Článek

Truchlí Zeman i JAR: Bojovník proti apartheidu a nobelista Tutu (†90) spočinul v nejlevnější rakvi

 
Jižní Afrika se rozloučila s věhlasným bojovníkem proti apartheidu, nositelem Nobelovy ceny míru. Emeritní arcibiskup Desmond Tutu zemřel 26. prosince v 90 letech. Český prezident Miloš Zeman označil Tutua v kondolenci za výjimečného člověka.
01.01.2022 12:00 |

podobné články

Osobnosti: Desmond Tutu (7 článků) , Miloš Zeman (27375 článků)
Podobné články

Zemřel bojovník proti apartheidu Desmond Tutu (†90). Truchlí královna Alžběta II. i prezidenti

 
Ve věku 90 let dnes zemřel jihoafrický emeritní arcibiskup, bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a držitel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu. S odkazem na jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu o tom informovala agentura Reuters. Na zprávu o Tutuově smrti reagovali státníci celého světa.
26.12.2021 08:35 |

podobné články

Osobnosti: Desmond Tutu (7 článků)

Mandelův spolubojovník proti apartheidu Desmond Tutu prý není pozván na pohřeb

 
Emeritní arcibiskup Kapského Města Desmond Tutu, který patří stejně jako zemřelý Nelson Mandela k hlavním aktérům boje proti apartheidu v Jihoafrické republice, nebyl na Mandelův pohřeb pozván. Oznámil to dnes Tutuův úřad. Pohřeb se bude konat v neděli v Qunu ve Východním Kapsku a očekává se na něm na 5000 pozvaných hostů. 
14.12.2013 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Desmond Tutu (7 článků)

Znáte hit letošního léta? TuTu sukně!

 
Tylové nebo ,,tutu“ sukně jsou letošním must-have kouskem sezóny. Na tutu sukně jsme si na české módní scéně museli zvyknout, protože se jedná o módní výstřelek, který potřebuje trochu odvahy, ale také módní vkus. To, že si většina tylové sukně spojí s baletkami je už jen přežitek. Nebojte se je nosit, poradíme vám jak na to.
01.06.2017 00:10 |

podobné články

Zemřel Nelson Mandela, bojovník proti apartheidu a exprezident JAR

 
V 95 letech zemřel bojovník proti apartheidu a bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela. Oznámil to jihoafrický prezident Jacob Zuma.
05.12.2013 23:50 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Fanoušci Star Wars si oddychli, otravný Jar-Jar Binks se v novém pokračování neobjeví

 
Jar-Jar Binks, nešikovný Gungan, který popudil mnoho fanoušků Hvězdných válek ve filmu Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba z roku 1999, se v novém pokračování této ságy neobjeví. Prozradila to producentka Kathleen Kennedyová, kterou citovala agentura Reuters.¨Filmaři se zatím snaží držet maximálně pod pokličkou veškeré podrobnosti týkající se zápletky nového filmu Star Wars: Síla se probouzí, který bude mít 18. prosince premiéru v kinech. Ale Kennedyová odpověděla alespoň na otázku, co ve filmu nebude. "Není tam Jar-Jar," řekla za nadšeného potlesku a jásotu. Online průzkum mezi filmovými fanoušky z roku 2006 označil právě fialového nemotoru Binkse za nejotravnější filmovou postavu vůbec.
07.12.2015 08:35 |

podobné články

Přepište dějiny Džambulky! Iveta Bartošová má novou přezdívku Klikli Tutu. Připomíná její opilé mumlání

 
Není snad v této republice nikdo, kdo by po letošním létě v souvislosti s Ivetou Bartošovou  (47) netušil, co je to cucík (panák, který vyžadovala, aby nedostala absťák) nebo Džambulka (takhle důvěrně a světácky přezdívá pěnici její manžel Josef Rychtář). Dosud však všem unikalo mnohem pikantnější oslovení Ivety. Té její kamarádi po opileckých eskapádách neřeknou jinak než Klikli Tutu. Víme, jak k novému jménu přišla!
06.11.2013 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Iveta Bartošová (6954 článků)

Místo kremace akvamace: Biskup Tutu se nechal rozpustit!

 
„Je to ekologicky přijatelnější, a tak volím akvamaci,“ rozhodl před svou smrtí jihoafrický biskup Desmond Tutu (†90).
10.01.2022 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Desmond Tutu (7 článků)

JAR zruší šest království, která zajišťovala podporu vládě apartheidu

 
Jihoafrický prezident Jacob Zuma ve čtvrtek oznámil, že šest z třinácti tradičních monarchií, které v minulosti sloužily k zabezpečení bělošské vlády apartheidu a nyní mají jen reprezentativní funkci, bude zrušeno. Informuje o tom stanice BBC.
29.07.2010 22:55 |

podobné články

'Největší zlo' apartheidu propustí z vězení. Na svobodě na něj už čekají mačety

 
Přední zastánce apartheidu v JAR Eugene de Kock se dostane na podmínku z vězení. Horory jeho činů žijí dál.
30.01.2015 13:36 |

podobné články

O „luxusně nejlevnější“ nabídku v tendru na nového provozovatele českého mýta se začne zajímat policie, zjistil Ekonomický deník

 
Známé rčení anglického miliardáře a bankéře Rothschilda: „Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věcí,“ u nás zdomácnělo už dávno a řídí se jím kdekdo. Určitě ale ne naši státní úředníci. I proto mají dnes velké problémy s technikou čínské firmy Huawei, kterou si jako nejlevnější koupil snad každý náš vládní úřad, i proto kolabuje rekonstrukce dálnice D1, protože zde pracují stavební firmy, které byly nejlevnější. Výběrová řízení, kde vyhrává jediné kritérium, a tím je nejlevnější cena, přivede tento stát ještě k mnoha problémům.
15.01.2019 12:10 |

podobné články

Uniklo z nových Hvězdných válek: Nenáviděný Jar-Jar Binks v dalším pokračování ságy už nebude!

