Článek

Ústavní novela KSČM proti přeběhlictví u vlády asi narazí

 
Zřejmě se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat ústavní novelu KSČM proti takzvanému přeběhlictví poslanců a senátorů. O mandát by mohli podle předlohy přijít také v případě jejich pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin. Novelu prosazovali komunisté i v minulém volebním období, tehdejší Sněmovna ji loni v březnu zamítla už v úvodním čtení.
27.05.2014 06:40 |

podobné články

Podobné články

Sněmovna zamítla návrh KSČM proti přeběhlictví

 
Poslanci dnes již v prvním čtení zamítli ústavní novelu KSČM proti takzvanému přeběhlictví zákonodárců. O zániku mandátu by podle návrhu rozhodoval Nejvyšší správní soud, odvolací institucí měl být Ústavní soud. Komunisté jsou ale prý odhodláni normu předložit znovu.
22.03.2013 14:35 |

podobné články

Věrnost straně. Komunistický zákaz přeběhlictví poslanci neodmítli

 
Návrh KSČM trestat přeběhlictví nebo odsouzení za úmyslný trestný čin ztrátou mandátu, prošel prvním kolem sněmovního projednávání. K jeho shození ze stolu chybělo ČSSD a ODS deset hlasů, hnutí ANO se totiž zdrželo hlasování. Novela tak zamíří do sněmovního ústavně právního výboru.
01.04.2015 18:26 |

podobné články

Zeptali jsme se Karolíny Peake na navrhovaný zákaz přeběhlictví. Zde máte rozhořčenou odpověď

 
Vláda neschválila návrh komunistických poslanců začít trestat takzvané přeběhlictví poslanců a senátorů. Podle návrhu ústavní novely by zákonodárce mohl přijít o svůj mandát v případě, že by porušil slib, nebo přešel do jiného klubu či jiné politické strany. „Já nevím, proč toto komunisté vyžadují. Mají zřejmě představu, že řízení Poslanecké sněmovny a jejích klubů bude více autoritářské,“ reagoval na aktivitu rudých zákonodárců pro ParlamentníListy.cz poslanec Stanislav Huml.
28.05.2014 17:26 |

podobné články

Osobnosti: Stanislav Huml (465 článků) , Karolína Peake (1612 článků)

VV dodatkem zmírnily smlouvu o přeběhlictví, posílily roli Ústavy

 
Poslanci Věcí veřejných podepisují dodatek ke smlouvě, která je zavazovala k poslušnosti vůči stranickým orgánům pod hrozbou pokuty sedmi miliónů korun. Smlouva měla předcházet přeběhlictví, po jejím neplánovaném zveřejnění však vzbudila nelibost, jelikož Ústava stanoví, že se má poslanec řídit pouze svým svědomím. Dodatek potvrzuje nadřazenost Ústavy nad stanovami strany.
12.10.2010 12:00 |

podobné články

Paroubek odmítl ´ubohé nařčení´ kolegů z ČSSD z přeběhlictví

 
Poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek v tiskové zprávě rozhodně odmítl nařčení z přeběhlictví od svých kolegů ze sociální demokracie a nepotvrdil, že by chtěl změnit stranický dres. ČSSD připomněl, že se podle něj neumí chovat ke svým bývalým předsedům.
20.05.2011 18:30 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Paroubek (3466 článků)

John: ČSSD považuje přeběhlictví zřejmě za standard

 
"ČSSD osvojením poslance Humla prokázala, že odmítání přeběhlictví bylo pouhou licoměrností a lživým slovíčkařením," uvedl předseda strany Radek John.
30.08.2011 18:35 |

podobné články

Osobnosti: Radek John (2465 článků)

