Článek

Tropičtí komáři přenášející horečku dengue míří do Evropy, varuje studie. Místy už tu jsou

 
Komáři, kteří přenášejí smrtelné nemoci jako horečku dengue, žlutou zimnici nebo virus zika, budou do roku 2030 na jihu Evropy zcela běžní. Tvrdí to studie Královské univerzity v Londýně a Univerzity Tel Aviv, podle které je viníkem stále teplejší podnebí. Lidé by na komáry mohli pravidelně narážet v dovolenkových rájích, jako je Řecko nebo Španělsko. Místy se již nebezpeční komáři v Evropě dokonce objevují.
12.05.2020 05:35 |

podobné články

Podobné články

Proti horečce dengue budou pomáhat geneticky upravení komáři

 
Brazilská vláda chce bojovat proti horečce dengue, kterou za rok onemocní 50 až 100 milionů lidí. Proti šíření horečky budou bojovat geneticky upravení komáři.
10.07.2012 06:55 |

podobné články

Smrtící komáři se rozmohli v Itálii, Řecku i Chorvatsku. Čeští turisté v ohrožení?

 
Komáři přenášející západonilskou horečku se objevili ve středomořských dovolenkových rájích Čechů. A mají na kontě již i oběti. V Evropě bylo do minulého týdne nahlášeno 335 případů a 17 úmrtí, za uplynulý týden přibylo 41 nových případů. Nejvíc nemocných bylo v Itálii a Srbsku, a dále v Řecku, Rumunsku, Francii a Kosovu. Ve stejném období v minulých letech bylo hlášeno jen od pěti do 45 případů.
18.08.2018 10:00 |

podobné články

Pákistánští zabijáci - KOMÁŘI! Přenášejí horečku DENGUE, tisíce nakažených

 
V Pákistánu zabíjí horečka dengue, přes 12 tisíc nakažených.
29.09.2011 12:55 |

podobné články

Jih Moravy je na pozoru před komárem tygřím, který může přenášet horečku dengue

 
Hygienici na jihu Moravy hlídají výskyt komára druhu Aedes albopictus, který se do Česka může dostat z jižních zemí. Poprvé jej zachytili loni u Mikulova, a i když zřejmě nepřežil zimu, předpokládají, že se na území jižní Moravy může dostat i letos v létě. Tento druh komára může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya, řekl v pátek Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice.
31.05.2013 15:50 |

podobné články

Hmyzí invaze v dovolenkovém ráji: Obří komáři tygrovaní přenášejí nebezpečné nemoci

 
Na Ibizu se slétli komáři tygrovaní, které na ostrov s největší pravděpodobností přilákaly neošetřované bazény. Tento druh komára je čtyřikrát větší než ty, na jaké jsme v Evropě zvyklí a pochází z Asie. Přenáší velmi nebezpečné nemoci, například horečku dengue, žlutou zimnici a je schopen přenášet i virus Zika.
26.05.2020 16:10 |

podobné články

Ministerstvo zdravotnictví: Epidemie horečky Dengue ve francouzském Réunionu

 
Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) publikovalo 16. dubna 2018 Rychlé hodnocení rizik, ve kterém upozorňuje na neobvykle rozsáhlou epidemii horečky Dengue, probíhající ve francouzském zámořském regionu Réunion. Za hlavního přenašeče horečky Dengue se v této oblasti považuje komár Aedes albopictus. Předpokládá se, že v nadcházejících týdnech může tato epidemie zesilovat a očekává se další přenos alespoň do začátku zimy (červenec až září).
06.05.2018 11:25 |

podobné články

Nebezpeční komáři v Česku: Zavlekli sem cizokrajné nemoci

 
Západonilská horečka a nově i virus usutu! Epidemiologové varují, že komáři přenášející tropické nemoci se šíří i v Česku, zatím na jižní Moravě. Zatímco o výskytu nakažených »hmyzáků « věděli už dříve na Břeclavsku, loni je lapili i na Hodonínsku a Mikulovsku.
14.01.2020 15:10 |

podobné články

Tropická horečka dengue na Moravě? Hygienici se obávají příletu komára tygřího

 
Hygienici na jihu Moravy hlídají výskyt tzv. komára tygřího, který se do Česka může dostat z jižních zemí. Tento druh komára může přenášet horečku dengue a nemoc zvanou chikungunya.
01.06.2013 08:20 |

podobné články

8 největších mýtů o létě: Koho štípou komáři a kdy se nespálíte?

