Článek

V Česku dramaticky klesá proočkovanost povinnými vakcínami: Odborníci varují před následky

 
O očkování proti covidu-19 se hovoří jako o jediném možném východisku z pandemie. Ta zároveň poukázala na zranitelnost zejména rizikových skupin populace, význam kolektivní imunity a vyzdvihla důležitost preventivní medicíny. Světová zdravotnická organizace (WHO) ovšem upozorňuje na to, že lidé zapomínají i na další očkování. Z dostupných dat je patrné, že proočkovanost v České republice v posledních letech postupně klesá v podstatě u všech povinných očkování, obdobný trend je možné sledovat i u vakcín doporučených. To ale může mít v budoucnu závažné následky. Pokud proočkovanost klesne pod určitou hranici, mohou se vrátit závažná infekční onemocnění.
03.05.2021 05:40 |

podobné články

Podobné články

MAPA: Ve velkých městech je proočkovanost přes 60 procent

 
V Praze je proočkovanost populace starší 16 let alespoň jednou dávkou na úrovni 65 procent. Podobně si stojí i další velká česká města. Na to, jaká je proočkovanost ve vaší obci, se můžete podívat na interaktivních mapách, které Novinky připravily na základě dat poskytnutých Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
10.08.2021 10:40 |

podobné články

Návrat černého kašle a spalniček. Proočkovanost klesá, varují odborníci

 
V posledních letech výrazně stoupl počet rodičů, kteří nenechávají své děti očkovat. Klesá tak celková proočkovanou společnosti a čím dál více dětí je ohroženo nemocemi, které mohou způsobit vážné zdravotní problémy. A v krajním případě smrt. V Evropě i Česku vypukají lokální epidemie nemocí, které byly dříve potlačené. Informovala o tom Odborná společnost praktických dětských lékařů ČLS JEP.
01.12.2017 06:15 |

podobné články

Vakcína je zdarma, přesto proočkovanost klesá: Co děsí lékaře na zákeřném viru?

 
Stejně jako naše země zaostává s očkováním proti covidu-19, podobné je to i u očkování mladých dívek a chlapců proti HPV viru. Přestože v Česku úmrtnost žen na karcinom děložního čípku postupně klesá, ve srovnání se zbytkem EU je stále vysoká. Každých 20 hodin zemře na rakovinu děložního čípku v nás jedna žena. Podle lékařů jsou na vině dezinformace o vakcíně. Kvůli pandemii koronaviru navíc návštěvnost screeningů poklesla a současná situace příliš nenahrává ani nepovinnému očkování. Přitom očkování proti HPV viru může v dospělosti zachránit život.
21.04.2021 05:40 |

podobné články

Blatný vytasil dobré zprávy: Lékaři dostanou odměny, proočkovanost seniorů roste. A co lůžka?

 
Situace v Česku se přestala zhoršovat, naopak se začíná stabilizovat. Je to jedna z dobrých zpráv, kterým se rozhodl věnovat tiskovou konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Oznámil, že opatření zřejmě začínají mít svůj účinek, navíc se zvyšuje proočkovanost seniorů a zdravotníků. Blatný také prozradil, že zdravotníci v průběhu května dostanou další odměny. V březnu má navíc do České republiky dorazit přes milion dávek vakcíny proti covidu-19, z toho zhruba 700 000 od společností Pfizer/BioNTech. Dále Blatný naznačil, že pokud se situace zlepší, mohlo by se po 21. březnu zrušit omezení pohybu.
05.03.2021 10:10 |

podobné články

Proočkovanost národa 75 procent? Prymula zametl s Vojtěchem. Uvedl úplně jiné číslo. Takže podzim bude...

 
Počty nově potvrzených nakažených v Česku rostou. V Evropě vidíme, že dochází k poměrně masivnímu nárůstu v řadě zemí, kde už čtvrtá vlna je. Jaký nás čeká podzim, popsal v pořadu Interview ČT24 Roman Prymula, epidemiolog, člen výboru České vakcinologické společnosti a bývalý ministr zdravotnictví. Odhady Adama Vojtěcha na proočkovanost 75 procent do konce podzimu shodil ze stolu. Roušky podle něj možná už ale brzy sundáme. „Jsme jednou z nejpromořenějších zemí na světě,“ uvedl s tím, že zodpovědnost za mrtvé se nemůže svádět jen na politiky, ale i na lékaře, kteří nemoc zlehčovali.
06.09.2021 21:30 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1588 článků)

