Článek

Turecký parlament schválil vstup Švédska do NATO, ratifikaci dokončí Erdogan

 
Turecký parlament dnes večer schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Přístupový dokument podle agentury Reuters nyní dostane k podpisu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ankara blokovala vstup severské země do vojenského paktu zhruba rok. Krok přivítal švédský premiér Ulf Kristersson. Šéf NATO Jens Stoltenberg nyní vyzval k co nejrychlejší ratifikaci švédské žádosti Maďarsko. To je posledním členem aliance, jehož parlament rozšíření NATO neschválil.
23.01.2024 22:25 |

podobné články

Podobné články

Když Švédi do NATO, pak Turecko do EU, kupčí Erdogan

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan žádá, aby Evropská unie obnovila přístupová jednání s jeho zemí. Teprve pak turecký parlament podle něj rozhodne o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Erdogan to dnes uvedl před odjezdem na summit NATO ve Vilniusu, kde se bude mimo jiné jednat právě o žádosti Švédska o vstup do NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg uvedl, že vstup Švédska ještě o nadcházejícím summitu je stále možný.
10.07.2023 15:55 |

podobné články

Turecký prezident předložil do parlamentu ratifikaci vstupu Švédska do NATO

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan předložil tureckému parlamentu k ratifikaci protokol o vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. Švédský premiér Ulf Kristersson zprávu přivítal a uvedl, že se těší na členství v alianci. Její šéf Jens Stoltenberg dnes vyjádřil naději, že Švédsko v NATO uvidí „velmi brzy“. Krok Ankary uvítal také Washington. Turecko je spolu s Maďarskem poslední zemí NATO, která vstup této skandinávské země do aliance dosud neratifikovala.
23.10.2023 20:05 |

podobné články

Maďarská vláda podle Orbána podporuje vstup Švédska do NATO

 
Maďarská vláda podporuje vstup Švédska do NATO, napsal dnes na sociální síti X po telefonátu se šéfem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem předseda maďarské vlády Viktor Orbán. Vstupu Švédska do aliance dosud bránilo Maďarsko a Turecko. Turecký parlament ale ve středu přijetí skandinávské země schválil a nyní je na tureckém prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, aby ratifikaci dokončil.
24.01.2024 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Viktor Viktor (141 článků)

Finsko a Švédsko do NATO? Veto! naznačil Erdogan. Zde je důvod

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan považuje možný vstup Finska a Švédska do NATO za chybu. Obě země podle něj hostí teroristické organizace, jako například Kurdskou stranu pracujících (PKK), která usiluje o vznik samostatného Kurdistánu. Turecko by tak mohlo vstup skandinávských zemí do NATO vetovat, protože pro přijetí je nutný jednomyslný souhlas všech členů aliance.
13.05.2022 19:30 |

podobné články

Jak máme být spojenci, když o nás lžete? Zádrhel s rozšířením NATO

 
Maďarsko, které je spolu s Tureckem poslední zemí, jež doposud neschválila vstup Švédska a Finska do NATO, chce výměnou za ratifikaci ústupky obou severských zemí na půdě Evropské unie. Finsko a Švédsko jsou v EU hlasitými kritiky Maďarska, které podle nich nesplňuje zásady právního státu a z rozhodnutí Evropské komise má zastavené dotace. Finský parlament dnes odhlasoval vstup do NATO a kvůli švédským problémům s Tureckem možná vstoupí do NATO bez svého severského souseda.
01.03.2023 15:25 |

podobné články

Erdogan vyhlásil výjimečný stav: Neopouštíme demokracii, zatýkání bude pokračovat

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan chce otázku vydání duchovního Fetullaha Gülena z USA do Turecka oddělit od dalších vztahů se Spojenými státy. Erdogan to řekl ve středu večer v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra. Do pátečního pokusu o převrat v Turecku, za jehož strůjce považuje Erdogan právě Gülena, byly podle prezidenta zapojeny i jiné země. Erdogan ale odmítl nějakou konkrétně jmenovat. Odmítl také tvrzení, že je autoritářský a že se stal v minulosti hrozbou pro demokracii. Po zasedání vlády a bezpečnostní rady státu navíc v zemi vyhlásil tříměsíční výjimečný stav.
20.07.2016 22:55 |

podobné články

Podivný puč v Turecku: Kdo je Recep Erdogan a stane se nyní „sultánem“?

