Článek

V Česku přibývá rodin, které potřebují pomoc. Narůst je enormní, říká předseda potravinové banky a doufá v úspěšnou sbírku

 
Jedenáctý listopad je v Česku Dnem solidarity ve smyslu podpory prostřednictvím jednoduchého kroku – potravinové sbírky neboli přispěním darů v podobě trvanlivých potravin či drogerie. Občané po celé republice mají v sobotu možnost zapojit se do jejího podzimního kola, kterého se letos zúčastní přibližně čtyři tisíce dobrovolníků. Předseda České federace potravinových bank Aleš Slavíček informoval o očekávaném úspěchu této akce. V jarním kole sbírky bylo vybráno 495 tun potravin. V jednom z obchodů, konkrétně v prodejně Tesco, byl i reportér eXtra.cz.
11.11.2023 19:20 |

podobné články

Podobné články

Reportér eXtra.cz v potravinové bance: Nouze zasáhla hlavně samoživitelky. Bez pomoci se neobejdou ani někteří důchodci

 
Současná ekonomická situace tvrdě dopadá na zranitelné skupiny obyvatel. Inflace žene ceny potravin raketovým tempem vzhůru a mnoho lidí má problém zaplatit základní potřeby. Potravinové banky tak ve svých výdejních centrech musejí počítat se stále delšími frontami zájemců. "Nejvíce chodí matky s dětmi a senioři, asi 10 procent zájemců pomoc ve skutečnosti nepotřebuje," říká v reportáži eXtra.cz přímo z výdejního místa ředitelka pražské Potravinové banky Věra Doušová.
04.05.2022 05:10 |

podobné články

Krajská sbírka pro Potravinovou banku vynesla více než 1,5 tuny potravin

 
Hejtman Michal Hašek předal 2. února 2016 symbolický certifikát na 1562 kilogramů potravin řediteli Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj Pavlu Kosorinovi. Šlo o výtěžek druhého ročníku potravinové sbírky mezi zaměstnanci Jihomoravského kraje a jeho příspěvkových organizací ve prospěch Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj.
02.02.2016 20:01 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2487 článků)

Ukrajinci vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem nepokojů

 
Ukrajinská iniciativa v ČR (UICR) vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým v souvislosti s protesty na Ukrajině. Od středy, kdy sbírku pražský magistrát povolil, se na účtu sešlo 60 000 korun. ČTK to dnes řekl Bohdan Rajčinec z UICR. Peníze chce organizace použít na přímou pomoc konkrétnímu člověku nebo na nákup léků či zajištění převozu zraněných lidí do nemocnic. Veřejnou sbírku vypsala i Charita ČR. Při nepokojích zahynuly desítky lidí, stovky byly zraněny. 
20.02.2014 11:50 |

podobné články

Pražské potravinové bance dochází zásoby. Pomoci by měl milion z magistrátu a potravinová sbírka

 
Vlivem protiepidemických opatření se mnoho jednotlivců i celých rodin ocitlo v tíživé životní situaci. Lidem, kteří kvůli pandemii koronaviru, ztratili práci, mnohdy po zaplacení složenek nezbývá ani na základní potraviny a proto se čím dál tím častěji obrací na potravinové banky. Jinak tomu není ani v hlavním městě, kde se potravinová banka i přes nedávnou celonárodní sbírku, stále potýká s nedostatečnými zásobami.
17.12.2020 05:20 |

podobné články

Pandemie dostala tisíce rodin na dno: Adam (14) nemá notebook. Spolek poslal jídlo a hledá dárce

 
Koronavirová krize se citelně dotkla tisíců rodin v ČR. Podle posledních průzkumů přichází Češi i o 30 procent příjmů a může být hůř. Úspory totiž zmizely už během jarní vlny a konec epidemie je v nedohlednu. Řada rodin má sotva na základní potraviny, o pomůckách pro online výuku dětí nemluvě. S příběhy těchto rodin přichází například organizace Patron dětí a prosí o pomoc. Rodinám totiž zasílají speciální potravinové balíčky, protože zdroje dochází i potravinovým bankám.
10.11.2020 05:45 |

podobné články

Osobnosti: Adam Adam (569 článků) , Adam Adam (569 článků)