 
Jar-Jar Binks, nešikovný Gungan, který popudil mnoho fanoušků Hvězdných válek ve filmu Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba z roku 1999, se v novém pokračování této ságy neobjeví. Prozradila to v neděli producentka Kathleen Kennedyová, kterou citovala agentura Reuters.
07.12.2015 10:45 |

podobné články

Exprezident JAR Nelson Mandela je v kritickém stavu

 
Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a symbolu boje proti apartheidu Nelsona Mandely se v posledních 24 hodinách zhoršil a exprezident je nyní v kritickém stavu. Oznámila to dnes večer kancelář současného prezidenta JAR. Čtyřiadevadesátiletý Mandela byl v sobotu před dvěma týdny hospitalizován v hlavním městě Pretorii kvůli plicní infekci. 
24.06.2013 08:10 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

V JAR zemřel bývalý prezident Nelson Mandela

 
Ve věku 95 let dnes zemřel bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a někdejší první černošský jihoafrický prezident Nelson Mandela. Oznámil to jihoafrický prezident Jacob Zuma. Mandela se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními obtížemi. Nejvíc trpěl opakovanou infekcí plic. V posledních pěti měsících byl jeho stav velmi vážný. 
05.12.2013 23:45 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Schwarzenberg lituje smrti Nelsona Mandely: Myslel to stejně jako Havel

 
Smrt bojovníka proti apartheidu a exprezidenta JAR Nelsona Mandely přiměla šéfa TOP 09 a exministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga k zamyšlení nad jeho životním dílem. "V požehnaném věku zemřel Nelson Mandela. Odešel opravdu velký, kromobyčejně odvážný muž a bojovník za svobodu," píše poslanec na blogu Aktuálně.cz.
06.12.2013 09:15 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků) , Karel Schwarzenberg (4052 článků)

5 věcí, které jste možná nevěděli o africké legendě Nelsonu Mandelovi

 
Včera večer na následky dlouhodobé "plicní":http://www.extra.cz/uz-vime-proc-jsou-zeny-pri-sportu-vice-vycerpane-nez-muzi-muze-za-to-jeden-organ infekce zemřel první černošský prezident Jihoafrické republiky a velký bojovník proti apartheidu (politika rasové segregace) Nelson Mandela (†95). O smutné události informoval sám nynější prezident JAR Jacob Zuma: *"Občané Jižní Afriky, náš milovaný Nelson Mandela, zakládající prezident našeho demokratického lidu, zemřel. Odešel v míru v kruhu své rodiny. Ztratili jsme největšího syna našeho národa, náš lid ztratil otce. Nelson Mandela nás všechny společně smířil a společně se s ním rozloučíme. Navždy tě budeme milovat, ať tvoje duše odpočívá v pokoji.“* Pojďte společně s námi uctít jeho památku a podívat se na fakta, která jste o této výjimečné světové osobnosti možná vůbec nevěděli.
06.12.2013 12:35 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Mezinárodní den Nelsona Mandely: Vůdce boje proti apartheidu slaví 92. narozeniny

 
Nelson Mandela, vůdčí osobnost boje proti apartheidu v Jižní Africe, oslavil s rodinou v neděli 92. narozeniny. Připomínali si je lidé na celém světě jako první "Mezinárodní den Nelsona Mandely", který vyhlásila OSN.
18.07.2010 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Nelson Mandela (206 článků)

Ikona boje proti apartheidu "Madiba" slaví 93. narozeniny

 
Nelson Mandela, první černošský prezident Jihoafrické republiky a symbol boje proti apartheidu, dnes oslavil 93. narozeniny. Blahopřání mu vedle mnoha dalších poslali jihoafrický prezident Jacob Zuma nebo prezident USA Barack Obama.
18.07.2011 18:40 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2508 článků) , Nelson Mandela (206 článků)

Bono v JAR podpořil bojovou píseň z dob apartheidu a ošklivě narazil

 
Zpěvák irské skupiny U2 momentálně koncertující v jižní Africe uvedl v místním rádiu, že píseň obsahující větu "Shoot the Boer" (zastřel bílého farmáře), zpívaná v období rasistického režimu v JAR "měla své místo" stejně jako písně podporující Irskou republikánskou armádu.
15.02.2011 15:40 |

podobné články

Covid: „Trápíme učitele? Ne, jsou agresivní.“ Právník, který pomáhá rodičům, promluvil

 
Právník Tomáš Nielsen má za to, že vlády mnoha zemí včetně té české se dopouštějí apartheidu, když dělí společnost na očkované a neočkované. Nielsen se proto s kolegy snaží tlačit i na školy, aby raději postupovaly v souladu se zákonem a nediskriminovaly žáky. Proti názoru Nielsena se postavila právnička Alice Kubů Frýbová, podle které k apartheidu v Česku nedochází.
09.12.2021 08:40 |

podobné články