Článek

Tvrdý režim na Slovensku a hlídky mezi okresy. Na Velikonoce platí přísnější opatření

 
Slovensko ve snaze zpomalit šíření pandemie choroby covid-19 o nadcházejících velikonočních svátcích až na výjimky zavedlo mezi 8. a 13. dubnem faktický zákaz vycházení. Rozhodla o tom ve středu vláda. Návrh opatření ohlásil již v neděli premiér Igor Matovič. Kabinet kvůli tomu rozšířil nouzový stav, který dosud platil jen v sektorech zdravotnictví a sociálních služeb. Pětimilionové Slovensko má dvě úmrtí na koronavirus a více než 580 potvrzených případů nakažených.
08.04.2020 11:00 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (107 článků) , Igor Igor (191 článků)
Podobné články

Velký přehled k 1. březnu: Nová opatření a formuláře k přejíždění hranic okresů

 
Od pondělního rána se na příští tři týdny po celé zemi zpřísňují koronavirová opatření. Omezení platí například pro cestování mezi okresy, vycestovat tak můžete jen za prací nebo třeba k lékaři, pakliže to doložíte. Redakce eXtra.cz pro vás má souhrnný přehled toho, jak budou opatření vypadat, jaké formuláře k cestování mezi okresy potřebujete a co všechno si během přísných opatření nakoupíte.
01.03.2021 08:11 |

podobné články

Hamáček o omezení cest mimo okresy: Další tvrdý návrh! Vycházky jen v katastru obce?

 
Vláda chce omezit pohyb mezi okresy, podle premiéra Babiše (ANO) je nutné od 1. března na tři týdny maximálně omezit mobilitu lidí, kteří by měli jezdit jen do práce a domů a neopouštět svůj okres, pokud to jejich zaměstnání nevyžaduje. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pátek poslancům sdělil, jak by omezení mělo vypadat v praxi. Zmínil výjimky i další, tvrdý návrh, aby se lidé směli pohybovat jen v katastru své obce. Praha by v této souvislosti byla brána za jednu obec. Návrh, aby se lidé nesměli vzdalovat dál než kilometr od domova, neprošel a byl upraven.
26.02.2021 15:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3128 článků)

„Senátorka Němcová má občas podobné výstřely.“ Opozice chtěla zákon, Senát si na něj stěžuje. Poslanec Bžoch kroutí hlavou

 
ROZHOVOR Podle poslance hnutí ANO Jaroslava Bžocha se z nouzového stavu stává zbytečné politikum, ale vládě pomáhá dělat nutná opatření, jako například zákaz pohybu mezi okresy, který funguje: „Rozvolnit cestování mezi okresy právě před svátky, jako jsou Velikonoce, by bylo špatné a zhatilo by to tři týdny, které jsme museli přetrpět,“ řekl pro ParlamentníListy.cz. Klesající podporu hnutí ANO přičítá frustraci obyvatel z dlouhého období koronavirové pandemie, na niž se nikdo nemohl připravit. Pár slov ztratil také o Miroslavě Němcové z ODS.
02.04.2021 18:15 |

podobné články

Osobnosti: Miroslava Němcová (1627 článků)

Přísné opatření zabralo. První uzavřené okresy na koronavirových mapách blednou

 
Chebsko, Sokolovsko a Trutnovsko byly před měsícem z hlediska šíření koronaviru nejpostiženějšími okresy v Česku, vláda tam proto v polovině února vyhlásila uzávěru. Lidé nesměli až na výjimky tyto okresy opouštět nebo do nich cestovat. Zhruba po měsíci jsou tyto regiony na koronavirové mapě znatelně bledší.
09.03.2021 04:25 |

podobné články

Nic se nerozvolní ani na Velikonoce, tvrdá opatření budou dál

 
Tvrdá opatření budou platit i po 21. březnu. V pondělí to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). S rozvolněním se nepočítá ani na Velikonoce, platit zřejmě bude dále omezené cestování mezi okresy.
15.03.2021 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Jan Nic (18 článků)

