Článek

Ukrajinská armáda prý vyklidila doněcké letiště, Kyjev to popřel

 
Ukrajinská armáda po 242 dnech úporných bojů v noci na dnešek vyklidila doněcké letiště. Oznámili to na Facebooku příslušníci ukrajinského dobrovolnického praporu Azov. Kyjev informaci nepotvrdil, armáda nicméně přiznala ztrátu klíčového nového terminálu. Podle serveru Cenzor vojáci před ústupem zničili zbytky letištních objektů.
22.01.2015 10:07 |

podobné články

Podobné články

Ruské speciální jednotky podle Kyjeva útočí už třetím dnem na doněcké letiště

 
Ruské speciální jednotky se zapojily po boku separatistů do bojů o strategické doněcké letiště. Dnes to podle agentury Reuters prohlásila ukrajinská armáda, která letiště v tomto východoukrajinském městě i přes útoky proruských rebelů nadále kontroluje. Kyjev také tvrdí, že Moskva do oblasti dodala dělostřeleckou munici, aby tlak povstalců na letiště podpořila. Boje o tento důležitý bod jsou i přes nadále platné příměří v posledních dnech stále intenzivnější.
01.12.2014 15:03 |

podobné články

Kyjev přišel o doněcké letiště, v zajetí je 16 ukrajinských vojáků

 
Ukrajinská armáda se podle povstalců stáhla z doněckého letiště. Kyjev přiznal, že přišel o kontrolu klíčového nového terminálu. Během útoku separatistů na letiště bylo zajato 16 vojáků.
22.01.2015 13:42 |

podobné články

Ukrajinská armáda bojuje o luhanské letiště

 
Ukrajinská armáda se střetla s ruským tankovým praporem. Separatisté tvrdí, že se jim podařilo obsadit letiště v Doněcku a ukrajinští výsadkáři se luhanské letiště snažili ubránit. Kyjev také přišel v Azovském moři o jedno plavidlo. Loď pohraničníků se potopila po zásahu dělostřeleckým granátem.
01.09.2014 11:30 |

podobné články

Dobyli jsme doněcké letiště, tvrdí shodně Ukrajinci i separatisté

 
Boje o doněcké letiště na východě Ukrajiny zřejmě jen tak neskončí. A to přesto, že jak ukrajinská armáda, tak proruští povstalci tvrdí, že letiště už mají pod svou kontrolou. V Doněcku se však nebojuje jen na letišti, dělostřelecký granát dnes zasáhl dětskou nemocnici.
19.01.2015 14:12 |

podobné články

V Doněcké a Luhanské oblasti hlasovala většina lidí pro samostatnost, Kyjev výsledek neuznal

 
Ve včerejším separatistickém referendu se vyslovilo většina lidí pro samostatnost Doněcké a Luhanské oblasti. Volební komise informovali, že pro bylo 90 respektive 96 procent obyvatel z těchto oblastí. Účast voličů dosáhla 75 procent v Doněcké oblasti a 80 procent v Luhanké oblasti. Kyjev oznámil, že referendum na východě Ukrajiny neuzná.
12.05.2014 08:15 |

podobné články

Ukrajinská armáda se stáhla z letiště v Luhansku. Prý tam byly ruské tanky

 
Ukrajinští vojáci dostali rozkaz se stáhnout z luhanského letiště, o které sváděli boje s proruskými separatisty. Oznámil to v pondělí mluvčí ukrajinských sil Andrij Lysensko. Jen o několik hodin dříve přitom armáda tvrdila, že vojáci o letiště se vzbouřenci stále bojují. Podle informací z Kyjeva se ukrajinská armáda střetla s ruským tankovým praporem.
01.09.2014 13:01 |

podobné články

Bitva o doněcké letiště neustává, Kyjev prý zapojil žoldnéře

 
Východoukrajinští vzbouřenci podnikli v noci dva nové útoky na doněcké letiště, které ale podle Kyjeva zůstává dál pod kontrolou ukrajinské armády. Podle povstaleckých velitelů obránci letiště odolávají útokům jen díky podpoře žoldnéřů z USA a Polska.
03.10.2014 10:35 |