Česko bude uznávat očkování občanů ve třetích zemích vakcínami schválenými EMA

 
Pro občany České republiky a zemí Evropské unie, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v ČR, budou v případě absolvovaného očkování proti covidu-19 vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) v třetích zemích platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku.
21.06.2021 16:30 |

podobné články

Problém s proočkováním seniorů: Vakcínu nemá přes půl milionu Čechů starších 60 let

 
Proti covidu-19 není očkováno zhruba 560 000 obyvatel ČR starších 60 let, tedy asi 19 procent populace v tomto věku. Mezi kraji se proočkovanost liší, mírně nižší je na Moravě. Na Vysočině vakcinaci nepodstoupilo méně než 17 procent seniorů, o něco více ve Středočeském kraji a Praze. Nejnižší proočkovanost má Moravskoslezský kraj, kde vakcínu dostaly jen asi tři čtvrtiny seniorů. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která dostávají zástupci samospráv, tedy kraje a obce.
10.08.2021 12:00 |

podobné články

Prymula: „Každá epidemie se dá porazit, ale...“ Prozradil také, jak to bude s vakcínami

 
Politik, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula promluvil o současné covidové situaci. V Evropě budeme prý mít až sedm vakcín. Prymula by byl v rozvolňování opatrnější. Každá epidemie se dle něj dá porazit, ale je to ekonomicky bolestivé. „Cílem je dostatečná proočkovanost.“
05.12.2020 10:50 |

podobné články

Proočkované hlavní město: Téměř polovina populace už dostala druhou dávku

 
Asi 43 procent obyvatel české metropole už podstoupilo očkování dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19. Kompletní očkování dvoudávkovými vakcínami tak má za sebou 561.000 osob s trvalým pobytem v Praze. Mezi nejstaršími Pražany, kteří jsou starší 80 let a k očkování se tak mohli dostavit mezi prvními, je proočkovanost 82 procent. S odkazem na údaje z datové platformy Golemio to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.
26.07.2021 16:25 |

podobné články

Black Friday po česku: Slevy se nemusí vždy vyplatit, varují odborníci

 
Svátek slevového či také nákupního „šílenství“ zvaný Black Friday (Černý pátek) letos připadá na 23. listopadu. V USA je záležitostí zejména kamenných obchodů, ale v Česku ho začaly využívat hojně e-shopy, kteří tak chtějí navnadit zákazníky na první vánoční nákupy. Není všechno zlato, co se třpytí, varují ale odborníci. Zdánlivě výhodné ceny jsou často vypočítávány z výrazně zvýšených běžných cen, a konečná úspora nemusí být tak vysoká. Jak si dát pozor, aby se vaše peněženka nestala obětí Černého pátku po česku?
20.11.2018 06:40 |

podobné články

V Česku přibývá pivovarů, produkce piva však klesá

 
V Česku v poslední letech přibylo mnoho nových pivovarů a s nimi se rozrostla i nabídka pivních druhů a stylů. Přesto však samotná produkce piva už několik let klesá či stagnuje. Stejně tak klesá domácí spotřeba. Čeští pivovarníci proto pořádají Den českého piva, do kterého bude zapojeno na 4000 tuzemských podniků. Organizátoři si od této akce slibují návrat Čechů do hospod.
26.09.2014 17:05 |

podobné články

V Česku se rozmáhají spalničky. Polovina případů v zemi je z Ukrajiny

 
Počet evidovaných případů spalniček v Česku stoupá a podle ministerstva zdravotnictví tak kopíruje zvýšený výskyt tohoto onemocnění v Evropě. Od začátku letošního roku bylo hlášení 30 případů onemocnění spalničkami, z nichž se ve 14 případech jednalo o zavlečení onemocnění z Ukrajiny. Hygienici v Praze zaznamenali letos už 23 případů spalniček. Navíc proočkovanost české populace klesá, lékaři se domnívají že další epidemie budou následovat.
05.03.2018 17:45 |

podobné články

Ideální chvíle naočkovat se, vyzývají lékaři. A zmínili smrtící tyfus v Chorvatsku

 
Proočkovanost v Česku dlouhodobě klesá a během pandemie se na tom nic nezměnilo. Mnoho lidí se do ordinace bálo přijít, a tak zřejmě šla dolů ještě více. Kromě toho, že se tím oslabuje kolektivní imunita, je to problematické i z toho důvodu, že pokud by lidé chytili některou z preventabilních nemocí a do toho koronavirus, pro organismus by to bylo extrémně zatěžující. Dostupná očkování tak do jisté míry chrání i před covid-19. Právě teď je ideální situace je dohnat, říkají lékaři.
05.06.2020 05:35 |

podobné články

Až 80 tisíc žáků bez výuky: Experti varují před ztracenou generací. Co na to Plaga?