Epidemie koronaviru vyprázdnila potravinové banky

 
Pandemie připravila o příjem řadu samoživitelek i mladých rodin a dopadla také na seniory. V některých krajích se jich až o padesát procent víc obrací na neziskové organizace s žádostmi o jídlo a potravinové banky už často ani nemají ve svých skladech dost surovin, aby poptávku uspokojily.
10.11.2020 08:20 |

podobné články

Pomoc těm, kteří ji velmi potřebují. Potravinové banky mají nové centrum

 
Pomoc lidem, kteří jsou v tíživé životní situaci a potřebují podporu okolí, se bude od teď mnohem lépe koordinovat. Česká federace potravinových bank totiž otevírá v Dubči u Prahy nové logistické centrum. Osm milionů na nový sklad věnovalo PENNY.
08.04.2022 07:30 |

podobné články

Věra Doušová (71) pomáhá lidem nejen jídlem: Přišlo to ke mně samo, říká ředitelka Potravinové banky v Praze

 
Paní Věra Doušová ulehčuje život tisícům lidem. A to nejen coby ředitelka pobočky Potravinové banky v Praze. Také pomohla českým krajanům po černobylské katastrofě v dubnu 1986 a dodnes pořádá tábory pro jejich děti. Skromně však říká, že se do pomoci nikdy nebála, že to k ní přišlo samo, ani neví jak.
27.10.2018 11:55 |

podobné články

Dalibor Levíček: Brát jídlo, kde přebývá, a dávat ho, kde chybí

 
Prostřednictvím Potravinové banky lze účinně pomoci lidem v nouzi. V brněnském nákupním centru Avion můžete rýži, těstoviny a další potraviny dokonce vkládat do tzv. FoodBoxu. „Letos bychom chtěli vyrobit šest až osm dalších a doufáme, že si je lidi oblíbí,“ říká Dalibor Levíček, místopředseda Potravinové banky pro Brno a Jihomoravský kraj.
06.08.2018 15:05 |

podobné články

V Česku se měsíčně rozdá už přes 100 tun potravin potřebným, kapacity však nestačí!

 
Darování potravin potřebným probíhá v Česku především prostřednictvím tzv. potravinových bank. Ty svou pomoc přitom neprovádí jen během známé Národní potravinové sbírky, ale průběžně, každý den, a tam, kde je třeba. Aktuálně se tak měsíčně přerozdělí prostřednictvím 110 odběratelských organizací více než 100 tun potravin. Loni se v potravinových bankách podařilo získat 1 209 785 kg potravin, měsíčně pomohly 63 tisícům lidí. „Naši odběratelé i přesto stále nemají tolik potravin, kolik by potřebovali. Potravinovým bankám chybí finance na jejich provoz,“ uvádí k tomu Věra Doušová, ředitelka Potravinové banky Praha.
09.09.2017 07:30 |

podobné články

Prymula: Nárůst počtu nakažených je enormní, opatření se musí zpřísnit

 
Nárůst počtu nakažených je enormní. Reprodukční číslo se zvýšilo na 1,4, což indikuje nutnost zpřísnění opatření, řekl v sobotu České televizi ministr zdravotnictví Roman Prymula. V pátek přibylo 8618 potvrzených případů nákazy koronavirem.
10.10.2020 14:50 |

podobné články

Celní správa: Enormní nárůst případů nelegálního nakládání s neznačeným lihem a lihovinami

 
Celní správa ČR eviduje do počátku letošního roku enormní nárůst záchytů nelegálního nakládání s neznačeným lihem a lihovinami. Za prvních osm měsíců letošního roku zajistila téměř 8 400 l neznačených lihovin, z toho 5 078 l na pozemních komunikacích a dalších 3 321 l v provozovnách. V meziročním srovnání s loňským rokem tak dochází k nárůstu o 314 % zajištěných lihovin porušujících právní předpisy na pozemních komunikacích a o 29 % v provozovnách.
22.09.2023 10:05 |

podobné články

Nízké úroky na poslední chvíli: Banky loni půjčily Čechům na hypotéky 541 miliard