Covidové Velikonoce v Česku: Tvrdá opatření neskončí, výjimka pro lidi na mši

 
Česko čekají druhé covidové Velikonoce - o svátky v podobě, jaké je známe z minulosti, přišli Češi již loni. Nyní budou i o Velikonocích v platnosti tvrdá opatření včetně omezení pohybu lidí. A to jak mezi okresy, tak po 21. hodině večerní. Výjimku dostanou lidé, kteří zamíří na mši.
26.03.2021 22:50 |

podobné články

Hřib a Pecková chtějí zrušit omezení mezi Prahou a okresy

 
V současných opatřeních uzavřené hlavní město Praha by se mohlo rozrůst o dva středočeské okresy, Praha-východ a Praha-západ. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) požádali ministerstvo vnitra, aby se na Prahu a dva příměstské okresy, které spadají do Středočeského kraje, pohlíželo jako na jeden celek.
22.03.2021 02:40 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Petr (162 článků)

Generál Blaško: Zavřené okresy, policejní hlídky? Všechno je to pozdě! A k čemu potřebujeme posvěcení Sputniku od EU?

 
ROZHOVOR Pozdě, pozdě, pozdě. Současná opatření vlády považuje generálmajor a europoslanec Hynek Blaško (SPD) především za opožděná. Viní české politiky, že jim záleží více na politice než na zdraví lidí. Sám by zavedl mnohem přísnější opatření a mnohem dříve. Informace měla poskytovat jen jedna televizní stanice a všechno uzavřít. Teď už by to podle Blaška nebylo k ničemu.
07.03.2021 09:30 |

podobné články

Policie nepustila chůvu do Prahy. Jela hlídat syna (5) zdravotnici, ta nemohla do práce

 
Policie ČR dopředu avizovala, že jak bude přibývat dnů, budou se zpřísňovat i kontroly přejíždění mezi okresy. Že ale zakrátko půjdou sami proti sobě? Absurdní zkušenost popsala pro Blesk.cz porodní asistentka Fakultní nemocnice Bulovka Alžběta Samková. Té do Prahy dojíždí chůva od Liberce. Hlídky na hranicích mezi okresy ji však v pátek při cestě do Prahy odbyly s tím, že ji nepustí. Nepomohl jí ani doklad s razítkem nemocnice, který od nich předtím sama dostala.
06.03.2021 06:25 |

podobné články

Blatný Čechům plánuje covidové Velikonoce. Zrušte zbytečný okresní lockdown, vyzývá Válek

 
Vláda říkala: Dejte nám 3 týdny. Nyní se jasně rýsuje, že omezení pohybu bude i do Velikonoc a patrně i během svátků. Stojí o to ministr Blatný (za ANO) i vicepremiér Hamáček (ČSSD). Poslanec a lékař Vlastimil Válek (TOP 09) však upozorňuje: není to tak, že by se zásadně snížila mobilita mezi okresy – lidé jezdí dál, efekt cestování za rodinami není takový, je mnoho výjimek. Opoziční Anticovid tým ministra Blatného požádá, aby lockdown mezi okresy navrhl zrušit.
17.03.2021 05:40 |

podobné články

Chaos, ale i návrat roušek na dohled: Jak reagují „zelené“ okresy na Vojtěchův semafor?

 
Ministerstvo zdravotnictví v pondělí poprvé představilo takzvaný semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace. Vychází z ní, že v Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označený zeleně, kterých je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-východ, Ostrava-město, Karviná a Frýdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika.
03.08.2020 22:15 |

podobné články

Přísnější režim? Hermetické uzavření Trutnovska by nemělo smysl, říká Červíček

 
Královéhradecký kraj čeká na výsledky jednání ministerstva zdravotnictví s hygieniky o možném zpřísnění opatření proti koronaviru v regionu. Hejtman Martin Červíček (ODS) uvedl, že případné hermetické uzavření Trutnovska není ve hře a nemělo by smysl. Přísnější režim nad rámec současných celorepublikových opatření v Královéhradeckém a Karlovarském kraji avizoval ve středu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
10.02.2021 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3128 článků) , Martin Červíček (375 článků)

Stručně a jasně: Co za dokumenty potřebujete k přejíždění mezi okresy?

