Článek

V létě tu virus téměř nebude, míříme ke kolektivní imunitě, říká biochemik Hostomský

 
Česká republika má z hlediska vývoje epidemie už to nejhorší za sebou. Podle biochemika a ředitele Ústavu organické chemie a biologie Akademie věd ČR Zdeňka Hostomského už podobně velká vlna, jako tomu bylo v minulých měsících, na podzim nepřijde. Že by přišla nějaká agresivní mutace schopná obejít imunitu po očkování nebo prodělání nemoci covid-19, nepředpokládá. Pokud by se tak přece jen stalo, firmy stihnou vyrobit novou verzi vakcíny.
10.06.2021 18:00 |

podobné články

Podobné články

Budeme muset zavřít i průmysl, padlo. Známý imunolog to vidí černě

 
Biochemik Zdeněk Hostomský tvrdí, že vláda má při boji s koronavirem špatně nastavenou strategii. „Pořád se hovoří o zploštění křivky, abychom nezahltili nemocnice, ale náš hlavní cíl je přece snížit počet lidí, kteří umřou předčasně,“ říká Hostomský s tím, že peníze investované do lockdownu by raději vláda měla investovat do lepšího zdravotnictví. Imunolog Václav Hořejší by naopak lockdown ještě přitvrdil a zahrnul do něj i průmysl. „Na těch čtrnáct dní bychom to vydrželi, ale muselo by být hodně výjimek,“ tvrdí Hořejší s tím, že ve světě se takový přístup vyplatil.
06.03.2021 08:05 |

podobné články

Hamáček na Primě: Když nemáte vakcíny, musíte omezit kontakty. Maďar vážně vysvětloval, proč je nebezpečné zpívat

 
V neděli v poledne začalo na CNN Prima News speciální vysílání, v němž se objevili ministr vnitra Jan Hamáček, biochemik Zdeněk Hostomský a epidemiolog Rastislav Maďar. Hamáček ve vysílání prozradil, co by po roce zkušeností udělal jinak. Poslal také vzkaz předsedovi Ústavního soudu Pavlovi Rychetskému a nakonec vysvětloval, jak je to s vakcínami pro Českou republiku. Hostomský s Maďarem se poté přeli o to, zda vládní zákazy pro boj s covidem dávají smysl.
04.04.2021 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3129 článků) , Pavel Rychetský (157 článků)

Přesvědčit seniory! Vědec na ČT rozstřelil strach, s covidem je amen

 
Biochemik Zdeněk Hostomský tvrdí, že v současné situaci je očkování dětí nad dvanáct let proti covidu-19 zbytečné. „Čistě teoreticky by to šlo, už k tomu probíhají klinické studie, ale podle mě ještě nenastal čas zaměřovat se na malé děti, protože ještě stále nemáme vyřešené očkování lidí, kteří jsou skutečně ohroženi,“ řekl Hostomský v České televizi s tím, že je lepší přesvědčit jednoho seniora než naočkovat tři dvacátníky.
27.05.2021 16:40 |

podobné články

Top 5 tipů jak být v létě trendy

 
Horké prázdninové měsíce se nezastavitelně blíží a stále více žen se tak začíná pohrávat otázkou, jak být v létě trendy. Možná i pro vás představuje móda nedílnou součást života a vždy si dáváte záležet na tom, zda se oblékáte podle aktuálních trendů. Ačkoli do léta ještě nějaký ten pátek zbývá, rozhodně ničemu neuškodíte, pokud již teď budete mít jasno v otázce, co nosit a jak být v létě trendy. Dělejte v létě parádu Léto právem patří mezi nejoblíbenější roční období. V prázdninových měsících si užíváme nekonečné dávky hřejivého sluníčka, trávíme čas doma u bazénu nebo na veřejných koupalištích, nechybí tolik oblíbené grilovačky s rodinou či přáteli a ani večerní procházky městem zalitým sluncem nejsou žádnou výjimkou. Jak už je u žen známo, chtějí vypadat dobře za jakékoli situace. Chcete poradit, jak být v létě trendy? Teď se konečně dostáváme k tomu, co vás asi nejvíce zajímá –  tedy k trendům, díky kterým už nebudete muset přemýšlet, jak být v létě trendy. Nenápadné, ale tolik něžné pastelové barvy Pastelové barvy se dostávají do podvědomí stále většího počtu žen. Ačkoli na první pohled působí nenápadně, jejich největší přednost se ukrývá právě ve skutečnosti, že dokážou zalichotit prakticky komukoli. Nejvíce pofrčí světle růžová, mátová a meruňková barva. Metalické barvy jsou náhledem do budoucnosti U barviček ještě chvíli zůstaneme, tentokrát však máme na mysli metalické odstíny, které byly obrovským hitem už loňskou zimu. I letos v létě na ně můžete vsadit jsou horkou kartu a rozhodně neprohloupíte. Metalické barvy se budou objevovat nejen na oblečení, ale i na doplňcích a špercích a k dostání budou dokonce i botičky zalité právě těmito odstíny. Spodní prádlo už se neschovává Pokud si lámete hlavu nad tím, jak být v létě trendy a jít s dobou, pak to bude chtít špetku odvahy. Proč? V kurzu totiž budete vyčuhující... Čtěte více Příspěvek Top 5 tipů jak být v létě trendy pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
28.05.2017 06:20 |

