Článek

Uznávaný neurochirurg David Netuka: Svůj mozek si zabíjíme sami

 
Rozhoduje o tom, jakou nohou ráno vstaneme z postele, zda se vlivem špatné nálady pohádáme s partnerem i o tom, jestli bez problémů zaparkujeme vůz do garáže. Mozek je základní řídicí jednotkou lidského organismu. I on se ale může porouchat a následky jsou pak fatální... Staráme se o nejcennější nástroj svého těla dobře? Jak se dá mozek »opravit« a proč Čechy častěji než jiné evropské národy postihuje mrtvice? Také to jsme probírali s prof. MUDr. Davidem Netukou, Ph.D. (43), neurochirurgem z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
15.03.2020 05:20 |

podobné články

Osobnosti: David David (299 článků) , David David (226 článků)
Podobné články

Zeman posvětil nové profesory. Včetně chirurga, který operoval mozek Strachové

 
Dekrety šesti desítek nových profesorů ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman, mezi oceněnými je i neurochirurg David Netuka, který se jako odborník na svůj obor objevuje i v médiích. Specializuje se na operace mozku, mezi jinými operoval lyžařku Šárku Strachovou. Nové profesory navrhly vědecké rady univerzit, své podněty pak předložily ministru školství Robertu Plagovi (ANO). Návrh na konci listopadu projednala vláda.
06.12.2018 13:55 |

podobné články

Osobnosti: Šárka Strachová (209 článků) , Miloš Zeman (23844 článků)

Recenze: Přední britský neurochirurg popisuje, jaké to je držet lidský život v dlaních

 
Toužíte se podívat na chirurgický sál jako nezávislý pozorovatel, ale víte, že se vám to patrně nikdy nepodaří? Vezměte do ruky knihu Neublížíš - přední neurochirurg v ní totiž popisuje i ty nejotřesnější detaily operací mozku a páteře, které za svůj život zvládl.
13.10.2017 10:00 |

podobné články

Muži vs. ženy: Kdo má větší mozek?!

 
Patologická medicína už více než sto let dobře ví, že je mozek mužů větší než mozek žen. Moderní výzkumy se nesnaží tento jev vyvrátit, protože větší mozek neznačí většího ducha. Neurologická studie z Cambridge však potvrzuje jiné stereotypy o mužích a ženách. Muži mají lépe vyvinutou část pro koordinaci, zatímco ženy mají mnohem emocionálnější mozek.
17.02.2014 09:35 |

podobné články

Novým ředitelem Homolky je neurochirurg Šetlík

 
Neurochirurg Michal Šetlík byl v pátek ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09) jmenován novým ředitelem pražské Nemocnice Na Homolce. Ve funkci vystřídá dosavadního ředitele, rovněž neurochirurga, Vladimíra Dbalého, který se vrací na neurochirurgické oddělení nemocnice.
18.03.2012 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Leoš Heger (1271 článků)

Neurochirurg o Gottově operaci: Karel si při tom zazpíval…

 
Karel Gott (77) přemohl rakovinu mízních uzlin, přesto opět skončil na operačním sále. V pražské Nemocnici Na Homolce mu neurochirurg Jiří Chrobok (58) operoval páteř. Šlo o vyhřezlou ploténku mezi 4. a 5. obratlem bederní páteře, kvůli níž zpěváka trápily silné bolesti.
10.11.2016 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (5699 článků)

Neurochirurg o Gottově operaci: Karel si při tom zazpíval…

 
Karel Gott (77) přemohl rakovinu mízních uzlin, přesto opět skončil na operačním sále. V pražské Nemocnici Na Homolce mu neurochirurg Jiří Chrobok (58) operoval páteř. Šlo o vyhřezlou ploténku mezi 4. a 5. obratlem bederní páteře, kvůli níž zpěváka trápily silné bolesti.
14.11.2016 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Karel Gott (5699 článků)

Neurochirurg o vyhlídkách Michaela Schumachera: Má šanci!

