Článek

„To není chyba. To je záměr.“ Šotek v korespondenční volbě

 
Senátoři budou brzo rozhodovat o návrhu zákona o korespondenční volbě, který v květnu odsouhlasila Sněmovna, kde má většinu vládnoucí pětikoalice. Nyní se ale objevují hlasy, které varují před závažnými chybami, které má návrh údajně obsahovat. Jako první na ně upozornil právník, politik a analytik Robert Kotzian. My jsme se proto obrátili na členy Senátu s několika otázkami. Jejich reakce byla velmi tvrdá. Není to prý „šotek“, ale záměr.
10.07.2024 09:00 |

podobné články

Podobné články

Senátorský klub ODS a TOP 09: Občané ČR, žijící v zahraničí, budou moci volit korespondenčně

 
Senát schválil zákon o korespondenční volbě. V uplynulých obdobích Poslanecká sněmovna nebyla korespondenční volbě nakloněna, a zákon tak nezískal potřebnou podporu. Senátoři ODS a TOP 09 dlouhodobě bojují za práva občanů ČR žijících v zahraničí a slíbili, že se k návrhu zákona vrátí hned po volbách. Dnes tak splnili svůj slib a zákon o korespondenční volbě byl schválen.
26.10.2021 21:15 |

podobné články

USA jako vzor. Podle Pekarové ukázaly, že korespondenční volba skutečně má smysl

 
Markéta Pekarová Adamová, politička TOP 09, se vyjádřila ke korespondenční volbě, která byla použita i při volbě amerického prezidenta. Chováním Donalda Trumpa se zabývat nebude. Není důvod korespondenční volbu občanům odpírat. To, že sčítání trvá déle, podle ní nevadí. Nechceme přece dopadnout jako v Číně a Rusku. Co na to koaliční partneři v ODS a KDU-ČSL?
06.11.2020 14:10 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (6326 článků)

Senát schválil korespondenční volbu, Hilšer má radost. Každý stát má povinnost podporovat účast občanů

 
Senát dnes schválil návrh novely zákona, která má zavést pro Čechy v zahraničí korespondenční hlasování při sněmovních a prezidentských volbách. „Myslím, že korespondenční volbu občanům dlužíme,“ hájil senátor Marek Hilšer v horní komoře před samotným hlasováním korespondenční volbu. Předlohu nyní dostane k posouzení dolní komora.
26.10.2021 21:25 |

podobné články

Osobnosti: Marek Hilšer (256 článků)

Kritizujete korespondenční volbu? Desinformační fail! Ivan Gabal píše o „trotl partě“

 
Ústavní právník Jan Kudrna v rozhovoru pro Český rozhlas konstatoval, že korespondenční hlasování ve volbách může být v rozporu s Ústavou České republiky. Bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivan Gabal nabídl zcela jiný pohled na zavedení korespondenční volby a naznačil, že varovat před zavedením korespondenční volby se může rovnat šíření dezinformací. A to je velmi nebezpečné zvláště v čase ruské války na Ukrajině. Česko se podle Gabala bude muset hodně proměnit.
07.05.2022 14:20 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Ivan (2970 článků)

Korespondenční volba je riziko, varuje Petr Fiala. Píše se ale rok 2020. A Babiš?

 
V Poslanecké sněmovně se minulý týden rozhořel tvrdý boj o korespondenční volbu. Zatímco vládní koalice ji chce prosadit stůj co stůj, opoziční hnutí ANO a SPD mluví o protiústavnosti takového kroku. Před lety přitom byla situace přesně naopak, hnutí ANO mělo prosazení korespondenční volby v programovém prohlášení vlády z roku 2018, naopak současný premiér Petr Fiala ještě v roce 2020 varoval před korespondenční volbou jako rizikem pro demokracii.
22.01.2024 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6554 článků)

Dramaturg Milan Šotek: Dnešní činohra se rozmělňuje alternativními postupy

 
Milan Šotek vystudoval na pražské DAMU režii a dramaturgii. Své první angažmá jako dramaturg získal v Moravském divadle Olomouc, poté působil v Divadle na Vinohradech a dosud je dramaturgem činohry pražského Národního divadla.
26.10.2018 13:55 |

podobné články

SPD hodila vidle do korespondenční volby. Sněmovna zablokována

 
Návrh na zavedení korespondenční volby zapříčinil to, že Poslanecká sněmovna stále nemá svého šestého místopředsedu. Poslanci hnutí SPD Tomio Okamury totiž mají ke korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí takový odpor, že kvůli tomu bylo zablokováno další dění v dolní parlamentní komoře. Píše to server iDnes.cz.
14.01.2022 17:35 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (3166 článků)

