Článek

Vakcinolog Chlíbek: Očkujte se. Po třetí dávce bude 40krát méně případů

 
Čtyřicetkrát méně nemocných covidem. Takový efekt by podle vakcinologa Romana Chlíbka měla mít třetí posilovací dávka. U přeočkovaných dvěma dávkami je covidu pětkrát méně než mezi neočkovanými.
23.11.2021 10:25 |

podobné články

Podobné články

Hazardujete. Vojtěch pohrozil Chcíplému psovi a spol.

 
Očkujte se, očkujte se, očkujte se. Tak se dá shrnout hlavní výzva končícího ministra zdravotnictví za hnutí ANO Adama Vojtěcha. A předložil data, která dokládají, že očkování funguje. Apeloval také, aby restauratéři a hospodští kontrolovali své hosty. Vyčinil iniciativě Chcípl pes. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová popsala, jaká opatření se zpřísní.
04.11.2021 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1702 článků)

Profesor Chlíbek uklidňuje: Čísla porostou, ale je to zcela jiné než vloni

 
Epidemie začátkem října sílí, denní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem se blíží k tisícovce. Podle odborníků a politiků však není důvod k obavám, situace je jiná než loni, díky proočkovanosti a promořenosti. Jaký bude podzim, bude se lišit přístup k epidemii a vládní nařízení před volbami a po nich? Nejen na to v pořadu Interview ČT24 odpovídal epidemiolog a vakcinolog Roman Chlíbek.
05.10.2021 22:30 |

podobné články

Chlíbek: Druhou dávku vakcíny AstraZeneky je potřeba oddálit. Pak funguje lépe

 
Vakcína od společnosti AstraZeneca je vhodná i pro seniory starší 65 let, řekl v pondělí na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví vakcinolog Roman Chlíbek. Její účinnost se zvyšuje pozdržením podání druhé dávky. Česko se tak nepřidává k řadě jiných zemí, které tuto očkovací látku u seniorů nepoužívají z důvodu pochybností ohledně účinnosti u starších osob.
22.02.2021 09:35 |

podobné články

Koalice Spolu představila tým proti covidu: Vede ho vakcinolog Chlíbek, nechybí Maďar a Smejkal

 
Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení epidemie covidu-19. Národní institut pro zvládnutí pandemie vede předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, informovala koalice v tiskové zprávě. Tvoří ho členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
28.10.2021 16:10 |

podobné články

V Evropě se opět šíří fentanyl, droga 40krát silnější než heroin

 
V Evropě se opět šíří droga fentanyl, která je 40krát silnější než heroin. Vzhledově přitom heroin připomíná, a u narkomanů tak může způsobit předávkování už po požití malé dávky. Upozornil na to národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Látka fentanyl není žádnou novinkou, dosud se ale za přísné kontroly užívala jen ve zdravotnictví.
06.04.2012 13:00 |

podobné články

Je opravdu AstraZeneca lepší než ostatní? Možná se ministerstvo spletlo

 
Vakcína společnosti AstraZeneca má po první dávce pro seniory účinnost 94 procent, uvedlo v úterý ministerstvo zdravotnictví s odkazem na data Řídícího výboru EU pro nákup vakcín. Nikde jinde se však tato informace neobjevila, neinformuje o ní ani sama AstraZeneca. Vakcinolog Roman Chlíbek Novinky upozornil, že ministerstvo mohlo zaměnit pojmy a číslo 94 ve skutečnosti udává ochranu před hospitalizací.
23.02.2021 16:25 |

podobné články

Lékaři doporučují třetí dávku očkování proti covidu pro lidi po transplantaci

 
Lékaři ze čtyř odborných společností doporučili ve společném stanovisku třetí dávku očkování proti covidu-19 pro pacienty po orgánových transplantacích. Lidé v jejich těsné blízkosti by měli být očkovaní. Na twitteru to uvedl předseda vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Vláda chce o třetí dávce vakcíny pro rizikové skupiny rozhodnout do konce srpna.
21.08.2021 10:35 |

podobné články

V Česku zemřelo s covidem šest dětí: Očkujte své potomky, apelují na rodiče experti

 
Prospěch z očkování dětí proti covidu-19 převyšuje rizika nežádoucích účinků. I když je nemoc v dětském věku méně závažná než u dospělých, šest dětí na covid v ČR zemřelo, přes 1000 jich bylo hospitalizováno, zdravotní stav asi 20 vyžadoval umělou plicní ventilaci. Covid také u některých dětí způsobuje závažné multisystémové zánětlivé onemocnění. Uvedla to Česká vakcinologická společnost ve stanovisku, které ČTK poskytl její předseda Roman Chlíbek. Zatím je v ČR dostupná vakcína pro děti od 12 let, je od firem Pfizer/BioNTech.
19.07.2021 15:40 |

podobné články

Ministr Arenberger prozradil, jak se budou testovat lidé po první dávce očkování

 
Jako potvrzení o bezinfekčnosti bude od pondělí 24. května stačit doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Lidé po první dávce se zatím museli prokazovat testem.
21.05.2021 12:45 |

podobné články

3. dávka pro Čechy: Kdo neprodělal covid, ať si dojde, radí profesor Chlíbek

 
Čas plyne jako voda, a pokud už jste se nechali očkovat mezi prvními, je možné, že vám účinnost vakcíny klesá. Do toho je tady ještě dějový zvrat: mutace delta. To tvrdí ministerstvo zdravotnictví i vakcinologové. Co s tím? Lidé si budou moci dojít pro dodatečnou – pro většinu z nich třetí – dávku proti covidu, která jim má posílit obranyschopnost. Šéf České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek má přitom jasno: kdo neprodělal covid, ať si dojde!
31.08.2021 18:00 |

podobné články

Spalniček loni prudce přibylo, nejvíc v Praze. Očkujte, bijí na poplach hygienici