 
Jak je na tom legendární Michael Schumacher (49)? Ví se pramálo, ale na návrat do normálního života to podle lékařů nevypadá. Něco jiného si myslí neurochirurg Mark Obermann. Podle něj šance existuje!
08.01.2018 05:00 |

podobné články

Osobnosti: Michael Schumacher (489 článků) , Michael Mark (15 článků) , Michael Michael (1479 článků)

Je z něj úplně někdo jiný: Neurochirurg promluvil o stavu Michaela Schumachera

 
Michael Schumacher utrpěl osudové zranění hlavy při nehodě na lyžích 29. prosince 2013. Italský neurochirurg Nicola Acciari nyní sdělil, v jakém stavu se někdejší pilot F1 nachází. A není to veselé čtení.
21.01.2020 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Michael Schumacher (489 článků) , Michael Michael (1479 článků)

David Beckham: Bradku jsem měl kvůli Bradu Pittovi

 
Sám je vzorem pro miliony lidí po celém světě, ale i David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je David Beckham se občas opičí. A to po nikom menším než je Brad Pitt . Slavný fotbalista teď přiznal, že si zkoušel nechat narůst bradku právě jako hollywoodský idol. Brad ji má jen kvůli nové roli, ale i tak mu sluší. Ovšem David si ve vousech připadal divně.
19.11.2009 14:15 |

podobné články

Osobnosti: Brad Pitt (1805 článků) , David Beckham (1070 článků)

Nejzáhadnější mozek světa! Jeho nositel přežil kruté postižení!

 
Když se řekne mozek, okamžitě se nám vybaví mozkové závity a šedá kůra mozková. Jsou ovšem bohužel i nešťastníci, který se mozek nevyvine správně. A svou hladkostí připomíná mozek krysy!
14.10.2013 11:35 |

podobné články

Cukr v dětství je pro mozek stejné jako ZNÁSILNĚNÍ!

 
Děti dnes konzumují cukr téměř nonstop. Je v ranních cereáliích, mléčných výrobcích, nápojích i masných výrobcích a konzervách všeho druhu. Chronický příjem bílého cukru – sacharózy – který je dnes téměř ve všech potravinářských výrobcích včetně masa a všech pokrmech v restauracích, je ale pro dospívající mozek stejně zhoubný jako chronický stres. Mozek dítěte pod stálým přísunem cukru je ve stejné situaci jako mozek dítěte zažívajícího znásilnění, nehodu či jiné velké psychické trauma.
19.02.2016 15:05 |

podobné články

Muži mají skutečně větší mozek a vyšší IQ

 
Muži často svou pohlavní nadřazenost zdůvodňují tím, že mají větší mozek. Nové výzkumy nizozemských neuropsychologů jim v tom nahrávají. Objemem a hmotností je mužský mozek skutečně větší než ten ženský a navíc mají muži v průměru o čtyři body IQ víc. Ženský mozek je ale i při menším objemu a hmotnosti efektivnější. V testech paměti muže hravě porazí.
11.05.2017 09:45 |

podobné články

Záhrobskou operovali tihle doktoři: Je jí lépe a stopy po zákroku nebudou vidět!

 
Dobré zprávy dál proudí z pražské Ústřední vojenské nemocnice. Včera večer uplynulo 48 hodin od chvíle, kdy zde byla Šárka Záhrobská operována, a během této doby nenastaly žádné komplikace. Doktoři David Netuka a Václav Masopust. A podle všeho odvedli dobrou práci. Známé lyžařce se daří dobře!
14.07.2012 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Šárka Strachová (209 článků)

Medik Tomáš zachytil „samet“ v Brně: Stal se z něj primář, fotky ukazuje až po 30 letech

 
S fotoaparátem v ruce prožil okamžiky, kdy se hroutil v Československu komunistický režim. Tomáš Svoboda (51), dnes uznávaný neurochirurg, studoval v listopadu 1989 v Brně 3. ročník lékařské fakulty. Když jihomoravskou metropoli zaplavilo sametové nadšení, chopil se přístroje a historické chvíle navždy zaznamenal.
16.11.2019 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Svoboda (142 článků) , Tomáš Svoboda (188 článků) , Tomáš Svoboda (55 článků) , Tomáš Svoboda (30 článků)

Pane doktore, slibuji, že budu

 
"Chlape, dostal jste novou šanci na život, tak si užívejte každého dne!“, vyzval doktor Netuka pana Karla z obce Vinařice nedaleko Kladna. „Pane doktore, slibuji, že budu.“ A tak to tatínek dvou bezva kluků dělá. Užívá každého dne, který může trávit s rodinou. „Ráno vítám Slunce a večer Měsíc. A věřte, je to úžasné.“
14.05.2017 11:35 |

podobné články

1.DÍL – Jak poznat, že marníte život?