Podvody a ještě hůř. Rána korespondenční volbě z nečekaných stran

 
Zástupci vládní koalice ,,svůj” návrh na korespondenční hlasování ze zahraničí podporují. Proti jsou však někteří známí činitelé, kteří Fialovu vládu např. ve věci Ruska podporují. Spisovatel Ondřej Neff sdělil, že za totality snil o ,,chození za plentu” a toto ten sen ničí. Publicista Roman Joch korespondenční hlasy má rovnou za neústavní. Jiní oslovení mluví o podvodech a temných záměrech.
03.05.2022 19:05 |

podobné články

Osobnosti: Ondřej Neff (342 článků) , Ondřej Roman (61 článků)

„Vláda svou snahou prosadit korespondenční volby ohrožuje demokracii v ČR,“ obává se Okamura

 
Poslanci by se měli na mimořádné schůzi Sněmovny zabývat návrhem, který zavádí korespondenční volbu pro občany žijící v zahraničí. Návrh již dříve předložila skupina senátorů napříč kluby v čele se zástupci z klubu Starostové a nezávislí. Schválení zákona o korespondenční volbě dlouhodobě prosazuje hnutí STAN. Proti návrhu se na sociální síti postavil předseda SPD Tomio Okamura.
04.05.2022 15:55 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (3166 článků)

Rvačka o korespondenční volby. Kysela poslal vzkaz Fialovi: Zavání to účelovostí!

 
Námitky opozice ke korespondenční volbě, týkající se jejího zavedení již během příštích sněmovních voleb v roce 2025, přestože má být zákon o správě voleb účinný až od 1. ledna 2026, jsou dle ústavního právníka Jana Kysely namístě. „Trošku to zavání účelovostí,“ zhodnotil v Interview ČT24. Otázka samotné korespondenční volby pak dle něj spočívá v tom, nakolik chceme „slevit“ na principu tajnosti, abychom upřednostnili všeobecnost voleb. Jednotlivá pochybení dle Kysely zcela vyloučit nepůjde.
19.01.2024 20:30 |

podobné články

Osobnosti: Jan Fiala (525 článků) , Jan Fiala (525 článků)

SPOLU a PirSTAN: Korespondenční volba je spravedlivá, férová, jednoduchá a nezpochybnitelná

 
Poslanci se sešli na mimořádné schůzi, jejímž cílem ze strany opozice je znemožnit našim krajanům volit korespondenčně a zkomplikovat jim tak účast u voleb. Představitelé vládní koalice na tiskové konferenci zdůraznili, že korespondenční volba je součástí programového prohlášení vlády a je proto naší povinností udělat pro její schválení maximum. Každý občan České republiky by měl mít právo volit, a to buď fyzicky ve volební místnosti nebo díky korespondenční volbě.
10.05.2024 06:25 |

podobné články

Pohodlí u voleb? O to jim vůbec nejde. Korespondenční volba pod palbou

 
„Čistokrevné zlo“ či „konec důvěry občanů v demokratické volby a v jejich výsledky.“ To zní od opozice poté, co Poslanecká sněmovna většinově schválila korespondenční volby, zavádějící možnost hlasovat poštou pro Čechy žijící v zahraničí. „Vládní koalice se tváří, že v korespondenční volbě jim jde o usnadnění a rovnost voleb pro všechny, ale všichni víme, že ve skutečnosti jde o něco jiného,“ naznačila například poslankyně ANO Jana Mračková Vildumetzová. Že jde o „paskvil“ však zaznívá též z jedné z vládních stran. „Pro tenhle paskvil ruku nezvednu,“ ozvalo se.
21.06.2024 21:20 |

podobné články

SPD bude dál blokovat jednání o korespondenční volbě

 
Nechceme otevírat dveře manipulacím s volebními lístky, zní z hnutí SPD. Proto v pátek ve Sněmovně znovu zablokovalo snahu vládní koalice, která chtěla už poněkolikáté projednat zákon o korespondenční volbě ze zahraničí. S obstrukcemi plánuje SPD zřejmě pokračovat, píše Mlada fronta DNES.
29.01.2022 07:55 |