podobné články

Ochrana pokožky v létě

 
Ochrana pokožky v létě je prostě nutnost. V horkých prázdninových měsících, kdy se vystavujete slunečnímu záření, to snad ani nemůže být jinak. Ovšem pouze v případě, pokud si nechcete díky škodlivému UV záření zadělat na rakovinu kůže nebo jiné nepříjemné zdravotní problémy. A teď ruku na srdce, milé dámy: jak o svou pokožku v těchto horkých dnech pečujete? Věnujete svému tělu tolik pozornosti, kolik by si zasloužilo, nebo musíte samy sobě přiznat, že v tomto ohledu pokulháváte? Tématem dnešního článku je ochrana pokožky v létě, nenechte si proto následující řádky ujít – ať už se chcete ujistit, že vše děláte správně, nebo naopak chcete zjistit, jak správně na to! Ochrana pokožky v létě Svou pokožku v létě chránit musíte. Přes to nejede vlak a není zde místo pro diskuzi. Jenže jak na to? Pokud v tomto ohledu nemáte tak úplně jasno, přečtěte si následující řádky. Hodně vám toho napoví! Pravidelný peeling je nutnost i v létě O peelingu se často mluví v souvislosti se zimními měsíci, kdy pokožku vystavujeme časté změně teplot. Zapomínat byste na něho neměli ani v létě, kdy je odstraňování starých šupinek kůže stejně tak důležité, jako v zimě. A čeho tím dosáhnete? Nejenže bude vaše pleť vypadat zdravější, ale zároveň se vám nebudou tolik ucpávat póry. Používání opalovacích přípravků je samozřejmost Používat v létě přípravky na opalování je samozřejmost, pokud na to kašlete, pak se nemůžete divit, že vaše pokožka trpí. A teď nemáme na mysli pouze riziko, že se na sluníčku spálíte a budete si několik dní léčit citlivou kůži. Hrozí vám totiž i onemocnění rakoviny kůže nebo vznik pigmentových skvrn. A vsadíme se, že ani jedno z toho nechcete. Dodržování pitného režimu je základ Dodržujete pitný režim? Pokud ne, pak to koukejte honem rychle napravit. Určitě víte, že je naše tělo tvořeno z velké... Čtěte více Příspěvek Ochrana pokožky v létě pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
14.07.2017 07:25 |

podobné články

Vakcína: Mladým ji nenuťte, říká vědec. Nechce, aby se strašilo vzácnými případy

 
Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV Zdeňek Hostomský varuje, že nám s přípravou na očkování ujel oproti ostatním zemím vlak. „Němci už mají přesně rozplánované, jak s vakcínami naloží. U nás jsem neslyšel, že by se něco takového chystalo. Češi jsou sice mistři improvizace, ale očkovací logistiku bych nepodceňoval,“ tvrdí Hostomský, kterému u nás také schází lepší osvětová kampaň. „Vakcína je naprosto bezpečná,“ má jasno.
22.12.2020 15:05 |

podobné články

Otevřete Česko, arogantní Babiši. Přední vědec Akademie věd má s covidem jasno

 
Ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Zdeněk Hostomský tvrdí, že lockdown je pochybná strategie boje s covidem-19, která příliš nefunguje. „Je to svým způsobem arogance vlády, která si myslí, že něco nařídí a epidemie se tomu podřídí,“ říká Hostomský a dodává, že zavření škol je nezodpovědnost, která nás dlouhodobě velmi poškodí.
11.03.2021 09:10 |

podobné články

Kolektivní imunita? Na tu prodělalo covid málo lidí, říká biochemik Trnka

 
Biochemik a lékař Jan Trnka z Centra pro modelování biologických a společenských procesů BISOP v rozhovoru pro Právo popsal, co čekat od nové mutace koronaviru a jak se s ní vypořádat. Podle něj už zbývá málo času.
01.02.2021 13:30 |

podobné články

Konec koronaviru? Vědci si pohrávají s jinými čísly kolektivní imunity než původně

