Článek

Úniky na plynovodech Nord Stream byly důsledkem sabotáže, hlásí švédští vyšetřovatelé

 
Vyšetřování zářijových úniků plynu z plynovodů Nord Stream potvrdilo, že se jednalo o sabotáž, uvedla švédská prokuratura. Na poškozených plynovodech byly objeveny zbytky výbušnin.
18.11.2022 11:15 |

podobné články

Podobné články

Trhliny v potrubí s ruským plynem: Extrémní spekulace. Stojí za tím Dánsko a USA?

 
Trhliny na plynovodech Nord Stream 2 a Nord Stream 1 mohou být výsledkem sabotáže. Mluví se o zapojení Ruska nebo Ukrajiny. Fakt, že se trhliny objevily ve vodách Dánska, ale také vybízí ke spekulaci, zda nemají s celou situací něco společného Spojené státy. Americký prezident Joe Biden ještě před ruskou invazí na Ukrajinu vzkázal, že pokud Rusko napadne Ukrajinu, plynovod Nord Stream 2 bude muset být „ukončen“. Zapojení Dánska by v případě americké sabotáže dávalo smysl, protože již dříve Spojené státy „špehovaly“ evropské politické špičky právě skrze dánské tajné služby.
27.09.2022 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (885 článků)

„Mlč!“ Přiznání, že Nord Streamy „navrtaly“ USA? Je zle

 
„Děkuji vám, USA.“ Tak reagoval bývalý polský ministr obrany na dva výbuchy, které způsobily rozsáhlé úniky plynu z plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2 v Baltském moři začátkem tohoto týdne. Jedná se o další zdrcující ránu pro energetickou bezpečnost Evropy a úřady severských států se domnívají, že příčinou byla záměrná sabotáž. Polský politik pak na twitteru za útok poděkoval Američanům. Ti se dlouhodobě pokoušeli zabránit dostavbě a zprovoznění Nord Stream 2 a nyní tlačí Evropu, aby se vzdala ruského plynu. Padla však také slova o ruské propagandě a očerňovací kampani proti Západu. „Je to oficiální oznámení o teroristickém útoku?” zeptala se mluvčí ruského ministerstva zahraničí, Marija Zacharovová.
28.09.2022 06:55 |

podobné články

Z Nord Streamu uniká plyn, krátce předtím zde byly zaznamenány výbuchy

 
Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to dnes švédské seismologické středisko. Příčina celkem tří úniků na plynovodech Nord Stream 1 a 2 je předmětem vyšetřování, Dánsko, Kreml ani experti nevyloučili sabotáž. Provozovatel plynovodu v pondělí nahlásil pokles tlaku v potrubí, které vede z Ruska do Německa a které donedávna bylo hlavní trasou pro přepravu ruského plynu do Evropské unie.
27.09.2022 14:35 |

podobné články

Nizozemská firma získala smlouvu za sto milionů eur za práce na Nord Stream

 
Smlouvu na vyrovnání mořského dna při výstavbě plynovodu Nord Stream za 100 milionů eur získala společnosti Boskalis a Tideway - Boskalis - Tideway Offshore, uvedla firma Nord Stream AG.
26.04.2010 15:45 |

podobné články

Nikos Tsafos: Nord Stream - Proč tolik povyku?

 
Projekt plynovodu Nord Stream 2 dál rozděluje Evropu. Je to škoda. Bez ohledu na všechen ten hluk kolem totiž Nord Stream 2 jen odvádí pozornost…
04.08.2017 17:20 |

podobné články

Jan Urbach: Američané se sankcemi na Nord Stream 2 pohoří

 
Americké sankce nezastaví výstavbu druhé linie plynovodu Nord Stream,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Sankce proti firmám podílejícím se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 považuje Moskva za porušování mezinárodního práva.
20.12.2019 07:40 |

podobné články

Krach ruského plánu: Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 propustil všechny zaměstnance

 
Provozovatel německo-ruského plynovodu Nord Stream 2 propustil všech svých 140 zaměstnanců. Ve švýcarské frankofonní televizi RTS to řekl švýcarský ministr hospodářství Guy Parmelin. Provozovatel produktovodu, který už je dokončen, ale nebyl uveden do provozu, informaci zatím oficiálně nepotvrdil. Stanice RTS uvedla, že zástupci projektu dnes budou jednat s představiteli švýcarského kantonu Zug, kde má společnost Nord Stream 2 AG ústředí.
01.03.2022 12:30 |

podobné články

Začíná pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1, Německo z ní má obavy

 
Konsorcium Nord Stream AG dnes zahajuje pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU. Konsorcium sídlí ve Švýcarsku a uvádí, že údržba potrvá do 21. července.
11.07.2022 06:35 |

podobné články

Začala odstávka plynovodu Nord Stream 1. Budou dodávky paliva obnoveny?