 
Nemocných spalničkami bylo loni 207, což je druhý nejvyšší počet od roku 2008 a o 60 víc než v předchozím roce. Více bylo jen v roce 2014, kdy lékaři zaznamenali 221 případů. Nejvíc případů bylo podle hygieniků v Praze, kde léčili přes 100 nemocných. Osm nových případů se objevilo od začátku letošního roku, sdělila na dotaz ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Život mohou ohrožovat komplikace s nemocí spojené, které se vyskytují až u třetiny případů. Jedinou prevencí je podle hygieniků očkování. Proočkovanost populace ale podle nich klesá, což považují za jeden z důvodů rostoucího počtu případů.
12.01.2019 15:40 |

podobné články

Chlíbek: V létě se můžeme vracet k normálu

 
V létě příštího roku Česko může dosáhnout takové proočkovanosti, která bude bránit šíření koronaviru, a život by se pak mohl vracet do starých kolejí, míní předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Očkování v Česku začalo 27. prosince, ale do konce ledna by měla do Česka dorazit vakcína jen pro zhruba 200 tisíc lidí. Více očkovat by se mohlo na jaře.
29.12.2020 12:05 |

podobné články

Vrchní vakcinátor: Dozor nad lidmi! Vakcína je horší, než jsem čekal

 
Profesor Roman Chlíbek z Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany má za to, že vakcíny chrání očkované po kratší dobu, než se předpokládalo. „Přece jenom jsem se domníval, že účinnost bude alespoň roční a že se k přeočkování dostaneme až za rok,“ uvedl Chlíbek.
03.11.2021 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (23801 článků)

Druhá dávka až po čtvrt roce? U AstraZeneky to zvyšuje účinnost, tvrdí u Blatného

 
Zdravotníci by měli podávat druhou dávku vakcíny firmy AstraZeneca až po 12 týdnech, v takovém případě je účinnost 81 procent. Novinářům to v pondělí řekl vakcinolog Roman Chlíbek. Ministerstvo nyní připravuje metodiku pro očkování touto vakcínou, která bude interval doporučovat. Vydat by ji mělo tento týden. AstraZeneca je podle Chlíbka účinná ze 75 procent i proti britské mutaci, která se nyní v Česku šíří.
22.02.2021 12:10 |

podobné články

Vakcinolog: Všichni očkovat, jinak to neskončí. Další dávka bude

 
Profesor Roman Chlíbek vloni vystřídal kolegu Romana Prymulu v čele České vakcinologické společnosti. V rozhovoru pro Lidové noviny se přimlouvá za co nejrychlejší očkování a varuje před variantou delta, která je podle něj „časovaná bomba“.
07.07.2021 11:10 |

podobné články

Epidemiolog Chlíbek: Omezí se počty svatebčanů a budou podniky přidávat židle?

 
Šéf epidemiologické skupiny Roman Chlíbek (55) řekl Blesku, o čem budou epidemiologové do budoucna diskutovat s ohledem na další plánovaná opatření. A promluvil i o nejčernějším scénáři, který by Česko postižené nákazou eventuálně mohl čekat.
19.09.2020 05:45 |

podobné články

Koalice Spolu představila covidový tým: Povede ho Chlíbek, má 28 členů

 
Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) vytvořila osmadvacetičlennou odbornou skupinu pro řešení epidemie covidu-19. Národní institut pro zvládnutí pandemie vede předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, informovala dnes koalice v tiskové zprávě. Tvoří ho členové Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), praktičtí lékaři nebo zástupci státních institucí, jako jsou hygienické stanice, Státní zdravotní ústav nebo Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
28.10.2021 17:40 |

podobné články

Vy... Maďar, Prymula, Chlíbek, Tachezy, Konvalinka, Vojtěch. Kam jste to Česko přivedli? ptá se Vávra. Rusko, Itálie, Brazílie, všichni lépe

 
Jsme sedmá nejhorší země na světě ve zvládání pandemie covidu, rozčílil se herní vývojář Dan Vávra a uhodil na konkrétní lidi. Prymula, Maďar, Chlíbek, Konvalinka, Tachezy, Vojtěch. Ti můžou za to, že jsme horší než Rusko. Horší než Itálie. Horší než Brazílie, o které se psalo s vykřičníky, jak covid nezvládá a jak se hroutí. Jsme horší než Indie i rozvojové a diktátorské režimy. „Za jak dlouho se obecné ohrožení promlčuje? Plánuju monstrprocesy,“ napsal vážně Vávra.
14.11.2021 12:30 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Vojtěch (97 článků) , Kam Kam (452 článků) , Dan Dan (60 článků) , Dan Dan (60 článků)

Neí důvod k obavám, ujišťoval z rádia epidemiolog z ministerského týmu. Nabádal k selskému rozumu

 
Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl epidemiolog, vakcinolog a člen pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro uvolňování karantény Roman Chlíbek. Odpovídal na dotazy, jaké dopady má postupné rozvolňování opatření proti šíření koronaviru i jak funguje projekt chytré karantény. A zvýší zkušenost s epidemií koronaviru zájem o očkování proti chřipce?
18.05.2020 20:30 |

podobné články