Článek

Úleva pro dovolenkáře: Soud zrušil povinné testy před návratem do Česka, nařízení bylo nezákonné

 
Soud dnes zrušil jako nezákonnou část opatření ministerstva zdravotnictví, která po českých občanech paušálně žádá před návratem ze zahraničí do vlasti negativní test na covid-19. Rozsudek bude účinný od 5. dubna. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig. Ministerstvo zdravotnictví zatím nebude rozhodnutí komentovat, s rozsudkem se teprve seznamuje.
31.03.2021 16:20 |

podobné články

Osobnosti: Adam Adam (387 článků) , Adam Adam (387 článků)
Podobné články

Další nezákonné opatření. Soud ztrhal dubnové nařízení o povinných rouškách

 
Dubnové opatření ministerstva zdravotnictví o povinné ochraně dýchacích cest bylo nezákonné, konstatoval ve čtvrtek Nejvyšší správní soud (NSS). Nedostatky spatřoval v odůvodnění opatření, které už není v platnosti. Soud o rozhodnutí informoval na svém webu. Není to zdaleka první případ, kdy si stát podle soudu počínal při zavádění restrikcí nezákonně.
27.05.2021 17:10 |

podobné články

Omezení otevírací doby bylo nezákonné, zopakoval ministerstvu soud

 
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil i další z opatření, jimiž ministerstvo zdravotnictví omezovalo některé služby během jarní vlny epidemie koronaviru. Za nezákonné označil soud zákaz maloobchodního prodeje v době mezi 22:00 a 6:00. Soud stejným způsobem zrušil již dvě desítky ministerských opatření přijatých na základě pandemického zákona.
16.06.2021 14:10 |

podobné články

Vojtěch dostal zas přes prsty: Soud zrušil opatření o povinném testu před cestou do Česka

 
Soud zrušil povinnost pořizovat si před návratem do ČR test na covid-19. Uvedl to ve středu web Česká justice s tím, že rozhodnutí bude účinné od 11. září. Z příslušného ochranného opatření ministerstva zdravotnictví není podle soudu zřejmé, jaká zdravotnická zařízení mohou testy provádět a proč ministerstvo vyloučilo možnost, aby to byla česká zařízení. Ministerstvo zdravotnictví na dotaz ČTK odpovědělo, že se nyní s rozhodnutím soudu seznamuje, a nemůže ho proto zatím komentovat.
08.09.2021 12:40 |

podobné články

Další facka Babišově vládě: Testy před cestou vlastním autem z „rudých“ zemí nebudou třeba

 
Pražský městský soud dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého je možné z některých zemí před návratem do České republiky individuální dopravou vyžadovat negativní test na covid-19. Pro návrat veřejnou dopravou povinnost zachoval. V tiskové zprávě to uvedl soudce Štěpán Výborný. Podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka při cestě individuální dopravou je nyní nutné jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Opatření soud zrušil k 17. červnu.
14.06.2021 16:55 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (24588 článků)

Soud zrušil další nařízení ministerstva. Testování v „důchoďácích“ není řádně odůvodněno

 
Pražský městský soud zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené či v léčebnách, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů. Informují o tom servery Seznam Zprávy a Česká justice. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.
23.02.2021 15:40 |

podobné články

Test před návratem do Česka jen u temně červených zemí. Ministerstvo změnilo podmínky

 
Ministerstvo zdravotnictví vydalo nové znění opatření, které tento týden s účinností od pondělí 5. dubna zrušil pražský městský soud. Úřad o tom informoval v dnešní tiskové zprávě. Podle opatření bude od pondělí nutné podstoupit test na covid-19 před vstupem na území Česka jen při návratu ze zemí s velmi vysokým rizikem nákazy, tedy těch, které spadají do tmavě červené kategorie. Pro návraty ze zemí s vysokým a středním rizikem nákazy, tedy červené a oranžové kategorie zemí, se bude test před návratem do ČR vyžadovat pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu.
03.04.2021 17:15 |

podobné články

Pořád dokola. I květnové opatření o rouškách bylo nezákonné, rozhodl soud

 
Kritika soudů směrem k vládou vyhlášeným protiepidemickým opatřením neustává. Tentokrát Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek rozhodl, že květnové opatření týkající se povinnosti nosit respirátory mimo domov bylo nezákonné a špatně zdůvodněné. Soudy už zrušily nebo jako nezákonné shledaly téměř dvě desítky vládních opatření.
16.06.2021 10:45 |

podobné články

Bude očkování zdravotníků povinné i v Česku? Vojtěchova náměstkyně vyjádřila obavu

 
V Česku není očkování proti covidu-19 povinné zatím pro nikoho. Ale některé země už mají nové zákony, které nařizují vakcinaci zdravotníků, hasičů nebo pečovatelů v domovech pro seniory. Povinně se musí očkovat zdravotníci a hasiči ve Francii, pokud se nenaočkuje zdravotník v Itálii, nesmí přijít do styku s pacienty. Povinné očkování zdravotnického personálu se řeší i v Česku. Martina Koziar Vašáková, náměstkyně ministra zdravotnictví, Blesk Zprávám řekla, že povinné očkování by nebylo vnímáno dobře, ale očkování zdravotníků vnímá jako morální povinnost. Jak vnímají možné povinné očkování další přední čeští lékaři?
11.08.2021 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Al Martino (155 článků)

