Článek

„Ukrajina je schopna nahradit špinavá fosilní paliva z Ruska čistou energií,“ prohlásil Zelenskyj

 
Volodymyr Zelenskyj na ekonomickém fóru agentury Bloomberg prohlásil, že kvůli Rusku přijde svět o obrovské množství investičních příležitostí. Naproti tomu Ukrajina podle Zelenského ukazuje, že jako země dokáže něco, co dokáže málokdo. Poté přislíbil, že po dosažení míru se může z Ukrajiny stát jeden z velkých lídrů globálního rozvoje. Pro EU se podle něj Ukrajina může stát zdrojem čisté energie. Ukrajinci prý mohou světu nabídnout i svou pracovitost.
18.11.2022 13:20 |

podobné články

Podobné články

Můžete za sucho a požáry, plaťte. Vaše špinavé prachy. Aktivisté před pojišťovnou

 
Před libereckou pojišťovnou Generali se v úterý sešli ekologičtí demonstranti v rámci kampaně Zastavme špinavé prachy. „Je jedna z těch, co podporuje fosilní průmysl, to znamená uhelné elektrárny, uhelné doly, plynové elektrárny, teplárny. To je velký problém, protože fosilní průmysl kvůli emisím skleníkových plynů v ovzduší způsobuje a urychluje klimatickou krizi, do které se řítíme. Na vyřešení tohoto problému máme hrozně málo času. Pojišťovny, banky a další finanční instituce, které podporují fosilní průmysl, jsou vlastně vážnými spoluviníky situace, do které se dostáváme,“ řekl moderátor akce a první řečník Michal Bittner. Od zástupce uskupení Limity jsme my zaznělo: „Změny, které přijdou, by měli zaplatit ti, kdo za ně můžou. Měli by to být uhlobaroni, fosilní korporace, anebo právě banky a pojišťovny,“ domníval se.
23.06.2021 09:10 |

podobné články

„Špinavá bomba“ na Ukrajině? Zelenskyj přistoupil k rozhodnému kroku

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil světu, že pozval experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a dal jim volnost k tomu, aby si ověřili kdekoliv uznají za vhodné, že Ukrajina se nechystá vyrobit tzv. špinavou bombu. Jediné místo, kde se teď nalézá špína, je podle Zelenského v hlavách ruských vládců v Moskvě, kteří rozhodli o vpádu na Ukrajinu. V souvislosti s tímto vpádem se obrátil na představitele regionální správy a zástupce energetických firem s konkrétní prosbou.
04.11.2022 08:15 |

podobné články

„Špinavá bomba“ na Ukrajině? Zelenskyj přistoupil k rozhodnému kroku

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil světu, že pozval experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) a dal jim volnost k tomu, aby si ověřili kdekoliv uznají za vhodné, že Ukrajina se nechystá vyrobit tzv. špinavou bombu. Jediné místo, kde se teď nalézá špína, je podle Zelenského v hlavách ruských vládců v Moskvě, kteří rozhodli o vpádu na Ukrajinu. V souvislosti s tímto vpádem se obrátil na představitele regionální správy a zástupce energetických firem s konkrétní prosbou.
04.11.2022 18:30 |

podobné články

Desítky mrtvých vojáků na Ukrajině. Zbraně všem, kdo chtějí bojovat, hlásí Zelenskyj

 
Ukrajina přerušuje diplomatické vztahy s Ruskem, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poté, co ruská vojska ráno napadla jeho zemi. Podle ukrajinské hlavy státu utrpěl nepřítel vážné ztráty. Prezident dále podle agentury Reuters vyzval všechny Ukrajince, kteří jsou připraveni bránit vlast před ruskými silami, aby se přihlásili - slíbil zbraně všem, kdo o ně stojí. Zelenskyj také apeloval na občany, aby darovali krev. Již nyní je přitom jasné, že padlo i mnoho ukrajinských vojáků - momentálně se uvádí přes 40 bětí.
24.02.2022 11:25 |

podobné články

Jaderná energie je jako Jekyll a Hyde, prohlásila atomová lady Drábová v Liberci

 
REPORTÁŽ Nad budoucností výroby elektrické energie se v úterý v libereckém mládežnickém klubu V zamýšlela Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Doposud se energie z větší části vyrábí z uhlí, plynu či ropy. Tato fosilní paliva však budou postupně docházet. A lidstvo si láme hlavu čím je účinně nahradit. Česko v nejbližších dvaceti letech vsadí na jadernou energii.
05.04.2013 10:45 |

podobné články

Osobnosti: Dana Drábová (164 článků)

