Článek

Ukrajina varuje: Munice už máme opravdu málo

 
Ukrajina stále marně čeká na další západní pomoc a podle posledních zpráv jí rychle dochází munice. Koncem března prý bude mít ukrajinská armáda tak málo raket do systémů protivzdušné obrany, že budou její města vydána napospas ruskému ostřelování. „Namísto snahy sestřelit čtyři z pěti ruských raket, jak je tomu nyní, bude muset Ukrajina brzy omezit své systémy protivzdušné obrany na sestřelení pouze jedné z pěti,“ varovali ukrajinští představitelé na bezpečnostní konferenci v USA.
18.03.2024 17:05 |

podobné články

Podobné články

Na Němce už moc. Ale v Česku jásají. USA posílají Ukrajině velice ošklivou zbraň

 
Německo zásadně odmítlo zaslání kazetové munice na Ukrajinu. Jedná se o munici, která je odsuzována za zabíjení a mrzačení civilistů. Úmluvu o zákazu kazetové munice podepsalo v roce 2008 přes 100 zemí včetně Německa. Ministryně zahraničních věcí Annalena Bearbocková proto sdělila, že Německo se touto úmluvou hodlá řídit. USA úmluvou vázané nejsou, zaslání munice na Ukrajinu je tak „aktivně zvažováno“. Kazetovou munici dále používá jak ruská, tak ukrajinská armáda. Europoslanec Tomáš Zdechovský příslib USA o zaslání munice Ukrajině uvítal. Odborník na mezinárodní právo Pavel Hasenkopf však informoval, že v ČR je i jen podpora této munice trestná.
07.07.2023 17:45 |

podobné články

Bezpečnostní rada se bude zabývat skladováním munice

 
Bezpečnostní rada státu se dnes bude v souvislosti s nedávnými výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku zabývat skladováním munice v Česku. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by měl představit návrhy na zpřísnění kontrol munice a s tím související změny legislativy. Jednání se zúčastní šéf Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a také hejtmani Zlínského a Pardubického kraje. Nevybuchlá munice z Vrbětic by totiž měla být převezena do skladu v Květné na Svitavsku.
22.12.2014 06:41 |

podobné články

Osobnosti: Michal Hašek (2499 článků) , Milan Chovanec (1427 článků)

Krádež, nebo chyba v evidenci? Slovenská armáda řeší ztrátu munice a výbušnin

 
Slovenská armáda na nařízení ministra obrany Petera Gajdoše provedla první kompletní kontrolu zásob munice od vzniku samostatné Slovenské republiky. Akce ukázala, že armádě chybí přes 200 tisíc kusů munice. Co se s vojenskými zásobami stalo, momentálně není jisté. Policie nadále prověřuje, zda byla munice odcizena, nebo se jedná o pochybení v evidenci.
08.12.2017 13:50 |

podobné články

Pavel po návratu: Ukrajina potřebuje munici. Mohli bychom tam přesunout výrobu

 
Podle prezidenta Petra Pavla aktuálně Ukrajina pro úspěšnou obranu potřebuje především dodávky munice, s čímž by mohlo pomoci i Česko. To se podle něj od pomoci Ukrajině posouvá ke spolupráci, a mohla by se tak například z našeho území na Ukrajinu přesunout výroba munice, zbraní a techniky. Česká republika by podle něj také měla – „do určité míry“ – převzít patronát nad Dněpropetrovskou oblastí a usilovat o to, aby se Ukrajina stala členem Evropské unie a výhledově i NATO. „Je to v našem zájmu,“ ujistil prezident.
30.04.2023 19:55 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2846 článků)

Petr Pavel se vrátil z Ukrajiny: Přislíbil další pomoc a řekl, v čem je potřeba okupovanou zemi podpořit

 
Česká republika bude i ve spolupráci s dalšími spojenci hledat cesty, jak zvýšit dodávky munice na Ukrajinu. Uvedl to prezident Petr Pavel po dnešním návratu z Ukrajiny, kde byl na pracovní návštěvě. Ukrajina má podle něj munice kritický nedostatek, avšak právě munice je nezbytná pro to, aby země mohla zahájit protiofenzívu vůči Rusku a obnovit kontrolu nad svým územím.
30.04.2023 14:50 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2846 článků)

Putin: Rusko má právo použít kazetovou munici, jestliže bude použita proti němu

 
Rusko má dostatečné zásoby kazetové munice a Moskva si vyhrazuje právo je použít, jestliže bude taková munice použita proti ruským silám na Ukrajině. Prohlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin. Kazetová munice je zakázaná ve více než 120 zemích, v USA, Rusku nebo na Ukrajině však ne. Ukrajina ji získala od Spojených států.
16.07.2023 11:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (5332 článků)

Krize Západu: Není čím střílet. Ukrajina, Británie, Tchaj-wan. Výroba potrvá roky

 
Podle zpráv České televize má Ukrajina problémy s municí. Ta sovětská totiž dochází. Jenže problémy jsou rozsáhlejší, ani západní munice není dost. Dle reportáže Sky News by britská armáda mohla bojovat pouhé dny, než by jí munice došla. A podle analýzy Centra pro strategická a mezinárodní studia bude trvat roky, než doplní stav Spojené státy. Ty přitom dluží spoustu toho, co poslali na Ukrajinu, svému dalšímu spojenci, Tchaj-wanu.
06.02.2023 17:35 |

podobné články

Trump, Ukrajina, USA. Přelomová věc, která mnohé vyděsí

 
Trump už je zpátky a Amerika se vykašlala na Ukrajinu, zní přelomová zpráva významného serveru Politico. Důvod? Německý kancléř Olaf Scholz chce na své návštěvě Bílého domu přitlačit na spojence NATO ohledně vojenské pomoci na Ukrajinu. Podpora USA však zůstává pozastavena domácími politickými spory. Ukrajina se navíc aktuálně potýká s nedostatkem munice. Evropští výrobci zbraní si stěžují na potíže s dostatečně rychlým navýšením kapacity. Představitelé EU slíbili dodání milionu munice do března, Josep Borrell uvedl, že do té doby bude na Ukrajinu poslána jen polovina.
08.02.2024 12:00 |

podobné články

OBŘÍ EXPLOZE! Pyrotechnici odpálili tuny válečné munice

 
Policejní a vojenští pyrotechnici odpálili ve středu v poledne společně ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku tři tuny vesměs druhoválečné munice. Pyrotechnik Ladislav Zágiba řekl novinářům, že nebezpečná munice pochází z nálezů v Jihočeském kraji a z Brněnska.
30.03.2011 14:30 |

podobné články

Muž, kterého zranil výbuch, měl doma plný sklad munice z války

 
Výbuch staré munice těžce zranil muže na Hodonínsku. Exploze otřásla starou pámátkově chráněnou stodolou. Policisté v ní objevili tajný sklad munice z války.
07.06.2012 16:10 |

podobné články

V Písku je byt plný výbušnin. Má je tam příbuzný muže, kterému munice vybouchla v Praze

 
Policie prohledává byt na píseckém sídlišti Jih. Mají v něm být desítky granátů a munice. Sběratel, který nebezpečné výbušniny doma má, je příbuzný Pražana, kterému v pátek explodovala munice doma.
17.09.2012 19:55 |

podobné články

Jak to vypadá, když se odstřeluje stará munice: Obrovský výbuch a kusy železa!

 
Desítky kilogramů staré munice z první i druhé světové války dokáže zavařit nejednomu zemědělci či naprosto náhodnému nálezci. Kromě strachu o život přichází na řadu zodpovědnost – nahlášení munice. A s takovou nahlášenou municí mají pyrotechnici jasný záměr: Odpálit! Takhle to vypadá...
19.09.2013 22:45 |

podobné články

Pyrotechnici zasahovali u nálezu nevybuchlé munice!

 
Nedaleko Mladé Boleslavi bylo nalezeno větší množství nevybuchlé munice. Policejní pyrotechnici zneškodnili na polích u obce Hrdlořezy na Mladoboleslavsku 23 granátů z druhé světové války. Přes 150 kusů další nevybuchlé munice odvezli. Válečné střelivo našli amatérští hledači pokladů.
15.03.2014 15:25 |

podobné články

Američané shodili Kurdům v Sýrii zásilku zbraní i munice

 
Americká letadla shodila v neděli večer kurdským bojovníkům u severosyrského Kobani vůbec poprvé zásilku zbraní, munice a zdravotnických potřeb. Oznámily to dnes světové agentury s odvoláním na americké velení. Převzetí zásilky "velkého množství zbraní a munice" dnes potvrdil mluvčí kurdských sil. Kurdové se v oblasti již několik týdnů snaží zastavit ofenzivu radikálů z hnutí Islámský stát. Američané a jejich spojenci jim v tom doposud pomáhali leteckými údery na pozice islamistů. 
20.10.2014 10:16 |

podobné články

Vláda rozhodne, zda obnoví muniční sklad v Květné na Svitavsku

 
Vláda se bude dnes zabývat obnovením muničního skladu v Květné na Svitavsku, kam by měla být převezena munice z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, jehož část v říjnu vybuchla. V Květné by mohlo být uskladněno asi 2800 tun munice. Zbytek munice si z Vrbětic odvezou její majitelé, nebo bude zničena, řekli v minulých dnech ministr obrany Martin Stropnický a jeho náměstek Tomáš Kuchta.
24.11.2014 06:41 |

podobné články

Osobnosti: Martin Stropnický (1951 článků)

Starosty obcí u vrbětického areálu slova ministra Chovance naštvala. Doufají, že munice bude odvezena dříve než v polovině ledna

 
Starostové obcí u vrbětického areálu věří, že odvoz munice z tamních skladů začne co nejdříve. Ministr vnitra Milan Chovanec po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že jej bude možné zahájit nejdříve ve druhé polovině ledna. Pyrotechnici začali v pondělí čistit vymezený okruh kolem obou vybuchlých skladů. Podle policie bude areál připravený k odvozu munice v lednu.
23.12.2014 11:36 |

podobné články

Osobnosti: Milan Chovanec (1427 článků)

Sobotka chce kvůli Vrběticím zpřísnit podmínky skladování munice

 
Premiér Bohuslav Sobotka uložil ve středu některým ministrům, aby v souvislosti s výbuchy ve Vrběticích revidovali právní úpravy ohledně skladování munice. Cílem je mimo jiné zajistit lepší kontrolu skladované munice.
14.01.2015 14:42 |

podobné články

Osobnosti: Bohuslav Sobotka (9582 článků)

Převoz munice z Vrbětic do Květné bude tajný

 
Kromě hrstky zasvěcených nikdo nebude do poslední chvíle vědět, kdy, jak a v jakém množství budou převáženy tisíce tun munice ze zničeného muničního areálu ve Vrběticích do Květné na Svitavsku. První munice z Vrbětic putovala v úterý dopoledne do vojenského újezdu Libavá na Olomoucku, kde bude odpálena.
27.01.2015 14:17 |

podobné články

Z areálu ve Vrběticích se munice začne odvážet v pondělí

 
Policie v pondělí začne s odvozem munice z jedné z budov areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku. Munice bude nejprve zkontrolována, poté ji zástupci jedné z firem odvezou k novému majiteli. Dnes to řekla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.
30.01.2015 14:01 |

podobné články