 
Od 1. do 21. března 2021 platí kvůli koronavirové situaci přísná opatření, která omezují pohyb osob mezi jednotlivými okresy České republiky. Vycestovat můžete jen s výjimkami, ke kterým většinou potřebujete propustku. Tu posoudí policista, co vás bude kontrolovat.
27.02.2021 11:11 |

podobné články

Hamáček pro Blesk: Velikonoce nebudou normální. A prodloužení nouzového stavu je na Blatném

 
Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) začala pravděpodobně zabírat nastavená restriktivní opatření včetně omezení cestování mezi okresy. Drobné rozvolnění by podle Blatného přijít sice brzy mohlo, ale nebude nijak razantní. Velikonoce nebudou „normální“ ani podle vicepremiéra, ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD). Jestli vláda bude znovu žádat o prodloužení nouzového stavu, musí ale podle něj rozhodnout právě Blatný.
12.03.2021 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Jan Hamáček (3128 článků)

Uvolňování jen v náznacích: Možná návštěvy na Velikonoce, školy možná za měsíc

 
Jen neochotně zatím mluví představitelé vlády o termínech uvolňování koronavirových opatření. Skoupý byl ve čtvrtek i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), naznačil ale, že ve hře by mohlo být, že by se na Velikonoce zrušilo omezení pohybu mezi okresy. Žáci by se podle něj mohli vracet do škol „na dohled měsíce”.
18.03.2021 21:20 |

podobné články

Tvrdá opatření: Zákaz pohybu mezi okresy. Vláda chce zavřít i školy a řadu obchodů

 
Sílící epidemie koronaviru přiměla vládu k plánu na tři týdny ještě víc omezit volný pohyb a vzájemné kontakty. Pravděpodobně od pondělí 1. března chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít se mají školky i školy a další část obchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes opatření projedná s opozicí. Bude žádat prodloužení nouzového stavu, který je podle něj k zavedení restrikcí potřeba. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) očekává denní přírůstky až 20.000 nakažených. Vláda o pomoc s pacienty s nemocí covid-19 požádá Německo a Polsko. Stát plánuje přispívat na plošné testování ve firmách.
26.02.2021 07:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (22173 článků)

O půlnoci skončí nouzový stav se zákazem cestování mezi okresy

 
O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav. Opatření proti šíření koronaviru se nově budou řídit pandemickým zákonem. Změna s sebou přináší konec zákazu cestování mezi okresy nebo nočního vycházení. Zároveň se do škol vracejí žáci prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. Řada opatření ale zůstává i nadále kvůli stále vážné epidemické situaci platná včetně uzavřených restaurací a většiny obchodů nebo nošení ochrany dýchacích cest.
11.04.2021 07:30 |

podobné články

Kolona mezi uzavřenými okresy Cheb a Sokolov a nehody u kontrol. Policie si posvítí i na hory

 
Od dnešní půlnoci platí v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov kvůli šíření covidu-19 omezení pohybu, policie dohlíží na dodržování uzávěry. Lidé, kteří tam bydlí, nemohou až na výjimky region opustit, ostatní do něj přijet. Jde o okresy, kde se nákaza šíří nejrychleji. Policie spustila kontroly na hranicích těchto okresů. A to i mezi Chebem a Sokolovem, kde se vytvořila kolona.
12.02.2021 07:55 |

podobné články

Vojtěch představil systém semafor pro okresy: Opatření budou podle stupňů, Praha je ve žlutém

 
Jak dobře víte, pro rozpoznání rizikových a nerizikových zemí, kde se vyskytuje koronavirus, byl vytvořen tzv. semafor. Tuto metodu představil Adam Vojtěch (33) i pro české okresy. Jde o čtyřstupňový systém, kterým se hygienici budou řídit při vyhlašování omezení a opatření proti šíření nákazy.
27.07.2020 14:55 |

podobné články

Osobnosti: Vojtěch Adam (1349 článků) , Adam Vojtěch (1051 článků)