Rosatom zahájil sériovou výrobu paliva MOX pro sodíkový reaktor BN-800

 
První zásilka sériového paliva MOX pro rychlý reaktor BN-800 úspěšně prošla 13. prosince 2018 přejímkou. Toto palivo vzniklo recyklací použitého jaderného paliva a skládá se z uranu a plutonia. BN-800 je jediný sodíkový reaktor na světě, který vyrábí elektřinu z paliva MOX.
13.12.2018 16:15 |

podobné články

Zelenskyj: Netlačte nás do žádného kompromisu s Ruskem

 
Volodymyr Zelenskyj promluvil k lídrům zemí skupiny G20. Zdůraznil jim, že Ukrajina nesmí být světem tlačena k žádnému kompromisu s ruským agresorem. Ukrajinský prezident má za to, že jen Ukrajina může říct, jak a kdy přesně pro ni obrana jejího území skončí. Zelenskyj zmínil také 10 zásadních výzev, které stojí před Ukrajinou a vlastně před celým svobodným světem. Od plic vynadal Mezinárodnímu červenému kříži.
16.11.2022 09:05 |

podobné články

ČEZ pomáhá přes Sunfire budovat evropskou vodíkovou energetiku

 
Německý Sunfire z portfolia investičního fondu ČEZ Inven Capital rozjíždí další významné projekty. Ve Francii vznikne výrobna zeleného leteckého paliva, ve Španělsku zase vodík pomůže dekarbonizovat tamní keramický průmysl. Evropa čím dál tím víc upíná pozornost k vodíku jako k náhradě za fosilní paliva. Momentálně je v Unii v provozu jen kolem 1GW výrobní kapacity vodíku, plánuje se výstavba téměř 200 dalších projektů.
09.03.2021 21:45 |

podobné články

Zelenskyj navštívil osvobozený Cherson, EU spustila misi pro výcvik ukrajinských vojáků

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přijel do Chersonu na jihu země, odkud se před několika dny stáhla ruská vojska. „Postupujeme,“ řekl Zelenskyj ukrajinským vojákům v Chersonu. „Jsme připraveni na mír, mír pro celou naši zemi,“ uvedl. Poděkoval Severoatlantické alianci a dalším spojencům, které Ukrajinu ve válce s Ruskem podporují. Obrovský posun podle něho znamenaly dodávky raketometů HIMARS ze Spojených států.  Zelenskyj strávil v Chersonu asi 30 minut, pak zase odjel.
14.11.2022 11:55 |

podobné články

Zelenskyj: Špinavá bomba? Vše špinavé pochází z Ruska

 
Tam, kde je Ukrajina, se život nikdy neničí. Ukrajina pomáhá jiným zemím světa. Ale kamkoli Rusko přijde, zanechává za sebou masové hroby, mučírny, zničená města a vesnice, zaminovanou půdu, zničenou infrastrukturu a přírodní katastrofy. Tak popsal ukrajinský prezident rozdíl mezi svou zemí a Ruskou federací.
24.10.2022 07:40 |

podobné články

Rusko bude vymazáno, řekl Zelenskyj. A nařídil Západu povinnost

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil světu, že hanebná ruská invaze na Ukrajinu se pomalu chýlí ke konci. Skončí prý vymazáním Ruska z mapy. Z mapy mezinárodních vazeb. Bude izolováno. „Je jen otázkou času, kdy ruská armáda svými vlastními činy a válečnými zločiny donutí všechny na světě zříci se všech vazeb s Ruskou federací," konstatoval Zelenskyj. A to nebylo zdaleka všechno. EU sdělil, co je teď její povinností.
12.04.2022 07:50 |

podobné články

Zelenskyj: Ukrajina se stala vzorem statečnosti

 
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že Ukrajina je již teď vzorem statečnosti pro celý svět. A jednoho dne bude Ukrajina ukázkou toho, jak velký má lidstvo potenciál. V roce 2030 se to může ukázat konkrétně ve velkém přístavním městě Oděsa. Poté znovu slíbil svým spoluobčanům, že Rusko bude jednoho dne potrestáno za své konání. A popsal, co je pro to třeba udělat.
30.11.2022 08:20 |

podobné články

Zrno z Ukrajiny. Miliony lidí ve světě chráníme před hladem, zdůraznil Zelenskyj

 
Ukrajina osvobodí všechny své občany, kteří se ocitli v ruském zajetí. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to již poněkolikáté slíbil veřejnosti. Poté prozradil, komu všemu Ukrajina pomáhá í navzdory tomu, že sama již více než 9 měsíců čelí ruské agresi. A ujistil všechny, že Ukrajina si zachová nejen politickou nezávislost, ale také nezávislost duchovní.
03.12.2022 07:45 |

podobné články

Jak mít pořád čistou vanu?

 
Špinavá vana na atraktivitě vaší koupelny vůbec nepřidá. Bude-li se vana naopak blýskat čistotou, nějakého menšího nepořádku v poličkách či plného koše se špinavým prádlem si návštěvy ani nevšimnou. Jenže udržet vanu dlouhodobě čistou, to není jen tak.
03.05.2022 14:05 |

podobné články

Zelenskyj: Kdo mlčí k válce, podporuje zlo

 
Pokud o válce mlčíte, znamená to, že ji podporujete. Tak to vidí prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, který ve svém projevu ke spoluobčanům i ke světu z neděle na pondělí oznámil, že se Ukrajinci snažili o dosažení míru s Ruskem, ale ruská strana o uzavření míru zatím nestojí. Zelenskyj proto svobodný svět vyzval, aby dál podporoval Ukrajinu, protože čím silnější bude Ukrajina, tím slabší bude Rusko a tím dřív válka skončí.
15.08.2022 07:55 |

podobné články

Jak nahradit při vaření některé ingredience

 
Mnohokrát se stane, že se pustíme s vervou do vaření a najednou zjistíme, že nám chybí daná ingredience. Běžet do obchodu by stálo velmi mnoho času, ale co teď? Věřte, že vždy existuje způsob, jak danou potravinu nahradit. Mnohdy to také uvítáte, protože jde o levnější alternativu za dražší potravinu. Jak neztratit hlavu a nepokazit recept je tématem dnešního článku. Doufáme, že naše rady uvítáte a dáte nám vědět, jak vaše kulinářství dopadlo. Smetana Chystáte se dělat omáčku a přísahali byste, že ještě včera byla ve vaší lednici smetana? Možná máte doma skřítky „naschválníčky“. Tak či tak, hlavu ztrácet nemusíte. Smetanu do omáčky nahradíte smícháním mléka a margarínu (máslo, margarín či olej). Získáte smetanovou konzistenci, kterou uplatníte v mnoha receptech. Ale šlehačku na pohár z ní bohužel neuděláte. Zakysaná smetana Ať už na piškotový dort, do omáčky či jiného receptu nemáte zakysanou smetanu? Nebo se vám zdá příliš drahá? Smíchejte bílý jogurt s trochou mléka a citrónové šťávy. Vyšlehejte a náhradu zakysané smetany máte na světě. Druhou možností je smíchání mléka, rozpuštěného másla a citrónové šťávy. Vejce Nahradit vejce se může zdát, jako nemožné. Ale věřte, že i to lze. Při pečení dezertů a vaření kynutých knedlíků nahradíte jedno vejce lžíci oleje, výborný je také rozmačkaný banán, který funguje, jako pojivo. Dalším pomocníkem je jablečná přesnídávka. Na obalování řízků přidejte na 3 lžíce vody 2 lžíce kukuřičného škrobu. Červené a bílé víno při vaření Některé recepty se zkrátka neobejdou bez přidání alkoholu. Co však dělat, když doma žádný nemáte? Pravdou je, že chuť je trochu jiná, ale neméně výrazná a vynikající. Červené víno je možné nahradit hovězím vývarem smíchaným s červenou hroznovou šťávou či brusinkovým neslazeným džusem. Bílé víno nahradíte kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu. Kozí sýr Jestliže už se objeví v některém receptu kozí sýr, ale nemáte rádi jeho chuť a vůni, kdy máte v ústech pocit... Čtěte více Příspěvek Jak nahradit při vaření některé ingredience pochází z Extrakrasa.cz - magazín o módě, kráse a bydlení
11.09.2015 10:03 |

podobné články

Zní to šíleně. Ale je to ještě horší. Krejčí a „špinavá bomba“

 
„Situace je ještě horší. Odstrašení funguje pouze tehdy, když hrozby použití jaderných zbraní působí věrohodně.“ Politolog, profesor Oskar Krejčí analyzuje obvinění z přípravy použití špinavé bomby. „Dalo by se říci, že špinavá bomba je jadernou zbraní chudých. Každý, na jehož území se nachází sklad vyhořelého jaderného paliva, je taky trochu jadernou mocností,“ uvedl. Varuje, že použití jaderných zbraní je vrcholem iracionality v politice. „A iracionalitu nemůžete předvídat racionálními metodami, můžete ji jen zvažovat jako variantu,“ říká. Profesor bilancuje rozložení sil před zimou a možné změny po volbách do Kongresu.
27.10.2022 13:20 |

podobné články

Zní to šíleně. Ale je to ještě horší. Krejčí a „špinavá bomba“

 
„Situace je ještě horší. Odstrašení funguje pouze tehdy, když hrozby použití jaderných zbraní působí věrohodně.“ Politolog, profesor Oskar Krejčí analyzuje obvinění z přípravy použití špinavé bomby. „Dalo by se říci, že špinavá bomba je jadernou zbraní chudých. Každý, na jehož území se nachází sklad vyhořelého jaderného paliva, je taky trochu jadernou mocností,“ uvedl. Varuje, že použití jaderných zbraní je vrcholem iracionality v politice. „A iracionalitu nemůžete předvídat racionálními metodami, můžete ji jen zvažovat jako variantu,“ říká. Profesor bilancuje rozložení sil před zimou a možné změny po volbách do Kongresu.
28.10.2022 15:35 |

podobné články

Rusové, donuťte svého pána zastavit válku, vyzval Zelenskyj. Jinak prý poznají utrpení jako Ukrajina

 
Okupant zaplňuje okupované území Ukrajiny hroby a na území samotného Ruska je jich stále více. Okupant zřizuje na okupovaném území mučírny - a mučírnami zaplní celé území Ruska. Jen tak bude nyní fungovat ruská policie a ruské speciální služby. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj popsal Rusům, jak teď bude vypadat jejich svět. A z této temné vize jim nabídl cestu ven.
30.09.2022 08:15 |

podobné články