Článek

Tihle teď vládnou Afghánistánu: Terorista v hledáčku FBI i syn zakladatele Tálibánu

 
Islamistické hnutí Tálibán si oficiálně podmanilo Afghánistán poté, co o víkendu obsadilo prezidenský palác v hlavním městě Kábulu. Kdo celé operaci šéfuje a kdo stál u vzniku hnutí?
17.08.2021 05:15 |

podobné články

Podobné články

Šéf Tálibánu povede zemi, ve vládě je i „řezník“ Barádar. Kdo jsou noví vůdci Afghánistánu?

 
Struktura vedení Tálibánu byla dlouho opředena tajemstvím, s výjimkou nejvlivnějších postav se o vůdcích islamistického hnutí a jejich rolích příliš nevědělo, uvádí CNN. Nejvýše postaveným mužem v Afghánistánu se přitom má stát mulla Hajbatulláh Achúndzáda. Prezident a předseda vlády mu budou podřízení. