Článek

Ukrajinské obilí na evropském trhu zasáhne i české zemědělce

 
Dovoz ukrajinského obilí do EU má stále velmi negativní vliv na české zemědělce a může výrazně zasáhnout menší farmáře. Zároveň se již objevují nabídky, aby čeští zemědělci prodali svou produkci do bioplynových stanic například v Německu. EU by měla řešit nefunkční koridory solidarity dotací přepravy a zároveň důsledným sledováním pohybu komodit. V rozhovoru s ČTK to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
19.09.2023 11:40 |

podobné články

Podobné články

Nejen Ukrajinci. Už i jejich obilí vadí. V EU roste průšvih

 
Kvůli válce nemůže Ukrajina vyvážet své obilí přes Černé moře. Sousední státy jí tedy umožnily vyvážet po souši. Ale teď toho tamní zemědělci litují. Ukrajinské obilí se totiž dostává na evropský trh a vytlačuje to jejich. Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko už chtějí situaci řešit v přes Evropskou unii, která má zajistit, aby se ukrajinské obilí prodávalo mimo Evropu. Polský ministr už kvůli špatným radám dostal vajíčkem. Ale problémy jsou také s logistikou.
03.04.2023 13:20 |

podobné články

„Lidi už odmítají pečivo.“ Ukrajinské obilí: Šlachta zjistil víc a koná

 
Věc „ukrajinské obilí“ fenoménem, nad kterým vláda zavírá oči. Podle lídra Přísahy Roberta Šlachty ale lidé skutečně mají strach. Dokonce hosté hotelů už prý začínají odmítat k snídani pečivo. Vláda ale nedělá nic pro to, aby jejich obavy rozptýlila. „Bylo to obilí určené pro Afriku, kde jsou ty standardy jiné. Přes EU se mělo pouze transportovat. Ale nějací filutové se rozhodli, že si z toho udělají kšeft a vydělají, když ty tuny prodají tady,“ řekl Šlachta. Od zemědělce zjistil ještě víc. Ve věci koná: Tlačí na ministra zemědělství Nekulu.
03.05.2023 13:55 |

podobné články

Polsko kvůli obavám o své zemědělce nezruší zákaz dovozu ukrajinského obilí

 
Varšava v pátek nezruší embargo na dovoz ukrajinského obilí, protože by to poškodilo polské zemědělce. Oznámil to dnes polský premiér Mateusz Morawiecki. Na stanovisko Evropské unie se ohlížet nechce. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal v reakci pohrozil, že se Kyjev obrátí s žádostí o arbitráž na Světovou obchodní organizaci (WTO), pokud bude Polsko dál dovoz obilí blokovat.
12.09.2023 16:00 |

podobné články

Osobnosti: Mateusz Mateusz (76 článků)

„Varujeme.“ Ukrajinské vejce a podvody. Celá pravda o obilí

 
Polsko, Maďarsko, Slovensko. Tyto tři země řeší ukrajinské obilí, které je jednak levnější než domácí konkurence a také podle kontrolních úřadů obsahuje nelegální pesticidy a jiné zakázané látky. Začaly dovoz zakazovat. Zákazy se nelíbí EU a kvůli tomu i ministru Nekulovi. Celá pravda o obilí z Ukrajiny je taková, že před ním varovala v roce 2018 i OSN. Závadné mají být i ukrajinské vejce a drůbeží maso. Zde mohou dokonce nastat i podvody v podobě přebalování tohoto zboží v Polsku.
18.04.2023 10:45 |

podobné články

Ukrajinské obilí: Katastrofa se blíží. A ne jedna

 
Blíží se žně. A s nimi možná katastrofa. Zemědělci i politici mají stále obavy z toho, co se děje na Ukrajině. Hrozí, že dohoda s Ruskem o vývozu obilí skončí a z Ukrajiny se znovu stane obilnice Evropy. Zákaz vývozu ukrajinské produkce přitom platí jen do 15. září a jen pro pět zemí sousedících s Ukrajinou. Ukrajinské obilí Evropě hrozí problémy z více důvodů.
27.06.2023 12:45 |

podobné články

„Milion tun ukrajinského obilí v Česku. Různě se to smíchá.“ Zemědělci svědčí

 
„Domníváme se, že v Česku může být už alespoň milion tun ukrajinského obilí, a tak máme samozřejmě obavu, že to naše obilí budeme jen těžko prodávat. Museli jsme jít razantně s cenou dolů, takže nám to už stěží pokrývá výrobní náklady, on ten problém s obilninami z Ukrajiny není jen záležitostí pár měsíců, ale trvá už od podzimu,“ tvrdí někteří čeští zemědělci. Obilí se prý „různě smíchá“ s českým či polským. Ministerstvo zemědělství ale informace o neúměrném exportu ukrajinské pšenice rezolutně popírá.
04.05.2023 14:00 |

podobné články

„Trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti.“ Ukrajinské obilí a zdraví Čechů. Padlo varování