 
Na vytvoření kolektivní imunity vůči koronaviru možná stačí méně lidí, než vědci předpokládali. Podle vědců by mohl být práh kolektivní imunity nižší než 50 %. Objevují se dokonce odhady, že jde o deset až dvacet procent. „Pokud je to pravda, pak je možné odvrátit koronavirus rychleji, než se myslelo,“ psalo se na webu The New York Times. Kolektivní imunita je stav společnosti, kdy má vysoké procento jedinců protilátky proti danému onemocnění, a proto se obtížně šíří. Mohlo by však jít i o hru s ohněm, podle některých expertů jde o pouhé matematické odhady a nelze z toho vyvozovat závěry pro tvorbu politiky. V některých oblastech indické Bombaje se však s nákazou setkalo téměř 60 % lidí. Je to již dostatečné množství obyvatel?
18.08.2020 22:40 |

podobné články

Třetí vakcína a doba temna. Konvalinka hasí nadšení Čechů. Ve světě to vře

 
Zatímco čeští ministři vyhlížejí návrat k normálu už letos v září, biochemik Jan Konvalinka tato nadějná očekávání hasí. Většina světa prý směřuje do velmi temného období. „Je iluzorní představa, že postavíme zeď a virus sem nepustíme,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Plus biochemik Jan Konvalinka s tím, že máme očekávat další mutace.
14.05.2021 10:30 |

podobné články

Zbyněk Fiala: Chránit nejohroženější, ale ostatním dát pokoj

 
Věnujme se seniorům a rizikové skupině s obezitou a dalšími chorobami. Ale ty ostatní zdravé nechme lyžovat nebo chodit do školy, získají imunitu a nic zvláštního se jim nestane. Kdo to radí? Biochemik Zdeněk Hostomský, ředitel prestižního Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde dříve pracoval prof. Antonín Holý.
01.02.2021 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Antonín Holý (27 článků)

Tak takhle je to s respirátory: Po show Primy dusno

 
V neděli v poledne začalo na CNN Prima News speciální vysílání, v němž se objevili ministr vnitra Jan Hamáček, biochemik Zdeněk Hostomský a epidemiolog Rastislav Maďar. Ten prohlásil, že sice není úplně nezbytné nosit roušky na liduprázdné ulici, ale bez podobných sporných nařízení se vláda neobejde, protože někteří občané rozumí jen zákazům a příkazům a bez nich se nechovají dostatečně zodpovědně. Když to slyšel expremiér Mirek Topolánek, vypěnil natolik, že užil vulgární výraz.
06.04.2021 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Mirek Topolánek (2338 článků) , Jan Hamáček (3129 článků)

„Rouška je symbol strachu a podřízenosti. Nebudu ji nosit!“ Vědec bouchl do stolu

 
Tato vláda je příliš opatrná a postupuje totalitárně! Roušku venku já nosit nebudu! Pro mě je to symbol podřízenosti a strachu! Biochemik Zdeněk Hostomský volal po rozvolnění koronavirových restrikcí.
24.04.2021 15:25 |

podobné články

Vakcíny proti koronaviru? Jsou skvělé! Biochemik Konvalinka jásá. Ale také varuje...

 
Biochemik Jan Konvalinka má za to, že vakcíny proti koronaviru se podařilo vyvinout úžasně rychle. Považuje je za skvělé, neboť nemají téměř žádné vedlejší účinky. Současně ale připomíná, že by nás tento skvělý úspěch lidského mozku neměl ukolébat v pocitu bezpečí. Konvalinka varuje, že dříve či později světem proletí horší varianta chřipky. Bude to zlé. Lidé by se proto měli chránit, a pokud mají např. rýmu, mají nosit respirátory, i když to zrovna nebude nařizovat vláda.
05.06.2021 09:05 |

podobné články

Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvést ani ty, co už máme

 
Biochemik Jan Trnka v rámci komentáře k české očkovací strategii zdůrazňuje, že nepotřebujeme žádné neregistrované vakcíny, o které se zasazuje například prezident a premiér. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz s tím, že hlavní je řešit distribuci očkovacích látek, které již máme.
05.03.2021 08:55 |

podobné články

Žádné neregistrované vakcíny nepotřebujeme, říká biochemik Trnka. Neumíme rozvézt ani ty, co už máme

