Článek

V Bělorusku soudí v nepřítomnosti Svjatlanu Cichanouskou a další opoziční vůdce

 
V Minsku dnes začal soud s běloruskou opoziční vůdkyní Svjatlanou Cichanouskou a čtyřmi dalšími opozičními předáky, kteří jsou obžalováni mimo jiné z vlastizrady, vytvoření extremistické skupiny nebo spiknutí za účelem neústavního převzetí moci. Všichni obžalovaní jsou v zahraničí, souzeni jsou v nepřítomnosti.
17.01.2023 11:45 |

podobné články

Podobné články

Hrad: Prezident republiky přijal Svjatlanu Cichanouskou

 
Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý dne 7. června 2021 na zámku v Lánech představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou.
08.06.2021 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27741 článků)

Biden přijal běloruskou opozičnici Cichanouskou. Ta prosí o další sankce na Lukašenka

 
Vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou čekalo přijetí v Bílém domě. Prezident Joe Biden při setkání s ní vyjádřil podporu lidem v Bělorusku v jejich boji za demokracii a dodržování lidských práv. O setkání píše ČT24.
29.07.2021 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (898 článků)

Vystrčil: Cichanouská je pro mě prezidentkou Běloruska

 
Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) označil vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou za skutečně zvolenou prezidentku Běloruska. Horní komora ji tak přijala. S političkou, která je režimem běloruského vůdce Alexandra Lukašenka trestně stíhána, se sešel v pondělí.
07.06.2021 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (268 článků)

Síla: Zeman se shodl s Milionem chvilek

 
Prezident republiky Miloš Zeman přijal v úterý na zámku v Lánech představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Asi poprvé se tak shodl s hnutím Milion chvilek pro demokracii, kteří se již včera pochlubili účastí Cichanouské na demonstraci za svobodné Bělorusko.
08.06.2021 14:30 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27741 článků)

Za protesty vězení, za nadávky „flastr“. Politik rozkryl represe v Bělorusku

 
Stejně jako v Česku za minulého režimu se teď cítí někteří lidé v Bělorusku. Předseda tamní křesťanské demokracie Vital Rymaševski, která s režimem diktátora Alexandra Lukašenka nesouhlasí, například skončil na dva týdny za mřížemi. Účastnil se poklidné demonstrace. Takových jako on je za posledních pár týdnů v Bělorusku zhruba tisícovka. Opoziční předák dorazil spolu se dvěma kolegy hledat podporu na kongres Evropské lidové strany na Maltě. V rozhovoru pro Blesk.cz poodhalil každodenní realitu v Bělorusku i to, že jsou lidé zavíraní například za nadávání na ulici.
30.03.2017 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (268 článků)

Puč? Odstavený Lukašenko? Opozice v Bělorusku staví vlastní mocenské struktury

 
V Bělorusku vzniká paralelní opoziční struktura, která má usnadnit předání moci. Laureátka Nobelovy ceny za literaturu, bývalý ministr kultury či dělník z továrny na traktory, to jsou někteří členové nově zvoleného vedení opoziční běloruské Koordinační rady pro předání moci. „Tito lidé mají právě teď neuvěřitelnou odpovědnost. V tuto chvíli reprezentují Nelukašenkovo Bělorusko,“ popsal je na Twitteru Franak Viačorka, který informoval o zvolení předsednictva této skupiny. Dosavadní prezident Alexandr Lukašenko o nich hovoří jako o otevřených nacistech. Dění v Bělorusku nabírá na obrátkách.
19.08.2020 16:50 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (268 článků)

Macek obrací oči v sloup: Vystrčil přepsal volby v Bělorusku, Cichanouskou přijal jako prezidentku

 
Bývalý politik Miroslav Macek se ve svých pravidelných glosách vrací ke včerejší demonstraci na Staroměstském náměstí namířené proti režimu Alexandra Lukašenka v Bělorusku. „Lidé budou demonstrovat za Bělorusko. Promluví i Klus nebo Geislerová. A to je vše, co potřebujte vědět, abyste zůstali doma,“ píše sarkasticky Macek.
08.06.2021 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (268 článků)

Úřad vlády: Premiér Fiala se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

 
Předseda vlády Petr Fiala se ve čtvrtek 12. května 2022 setkal s představitelkou běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou.
13.05.2022 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (4907 článků)

Vitásková odvolala svého kolegu, který v prosinci v její nepřítomnosti vypsal podporu pro obnovitelné zdroje energie

 
Předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková dnes odvolala z funkce místopředsedu úřadu pro oblast regulace Jana Nehodu. ERÚ o tom informoval v tiskové zprávě s tím, že oba se zároveň dohodli na ukončení jeho pracovního poměru dohodou. Nehoda vypsal na konci prosince v nepřítomnosti Vitáskové podporu obnovitelným zdrojům energie pro letošní rok. Jde až o 42 miliard korun. Situací v ERÚ se dnes měla zabývat vláda, kvůli nepřítomnosti ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) to ale odložila.
18.01.2016 14:20 |

podobné články

„Lukašenko je psychopat!“ Aktivistka popsala pro Blesk těžký život v Bělorusku

 
Představitelé běloruské opozice tento týden převzali v Bruselu Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Politická aktivistka Veranika Capkalová, která společně se Svjatlanou Cichanouskou a Mariou Kolesnikovovou tvoří trojici v čele demokratického hnutí, při rozhovoru pro Blesk Zprávy odhalila, jaké jsou další kroky v boji za demokratické Bělorusko, i to, čím by jim Evropa skutečně pomohla. Alexandra Lukašenka, který se po srpnových volbách, které běloruská opozice i Evropská unie považuje za zmanipulované, prohlásil za prezidenta, označila za psychopata.
19.12.2020 06:25 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Lukašenko (268 článků)

