Článek

Trump na pranýři. Senát brzy otevře cestu k ústavní žalobě kvůli podněcování útoku na Kapitol

 
V Senátu Spojených států začne 9. února proces k impeachmentu (ústavní žalobě) vůči bývalému republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi, jenž čelí obvinění z „podněcování ke vzpouře“. Děje se tak více než měsíc poté, co Trumpovi stoupenci vzali útokem Kapitol ve snaze zabránit Kongresu v potvrzení výsledků listopadových prezidentských voleb, v nichž zvítězil demokrat Joe Biden.
07.02.2021 15:20 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků) , Joe Biden (386 článků)
Podobné články

Trumpův impeachment dostal zelenou v Senátu. Exprezident na Floridě věří, že ho osvobodí

 
Donald Trump je přesvědčený, že se nenajde dost republikánských senátorů na to, aby ho Senát v jednání o ústavní žalobě, které čelí, uznal vinným. Trump se podle zpravodajské stanice CNN takto vyjadřuje při jednáních se svými poradci. Ústavní žaloba proti exprezidentovi je přitom v souladu s ústavou. Většinově se na tom dnes usnesl Senát USA. Může se tak naplno rozjet proces impeachmentu, jemuž Trump čelí jako první v amerických dějinách už podruhé.
09.02.2021 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků)

„Žádná vzpoura,“ vzkazují Trumpovi právníci po útoku na Kapitol. Demokraty viní ze msty

 
Obvinění Donalda Trumpa z „podněcování ke vzpouře“ je protiústavní, nepodložené a politicky motivované a žádná „vzpoura“ se 6. ledna nekonala. I takové argumenty předkládala exprezidentova obhajoba během své poměrně krátké hlavní prezentace při projednávání ústavní žaloby v americkém Senátu. Trumpův tým útočil na politiky Demokratické strany i na média, na kontě má také vícero zavádějících tvrzení. Podle deníku The New York Times (NYT) se snažil přepisovat dějiny Trumpova prezidentství.
12.02.2021 23:00 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků)

Babiš čelí žalobě za podněcování k nenávisti. Očerňuje prý podnikatele

 
Zástupci podnikatelů podali trestní oznámení na bývalého ministra financí Andreje Babiše pro podezření z podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Novinářům to dnes řekl zakladatel iniciativy Radostné Česko bez EET Boleslav Buzek. Trestní oznámení byla zatím podána v Praze, Plzni a Ostravě.
11.07.2017 13:10 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (20929 článků)

Zeman varuje Ústavní soud před „neřešitelnou krizí“. Změnu systému voleb odmítá

 
Prezident Miloš Zeman varuje v dopise Ústavnímu soudu před rizikem neřešitelné ústavní krize, ke které by podle něj mohlo vést zrušení systému voleb do Poslanecké sněmovny. Apeluje na ústavní soudce, že pokud vyhoví žalobě části senátorů, Sněmovna a Senát již do říjnových voleb nemusí nelézt shodu nad zněním nového volebního zákona. To by vedlo k ústavní krizi, která nemá řešení, uvedl prezident. V dopise kritizuje soud, že o záležitosti za tři roky nerozhodl. Dopis dnes prezidentův mluvčí zveřejnil na webu Pražského hradu.
01.02.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (24943 článků)

Demokraté podle Trumpa vědí, že ho neporazí ve volbách, proto volají po ústavní žalobě

 
Prezident USA Donald Trump se v pátek na twitteru ohradil proti výzvám některých demokratů, aby hlava státu čelila ústavní žalobě vedoucí ke zbavení funkce. Takzvaný impeachment demokraté podle Trumpa chtějí jen kvůli tomu, že ho v prezidentských volbách v roce 2020 nemohou porazit.
04.01.2019 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků)

Trump podruhé unikl impeachmentu. Bouři u Kapitolu nepodněcoval, rozhodl senát

 
Americký Senát po několikadenním rokování dnes rozhodl, že bývalý prezident Donald Trump není vinen z podněcování ke vzpouře v souvislosti s násilnostmi v Kongresu z 6. ledna tohoto roku. Pro odsouzení republikánského exprezidenta sice hlasovalo 57 senátorů, potřebné dvoutřetinové většiny 67 hlasů ale dosaženo nebylo.
13.02.2021 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků) , Mitch Mitch (5 článků)

Američan obviněný z přípravy útoku na Kapitol se necítí vinen

 
Američan obviněný z toho, že chtěl s pomocí modelů letadel provést pumový útok na Kapitol a další cíle, u soudu v pondělí prohlásil, že se necítí být vinen. Jeho právnička podle agentury AP tvrdila, že celý případ zorganizovali federální agenti.
04.10.2011 08:30 |

podobné články

„Myslela jsem, že tam umřu.“ Kongresmanka promluvila o útoku na Kapitol a sexuálním násilí

 
Oblíbená demokratka Alexandria Ocasiová-Cortezová (31), kongresmanka reprezentující New York, na svém instagramu promluvila o traumatech, kterými si prošla. Nerozebírala jen strach, který prožívala na počátku ledna, když příznivci exprezidenta Donalda Trumpa vnikli do budovy Kongresu – Kapitol. Odhalila také, že byla v minulosti obětí sexuálního napadení, informovala stanice CNN.
03.02.2021 12:10 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků)