 
Do EU proudí levné ukrajinské obilí, kterému naši zemědělci nemohou konkurovat. Ti musí totiž dodržovat přísné evropské standardy. Česká vláda se ovšem odmítá přidat k Polákům, Maďarům a Slovákům, kteří dovoz obilí z Ukrajiny zakázali. Jaké to má důvody? A je to správné rozhodnutí? Zeptali jsme se českých politiků.
18.04.2023 17:20 |

podobné články

Konec. Podporujeme své. Polsko zatrhlo Ukrajině vývoz obilí

 
Zákaz dovozu ukrajinských zemědělských produktů! Rozhodla tak polská vláda v reakci na protesty zemědělců. Ukrajina se podporovat bude, cílem dobré vlády je nicméně i podpora vlastních občanů, zdůraznil ministr zemědělství Kaczyśki. Začátkem dubna Maďarsko zaznamenalo v dovezeném obilí z Ukrajiny kontaminované toxiny s geneticky modifikovanými organismy, teď zakázané pesticidy odhalilo i Slovensko. Tranzitní dohoda s Ukrajinou o dovážení obilí po souši přes členské státy Evropské unie nefunguje. Obilí se dostává i na polské trhy a snižuje tak ceny polských výrobků.
15.04.2023 18:00 |

podobné články

Kvůli ukrajinskému obilí chystá EU kompenzace, Bulhaři a Rumuni zavádějí opatření

 
Evropská komise (EK) připravuje kompenzace v celkové hodnotě 100 milionů eur (2,34 miliardy korun) pro zemědělce ze zemí, které sousedí s Ukrajinou. Plánuje také opatření, která by omezila dovoz ukrajinského obilí na unijní trh, řekl mluvčí EK. Komise přitom restrikce dovozu obilí dosud kritizovala a jednostranné kroky některých členských zemí označila za nepřijatelné.  Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala kompenzace řeší situaci jen částečně, protože je dostanou jen některé země. Komise by podle něj měla situaci řešit aktivně, například zlepšením kontrol na takzvaných trasách solidarity.
19.04.2023 14:20 |

podobné články

Ukrajinské obilí: „Soucítíme, ale...“ Úder na Fialu

 
Agrární komora České republiky se poměrně ostře vymezila proti politice, kterou vláda Petra Fialy praktikuje v souvislosti s dovozem ukrajinského obilí a s tím souvisejícím ochranou zájmů českých zemědělců. Ministerstvu zemědělství agrárníci vytýkají malou akceschopnost a odvolávání se na solidaritu. „Soucítíme s Ukrajinou, ale jejich dovozy nemohou zlikvidovat české zemědělce,“ zaznělo také v prohlášení Agrární komory ČR.
27.07.2023 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (5736 článků)

„Nezávadné, vše OK?“ Ukrajinské obilí: Je tu papír. Jede to dál

 
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula uvádí, že kontroly ukrajinské produkce se v poslední době zintenzivnily. „Byly provedeny desítky odběrů a kontrol. Už není pomalu co kontrolovat, protože dovoz z Ukrajiny je opravdu velmi malý,“ uvedl na ČT. Je tedy ukrajinské obilí nezávadné? Uvidí se. Státní zemědělská a potravinářská inspekce tázajícího se občana informovala, že při kontrole bylo odebráno 25 šarží obilovin a 10 šarží mouky. Výsledky by měly být k dispozici tento nebo příští týden. Kontrola tedy „jede“ dál.
25.04.2023 10:25 |

podobné články

Podle Zelenského Rusové kradou ukrajinské obilí a blokují 22 milionů tun na vývoz

 
Rusko blokuje v ukrajinských přístavech 22 milionů tun obilí. Podle serveru The Kyiv Independent to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že Rusové obilí kradou. Kvůli ochromenému vývozu zemědělských produktů z Ukrajiny hrozí nedostatek potravin v chudých zemích, uvádí OSN.
22.05.2022 06:45 |

podobné články

Válka na Ukrajině: Potravinová krize? Turci nakoupili kradené obilí, tvrdí Ukrajinci