Člověk v tísni upozorňuje na porušování fair-play v Bělorusku

 
Člověk v tísni zahájil před mistrovstvím světa v hokeji kampaň o porušování lidských práv v pořadatelském Bělorusku. Její součástí jsou webové stránky beloruskastridacka.cz, videospot a pro hokejové fanoušky jsou připraveny fandící plácačky s heslem kampaně: Fandím lidským právům v Bělorusku.
06.05.2014 09:55 |

podobné články

Putin podpořil plán na ruskou vojenskou základnu v Bělorusku

 
Ruský prezident Vladimir Putin podpořil plán ruského ministerstva obrany vybudovat v Bělorusku vlastní ruskou vojenskou základnu. Putin pověřil ministerstva obrany a zahraničí, aby o tom sjednala dohodu se svými běloruskými protějšky, uvedla agentura AP. Ruská základna v Bělorusku je nejnovějším krokem k posílení ruského vlivu v zahraničí a zřejmě prohloubí bezpečnostní obavy Polska a pobaltských zemí.
20.09.2015 06:05 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (4832 článků)

Stanovisko vedení TOP 09 k situaci v Bělorusku

 
Považujeme za zcela nepřijatelné omezování shromažďovacího práva a odsuzujeme represivní zásahy proti demonstrantům v Bělorusku. Vyzýváme Vládu ČR, aby podpořila svolání mimořádného summitu Evropské unie, který by se situací v Bělorusku zabýval.
11.08.2020 21:30 |

podobné články

Babiš: Volby v Bělorusku se musí opakovat

 
V Bělorusku se musejí opakovat volby, napsal v pátek na Twitteru premiér Andrej Babiš. Současně podpořil návrh polského ministerského předsedy Mateusze Morawieckého na svolání Evropské rady k situaci v Bělorusku, kde režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb. Oba premiéři společně požádají předsedu Evropské rady Charlese Michela o urgentní svolání videokonference členů rady.
14.08.2020 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25693 článků)

Teror v Bělorusku? Lukašenko oficiálně vítězem, Babiš volá po opakování voleb

 
Premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru s polským premiérem Mateuszem Morawieckým podpořil jeho návrh na svolání Evropské rady k situaci v Bělorusku, kde režim násilně potlačuje protesty proti falšování výsledků prezidentských voleb. Babiš míní, že se volby v Bělorusku mají opakovat. Běloruská volební komise přitom dnes vyhlásila konečné vásledky. Alexandr Lukašenko získal 80,1 procenta hlasů, jeho rivlka 10,1 procenta.
14.08.2020 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (25693 článků)

Hrad: Prohlášení prezidentů zemí Visegrádské skupiny o Bělorusku

 
Vyjadřujíce naše nejhlubší znepokojení nad prezidentskými volbami v Bělorusku, jejichž výsledek nebyl přijat běloruskou společností, uznávajíce oprávněné touhy běloruského lidu, my, prezidenti České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, členové EU i NATO, a zaměřujíce se na mírové a zákonné řešení současné krize v Bělorusku,
19.08.2020 11:50 |

podobné články

Šándor: V Bělorusku nejsou zásadní protiruské síly. Tlak EU je žene k Rusku. Účinný krok Lukašenka

 
ROZHOVOR „V Bělorusku nejsou žádné zásadní protiruské síly. Žádné fašistické síly v duchu toho, co jsme viděli na Ukrajině. Putin nemá žádný důvod vstupovat vojensky do Běloruska. To je zásadní zkreslení a vyvolává se tím úplně zbytečná hysterie, která vede k takovým reakcím, že se všechno přestřeluje a přehání,“ domnívá se bezpečnostní poradce, generál v záloze Andor Šándor. „Větší tlak Evropské unie vůči Bělorusku znamená větší příklon Běloruska k Rusku. K tomu je potřeba směřovat kroky Evropské unie. Jsem si téměř jist, že bojové nadšení našeho premiéra, jak se ho snaží prezentovat, nebude široce sdíleno na úrovni Evropské unie. Reakce EU nebude nijak dramatická,“ je přesvědčen.
19.08.2020 14:55 |

podobné články

Profesor Krejčí: Hra EU v Bělorusku, miliony eur a šíření nenávisti v médiích. Tři scénáře vývoje

 
ROZHOVOR Krev na bílých halenkách děvčat, čerstvě našité vlajky? Politolog Oskar Krejčí hovoří o situaci v Bělorusku. Lukašenko bude jistě nahrazen, otázkou je kdy a za koho. Padlo i srovnání s Vladimirem Mečiarem. Právě v boji proti němu se rodil scénář barevných revolucí. Podle Krejčího nelze vyloučit, že aktuální politické rozhodnutí EU běloruského prezidenta posílí. A podotýká: „Doufám, že málokdo zapomněl, jakým způsobem šířilo NATO demokracii v Jugoslávii. Že se to zdá dnes absurdní vůči Bělorusku? No, na jaře 1997 se zdálo absurdní, že za rok bude NATO bombardovat Bělehrad.“ Profesor analyzuje ruskou i americkou pozici a sleduje i dění v Parlamentu ČR.
21.08.2020 08:40 |

podobné články

Diplomat Bašta varuje před barevnou revolucí v Bělorusku. To si Rusko a Čína líbit nenechají, bude horko

 
Někdejší velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta okomentoval situaci v Bělorusku. Vidí více možností, jak se může situace v Bělorusku vyvinout, a před jednou z těchto možností důrazně varuje.
23.08.2020 09:10 |

podobné články