Skupina Iced Earth se rozpadla poté, co kytaristu zatkli za útok na Kapitol

 
Americká metalová kapela Iced Earth se rozpadla. Poté, co byl kytarista Jon Schaffer zatčen za účast v davovém útoku na americký Kapitol, rozhodli se zpěvák Stu Block a baskytarista Luke Appleton, že nemá cenu pokračovat.
16.02.2021 13:35 |

podobné články

Osobnosti: Jon Schaffer (1 článek) , Luke Luke (11 článků)

FBI před krvavým útokem trumpovských rváčů na Kapitol varovala. E-mail zapadl

 
Kolem 19. hodiny, pátého ledna, ani ne 24 hodin před útokem rozhněvané lůzy na Kapitol Spojených států amerických, přišlo do e-mailové schránky policie Washingtonu DC varování od FBI, že extrémisté volají po útoku na kongres. Týž e-mail dostal i příslušník parlamentní policie – ale vedení obou sborů o nich nevědělo, uvádí Washington Post. Bezpečnostní složky by bývaly mohly lépe reagovat na překvapivé násilnosti, jež stály život pět lidí.
25.02.2021 15:50 |

podobné články

Osobnosti: Washington Washington (76 článků) , Washington Washington (76 článků)

„Nezvladatelný sobec.“ Po útoku na Kapitol chtějí Trumpovu hlavu i republikáni. Skončí hned?

 
Mezi americkými republikány přibývá těch, kteří prosazují odvolání prezidenta Donalda Trumpa z úřadu, i když mu do konce mandátu zbývá 13 dní. Reagují na středeční násilí v Kapitolu, kam v době, kdy se Kongres sešel k potvrzení výsledku prezidentské volby, vtrhli Trumpovi stoupenci podněcovaní jeho nepodloženými výroky o volebních podvodech. Čtyři z republikánů se vyslovili pro aktivaci 25. ústavního dodatku, několik dalších navrhuje odvolání prostřednictvím trestního stíhání. Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala k okamžitému odvolání Trumpa právě podle zmíněného dodatku.
07.01.2021 20:20 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5641 článků)

Ministr Bendl: Lidé mohou používat aplikaci „Potraviny na pranýři“

 
Internetová aplikace „Potraviny na pranýři“ byla spuštěna pro veřejnost v úterý 10. července 2012 ve 14.30 hodin.
11.07.2012 09:00 |

podobné články

Uzavřené provozovny bude inspekce zveřejňovat na webu Potraviny na pranýři

 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) začala na portálu Potraviny na pranýři zveřejňovat přehled provozoven, které inspekce uzavřela pro závažné porušení hygienických předpisů.
06.04.2015 18:16 |

podobné články

SZPI rozšiřuje službu spotřebitelům - uzavřené provozovny jsou nově na webu Potraviny na pranýři

 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) od dnešního dne zpřístupňuje na portálu Potraviny na pranýři přehled provozoven, které inspekce uzavřela pro závažné porušení hygienických předpisů.
07.04.2015 13:41 |

podobné články

Web Potraviny na pranýři nově i s informacemi o kontrolách Státní veterinární správy

 
Webová aplikace Potraviny na pranýři, provozovaná od roku 2012 Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), se ode dne 15. 11. 2016 nově v sekci Potraviny rozšiřuje i o výsledky kontrolních zjištění Státní veterinární správy (SVS).
15.11.2016 18:25 |

podobné články

Skákání do řeči, jak na pranýři. Profesor Jan Jirák předložil PL totální inventuru ČT, od zpráv po seriály. A své řekl k Chovancovu „úřadu pro pravdu“

 
ROZHOVOR V publicistických pořadech České televize se někteří hosté automaticky ocitají na pranýři, zatímco jiní se těší zcela nepochopitelné úctě. Podle profesora Jana Jiráka z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky se to projevuje například v různé míře skákání do řeči, přerušování či vynucování odpovědi na položenou otázku. Mediální expert, který vede Katedru mediálních studií Metropolitní univerzity Praha, si při hodnocení veřejnoprávní televize všímá, že koncepce její programové skladby se ocitla ve slepé uličce, ale i množství starších filmů; jako by základním mentálním naladěním jejího diváka byla nostalgie.
10.01.2017 13:55 |

podobné články

Potraviny na pranýři fungují 5 let, výzkum ukázal obrovskou důvěru spotřebitelů

 
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) spustila projekt Potraviny na pranýři (PnP) v létě roku 2012 a od té doby zde zveřejnila 3 714 šarží nevyhovujících potravin, z toho 1 558 v kategorii nebezpečné, 1 207 v kategorii falšované a 949 v kategorii nejakostní.
22.08.2017 20:05 |

podobné články

Senát obžaloval prezidenta z velezrady. Čtěte, jak se hlasovalo

 
Senát dnes schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Byť bylo pondělní hlasování o ústavní žalobě neveřejné, hlasovalo se jmenovitě. Je tedy známo, jak kdo hlasoval. Pro obžalobu prezidenta Klause se vyslovilo 38 senátorů, proti 30. Ostatní senátoři se hlasování neúčastnili. A tady jsou jména.
04.03.2013 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (10213 článků)

Česko se připojí k žalobě kvůli MUS, hájí se Kalousek. Zamítli něco jiného

 
Česko se prý stále může připojit k žalobě kvůli Mostecké uhelné. Uvedl to ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj švýcarský soud nezamítl civilní žalobu, ale pouze žádost o prominutí lhůty. Kalousek je přesvědčen, že v civilní žalobě má ČR velké šance.
27.12.2011 13:15 |

podobné články

Osobnosti: Miroslav Kalousek (7296 článků)