 
Také si myslíte, že jsou si vás komáři oblíbili, protože máte sladkou krev? Omyl, komáři jsou vysazení na krevní skupinu 0! Přečtěte si další mýty související s létem.
23.06.2013 10:05 |

podobné články

Smrtící komáři na Moravě: Jak moc jsou nebezpeční a jak se bránit? Expert odpovídá

 
Na jižní Moravě se vyskytl virus, který přenáší západonilskou horečku. Podle experta to není první nález tohoto viru v Česku. Čeští komáři se nemocí nakazí z krve migrujících ptáků. Pro ty nebezpečný není, pro větší savce a pro člověka by už nebezpečný být mohl. Tato nemoc se totiž nedá léčit a následky jsou výjimečně i fatální. Zatím se prý ale nemáme čeho bát, alespoň do doby, než se oteplí ještě mnohem víc. Pro Blesk Zprávy o problematice promluvil Jan Votýpka z 1. lékařské fakulty, který mimo jiné vyučuje parazitologii. Votýpka popsal také tropické komáry, kteří se do Česka dostávají v létě a se zimou umírají, ti pro změnu přenášejí třeba virus Zika.
21.06.2018 05:10 |

podobné články

Naděje pro nemocné encefalitidou: V Brně testovali látku účinnou proti virům

 
Brněnští vědci otestovali na buňkách látku, která je vysoce účinná proti virům, které způsobují například klíšťovou encefalitidu, západonilskou horečku, horečku dengue či vir zika. Proti těmto závažným infekcím přitom dosud neexistuje účinný lék, uvedla Česká televize (ČT).
22.04.2018 09:15 |

podobné články

Nejezděte do Karibiku, řádí tam horečka dengue

 
Čeští turisté by měli dobře zvážit cesty do Karibiku, zejména na ostrovy Martinik a Guadeloupe, varuje ve středu ministerstvo zahraničí na svém webu. V oblasti řádí epidemie horečky dengue.
18.08.2010 17:20 |

podobné články

Horečka Dengue zabila v Hondurasu letos 55 lidí, 40 tisíc dalších je nakaženo

 
Honduraské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že epidemie horečky dengue si od začátku roku v této středoamerické zemi vyžádala nejméně 55 životů.
14.08.2010 18:50 |

podobné články

28 mrtvých! V Pákistánu řádí epidemie horečky dengue

 
Přinejmenším 28 lidí podlehlo od července v Pákistánu horečnatému onemocnění dengue a dalších více než 5000 bylo nakaženo. Nemoc v zemi přerostla v epidemii. Úřady v nejhůře postižené provincii Paňdžáb uzavřely školy na deset dní, aby zabránily dalšími šíření infekce.
18.09.2011 09:30 |

podobné články

Do Japonska se po 70 letech vrátila horečka dengue

 
Japonsko v pondělí potvrdilo dalších 19 případů onemocnění horečkou dengue. Místem nákazy je podle tamních úřadů nejspíš oblíbený park v centru Tokia. Celkově se v zemi zatím objevilo na 22 případů, kdy se lidé nakazili přímo v Japonsku.  
01.09.2014 13:43 |

podobné články

Čína se potýká se smrtící epidemií horečky dengue

 
V jižní Číně vypukla nejhorší epidemie dengue za dvě poslední desetiletí. Nemoc si už vyžádala šest mrtvých a čínské úřady odhadují, že dalších dvacet tisíc lidí je zmíněnou horečkou nakaženo.
07.10.2014 08:55 |

podobné články

Epidemie horečky dengue v Keni. Nákaza se potvrdila u více než 100 lidí

 
Keňské zdravotní orgány upozornily na propuknutí epidemie horečky dengue v oblasti Mombasy a podél turisticky oblíbeného keňského pobřeží. Nákaza se potvrdila u více než 100 lidí. S odkazem na místní zdravotnické úřady o tom informoval web Africa News. Podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže české cestovní kanceláře v tomto období klienty do pobřežní oblasti Keni nevozí, české ministerstvo zahraničí ale varovalo před cestami individuální turisty.
09.05.2017 21:00 |

podobné články

V turistickém ráji Čechů zemřelo už 225 lidí. Srí Lanka čelí horečce dengue

 
Srí Lanka se potýká s dosud nejhorší epidemií horečky dengue přenášené komáry, napsal zpravodajský server ABC News. Letos se touto nemocí, která se šíří převážně ve městech, nakazilo 76 tisíc osob a 225 infikovaných onemocnění podlehlo.
04.07.2017 19:10 |

podobné články

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje na zvýšený výskyt horečky dengue na Srí Lance

 
Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje české občany hodlající cestovat na Srí Lanku, že především v západní části země vzrůstá počet případů výskytu nemoci horečky dengue přenášené komáry.
06.07.2017 14:10 |

podobné články