 
Konsorcium Nord Stream AG v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do zemí Evropské unie.
11.07.2022 11:00 |

podobné články

Gazprom nezaručí bezproblémový provoz Nord Stream 1, v Maďarsku je stav energetické nouze

 
Ruská plynárenská společnost Gazprom nemůže zaručit bezproblémový provoz plynovodu Nord Stream 1. Firma dnes uvedla, že není jasné, zda dostane opravenou turbínu, jejíž servis v Kanadě zajistila německá společnost Siemens Energy. Nord Stream 1 vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do EU.  Teď prochází pravidelnou údržbou.
13.07.2022 18:10 |

podobné články

Přes Nord Stream 1 opět proudí plyn z Ruska, některé země EU odmítají snížení spotřeby

 
Po pravidelné desetidenní údržbě plynovodu Nord Stream 1 začal dnes ráno tímto potrubím opět proudit ruský plyn do Evropské unie, sdělil mluvčí společnosti Nord Stream AG, která je provozovatelem plynovodu.
21.07.2022 09:10 |

podobné články

Návrat turbíny pro Nord Stream 1 do Ruska je podle Gazpromu kvůli sankcím nemožný

 
Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to dnes ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek. Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie.
04.08.2022 00:15 |

podobné články

Závada na turbíně, Nord Stream nemůže být zprovozněn, ohlásilo Rusko. Ukrajina se nabízí, že ho nahradí

 
Plynovod Nord Stream, který měl být po třídenní údržbové přestávce znovu uveden do provozu v sobotu brzy ráno, zůstane nadále zastavený. Podle Gazpromu se totiž na jediné provozuschopné turbíně plynovodu Nord Stream objevily závady a není tak možné jej uvést do provozu. Stalo se tak jen pár hodin poté, co varování o možných problémech s turbínou znělo z Kremlu a není jasné, za jak dlouho budou dodávky obnoveny. S nabídkou pomoci EU se ozvala Ukrajina, která by ráda produkci plynu značně navýšila. Podle odborníků to je však nyní spíše nereálné.
02.09.2022 21:55 |

podobné články

Ukrajinci. Nebo Rusové. Nord Stream 1 i 2 někdo navrtal

 
Po poklesu tlaku v nikdy nezprovozněném plynovodu Nord Stream 2 se objevily blízko sebe dvě trhliny také na plynovodu Nord Stream 1, jehož prostřednictvím dodávky plynu proudily do Německa až do konce srpna, kdy je Rusko zcela ukončilo pod požadavkem zrušení sankcí. Zatímco společnost spravující plynovod zatím příčiny nekomentovala, začínají se po nalezení míst poškození plynovodů nedaleko od sebe objevovat názory, že tohle „nebyla náhoda“. Také německé úřady podle médií pracují s verzí, jež má za to, že šlo o „cílený útok“. Ukazují na 2 státy.
27.09.2022 10:55 |

podobné články

Nord Stream 1 i 2 na dlouho kaput. „Plyn na příděl,“ zaznělo vzápětí

 
Plynovody Nord Stream 1 a Nord Stream 2 mohou být tak poškozené, že už je nikdy nebude možné použít, uvádějí německé bezpečnostní služby k možná fatálně poškozenému potrubí výbuchy. Nyní hledají stopy na satelitních snímcích, informuje deník The Daily Telegraph. „EU by v dodávkách plynu měla přijmout krizové řízení a přídělový systém na plyn,“ dodává k této informaci spolek Konec uhlí – Nová energie.
28.09.2022 21:50 |

podobné články

Čtvrtý únik v plynovodech Nord Stream: Rozsah škod zatím nelze odhadnout

 
Švédská pobřežní hlídka objevila již dříve tento týden čtvrtý únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream. Informoval o tom deník Svenska Dagbladet s odvoláním na mluvčího pobřežní stráže. EU i evropští politici jsou přesvědčeni o tom, že za poškozením plynovodů jsou úmyslné útoky.
29.09.2022 10:20 |

podobné články

Výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Švédsko nebude s Ruskem sdílet

 
Švédsko nebude sdílet výsledky vyšetřování výbuchů na plynovodech Nord Stream 1 a 2 s ruskými úřady ani s firmou Gazprom. Podle švédské premiérky Magdaleny Anderssonové je vyšetřování tajné.
11.10.2022 14:45 |

podobné články

Brusel chce Rusko zmáčknout kvůli Ukrajině: Plynovod Nord Stream 2 je v ohrožení?

 
Země Evropské unie jsou připraveny obětovat v případě ruské invaze na Ukrajinu dodávky plynu, které mají začít proudit přes plynovod Nord Stream 2. Politici z dosud skeptických zemí jako Německo či Rakousko se v posledních dnech přidávají na stranu zastánců zablokování projektu, na což naléhají i Spojené státy. Diplomatické zdroje obeznámené s aktuální přípravou sankcí podle listu Financial Times tvrdí, že postihy by se vedle Nord Streamu měly týkat i dalších nových plynových projektů v Rusku.
28.01.2022 15:50 |

podobné články

Zpráva k výbuchu u Nord Streamu: Jeden potápěč. A záminka pro...

 
Podle Evropy za poškozením plynovodů Nord Stream stojí úmyslné útoky. Podle švédských bezpečnostních expertů nebylo nijak složité jej poškodit. Na Nord Stream 1 podle nich stačil jeden potápěč, který by tam nastražil výbušniny. Informují o tom Novinky.cz.
01.10.2022 07:40 |

podobné články