Soud zrušil povinné testování před návratem do ČR

 
Městský soud v Praze zrušil od soboty 11. září část ochranného opatřené ministerstva zdravotnictví, které podmiňuje návrat do ČR ze zahraničí ze zemí se zvýšenými rizikem nákazy koronaviru pro neočkované absolvováním testu.
08.09.2021 12:00 |

podobné články

Soud smetl povinné testování ve firmách, bylo nezákonné. Nic se ale nemění

 
Nejvyšší správní soud dnes vyhověl odborům výrobce léčiv Teva Czech Industries a zaměstnankyni Dagmar Bílé a označil za nezákonné opatření spočívající v testování zaměstnanců firem na covid-19. Opatření aktuálně není platné, už dřív ho nahradilo jiné. Před týdnem u soudu neuspěl dělník z automobilového průmyslu, jehož návrh soud zamítl.
14.04.2021 13:40 |

podobné články

Demonstranty při návštěvě čínského prezidenta nepustili na Hradčanské náměstí. Nezákonné, rozhodl soud

 
Nevpustit demonstranty při návštěvě čínského prezidenta v Praze v roce 2016 na Hradčanské náměstí bylo nezákonné. Rozhodl o tom ve čtvrtek pražský městský soud, který zrušil souhlas magistrátu s uzavřením místa kvůli bezpečnosti státní návštěvy. Správní senát tak vyhověl žalobě někdejšího místopředsedy vlády Martina Bursíka a dalších tří svolavatelů předem nahlášeného shromáždění. Proti verdiktu je možné podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
18.11.2021 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Martin Bursík (323 článků)

Státní zástupce zrušil obvinění z korupce exstarosty Jančíka jako nezákonné

 
Státní zástupce minulý týden zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání bývalého starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS) jako nepřezkoumatelné a nezákonné. Informoval o tom v pondělí server Novinky.cz.
17.01.2011 10:35 |

podobné články

Osobnosti: Milan Jančík (159 článků)

Stíhání za házení vajec na Zemana je nezákonné, žalobce ho zrušil

 
Státní zástupce zrušil jako nezákonné trestní stíhání za loňské házení vajec na prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově. Obvinění z trestného činu výtržnictví čelili od konce srpna dva lidé. Žalobce věc vrátil policii k doplnění. Napsala to v úterý Mladá fronta Dnes (MfD).
03.11.2015 07:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (27375 článků)

Soud stíhání Lessyho zrušil s tím, že bylo nezákonné

 
Bývalý policejní prezident Petr Lessy byl za údajnou pomluvu a zneužití svých pravomocí potrestán už okamžitým propuštěním od policie, proto bylo jeho následující trestní stíhání nezákonné.
26.10.2013 10:20 |

podobné články

Osobnosti: Lessy (875 článků) , Petr Lessy (799 článků)

Soud smetl další opatření. Nezákonné bylo i uzavření sportovišť a bazénů

 
Opatření ministerstva zdravotnictví, vydané na základě pandemického zákona, které uzavřelo sportoviště, bazény a wellness centra, bylo podle Nejvyššího správního soudu (NSS) nezákonné. Podobně již dříve dopadla i řada dalších nařízení týkajících se uzavření restaurací, maloobchodu či lyžařských vleků.
09.06.2021 11:20 |

podobné články

Testy pro školy dorazí z Číny na poslední chvíli. Od firmy, která nesplnila podmínky

 
Děti a studenti se budou na přítomnost koronaviru testovat antigenními testy od čínské společnosti Lepu Medical. Jde o stejné testy, jakými se testují děti v sousedním Rakousku. První dodávka by měla do Česka dorazit letecky 28. února, tedy pouhý den před plánovaným návratem části žáků do škol.
20.02.2021 12:30 |

podobné články

Muž přes palubu? Vojtěch se zlobí na toho, kdo ,,pohnojil" covidové zákazy

 
Ministerstvo zdravotnictví čelí v poslední době vlně kritiky za to, že soud smetl ze stolu několik vládních proticovidových nařízení a konstatoval, že tato nařízení nebyla dostatečně odůvodněna. Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová tvrdí, že soud zrušil jen 17 nařízení, což podle ní není mnoho. Podle opozice je to ale víc než dost. Ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch si kvůli tomu proklepne náměstka pro oblast legislativy.
21.06.2021 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1782 článků) , Adam Vojtěch (1379 článků) , Marie Benešová (443 článků)

Kvóty jsou nezákonné, tvrdí Chovanec. V novém návrhu EU prý nejsou

 
Analýza vypracovaná ministerstvem vnitra ukázala, že povinné uprchlické kvóty jsou s největší pravděpodobností nezákonné, jak oznámil šéf resortu Milan Chovanec. Česko o tom podle něj informuje Evropskou unii, která mezitím připravuje nový návrh dohody o přijímání utečenců. Aktuální verze prý povinné kvóty neobsahuje. 
21.09.2015 09:25 |

podobné články

Osobnosti: Milan Chovanec (1427 článků)

NSS zrušil verdikt soudu, který na jaře zrušil čtyři opatření ministerstva

 
Nejvyšší správní soud (NSS) v pátek zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod. ČTK to zjistila na úřední desce soudu.
26.02.2021 13:00 |

podobné články