 
Biochemik Jan Trnka v rámci komentáře k české očkovací strategii zdůrazňuje, že nepotřebujeme žádné neregistrované vakcíny, o které se zasazuje například prezident a premiér. „Neměli bychom se dostávat do situací, kdy budeme říkat, že potřebujeme neschválené léky,“ říká v rozhovoru pro iROZHLAS.cz s tím, že hlavní je řešit distribuci očkovacích látek, které již máme.
05.03.2021 09:25 |

podobné články

Jaké botičky nosit v létě

 
Hurá, léto je konečně tady! O jeho panování vzhledem k počasí a vysokým teplotám už nemůže být sebemenší pochyb. Možná si pohráváte s myšlenkou, jaké botičky nosit v létě, protože co si budeme nalhávat – otázku oblečení máte už dávno vyřešenou. Jenže co se týče bot, jste na rozpacích. V dnešním článku se společně podíváme na to, jaké botičky nosit v létě, kdy jde především o pohodlí, ale zároveň nám ženám záleží na tom, abychom i v horkých dnech vypadaly dobře. K nám ženám už to prostě patří. Jestliže tedy ještě nemáte jasno, jaké botky jsou pro letošní léto nejvíce v kurzu, pak si určitě nenechte ujít následující řádky! Jaké botičky nosit v létě? Jak jsme již zmínili o pár řádků výše – v létě je především o pohodlí. Nikdo netouží po tom, aby se mu nohy nepříjemně potily, viďte? Jenže i když je komfort na prvním místě, zároveň nám záleží i na tom, aby námi zvolené botičky na nohách dobře vypadaly. A samozřejmě ladily k celkovému outfitu! Možná se to zdá složitější, než to ve skutečnosti je. Tak si pojďme říci, jaké botičky nosit v létě, ať už v tom máme konečně jasno! Žabky Léto bez žabek? No tak to ani omylem! Tyhle botky k horkým měsícům neodmyslitelně patří a dlouhá léta ještě patřit budou. Nabízí opravdu neskutečné pohodlí, noha se v nich nepotí – jak by taky mohla, jsou žabky složeny jen z pásku mezi prsty a podrážky?! – jsou vzdušné a dalším plusem k dobru je i fakt, že se dají nosit k čemukoli. Současný trh nabízí nepřeberné množství druhů a provedení dámských žabek, že si na své přijde snad každá žena. Dokonce i ta nejnáročnější. Sandálky Když se řeknou sandály, většina lidí si okamžitě vybaví typický český trend, na který ale nemůžete být kdovíjak pyšní: ponožky v sandálech! Na tohle jsme opravdu přeborníci, naštěstí se tyto módní přešlapy zpravidla týkají jen mužů, protože ženy... Čtěte více Příspěvek Jaké botičky nosit v létě pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
06.07.2017 07:15 |

podobné články

Stávka nebude. OKD se s odbory dohodly na kolektivní smlouvě

 
Vedení těžební společnosti OKD se dnes dohodlo se zástupci odborů na podobě kolektivní smlouvy pro léta 2014 až 2018. Zaměstnancům garantuje dosavadní mzdy a většinu benefitů. Dříve ohlášená stávka tedy nebude. Kolektivní smlouva již byla podepsána. ČTK to řekl mluvčí společnosti Marek Síbrt.
13.11.2013 12:31 |

podobné články

Koledujeme si o malér, burcuje biochemik Konvalinka. Začalo se rozvolňovat, přitom mezi lidmi je pořád velká nálož

 
Rozvolňování opatření přijatých kvůli šíření onemocnění covid-19 přišlo ve chvíli příliš velké virové nálože v obyvatelstvu, říká biochemik Jan Konvalinka pro Český rozhlas Plus. Česko by se mělo připravit na stoupající čísla nakažených a do týdne nárůst počtu hospitalizovaných. „Koledujeme si o malér. Čísla jsou znervózňující. Budeme to muset znovu zavřít,“ dodává s tím, že vládní nařízení jsou velmi zmatená, což má za následek jejich nedodržování.
11.12.2020 07:56 |

podobné články