 
Banky a stavební spořitelny loni poskytly nové hypoteční úvěry za rekordních 379 miliard korun, což je meziroční nárůst o 70 procent. Celkem, včetně refinancování, banky loni poskytly 178 000 hypoték za rekordních 541 miliard korun. V případě počtů úvěrů jde o zhruba 50procentní nárůst a u objemu o 73 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
13.01.2022 15:55 |

podobné články

První potravinová banka ve Zlínském kraji bude otevřena v Otrokovicích

 
Otevření první Potravinové banky ve Zlínském kraji se uskuteční za přítomnosti představitelů města Otrokovice 20. ledna 2015. Nevyužité sklepní prostory v jedné z budov Městského úřadu Otrokovice našly svého nájemce, a budou tak sloužit dobré věci. Účelem potravinové banky je zamezit plýtvání potravinami a předávat je těm, kteří jsou ve finanční tísni.
13.01.2016 19:15 |

podobné články

Ministr Jurečka: Některé potravinové banky vůbec neměly chladicí zařízení

 
inisterstvo zemědělství vyhlašuje letošní pravidla pro příjem žádostí na podporu potravinových bank humanitárních organizací. Jejich cílem je snížit plýtvání potravinami a rozdělit jídlo lidem na hranici hmotné nouze. Letos můžou potravinové banky získat celkem 30 milionů korun. Stejnou částku měly k dispozici loni, kdy program Ministerstvo zahájilo.
28.02.2017 14:05 |

podobné články

Nejvíce potravinami plýtvají mladí lidé: Sami si řežou pod nohama větev, tvrdí ředitelka potravinové banky

 
Až 30 % potravin, zakoupených v obchodech, se nespotřebuje a vyhodí. Avšak i přesto, že nám díky této problematice hrozí spousta závažných problémů, stále se tématu nevěnuje dosti pozornosti. Proto se Věra Doušová, ředitelka potravinové banky, rozhodla díky projektu WastedHack tuto problematiku rozšířit mezi mladé lidi. Proč tomu tak je a jak můžeme masivnímu plýtvání jídlem zamezit, to nám Doušová, spolu se zástupkyní řetězců Tesco, Lucií Loučkovou, prozradily v rozhovoru pro eXtra.
12.09.2023 18:55 |

podobné články

Zapojte se do potravinové sbírky, která poslouží potřebným

 
Už pošesté se zaměstnanci krajského úřadu a jeho příspěvkových organizací zapojí do sbírky potravinové pomoci, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne za vymýcení chudoby. Počet lidí, kteří přispějí potřebným, i množství shromážděných potravin každoročně stoupá. Loni se zaměstnancům KÚ a jím zřizovaných organizací podařilo předat Potravinové bance v Ostravě osm tun potravin.
14.10.2016 14:40 |

podobné články

Jak ušetřit na bankovních poplatcích!

 
Bankovní poplatky jsou pro Čechy nejčastějším důvodem ke změně banky. Přestože banky řadu poplatků zrušily, ještě stále je možné na ně narazit. Některé se skrývají v sazebnících bank, jiné přežívají na starých účtech. Podle průzkumu Fio banky uvádí výši poplatků jako důvod pro změnu banky téměř 40 % Čechů. „Výzkum potvrzuje, že klienti jsou na bankovní poplatky velmi citliví,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.
14.10.2020 05:05 |

podobné články

Vybíráte běžný účet a chcete ušetřit na poplatcích? Pozor na slůvko „zdarma“, radí odborník

 
Bankovní poplatky jsou pro Čechy nejčastějším důvodem ke změně banky. Přestože banky řadu poplatků zrušily, ještě stále je možné na ně narazit. Některé se skrývají v sazebnících bank, jiné přežívají na starých účtech. Podle průzkumu Fio banky uvádí výši poplatků jako důvod pro změnu banky téměř 40 % Čechů. „Výzkum potvrzuje, že klienti jsou na bankovní poplatky velmi citliví,“ říká Jan Bláha, obchodní ředitel Fio banky.
14.10.2020 13:25 |

podobné články