.04.2022 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4465 článků)

Válka na Ukrajině zasáhla rodinu Puhajkové i Makarenko: Zlo, strach a pláč!

 
Ředitelka Miss Czech Republic Taťána Makarenko (32) loni v létě společně s maminkou Lidijou (51) po 16 letech navštívila rodnou Oděsu na Ukrajině. Už tehdy tam pobývali ruští vojáci, ale přesto věřila, že k válce nedojde. Bohužel ruská armáda ve čtvrtek 24. února Ukrajinu napadla. Podobný strach nyní sužuje i moderátorka Inu Puhajkovou (35), která má také rodinu na Ukrajině. Doufá ale, že západ, kde její blízcí žijí, Rusové bombardovat nebudou.
24.02.2022 17:10 |

podobné články

To není naše válka! Babišův voják na ČT k Ukrajině. Hodně jinak

 
O válce na ČT24 včera promluvil poslanec hnutí ANO Pavel Růžička, který v české armádě sloužil 21 let. Chválil pokroky, které ukrajinská armáda udělala od roku 2014. Ale také smutně poznamenal, že od roku 2014 nebyla žádná ukrajinská vláda schopná předejít válce. Kdyby se na Ukrajině angažovalo NATO, znamenalo by to dle něj třetí světovou válku. „Ten, kdo říká, že je to naše válka, no naše válka to není. Protože ten Rus, když se rozeběhl, tak nedoběhl ani do Kyjeva. Takže si nedovedu představit, že by doběhl do Prahy. A všichni vojenští analytici to velice dobře věděli,“ trefoval se slov některých politiků.
20.04.2022 13:45 |

podobné články

Vláda o osudu sKaret rozhodne asi až příští týden

 
Vláda by měla o osudu sociálních karet, přes které lidé dostávají sociální dávky, rozhodnout příští týden. Středeční jednání o případných změnách kritizovaného projektu či jeho definitivním ukončení kabinet přerušil. Návrhy se bude zabývat ještě jeho legislativní rada.
03.04.2013 17:55 |

podobné články

Generál Šedivý: Ukrajinci „vyhazují peníze“, Rusové jsou arogantní. Bude válka?

 
Rusové chtějí kontrolovat Azovské moře, pro Ukrajince je ale ještě důležitější. S vyhlášením válečného stavu v některých oblastech to ale země prezidenta Porošenka podle bývalého náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého přehnala. Rusové se zase chovají arogantně, když odmítají konflikt řešit. Co v praxi znamená vyhlášení válečného stavu? A dojde na válku, kterou předpovídá Petro Porošenko? I na tyto otázky odpovídal Šedivý ve Studiu Blesk.
29.11.2018 05:25 |

podobné články

Osobnosti: Petro Porošenko (163 článků)