Ministr Koníček tvrdě kritizuje Sobotku, srovnal ho s Kalouskem

 
Za nesmyslná a pokrytecká označil dnes ministr práce a sociálních věcí v demisi František Koníček slova šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky o přeběhlictví. Kritizoval také údajnou "vnitřní politickou korupci" a Sobotku srovnal s Kalouskem. Předseda sociální demokracie hovořil ve čtvrtek o přeběhlictví jako o podvodu na voliče a uvedl, že z ČSSD odcházejí ti, kteří v ní neuspěli.
30.08.2013 17:55 |

podobné články

Osobnosti: František Koníček (71 článků) , Bohuslav Sobotka (9491 článků)

Strana jako firma: Za přeběhlictví hrozí poslancům ANO pokuta

 
Hnutí ANO chce předejít přeběhlictví. Pokud by poslanci zvolení za tohoto sněmovního nováčka přešli k jinému klubu, hrozí jim pokuta ve výši měsíčního platu. Podle serveru Aktuálně.cz to vyplývá z etického kodexu, který podepsali všichni poslanci zvolení za ANO. Pokutu by hnutí věnovalo na dobročinné účely. Podle kodexu musí poslanci také část náhrad posílat na činnost klubu.
04.11.2013 13:50 |

podobné články

Návrh KSČM o zavedení referenda u vlády asi narazí

 
Návrh poslanců opoziční KSČM na zavedení obecného referenda u vlády zřejmě narazí. Kabinet předloze podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání mimo jiné vytkne, že proces zrušení výsledku všelidového hlasování obchází Senát, když by rozhodovala přijetím ústavního zákona jen Poslanecká sněmovna. Ministři se pozastaví taky nad tím, že obyvatelé by v referendu mohli odvolat prezidenta.
04.03.2014 10:15 |

podobné články

Roční odklad změn v inkluzi navrhovaný KSČM u vlády asi narazí

 
Roční odklad zavedení nových pravidel společného vzdělávání ve školách, jak to navrhli poslanci KSČM, u vlády na středečním zasedání zřejmě narazí. Podle jejich novely školského zákona by se nový přístup k inkluzi nezačal uplatňovat od letošního září, ale až k začátku následujícího školního roku. Už nyní je navíc zřejmé, že zákonodárci nestihnou předlohu projednat včas.
18.06.2016 16:05 |

podobné články

Vláda odmítá trestat politické přeběhlíky a „zrádce“. KSČM s návrhem pohořela

 
Pro rozpor s ústavou se ve středu kabinet v demisi Andreje Babiše (ANO) postavil proti předloze poslanců KSČM namířené vůči takzvanému přeběhlictví zákonodárců. Novinářům o schválení negativního stanoviska řekl premiér Babiš. Poslanci a senátoři by podle ústavní novely přišli o mandát také v případě pravomocného odsouzení k nepodmíněnému trestu za úmyslný trestný čin.
21.02.2018 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (13485 článků)

Zásadní slova ústavního právníka k výroku slovenského soudu o Babišovi a jeho údajné spolupráci s StB. Je tu jedna velká pochybnost

 
ROZHOVOR „Pro mě to nemá žádný význam. Navíc první, co budeme na sjezdu řešit, není, jestli půjdeme do vlády, ale jakého budeme mít předsedu,“ říká v rozhovoru pro PL.cz ústavní právník a také delegát sjezdu ČSSD Zdeněk Koudelka o výroku slovenského soudu ohledně Andreje Babiše. Podle něj je pochybné, že se vůbec slovenský Ústavní soud zabýval ústavní stížností Ústavu paměti národa. „Platí totiž, že státní orgány při výkonu státní moci ústavní stížnost podávat nemohou. Takže rozhodnutí Ústavního soudu opravdu vstoupí do dějin. Jindy by jinou ústavní stížnost stoprocentně odmítl,“ domnívá se.
17.02.2018 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (13485 článků)

Filip (KSČM): Politik, který neplní sliby a ztráta mandátu! Novela o přeběhlictví je na pořadu dne

