Článek

ÚOOÚ: K vládnímu návrhu zákona o covid pasech

 
Úřad pro ochranu osobních údajů zaslal Poslanecké sněmovně Parlamentu své vyjádření k návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „návrh zákona o covid pasech“) – sněmovní tisk 1231 – z pohledu ochrany osobních údajů.
09.06.2021 16:00 |

podobné články

Podobné články

Zákon o covid pasech má mouchy, ale schválit lze, potvrdil ÚOOÚ

 
Návrh zákona zavádějící takzvané covid pasy pro cestování v EU, kterým by se měla ve středu zabývat Sněmovna, má některé procedurální nedostatky, ale není v rozporu s právem EU ani ústavním pořádkem ČR. Ve svém stanovisku k zákonu to v úterý uvedl Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Podle úřadu procedurální nedostatky nebrání tomu, aby byl návrh novely schválen jedním čtením.
08.06.2021 16:15 |

podobné články

Děti do šesti let nemusí mít v pasech otisky prstů, rodná čísla v OP zůstanou

 
Přestože některé země Evropské unie stanovují, že otisky prstů musí mít děti v cestovních pasech již od tří let, čeští poslanci schválili zavést tuto povinnost až pro děti ve věku šesti let. Jednotný předpis EU v tomto ohledu neexistuje. O vládním návrhu zákona budou jednat senátoři. Poslanci také ve středu poslali do Senátu novelu o povinných údajích v občanských průkazech. Rodná čísla mezi nimi zřejmě zůstanou.
06.05.2009 11:35 |

podobné články

Otisky prstů v pasech i pro malé děti. Poslanci hlasovali pro

 
Sněmovna v závěrečném čtení schválila návrh, který stanoví, že otisky prstů v cestovních pasech budou mít děti až od šesti let.
06.05.2009 11:30 |

podobné články

Genderová revoluce: Nepál uznal třetí pohlaví v cestovních pasech

 
Nepál umožňuje svým občanům vyplňovat do kolonky pohlaví v cestovních pasech jiné než mužské a ženské. Vyjadřuje je písmeno „O“ znamenající „other“ (jiné).
11.08.2015 07:55 |

podobné články

ÚOOÚ: Informace ke zveřejňování odměn ministerských poradců

 
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) reaguje na nepřesné informace zveřejněné v úterý 11. prosince 2018 deníkem Právo, které se týkají zveřejňování příjmů a odměn poradců na ministerstvech, podle kterých GDPR brání zveřejňovat odměny poradců a poradních orgánů ministerstev a ministrů, přičemž tento názor měl vzejít z konzultace mezi ÚOOÚ a Úřadem vlády ČR.
13.12.2018 10:00 |

podobné články

ÚOOÚ už uložil pokutu za porušení náhubkového zákona

 
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) uložil společnosti Vltava - Labe - Press pokutu za porušení takzvaného náhubkového zákona. Rozhodnutí je pravomocné, pokuta je ale spíše symbolická.
08.04.2010 18:35 |

podobné články

Epicentrum: Covid pasy jsou za dveřmi. Dzurilla o tom, jak budeme od července cestovat

 
Evropský parlament posvětil unijní dohodu o covid pasech. Z hlediska Evropské Unie je tedy vše připraveno k tomu s aplikací od července vycestovat. Co se týká české strany, stále zbývá schválit novelu zákona o ochraně veřejného zdraví. Jak bude aplikace fungovat a je nebo není diskriminační? To bylo téma Epicentra Blesku s vládním zmocněncem pro informační technologie a digitalizaci Vladimírem Dzurillou.
09.06.2021 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Dzurilla (24 článků)

Sněmovna odmítla zrychleně projednat zákon o covid pasech

 
Poslanci ve středu odmítli projednat v legislativní nouzi návrh zákona, který je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) potřebný kvůli covid pasům. Těmi by se měli lidé od 1. července prokazovat při cestování po Evropské unii. Opoziční poslanci ve Sněmovně argumentovali mimo jiné tím, že je nadbytečný.
09.06.2021 16:25 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1356 článků)

Na pivo nebo do hotelu nově jen s covidpasem? Ochránci údajů tomu nedávají moc šanci

