Článek

V Přerově vypukla drsná válka romských klanů! Pomůže olašský král?

 
Přerovská policie řeší neobvyklou situaci, kvůli které musela dokonce posílit hlídky. Ve městě se totiž vyostřil spor dvou znepřátelených rodin, které patří k minoritě olašských Romů. Zástupci města se chtějí pro pomoc obrátit k nejvyšší autoritě.
17.07.2020 15:45 |

podobné články

Podobné články

V Ostravě zemřel olašský král Jan Lípa

 
V Ostravě zemřel v pondělí olašský král Jan Lípa. Dvaasedmdesátiletý muž pocházející ze Slovenska bude mít pohřeb ve čtvrtek v ostravské katedrále Božského Spasitele. Informoval o tom v úterý předseda Unie olašských Romů Josef Stojka.
16.10.2012 16:05 |

podobné články

Tady leží OLAŠSKÝ KRÁL: Uctění DUŠIČEK nad hrobem Jana Lipy

 
Olašský král Jan Lipa zemřel v říjnu ve věku 72 let. S kamerou jsme navštívili místo jeho posledního odpočinku.
02.11.2012 16:10 |

podobné články

V Ostravě zemřel král olašských Romů Jan Lipa, bylo mu 72 let

 
V Ostravě zemřel v pondělí olašský král Jan Lipa. Bylo mu 72 let, pocházel ze Slovenska.
16.10.2012 16:25 |

podobné články

Ministerstvo školství omylem zveřejnilo citlivá data stovek romských dětí

 
Na webu ministerstva školství je volně ke stažení dokument, který obsahuje osobní údaje romských studentů, kteří žádali o dotace v rámci programu na podporu romských žáků středních škol. Každý si tak může přečíst třeba data narození nebo adresy.
07.11.2011 15:40 |

podobné články

Vychází čítanka romské literatury. Učitelem poradí, jak dětem přiblížit odlišnou kulturu

 
Vyšla čítanka romské literatury s názvem ROZUMMĚNÍ. Vedle příběhů romských autorů v češtině a romštině obsahuje i metodiku pro učitele, jak všem dětem přiblížit romskou kulturu. Publikaci, která je volně ke stažení na webu, vydalo romské nakladatelství KHER. Chce tak romské děti přivést k jejich původnímu jazyku a nabídnout jim pozitivní vzory romských osobností. Nakladatelství to uvedlo v tiskové zprávě. Kniha vznikla díky dotacím ministerstva školství na podporu začleňování romských žáků.
07.12.2013 14:20 |

podobné články

Vychází čítanka romské literatury. Učitelům poradí, jak dětem přiblížit odlišnou kulturu

 
Vyšla čítanka romské literatury s názvem ROZUMMĚNÍ. Vedle příběhů romských autorů v češtině a romštině obsahuje i metodiku pro učitele, jak všem dětem přiblížit romskou kulturu. Publikaci, která je volně ke stažení na webu, vydalo romské nakladatelství KHER. Chce tak romské děti přivést k jejich původnímu jazyku a nabídnout jim pozitivní vzory romských osobností. Nakladatelství to uvedlo v tiskové zprávě. Kniha vznikla díky dotacím Ministerstva školství na podporu začleňování romských žáků.
07.12.2013 14:30 |

podobné články

Výsledky kvalifikovaných odhadů počtu romských žáků v ZŠ

 
Počet romských žáků vzdělávaných podle snížených standardů se mírně snižuje. Vyplynulo to ze zjišťování kvalifikovaných odhadů počtu romských dětí a žáků na základních školách s ohledem na jednotlivé vzdělávací programy základního vzdělávání.
07.01.2017 19:00 |

podobné články

Romům chybí motivace a zájem o vzdělání, míní aktivistka. Ředitelé se přílivu dětí bojí

 
Diskriminace romských dětí v českých školách je stejná jako před deseti lety, kdy Evropský soud pro lidská práva odsoudil ČR za to, že přeřazením 18 romských dětí do zvláštních škol porušila jejich právo na vzdělání. V rozhovoru s ČTK to řekla organizátorka romských komunit v Ostravě Jolana Šmarhovyčová. Romští rodiče by přitom podle ní měli zájem o lepší vzdělávání svých dětí, kdyby je většinová společnost více respektovala a kdyby měli lepší informace.
15.11.2017 19:40 |

podobné články

Veřejný ochránce práv: Cesta ke společnému vzdělávání romských a neromských dětí

 
Kancelář ombudsmanky v letošním roce realizovala výzkum, v němž zjišťovala problémy škol, které mají zkušenost se vzděláváním romských žáků, jsou otevřené společnému vzdělávání nebo se snaží poskytovat kvalitní vzdělání všem bez ohledu na etnicitu. Na základě tohoto výzkumu ombudsmanka připravila sérii doporučení jednotlivým aktérům, kteří mohou zlepšit situaci romských dětí v českém vzdělávacím systému.
13.12.2018 22:20 |

podobné články

Chalupa (ANO): Jsme ve válce - jiného druhu s jinými efekty - ale je to válka

 
Je to válka s politickým islámem, válka s Islámským státem a jeho zrůdnými představami o řízení společnosti, je to válka s terorismem, válka s hybridním agresí, válka s kybernetickými útočníky a zločinci....
28.02.2018 07:35 |