 
Situace kolem hnutí Úsvit, jehož členové mezi sebou vedou ostrou mediální válku, hnutí se rozpadá a dá se očekávat, že členové založí stranu novou, nebo přeběhnou do jiných stran, je opět smutným důkazem toho, jak české politice chybí možnost, jak se suverén, tedy občan, může domoci vypovězení zmocnění, které učinil odevzdáním hlasu ve volbách, bránit.
31.03.2015 10:01 |

podobné články

Senátní ústavní komise podpořila zrušení doživotní imunity

 
Zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců podpořila také senátní ústavní komise. Její členové o tom dnes rozhodli přes námitky, že další dílčí ústavní novela neřeší například zánik mandátu pravomocně odsouzeného člena parlamentu za úmyslný trestný čin; obě úpravy Senát neúspěšně navrhoval ve své ústavní novele v roce 2001.
12.04.2012 14:00 |

podobné články

Komunisté by si rádi došlápli na soukromé školy. U vlády asi narazí

 
Zřejmě odmítavé stanovisko dostanou od vlády poslanci KSČM ke snaze regulovat soukromé školství pomocí změn v poskytování státních dotací. Kabinet podle podkladů pro pondělní zasedání zapochybuje o tom, že by novela dosáhla zamýšleného cíle, tedy že stát by měl podporovat jen nadprůměrně kvalitní soukromé školy a ty, které jsou z pohledu krajů potřebné ohledně oborů. Zprávu přinesla ČTK.
18.12.2016 20:25 |

podobné články

Návrh KSČM o majetkových přiznáních u vlády asi narazí

 
Opoziční KSČM asi neuspěje u vlády se svým návrhem na zavedení majetkových přiznání. Kabinet podle předběžného stanoviska pro pondělní zasedání uvede, že daňovým únikům je nutné zabránit, předloha komunistických poslanců by k tomu ale nevedla. Bylo by možné ji obcházet a kvůli řadě nedostatků je prakticky nepoužitelná, stojí v dokumentu.
12.07.2014 12:05 |

podobné články

Zdeněk Jemelík: Ústavní soud ke kauze Shahrama Zadeha

 
Dne 4. května 2018 vyhlásil Ústavní soud ústavní nález z 24. dubna 2018 k ústavní stížnosti obž. Shahrama Abdullaha Zadeha, která je od r.2014 v pořadí již sedmá, vztahující se k uvalení vazby na něj. Ústavní soud ji zčásti zamítl, zčásti odmítl.
06.05.2018 09:30 |

podobné články

HK ČR: Novela zákoníku práce jde za rámec rozumného kompromisu a podstatně zhoršuje podmínky pro podnikání

 
Zákoník práce je v ČR dlouhodobě jednou z největších brzd pružnosti trhu práce. Novela, kterou představilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a ke které dnes Hospodářská komora ČR odeslala své připomínky, výrazným způsobem zvýší administrativní, ale také finanční zátěž zaměstnavatelů. „Očekávali jsme zvýšení pružnosti pracovního trhu, místo toho nám byla předložena naprosto bezzubá a technicistní novela. Vláda by měla řešit to, co podnikatele opravdu tíží, ne jim prostředí ještě více komplikovat. Novela zákoníku práce se navíc zcela nelogicky děje bez transpozice evropského práva,“ komentuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý.
30.03.2016 17:06 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dlouhý (511 článků) , Vladimír Dlouhý (511 článků)

Zákon z pera KSČM na změny ve vymáhání dlužného ručení za vozy u vlády asi narazí

 
Patrně se záporným stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat předlohu skupiny poslanců KSČM o úpravě vymáhání příspěvků za dlužné povinné ručení za vozidla. Česká kancelář pojistitelů by mohla podle návrhu požadovat po dlužnících platby do garančního fondu nejvýše za tři roky. Pokud by lidé na výzvu k úhradě dluhu zaslali do měsíce čestné prohlášení o tom, že zákon neporušili, kancelář by musela vymáhat pohledávku soudně.
08.03.2014 11:15 |

podobné články