podobné články

KSČM: Spustili jsme petici proti tzv. korespondenční volbě

 
Komunistická strana Čech a Moravy v neděli vyhlásila sběr podpisů pod petici proti tzv. korespondenční volbě, kterou komunisté považují za snahu vlády o omezení práv občanů plynoucích z Listiny základních práv a svobod.
15.01.2024 11:20 |

podobné články

Korespondenční hlasy v ČR: Babiš a Okamura odpírají hlas Čechům v cizině! padlo. Ale nejen to

 
Do volby prezidenta USA výrazně promluvily hlasy odevzdané poštou. Mělo by se korespondenční hlasování zavést i v Česku? Představitelé TOP 09 jsou pro, ale předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) či předseda SPD Tomio Okamura jsou proti. Varují před podvody. Někdejší poslanec ČSSD Antonín Seďa za to oběma pánům vyčinil a prohlásil, že korespondenční hlasování nechtějí jen proto, že by je vzdělaní voliči žijící v zahraničí nevolili.
09.11.2020 07:30 |

podobné články

Osobnosti: Antonín Seďa (134 článků) , Tomio Okamura (3166 článků)

Korespondenční volbu prezidenta i poslanců zablokovala opozice. „Velký faul,“ čílil se Benda

 
Opoziční SPD zablokovala ve Sněmovně dnešní projednávání senátního návrhu, který má zavést korespondenční volbu poslanců a prezidenta ze zahraničí. Vynutila si předčasné přerušení schůze dolní komory, když si vyžádala padesátiminutovou přestávku na jednání své frakce, tedy až do konce jednacího dne. Možnost korespondenční volby z ciziny označili představitelé SPD, která u voličů v zahraničí neboduje, za naprosto nepřijatelnou a zásadně s ní nesouhlasí.
14.01.2022 14:50 |

podobné články

Sněmovní obstrukce stihly korespondenční zákon. A exministři z ANO šéfy výborů

 
Sněmovna by dnes mohla zahájit úvodní debatu o zavedení možnosti korespondenční volby poslanců a prezidenta pro Čechy v zahraničí. Senátní předloha naráží na odpor zejména poslanců opozičního hnutí SPD, kterým se dosud dařilo její projednání blokovat. Hnutí dnes potvrdilo, že bude obstruovat jak korespondenční volbu, tak i pandemický zákon, který se na jednání dostane v úterý.
28.01.2022 12:50 |

podobné články

„Oni nepocítí dopad své volby!“ Stalo se mimo Sněmovnu. Bouře nad korespondenční volbou: Politici, novináři, veřejnost

 
Korespondenční volba, která by měla zjednodušit hlasování krajanům, a jejíž projednání ve Sněmovně obstruuje hnutí SPD, vzbuzuje i na sociálních sítích vzrušené diskuse. Jednu takovou vyvolal konzervativní pedagog a publicista Roman Joch svým názorem, že korespondenční volba může být protiústavní a že lidé žijící v zahraničí by se měli dostavit do volebních místností v Česku. Padly zajímavé protiargumenty a také zkušenosti těch, kterých by se tato volba mohla týkat.
30.01.2022 10:25 |

podobné články

Pekarová chce prosadit korespondenční volby. Libor Vondráček tuší proč

 
Předseda Svobodných Libor Vondráček s koncem roku zúčtoval s kabinetem Petra Fialy (ODS). „U této vlády by bylo daleko zvláštnější, kdyby její členové názory neměnili. Slibování a dělání opaku se totiž stalo smutnou normou,“ říká mimo jiné ústavní právník, který v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vysvětluje, proč je tak nebezpečné zavádět korespondenční volby. „Považuji za velice nebezpečné zahrávat si s důvěrou lidí ve věrohodnost výsledků voleb. Na základě zkušeností z jiných zemí a nemožnosti zajistit tajnost volby jsem dnes zásadním odpůrcem zavedení korespondenční volby,“ říká Vondráček, který se jasně vyjádřil také proti zákazu aut se spalovacími motory či snahám o omezování svobody slova.
28.12.2023 08:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Fiala (6554 článků)