podobné články

Veterán od Tobruku: Kdybychom neodsunuli Němce, vypukla by nová válka

 
ROZHOVOR Český válečný veterán z Afriky a RAF má obavy, zda naše vlády odolají v budoucnu snahám sudetoněmeckého landsmanšaftu o územní i ekonomickou revizi výsledků 2. světové války. Nebýt odsunu sudetských Němců, v Evropě by vypukla další válka, tvrdí plukovník Pavel Vranský. Dlouhodobě nesouhlasí s bezpečnostní politikou státu, s její malou koncepčností neposkytující dostatečnou obranyschopnost.
05.06.2012 09:00 |

podobné články

Veterán od Tobruku: Kdybychom neodsunuli Němce, vypukla by nová válka

 
ROZHOVOR Český válečný veterán z Afriky a RAF má obavy, zda naše vlády odolají v budoucnu snahám sudetoněmeckého landsmanšaftu o územní i ekonomickou revizi výsledků 2. světové války. Nebýt odsunu sudetských Němců, v Evropě by vypukla další válka, tvrdí plukovník Pavel Vranský. Dlouhodobě nesouhlasí s bezpečnostní politikou státu, s její malou koncepčností neposkytující dostatečnou obranyschopnost.
05.06.2012 09:05 |

podobné články

V Přerově se na krmítku objevila sýkora s melanismem

 
Ornitology v Přerově zaskočila neobvykle zbarvená sýkora modřinka. Pták, kterého spatřili v oblasti zdejší laguny, má vzácnou pigmentovou vadu, tzv. melanismus. Jde o opak albinismu a u jedinců s touto vadou převládají tmavé barvy. Sýkorka se podle ornitologů v Přerově dlouho nezdržela, neboť je na tahu. O výskytu opeřence informoval místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
10.01.2020 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Šafránek (8 článků)

Za výbuchem dodávky v Přerově stojí známý recidivista? Policisté mají podezřelého!

 
Z výbuchu nástražného systému na autě v Přerově je podezřelý osmatřicetiletý muž, jde o recidivistu trestaného v minulosti za majetkovou i násilnou činnost. Muže obviněného mimo jiné z obecné ho ohrožení dnes poslal soud do vazby, sdělila mluvčí přerovské policie Miluše Zajícová. Policisté muže zadrželi v Přerově nedlouho po útoku. Motiv policie nesdělila. Při dopadení pachatele kriminalisté odkryli i jeho další trestnou činnost, které se dopustil před pondělním útokem. Při výbuchu nebyl nikdo zraněn.
02.09.2021 11:20 |

podobné články

Šternberkem zmítají spory romských klanů, starosta chce smír

 
Nevraživost dvou romských rodin nedá spát celé obci Šternberk v okrese Olomouc. Starosta Stanislav Orság (ODS) svolal jednání ohledně řešení problematiky romské komunity, jehož cílem je bezproblémové soužití mezi Romy a většinovou populací.
04.04.2012 19:40 |

podobné články

Konec války klanů v Přerově? Prý za něj mohli „Romeo a Julie“!

 
Znepřátelené rodiny olašských Romů v Přerově, jejichž spory zaměstnaly v uplynulých dnech kvůli několika incidentům policisty, se v pondělí shodly na smíru. Deklarovaly ho při jednotlivých schůzkách se zástupci města na přerovské radnici. Za nepokoji stály osobní vztahy. Dva mladí lidé se do sebe zamilovali bez ohledu na to, že pocházeli každý z jiné rodiny.
20.07.2020 16:00 |

podobné články

Krveprolití v Doněcku: Fotky hrůzy! Tohle už je válka, říká nový prezident

 
Milionový Doněck ovládl strach, ulice směřující k letišti blokují vojáci, nad městem krouží bitevní letouny. A na internetu se objevují děsivé snímky mrtvých proruských rebelů. Na východě Ukrajiny vypukla válka, myslí si nově potvrzený ukrajinský prezident, "čokoládový král" Petro Porošenko. Hrůzy chce však zastavit. Podaří se mu to?
28.05.2014 11:50 |

podobné články

To není válka světů, to je binec, který po sobě nechala ve Francii necelá stovka romských rodin

 
Vypadá to spíše jako nějaká postapokalyptická scenérie, nežli něco, kde by měli bydlet lidé. Marseilleská policie a úřady začaly s vyklízením osady, kterou si ve městě zbudovala skupina asi devadesáti "romských rodin":http://www.extra.cz/tema/romove.
23.10.2013 12:10 |

podobné články

Další válka v šoubyznysu se rozhořela: Drsná hádka mezi matkou Ornelly a Vlaďkou Erbovou

 
Vlaďka Erbová  (31) se obula na sociální síti do čerstvé maminky Ornelly Štikové a začala mela. Vlaďka označila Ornellu za pijavici a Monika Štiková to nevydržela a Vlaďce odepsala. A začala další drsná válka v českém šoubyznysu.
21.03.2013 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Vlaďka Erbová (1003 článků) , Ornella Štiková (1112 článků)