 
Existuje mnoho lidí, kteří přesto, že si splnili určitý sen, mají v záloze další. Zkrátka se nikdy nezastaví a snaží se o svůj osobní růst. Učí se nové věci, poznávají nové lidi, staví se výzvám a hlavně se nikdy nevzdávají bez boje. To neznamená, že jim pokaždé vše vyjde, ale rozhodně je případný neúspěch nezastaví. Klíč ke spokojenému životu drží každý ve svých rukou. My vám ve dvoudílném seriálu přinášíme 12 znamení, že marníte svůj život. Nerozvíjíte se Pokud nerostete, nerozvíjíte se a nepracujete na své osobnosti – zakrníte. Pomaličku obrostete mechem. Jestli chceme mít pěkné tělo, musíme sportovat, a stejně tak je to s naším mozkem. Bez procvičování doslova zamrzne. Potíže, kterým člověk během plnění svých cílů čelí, nutí kreativně přemýšlet, jak to udělat jinak, když to takhle nejde. Necháte-li svůj mozek ladem, nic nového od života nemůžete očekávat. Věnujete se špatným věcem Mnoho jídla, alkohol, cigarety, televize, videohry a další. Zkuste se na svůj život podívat očima pozorovatele, sami pak posuďte, zda chcete takto žít. Jak trávíte svůj volný čas? Dal by se využít i lépe? Zkuste své každodenní činnosti přehodnotit a změňte je. Naříkáte na svůj život Patříte mezi ty, kteří neustále nadávají, jak těžké to mají? Šéf je totální hňup, práce vás nebaví, naštval vás soused. Jenže všechny tyto stížnosti vedou jen do slepé ulice. Přemýšlejte nad tím, co máte rádi, co se vám povedlo, za co jste vděční a vyprávějte o tom. Pro vás i okolí to bude mnohem lepší a brzy se dočkáte i pozitivního výsledku. Negativní myšlenky Lidská mysl funguje, jako zahrádka. Pokud nahradíte negativní myšlenky těmi pozitivními, brzy se začnou dít věci! V jiném případě vyroste plevel a hojně se rozšíří. Zkuste si více věřit. Již Henry Ford řekl: Ať si myslíte ano nebo ne, vždy máte pravdu. Jestli si říkáte, že jste na nějaké... Čtěte více Příspěvek 1.DÍL – Jak poznat, že marníte život? pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
25.12.2015 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Henry Ford (7 článků)

Doktor oživí mrtvé? Plánuje transplantovat zmražený mozek

 
Přivést zpátky k životu ty, kdo se po smrti nechali zmrazit v naději na opětovné oživení díky pokroku v medicíně, chce do několika let italský neurochirurg Sergio Canavero. Muž, který před časem vzbudil pozornost plánem provést první transplantaci lidské hlavy, toho chce dosáhnout voperováním rozmraženého mozku do dárcovského těla.
28.04.2017 12:25 |

podobné články

Učitelku lékaři varovali: Smích vám může vyrazit mozek z hlavy

 
Třiadvacetiletá Angličanka Carolyn Gibbonsová tráví svůj život v bolestech a hlavně bez smíchu. Co totiž na většinu lidí působí jako lék, ji může zabít. Lékaři ji varovali, že pokud propukne v smích, mozek jí "vyletí" z hlavy. Může za to vrozená vada, která způsobila, že má mozek příliš velký a nevejde se jí do lebky.
01.12.2011 07:35 |

podobné články

Znáte svůj mozek? Jeho funkci zlepšuje zpěv a tučné jídlo

 
Lidský mozek je neuvěřitelně složitý, a přestože tvoří jen asi 2% naší hmotnosti, je v něm ukryt neuvěřitelně velký prostor pro informace. Rozdíl není je v tom, jestli mozek patří muži či ženě, ale i v tom, jakou profesi dotyčný vykonává. Podle studií je zřejmé, že jeden z největších mozků mají taxikáři, kteří nejvíce využívají prostorovou orientaci. Jak je ale vidět, na velikosti nezáleží, inteligence se v mozku měří podle toho, jak se sebou jednotlivé buňky fungují.
15.10.2013 12:55 |

podobné články