Článek

ÚS odmítl stížnost státních žalobců na snížení jejich platů

 
Ústavní soud zamítl stížnost státních zástupců na snížení jejich platů o čtyři procenta. Platy byly sníženy v roce 2010 za vlády premiéra Jana Fischera. Ta v rámci úsporných opatření odebrala žalobcům čtyři procenta. Ustanovení zákona o platu platilo jen do konce roku 2010. Pokud by byl paragraf zrušen, žalobci by mohli žádat o zpětné dorovnání platů.
14.07.2011 09:40 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1743 článků)
Podobné články

Ústavní soud obdržel návrhy proti snížení platu státních zástupců

 
Obvodní soud pro Prahu 5 vyhověl návrhům skupiny státních zástupců a napadl u Ústavního soudu (ÚS) letošní čtyřprocentní pokles platů žalobců. K Ústavnímu soudu již doputovalo sedm obsahově téměř shodných návrhů.
29.03.2010 11:05 |

podobné články

Snížení platů soudců je protiústavní, rozhodl ÚS

 
Ústavní soud v pátek zrušil snížení soudcovských platů o čtyři procenta. Krok označil za protiústavní. Platy se soudcům snížily na začátku roku a opatření mělo trvat rok. ÚS také naznačil, že odmítne i plánované další snížení platů o pět procent.
10.09.2010 08:45 |

podobné články

Skupina státních zástupců se kvůli snížení platu obrátila na soud

 
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. Chtějí doplatit ušlou mzdu, a požadují, aby se opatřením zabýval Ústavní soud. Uvedl to Pavel Uhl, který ve čtvrtek návrh podal u Obvodního soudu pro Prahu 5. K žalobcům se chtějí připojit i soudci.
11.02.2010 13:05 |

podobné články

Ústavní soud se žalobců nezastal. Ponechal v platnosti loňské snížení mezd

 
Loňské snížení platů státních zástupců nebylo protiústavní, rozhodl dnes Ústavní soud. Žalobci kvůli úsporám přišli o čtyři procenta mzdy. Opatření platilo jen do konce loňského roku.
14.07.2011 10:50 |

podobné články

Snížení platů státních zástupců bylo zákonné, rozhodl Ústavní soud

 
Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek odmítl, že by snížení příjmů státních zástupců v roce 2010 nebylo v souladu s Ústavou. Vláda Jana Fischera kvůli úsporným opatřením vzala žalobcům z mezd čtyři procenta. Ustanovení zákona bylo dočasné, platilo do konce roku 2010. Verdikt ÚS oznámil jeho předseda Pavel Rychetský.
14.07.2011 09:50 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fischer (1743 článků)

Ústavní soud odmítl Rathovu stížnost na pokutu za nařčení Kalouska z opilosti

 
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha (ČSSD) ve sporu o pokutu 10 tisíc korun, kterou mu udělil sněmovní mandátový a imunitní výbor. Důvodem pokuty byl výrok na adresu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Rath jej nařkl z opilosti. ÚS stížnost bez veřejného jednání odmítl pro nedodržení lhůty. Verdikt byl zveřejněn v databázi soudu.
19.01.2012 12:10 |

podobné články

Osobnosti: David Rath (4415 článků) , Miroslav Kalousek (6468 článků)

Ombudsman: Snížení platů lidem s delší praxí není diskriminace

 
Když státní organizace šetří a lidem s delší praxí sníží plat výrazněji než jejich kolegům s kratší praxí, nelze to podle ombudsmana Pavla Varvařovského automaticky považovat za diskriminaci. Uvedl to ve zprávě, v níž hodnotí snížení platů ve Vězeňské službě (VS). Na ombudsmana se obrátila tamní psycholožka, která kvůli delší praxi byla úspornými zásahy postižena na platu výrazněji než její mladší kolegové. Považovala to za diskriminaci z důvodu věku. Ombudsman jí nedal zapravdu.
28.12.2011 09:15 |

podobné články

Státní zástupci bojují: Nechceme snížení platů!

 
Skupina státních zástupců napadla u soudu snížení svých platů o čtyři procenta. V žalobě, kterou za ně podal u soudu pro Prahu 5 jejich právní zástupce Pavel Uhl, se domáhají doplacení mzdy za leden.
11.02.2010 15:35 |

podobné články

Véčkaři se dohodli se senátory, podají ústavní stížnost na církevní restituce

 
Véčkaři se rozhodli, že nevzdají svůj boj proti schváleným církevním restitucím. Poté, co Ústavní soud v lednu odmítl jejich stížnost kvůli tomu, že nedodali dostatek podpisů, obrátili se na senátory. A uspěli. V Senátu se našlo devatenáct senátorů, kteří se pod obdobnou stížnost podepsali. Podle senátora Pavla Lebedy (ČSSD) by měla stížnost do Brna odejít ještě tento týden.
05.02.2013 12:06 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Lebeda (32 článků)