podobné články

Pražské letiště začne s pracemi na pojmenování letiště po Havlovi

 
Pražské letiště začne se změnou názvu na Letiště Václava Havla Praha v příštím týdnu. Od pondělí by se měly začít měnit obří panely nesoucí název letiště. Nový název se objeví nad halami všech tří terminálů, nově bude jméno letiště směrované i na letištní plochu, aby bylo viditelné při příletu. Veškeré stavební práce by měly hotové do konce září. ČTK to řekla mluvčí letiště Eva Krejčí. Oficiálně se název letiště změní 5. října v den výročí narození bývalého prezidenta.
14.09.2012 11:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Havel (4914 článků)

Zlom v boji o Donbas? Kyjev přišel o letiště v Doněcku

 
Vše nasvědčuje tomu, že boje o doněcké letiště trvající s přestávkami posledních osm měsíců jsou u konce. Ukrajinská armáda oznámila, že stahuje své vojáky z místo bojů. Ještě dnes však na místě zemřely desítky vojáků. Dalších osm civilistů zahynulo při ostřelování trolejbusu ve východní části Doněcku.
22.01.2015 13:02 |

podobné články

Ukrajinská armáda prý ovládla velkou část letiště v Doněcku

 
Ukrajinská armáda zahájila v noci na dnešek "rozsáhlou operaci" u doněckého letiště, které v uplynulých týdnech ovládli proruští separatisté. Jednotky věrné vládě v Kyjevě mají nyní podle armádního mluvčího Andrije Lysenka pod kontrolou převážnou část letiště, které se stalo v posledních dnech dějištěm tvrdých bojů. Za posledních 24 hodin přišli o životi čtyři ukrajinští vojáci a 32 jich bylo zraněno, řekl také Lysenko.
18.01.2015 14:02 |

podobné články

Ukrajinská armáda prý ovládla velkou část letiště v Doněcku

 
Ukrajinská armáda zahájila v noci na dnešek "rozsáhlou operaci" u doněckého letiště, které v uplynulých týdnech ovládli proruští separatisté. Jednotky věrné vládě v Kyjevě mají nyní podle armádního mluvčího Andrije Lysenka pod kontrolou převážnou část letiště, které se stalo v posledních dnech dějištěm tvrdých bojů. Za posledních 24 hodin přišli o životi čtyři ukrajinští vojáci a 32 jich bylo zraněno, řekl také Lysenko.
18.01.2015 14:51 |

podobné články

Povstalci navzdory příměří zintenzivnili ostřelování, tvrdí ukrajinská armáda

 
Proruští povstalci zintenzivnili ostřelování ukrajinských jednotek a vážným způsobem tak ohrožují aktuálně probíhající mírový proces, oznámila ukrajinská armáda. K porušení příměří mělo podle ní dojít, když rebelové začali ostřelovat doněcké letiště, které je, narozdíl od zbytku Doněcka, pod kontrolou armády.
14.09.2014 15:55 |

podobné články

Toto zní z Ukrajiny poté, co armáda prohrála bitvu o letiště v Doněcku

 
Vše nasvědčuje tomu, že boje o doněcké letiště, trvající s přestávkami posledních osm měsíců, jsou u konce. Ukrajinská armáda oznámila, že stahuje své vojáky z místa bojů. Ještě dnes však na místě zemřely desítky vojáků. Dalších osm civilistů zahynulo při ostřelování trolejbusu ve východní části Doněcku.
22.01.2015 13:52 |

podobné články

Na Ukrajině prý nastal bod obratu. Separatisté postupují, Kyjev by se měl začít bát. Geopolitický expert nám vysvětlil proč