 
Ukradené obilí z Ukrajiny koupilo několik zemí včetně Turecka, uvedl dnes podle agentury AP ukrajinský velvyslanec v Ankaře Vasyl Bodnar. Ukrajinské velvyslanectví se v souvislosti s tím chystá podniknout právní kroky proti společnostem i jednotlivcům, kteří byli do nákupů zapojeni. Kyjev tvrdí, že Rusko s invazí na Ukrajinu zabavuje na okupovaných územích obilí, které potom prodává. Moskva to popírá.
03.06.2022 15:00 |

podobné články

Z okupované části Záporožské oblasti se vozí obilí do Ruska a na Blízký východ

 
Z okupované části ukrajinské Záporožské oblasti se ve velkém vyváží obilí do Ruska a odtamtud na Blízký východ. Podle agentury RIA to dnes uvedl náčelník proruské oblastní správy Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij). Ukrajina již několik měsíců obviňuje Rusko z krádeží obilí.
17.07.2022 12:10 |

podobné články

Slovensko zakázalo zpracování a prodej ukrajinského obilí, jsou v něm zakázané pesticidy

 
Slovensko zakázalo zpracovávat naskladněné ukrajinské obilí, toto zboží a z něj vyrobená mouka nesmí ani na trh. V kontrolovaném obilí byl potvrzen výskyt pesticidu, který není v EU povolen a který má negativní vliv na lidské zdraví.
13.04.2023 17:40 |

podobné články

Podvody. Babiš rozstřelil ukrajinské obilí

 
S obilím se dějí podvody, naznačil lídr ANO Andrej Babiš. „Proč teď to obilí jde do Evropy? No protože do Afriky jde místo toho ukrajinského obilí ruské,“ soudí. Podivnosti, které mu „hlava nebere“, se dle Babiše dějí i s LNG nebo ropou. „A tak nám to tak běhá, ty obchody různé. Taky LNG, ropa, a stále to nějakým způsobem funguje. Hlava mi to nebere a uvidíme, jak to Evropa celkově vyhodnotí,“ sdělil Babiš.
19.04.2023 09:45 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26012 článků)

„Ohrožení zdraví. Vědomé.“ Českého obilí plno, ale co dělá vláda? Vyoral ostře

 
PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Svazáci holt musí svou pravověrnost dávat na odiv při každé příležitosti,“ komentuje Tomáš Vyoral fakt, že i na druhé demonstraci Česko proti bídě se u Národního muzea objevili protidemonstranti s vlajkami EU, NATO a Ukrajiny. Vyjádřil se také k tomu, že Česko na rozdíl od zbytku V4 ukrajinské obilí blokovat nebude: „Pokud bylo v ukrajinském obilí nalezeno násobně vyšší množství nedovolených pesticidů, jakože vzhledem ke krokům oněch států podle všeho ano, tak počínání naší vlády hraničí s ‚vlastizradou‘ a vědomým ohrožením zdraví vlastních občanů.“ A zabrousil i do fotbalu.
21.04.2023 15:10 |

podobné články

Osobnosti: Tomáš Vyoral (225 článků)

„Zlí lidé.“ „Ukrajina a obilí? Takto to je.“ Pekárna z Krnova účtuje

 
Zlí, nenávistní lidé, zhodnotila pekárna Slovanka v moravském městě Krnov pisatele útoků na ni. Před obchodem totiž vyvěsila ceduli, že z ukrajinského obilí nepeče. V neděli k tomu sdělila více. „Podpora lokálních a českých výrobců, zdravé suroviny. Taková je naše filozofie,“ uvedla majitelka pekárny Slovanka Jana Pernická k otázce „Ukrajina a obilí“. V ukrajinské pšenici byly podle ní nalezeny vyšší hodnoty pesticidů a škodlivá látka chlorpyrifos. A takto je s Ukrajinci: „Proti ukrajinským obyvatelům vůbec nic nemám, dokonce sem někteří chodí a jsme v pohodě,“ uvedla majitelka pekárny.
23.04.2023 19:55 |

podobné články

„Zákaz!“ Ukrajinské obilí vše rozloží. Čeští zemědělci popsali

 
„Dovozy ukrajinského obilí rozloží náš trh a postihnou zejména ty zemědělce, kteří nemají živočišnou výrobu, nechovají hospodářská zvířata a příjmy z rostlinné výroby jsou pro ně zásadní,“ varují zástupci Klubu 2019 v otevřeném dopise a vyzývají prezidenta Agrární komory ČR, aby se proti dovozům zemědělské produkce z Ukrajiny jasně vymezil. Za příklad dávají Maďarsko, Slovensko i Polsko. Výzvu podepsali také exprezidenti agrární komory Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba, zemědělský podnikatel Oldřich Gojiš, podnikatel v potravinářství Milan Teplý nebo bezpečnostní expert Jan Schneider a herec Ivan Vyskočil.
21.09.2023 09:55 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Vyskočil (401 článků) , Ivan Vyskočil (400 článků) , Jan Teplý (38 článků)