Jirsovu stížnost ohledně platů soudců bude řešit soudce Sládeček

 
Sledovanou ústavní stížnost ohledně výpočtu soudcovských platů bude jako zpravodaj řešit Vladimír Sládeček. Kauzu dnes dostal na starost podle rozvrhu práce. Stížnost podaná v úterý předsedou Okresního soudu pro Brno-venkov Petrem Jirsou se týká jen části loňského průlomového verdiktu Nejvyššího soudu (NS).
01.04.2015 12:52 |

podobné články

Koalice navrhne snížení platů ústavním činitelům

 
I přes rozhodnutí Ústavního soudu, že snížení platů soudcům je protiústavní, tak chce koalice příští týden návrh na snížení podat.
18.09.2010 11:20 |

podobné články

Snížení platů poslanců prý stálo za pučem i vládní krizí

 
Když si poslanci odhlasovali desetiprocentní snížení platů, netušili, že společně se zdaněním náhrad budou mít na svých výplatních páskách v únoru méně o 25 procent. Proto hledají cestu, jak peníze do svých rodinných rozpočtů opět dostat. Podle poslance za Věci veřejné Josefa Novotného totiž razantní snížení příjmu poslanců rozpoutalo jarní vládní puč. "Neměli najednou peníze na běžné platby, a tak přišla nabídka Víta Bárty na možné půjčky. No a jak to dopadlo, všichni víme," řekl poslanec ParlamentnímListům.cz.
25.05.2011 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Josef Novotný (189 článků) , Vít Bárta (2829 článků) , Josef Novotný (189 článků)

Odboráři nesouhlasí s plošným snížením platů. Hrozí demonstracemi

 
Návrhy ministerstva na snížení platů znamenají podle odborářů extrémní snížení platů.
19.08.2010 18:15 |

podobné články

Nejde o diskriminaci, soudí o různém snížení platů ombudsman

 
Výraznější snížení platů lidem s delší praxí nelze při úsporných krocích zaměstnavatele automaticky považovat za diskriminaci. Tak reaguje ombudsman Pavel Varvařovský na úpravy platů ve Vězeňské službě, jejíž psycholožka s delší praxí byla úspornými zásahy zasažena víc než její mladší kolegové.
28.12.2011 09:40 |

podobné články

Sněmovna zamítla návrh TOP 09 na změny ve jmenování žalobců

 
Sněmovna zamítla už v dnešním úvodním kole návrh TOP 09 na zpřesnění pravidel pro jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců. Předlohu, která měla také pevně zakotvit funkční období těchto žalobců, označili kritici za nahodilou a nevhodnou. Podle předkladatelů z TOP 09 bylo hlavním cílem návrhu posílení nezávislosti státních zástupců vůči možným politickým vlivům.
17.04.2018 22:35 |

podobné články

Nečas k demonstraci: Od snížení platů neustoupíme!

 
V Praze demonstrují tisíce rozhořčených státních zaměstnanců proti celkovému snížení mezd o deset procent. Premiér Nečas jim ale vzkazuje: "Vláda v žádném případě neuhne od snížení objemu platových prostředků ve veřejném sektoru o deset procent."
21.09.2010 14:10 |

podobné články

Klaus podepsal novelu o snížení platů ústavních činitelů

 
Prezident Václav Klaus v pátek podepsal vládní novelu, podle níž se platy představitelů státu včetně soudců a státních zástupců sníží v příštím roce o pět procent. Oznámil to ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Radim Ochvat. Snížení mezd se týká i hlavy státu a je jedním z úsporných opatření ke snížení schodku státního rozpočtu.
17.12.2010 16:35 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (9135 článků)

Zveřejňovat majetek elitních žalobců? Spíše ne

 
Už za rok má začít fungovat speciální útvar žalobců pro boj s korupcí a terorismem. Justiční špičky v této souvislosti řeší ožehavou otázku, jak ošetřit transparentnost majetkových poměrů elitních žalobců.
05.02.2012 09:40 |

podobné články

Soud dal v kauze Motocentra sourozenců Bratránkových na D3 za pravdu Ředitelství silnic a dálnic

 
Ve věci žalobců Petra, Pavla a Lenky Bratránkových, kteří se domáhali nahrazení projevu vůle ŘSD k uzavření kupních smluv na prodej nemovitých věcí (Motocentrum) ve vlastnictví žalobců, byl dnes Okresním soudem v Táboře vyhlášen rozsudek, jímž byla tato žaloba žalobců v plném rozsahu zamítnuta.
28.01.2016 17:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (458 článků)