 
Páteční neúspěšný státní převrat v Turecku vzbudil ve světě šok, ale turecký prezident Recep Erdogan (62) ho označil za „dar od Boha“. Vzápětí začaly rozsáhlé čistky v armádě, policii i justici. Kritici se nyní obávají, že Erdogan, jehož obviňují z plíživé islamizace země, si nyní „vyřídí účty“ nejen s pučisty, ale i s opozicí. Je turecký prezident Recep Erdogan opravdu islamista, nebo jen demokrat s hlubokým respektem pro poselství Mohameda?
19.07.2016 05:15 |

podobné články

Erdogan přikládá EU „nůž na krk“: Zrušte víza, nebo uprchlíky nepřijmeme

 
Turecký parlament zablokuje ratifikaci migrační dohody s Evropskou unií, pokud Brusel neumožní Turkům slíbené zavedení bezvízového styku. Podle agentury AFP to v úterý řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
24.05.2016 18:55 |

podobné články

Finsko a Švédsko v NATO? Erdogan posvětil vstup jen jedné zemi

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se po jednání s finským prezidentem Saulim Niinistöem rozhodl dát zelenou finské žádosti o vstup do Severoatlantické aliance a ta tak nyní poputuje do tamního parlamentu. Ke švédskému členství v NATO se však Turecko zatím vstřícně nestaví. „Obě země by se měly stát členy NATO co nejdříve,“ popohání přitom Ankaru poradce Bílého domu, aby podpořil i žádost Stockholmu.
17.03.2023 21:50 |

podobné články

Za názorový obrat ohledně vstupu Švédska do NATO to Erdogan schytal od domácí opozice

 
Šéf turecké Republikánské lidové strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu dnes tvrdě kritizoval prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za změnu názoru ohledně ratifikace vstupu Švédska do NATO. Podle šéfa strany Erdogan nic za svůj souhlas od Švédska nezískal a názorový obrat provedl po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem. Informuje o tom agentura Bianet. CHP je největší opoziční stranou v Turecku.
11.07.2023 17:50 |

podobné články

Turecký prezident Erdogan složil přísahu na další volební období

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes složil v parlamentu přísahu na další období ve funkci. Do Ankary kvůli tomu přijely přes dvě desítky lídrů států a vlád, i šéf NATO Jens Stoltenberg, kteří se odpoledne zúčastnili ceremonie v prezidentském paláci. Českou republiku zastupoval velvyslanec v Ankaře Pavel Vacek. Erdogan, který zemi vládne už dvacet let, má dnes také oznámit složení své nové vlády.
03.06.2023 19:35 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Vacek (17 článků)

Erdogan bude ještě silnější. Do karet mu hraje změna volebního zákona, kterou Turci schválili

 
Po loňském referendu, ve kterém turecký prezident Recep Tayyip Erdogan posílil pravomoci, se chystá změna, díky které posílí pravomoci ještě víc. Turecký parlament v úterý schválil kontroverzní novelu volebního zákona, umožňující vytvářet předvolební koalice. Opozice změnu kritizuje.
13.03.2018 13:25 |

podobné články

Turecký vůdce může vládnout dalších 12 let. Parlament posílil jeho pravomoci

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by mohl své zemi vládnout až do roku 2029. Turecký parlament totiž v noci na sobotu odhlasoval ústavní reformu, která posílila pravomoci tureckého vůdce a otevřela mu cestu k tomu, aby mohl na jaře uspořádat referendum o ústavních změnách.
21.01.2017 12:35 |