 
Dlouhodobé uzavření škol může mít podle expertů nedozírné následky. Podle některých průzkumů se totiž do distanční výuky nezapojilo až 80 tisíc žáků nižších ročníků. Odborníci tak varují před rozevíráním nůžek sociální nerovnosti ve společnosti a před ztrátou schopnosti se řádně socializovat našich nejmenších ratolestí. Biti jsou také rodiče, kteří musí věnovat zvýšené úsilí vzdělávání svých dětí. Návrat do lavic je ale nadále v nedohlednu. Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (ANO) uvedl, že čeká na rozhodnutí ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).
04.11.2020 05:40 |

podobné články

Češi si z letní dovolené přivážejí oblečení a obuv. Odborníci varují před nízkou kvalitou, nemožností reklamace a pokutami

 
Nákupy na letních dovolených jsou velmi oblíbené. Kvůli nižším cenám si Češi v zahraničí stále častěji pořizují oblečení, obuv a další suvenýry. Mezi destinace s velkými nákupními možnostmi patří Španělsko, Bulharsko a Turecko. Ačkoliv se pro mnohé stala lákadlem nízká cena, nakoupené zboží z ciziny s sebou nese jistá rizika. Odborníci varují před nízkou kvalitou zboží, nemožností reklamace, ale i před výdaji za pokuty, cla a dokonce správní řízení.
20.08.2014 09:40 |

podobné články

Odborníci varují před virem napadajícím internetové bankovnictví

 
Odborníci na počítačovou bezpečnost varují před novým virem, který ohrožuje uživatele elektronického bankovnictví. Virus SpyEve, který byl nedávno objeven, umožňuje počítačovým zlodějům vykrádat lidem účty a ještě po sobě maskovat stopy, napsal dnes zpravodajský server MSNBC.
06.01.2012 20:00 |

podobné články

Nenaleťte bankám: Vábí na dlouhou fixaci hypoték. Ale co za to zaplatíte?

 
V poslední době se objevil nový trend – fixační období u hypoték nad pět let s velmi nízkým úrokem. Odborníci před tím ale varují. Banky se podle nich snaží jen udržet si klienty na co nejdelší dobu, aby nemohli využít výhody nového úvěrového zákona. Honza má delší fixaci než pět let. Proč před delšími fixacemi odborníci varují?
16.10.2016 15:30 |

podobné články

Odborníci varují před mediální a politickou propagací neschválených vakcín

 
Odborníci varují před mediální a politickou propagací vakcín proti covidu-19, které nebyly schválené Evropskou agenturou pro léčivé prostředky (EMA). Pod politickým a mediálním tlakem by se podle nich také nemělo měnit používání léčiv. V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli zástupci vědecké rady Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové v čele s předsedou rady a děkanem fakulty Tomášem Šimůnkem.
16.03.2021 20:35 |

podobné články

Návrat masy lidí do běžného života? Epidemie na podzim poroste, varuje šéf statistiků Dušek

 
S návratem lidí do zaměstnání a dětí do škol začne epidemie covidu-19 růst. Vývoj by ale neměl být tak dramatický jako loni. I při vysoce rizikovém scénáři vývoje by v nemocnicích mohlo být v druhé polovině září kvůli covidu kolem 500 lidí, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče. ČTK a České televizi to dnes řekl ředitel Ústavu statistických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Letos v březnu, kdy epidemie Česko silně zasáhla, bylo v nemocnicích přes 9000 lidí. Rizikem pro podzim je podle Duška asi 440 000 lidí nad 60 let, kteří nejsou očkováni ani neprodělali onemocnění, a nedostatečná proočkovanost mladší populace.
23.08.2021 21:15 |

podobné články