 
ROZHOVOR Ukrajinská armáda po osmi měsících bojů s povstalci opustila doněcké letiště. Podle výkonného tajemníka a analytika Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky Václava Lídla jde o bod obratu. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětlil proč a vyjádřil se i k otázce dalšího vývoje situace na Ukrajině a v Rusku. Poslední dění dle jeho slov naznačuje, že ani pád cen ropy, ani mezinárodní sankce nezabrání Rusku v podpoře východoukrajinských separatistů.
24.01.2015 15:17 |

podobné články

Doněcké letiště je prý opět v rukou armády

 
Letiště v Doněcku, které v pondělí obsadili proruští ozbrojenci, je nyní podle ministra vnitra Arsena Avakova opět v rukou armády. Mluvčí armády Oleksij Dmytraškovskyj předtím uvedl, že jsou zlikvidováni prakticky všichni ozbrojenci, kteří byli v letištním terminálu. Agentura ITAR-TASS napsala, že armáda kolem poledne v Doněcku obnovila akce. OBSE podle Reuters oznámila, že ztratila kontakt s jedním z monitorovacích týmů v Doněcké oblasti. Oběti pondělních střetů jdou do více desítek a podle vládních zdrojů jsou jen na straně separatistů.
27.05.2014 15:35 |

podobné články

Jihočeši 2012: Co s Letištěm České Budějovice?

 
Letiště v Plané u Českých Budějovic se často prezentuje jako jeden z hlavních rozvojových projektů Jihočeského kraje. Toto letiště počítá svoji historii od 30. let minulého století, téměř od samého počátku fungovalo letiště ve spojení s armádou. V průběhu druhé světové války i v době komunismu sloužilo letiště především vojenským účelům, i když například koncem 40. let zde krátce fungovalo letecké spojení Praha-České Budějovice. Od 90. let 20. století docházelo k postupnému oslabování vojenského významu letiště, až ke konci roku 2005 armáda odešla definitivně a letiště přešlo pod civilní správu.
02.10.2012 19:10 |

podobné články

Podle HRW používá ukrajinská armáda, a nejspíše i povstalci, zakázanou kazetovou munici

 
Ukrajinská armáda na východní Ukrajině používá kazetovou munici, zakázanou ve více než stovce zemí světa, a to i k ostřelování hlavní bašty proruských separatistů, Doněcku. Naznačují to důkazy shromážděné mezinárodní organizací na ochranu lidských práv se sídlem v New Yorku, Human Rights Watch (HRW). Podle ní kazetovou munici nejspíše používají i povstalci. Ukrajinská armáda obvinění popřela, povstalci se dosud nevyjádřili.
21.10.2014 14:35 |

podobné články

Debalceve padlo. A s ním až tři tisíce ukrajinských vojáků

 
Ukrajinská armáda vyklidila obklíčené Debalceve. Kontrolu nad ním získali povstalci. Během obléhání údajně padly až tři tisíce ukrajinských vojáků. Podle Moskvy za jejich smrt může Kyjev. Prezident Petro Porošenko mezitím odletěl na východ země, kde plánuje promluvit k národu.
18.02.2015 12:36 |

podobné články

Osobnosti: Petro Porošenko (145 článků)

Luboš Palata předkládá, co vše Kyjev natropil fingovanou vraždou novináře Babčenka

 
I když ukrajinská tajná služba SBU díky fingované vraždě ruského novináře Arkadije Babčenka prý dopadla objednavatele jeho vraždy a rozkryla teroristickou síť údajně napojenou na Moskvu, je některými pro své postupy velmi kritizována. Redaktor MF Dnes Luboš Palata ve svém pátečním komentáři upozorňuje, že podle mnohých tím Kyjev, který v úterý zveřejnil i záběry „mrtvoly“ ruského novináře a nechal západní politiky vyslovovat soustrast, zašel až příliš daleko. Belgická vláda také varovala, že v době, kdy se Západ snaží bojovat se lživými informacemi, je Kyjev cíleně šíří.
01.06.2018 08:10 |

podobné články