Článek

USA zachraňovaly diplomaty v Kábulu vrtulníkem. Albánie a Kosovo už nabízejí, že přijmou uprchlíky

 
Moc v Afghánistánu s konečnou platností přebírá hnutí Tálibán, které je na seznamu teroristických organizací jak USA, tak Ruska. Rusko žádá svolání Rady bezpečnosti OSN a Albánie dala najevo, že je ochotna se dočasně postarat o ty afghánské uprchlíky, kteří v příhodnou dobu zamíří do USA. Podobná jednání vede administrativa amerického prezidenta Joea Bidena i s Kosovem.
15.08.2021 17:00 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (656 článků)
Podobné články

Kosovo je v pohotovosti kvůli teroru. Policii posílila i Albánie a Makedonie

 
Kosovo uvedlo své policejní složky do pohotovostního stavu, což pro policisty znamená prodloužení směn a zrušení všech dovolených. Informovala o tom v pátek agentura APA. Priština ke zpřísnění bezpečnosti přistoupila poté, co americké velvyslanectví v zemi varovalo před možným teroristickým útokem. Policejní bezpečnostní opatření posílily také sousední Albánie a Makedonie.
14.04.2017 15:20 |

podobné články

Kosovo je... Albánie? Na stole v Bruselu přistál papír, ke kterému se nikdo nezná

 
Do médií unikl tajný neoficiální dokument od slovinské vlády, který pro účely jednání za zavřenými dveřmi navrhuje Evropské unii drastické překreslení hranic na Balkáně. Slovinský návrh počítá s tím, že by si Srbsko s Chorvatskem mezi sebou rozdělily Bosnu a Hercegovinu a Albánie by získala téměř celé Kosovo i podstatnou část Severní Makedonie. Úvahy o pomoci Bosně okleštěním jejího území vyvolaly v Sarajevu pozdvižení.
16.04.2021 19:50 |

podobné články

Kosovo se dnes asi stane členem UNESCO. Navzdory odporu Ruska i některých zemí EU

 
Kosovo doufá, že na dnešním zasedání členských států UNESCO v Paříži bude přijato za plnohodnotného člena této kulturní organizace OSN. Pro Kosovo by to podle agentury AP byl významný symbolický krok k plnému mezinárodnímu uznání jeho státnosti. Kosovo kvůli odporu některých stálých členů Rady bezpečnosti s právem veta není členem OSN.
09.11.2015 09:56 |

podobné články

Pracovali až 15 hodin denně. Čeští policisté se vrátili s vrtulníkem z Albánie

 
Policisté se po týdnu vrátili zpět z Albánie, kde s vrtulníkem s bambi vakem pomáhali hasit lesní požáry. V zemi zůstal druhý český vrtulník, který posádku ve středu vystřídal.
12.08.2021 19:40 |

podobné články

HZS: Albánská delegace se zajímala o linku 112

 
Generální sekretář ministerstva vnitra Albánie Genci Gjoncar, ředitel Hasičského záchranného sboru Albánie Alfréd Kristuli a pracovnice Hasičského záchranného sboru Albánie Holta Komino absolvovali třídenní studijní pobyt v Praze.
03.04.2016 13:55 |

podobné články

Ministryně Šlechtová: Albánie se po našem vzoru může stát konkurenceschopnou zemí

 
Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová jednala během uplynulého víkendu s ministryní urbanistického rozvoje Albánie Eglantinou Gjermeni a ministryní pro hospodářský rozvoj, turistiku, obchod a podnikání Milvou Ekonomi. Mezi důležitá témata patřila kromě regionálního rozvoje, územního plánování a turismu také horská služba. Vše bylo završeno podpisem memoranda obou zemí. Ministryně Šlechtová během své pracovní cesty navštívila také Kosovo.
21.06.2016 10:30 |

podobné články

Loď Diciotti opustili všichni migranti. Postará se o ně Irsko, Albánie a církev

 
Itálie v neděli pustila na pevninu všech 150 převážně eritrejských migrantů z lodě Diciotti, která pět dní kotvila na Sicílii. Informovala o tom agentura Reuters. Migranti byli na lodi v přístavu v Katánii od minulého pondělí, protože je italská vláda odmítala vpustit na pevninu, dokud další členské země EU nepřislíbí, že část běženců přijmou. Nakonec se o většinu migrantů postará italská katolická církev a část jich přijme Irsko a Albánie.
26.08.2018 08:45 |

podobné články

Hájek Topolánkovi: Jen jste se chtěl zalíbit mocným. Jde o Kosovo

 
Čtvrtek byl třetím výročím dne, kdy se Kosovo odtrhlo od Srbska jako Republika Kosovo. ParlamentníListy.cz se dotazovaly českých politiků, zda s tříletým odstupem považují jednostranné vyhlášení kosovské nezávislosti a její uznání českou vládou za pozitivní krok.
18.02.2011 08:25 |

podobné články

Smlouva s Kosovem schválena. Foldyna je naštvaný i na své poslance

 
Ve druhém čtení byla schválena smlouva mezi Českou republikou a Republikou Kosovo. Cílem předkládané smlouvy je podle předkládajícího ministra vnitra Jana Kubiceho poskytnout základní právní rámec pro spolupráci ČR a Republiky Kosovo při vzájemném předávání a přebírání nelegálně pobývajících občanů těchto států, občanů třetích států a osob bez státní příslušnosti včetně bývalých občanů Svazové republiky Jugoslávie, kteří se narodili na území Kosovo a po rozpadu federace nezískali jiné občanství.
15.12.2011 19:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Kubice (681 článků)