podobné články

Erdogan tvrdí, že vyhrál volby v Turecku. Opozice to nechce zatím slyšet

 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze nedělních prezidentských voleb, v nichž obhajoval svůj mandát. Erdogan má po sečtení více než 98 procent hlasů přes 52 procent, což mu podle vládních činitelů stačí k vítězství v prvním kole. Erdogan, pro něhož vítězství zároveň znamená posílení pravomocí díky změnám ústavy, zároveň vyzval své oponenty, aby nezpochybňovali výsledky.
24.06.2018 08:35 |

podobné články

Erdogan: Turecko nepotvrdí vstup Švédska a Finska do NATO bez splnění slibů

 
Turecká vláda nepředá do parlamentu dokumenty k rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko, pokud tyto země nesplní závazky obsažené v úterním memorandu. Uvedl to dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
30.06.2022 18:00 |

podobné články

Švédská princezna Victoria porodila holčičku, příští následnici trůnu

 
Čtyřiatřicetiletá švédská princezna Victoria ráno porodila své první dítě. Jméno holčičky oznámí v příštích dnech. Miminko se narodilo v univerzitní nemocnici na předměstí Stockholmu. Vážilo 3,28 kilogramu a měřilo 51 centimetrů. Další články k tématu: Švédská princezna Victoria coby modelka, její fotka půjde do dražby Švédská princezna Victoria je těhotná, rodit bude na jaře Švédská princezna Victoria si vzala muže z lidu, agentury ohlásily bojkot Princezna Victoria je žádanou partií Princezna Victoria chce svatbu v Německu Švédská princezna ukázala dceru Estelle, svetr má od matky královny
23.02.2012 08:25 |

podobné články

Osobnosti: Victoria (261 článků)

Švédská princezna Victoria: Mateřství je nádherné, Estelle jen jí a spí

 
Čtyřiatřicetiletá švédská korunní princezna Victoria si roli matky skutečně užívá. Její dcera je prý hodné dítě a většinu času zatím prospí. Princezna je ráda, že se Estelle narodila na jaře. Nemusí pro holčičku alespoň pořizovat zimní oblečení. Další články k tématu: Švédská princezna Victoria si vzala muže z lidu, agentury ohlásily bojkot Švédská princezna Victoria je těhotná, rodit bude na jaře Švédská princezna Victoria porodila holčičku, příští následnici trůnu Švédská princezna ukázala dceru Estelle, svetr má od matky královny
15.03.2012 17:20 |

podobné články

Osobnosti: Victoria (261 článků)

Švédská princezna Madeleine se pochlubila těhotenským bříškem

 
Jednatřicetiletá švédská princezna Madeleine se příští rok stane matkou. Na jaře porodí své první dítě. Princezna, která s manželem bydlí v New Yorku, zavítala do Švédska na oslavu narozenin své matky a hrdě ukazovala rostoucí bříško. Další články k tématu: Švédská princezna Madeleine bude mít holčičku Švédská princezna Madeleine čeká první dítě OBRAZEM: Švédská princezna Madeleine si vzala amerického bankéře Princezna Madeleine nechce manželovo příjmení, on odmítl titul Princezna Madeleine před svatbou: Myslela jsem, že budu nervóznější Princezna Madeleine oslaví svatbu na zámku, kde se narodila
21.12.2013 15:02 |

podobné články

V Česku dnes jedná turecký premiér Erdogan

 
V Praze dnes jedná turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Vedle premiéra Petra Nečase se Erdogan setká s prezidentem Václavem Klausem. K tématům návštěvy by mohla patřit situace v regionu včetně krize v Sýrii a přibližování Turecka k EU. Na doprovodném podnikatelském fóru se setkají zástupci dvou stovek českých a tureckých firem.
04.02.2013 06:10 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11069 článků) , Petr Nečas (9421 článků)