 
Využívání tzv. covidpasů pro vstup do zařízení v Česku je podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) velmi riskantní. Stát by musel vést evidenci zdravotních údajů milionů lidí, ale zákony nyní podle úřadu neřeší rozsah zpracování ani dobu uchovávání dat o očkování či testování. Vyplývá to z dnes zveřejněného stanoviska na webu ÚOOÚ, na které upozornil server Česká justice. Očkovací pasy, neboli digitální zelené certifikáty, chce do začátku letní turistické sezony zavést Evropská unie, aby usnadnila v době pandemie nemoci covid-19 cestování mezi jednotlivými státy.
09.04.2021 18:50 |

podobné články

Zeman přišel s nápadem. Ústavním soudcům by přidal na úkor rozpočtu ÚOOÚ

 
Zeman podpořil návrh ministryně spravedlnosti Marie Benešové na zvýšení platů ústavních soudců. Požádal senátory, aby tak učinili také. Prezident by kvůli tomuto návrhu snížil výdaje Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), jehož některá rozhodnutí opět kritizoval.
29.05.2014 16:41 |

podobné články

Osobnosti: Marie Benešová (397 článků)

ÚOOÚ: Ochrana údajů je evropským tématem. Asi není náhoda, že mají Google a Facebook registraci v Irsku...

 
Ochrana osobních údajů rozhodně není českou specialitou, i když se s činností domácího úřadu zabývajícího se touto problematikou setkáváme stále častěji. Obdobné instituce fungují ve všech zemích Evropské unie a zřízení našeho Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) i přijetí příslušného zákona bylo v roce 2000 dokonce podmínkou přijetí naší země do Evropské unie.
14.04.2015 11:12 |

podobné články

ÚOOÚ: Rok 2016 v číslech

 
Více dotazů, konzultací a podání. Naopak méně podnětů na obchodní spam a žádostí o informace podle zákona 106. To je jen část čísel týkající se práce Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOU) v roce 2016.
21.03.2017 10:55 |

podobné články

Kaňkovský (KDU-ČSL): Podporujeme dobrovolné očkování proti COVID-19 a podpoříme vládní návrh

 
Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny dne 4. 12. 2020 k vládnímu návrhu zákona o distribuci očkování proti onemocnění COVID-19, o náhradě újmy způsobené tímto očkováním a o změně zákona o veřejném zdravotním pojištění
04.12.2020 16:00 |

podobné články

Ivo Valenta: Covid pasy prozatím dostaly stopku

 
Poslanci odmítli projednat zákon o covid pasech. Je to důkazem toho, že tlak na vládu, který byl dnes navíc podpořen také demonstrací v blízkosti sněmovny, se vyplácí.
10.06.2021 07:30 |

podobné články

Ministr Mládek: Pokud ve vládním návrhu zákona zakážeme skrytou reklamu, hrozí nám sankce

 
Projev na 29. schůzi Poslanecké sněmovny dne 17. 6. 2015 k Vládnímu návrhu zákona o regulaci reklamy a o změně a doplnění zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.
17.06.2015 17:46 |

podobné články

ÚOOÚ: Vyjádření Úřadu k rezervačnímu systému očkování proti COVID-19

 
Úřad pro ochranu osobních údajů zahajuje kontrolu soukromého dodavatele online rezervačního systému očkování, provozovaného prostřednictvím platformy https://reservatic.com/ockovani. Děje se tak na základě obdržených stížností obsahujících vážná podezření na porušení právních předpisů ochrany osobních údajů při jejich zpracování v rámci online registrace na očkování proti nemoci COVID-19 (Centrální rezervační systém pro očkování proti COVID-19) a na základě informací z médií.
03.02.2021 22:40 |

podobné články

ÚOOÚ: ČSSD může fotografie svých odpůrců na webu vyvěšovat

 
Sociální demokraté samotným zveřejněním fotografií svých odpůrců na internetu zákon o ochraně osobních údajů neporušili, nesmí je ale použít k další identifikaci vyfotografovaných lidí. Informoval o tom ve čtvrtek Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).
12.03.2010 08:40 |

podobné články

ÚOOÚ: ČSSD pouhým zveřejněním fotografií odpůrců zákon neporušila

 
Sociální demokraté samotným zveřejněním fotografií svých odpůrců na internetu zákon o ochraně osobních údajů neporušili, nesmí je ale použít k další identifikaci vyfotografovaných lidí, informoval Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).
12.03.2010 09:05 |

podobné články

LN: ÚOOÚ se zaměří kvůli ukládání dat z kamer na policii

 
Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) chce kontrolovat policii kvůli tomu, jak nakládá s daty z kamer, které měří úsekovou rychlost aut. Informují o tom Lidové noviny (LN) s odvoláním na mluvčí úřadu Hanu Štěpánkovou, podle níž se kontrola uskuteční v příštím roce.
17.09.2010 09:30 |

podobné články