Vydírání Srbska od EU. Okamura rázně odmítl nátlak na uznání Kosova

 
Srbský prezident Aleksandar Vučić minulý týden prohlásil, že „Srbsko je suverénní stát a Kosovo je součástí Srbska. Odmítáme vydírání Srbska ze strany EU. Srbsko odmítne členství v EU, pokud by bylo nuceno uznat Kosovo.“ K tomu se na svém facebooku vyjádřil předseda SPD Tomio Okamura: „Srbsko je suverénní stát a Kosovo je součástí Srbska! Hnutí SPD žádá odvolání uznání Kosova českou vládou.“
28.06.2020 11:10 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2754 článků)

Zachraňovaly psy, samy se utopily v řece: Kateřinu, Zuzanu a Zdeňku potkala krutá smrt

 
K nešťastné události došlo včera v podvečer v Revúcej, což je okresní město na středním Slovensku. Tři ženy strhl silný proud řeky, když zachraňovaly tonoucí psy. Když policisté objevili jejich těla, ženám už nebylo pomoci...
14.11.2019 10:50 |

podobné články

Válka skončila, tvrdí Tálibán po obsazení prezidentského paláce. V Kábulu se střílelo

 
Bojovníci radikálního hnutí Tálibán ovládli Afghánistán a obsadili i prezidentský palác v Kábulu. Při jejich postupu metropolí se dle zpravodajů ozývala i střelba. Nyní mají islamisté v plánu vyhlásit Islámský emirát Afghánistán, zatímco řada zemí se dál snaží evakuovat své diplomaty a jejich splolupracovníky. Američtí vojáci dnes ráno stříleli v Kábulu do vzduchu, aby odehnali tisíce Afghánců, kteří se dostali na plochu letiště, uvedla agentura AFP.
16.08.2021 07:25 |

podobné články

Američané přijmou příští rok až 75 tisíc uprchlíků, slibuje Kerry

 
Spojené státy chtějí pro příští rok navýšit počet uprchlíků, které přijmou na své území. Celkem tedy přijmou 70 až 75 tisíc uprchlíků, většinou ze Sýrie. Na schůzi amerického Kongresu to uvedl ministr zahraničí John Kerry. 
11.09.2015 10:04 |

podobné články

Osobnosti: John Kerry (174 článků) , John Kerry (149 článků)

Do Kábulu poletí první komerční let od ovládnutí Talibánem, vyrazí z pákistánské metropole

 
První komerční let do Kábulu po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán spojí v pondělí afghánské hlavní město s pákistánskou metropolí Islámábád, oznámily pákistánské aerolinie PIA. Veškeré civilní lety do Kábulu byly přerušeny 15. srpna poté, co moc v zemi převzal Tálibán. Podle letecké společnosti je o první letecké spojení do Kábulu zájem zejména mezi humanitárními pracovníky a novináři, uvedla agentura AFP.
11.09.2021 13:50 |

podobné články

Ruská odplata za podporu Česka: Úřady vyhostí diplomaty Slovenska a dalších tří zemí

 
Ruské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že vyhošťuje diplomaty z Estonska, Litvy a Lotyšska v odvetě za to, že pobaltské země vypověděly ruské diplomaty v gestu solidarity s Českem. Z Ruska budou podle agentury TASS muset odjet také tři pracovníci slovenského velvyslanectví v Moskvě.
28.04.2021 12:05 |

podobné články

USA přijmou mezinárodní pomoc s ropnou skvrnou

 
Spojené státy přijmou pomoc od 12 zemí a mezinárodních organizací v boji s ropnou skvrnou v Mexickém zálivu. Informoval o tom ve středu server USA Today.
30.06.2010 02:40 |

podobné články

Diplomaty v zahraničí ochrání obrněná auta ze skladových zásob

 
Ozbrojené střety či dokonce válka v některých zemích ohrožují i české diplomaty. Ministerstvo zahraničí (MZV) chce proto zastupitelským úřadům v Kábulu, Tripolisu a v Damašku poslat další chráněné vozy. Nebudou sice nové, pocházejí ze skladových zásob, ale zato vyjdou levněji.
04.09.2013 04:05 |

podobné články

Boje v Afghánistánu sílí: České diplomaty stáhli na letiště

 
Musíme stáhnout diplomaty. A to okamžitě! Tak včera reagoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (37, ČSSD) na krizi v Afghánistánu, kde radikální hnutí Tálibán postupně ovládá jednu provincii za druhou a blíží se k metropoli Kábulu.
15.08.2021 05:20 |

podobné články

Kulhánkův krizový štáb bude řešit české diplomaty v Kábulu

 
Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) svolal na sobotu krizový štáb ministerstva. Hodlá řešit situaci v Afghánistánu kvůli zaměstnancům ambasády v Kábulu i situaci spolupracovníků, kteří v zemi pomáhali mj. českým vojákům. Tito Afghánci i jejich rodinní příslušníci jsou kvůli postupu Tálibánu ohroženi na životě.
13.08.2021 14:30 |

podobné články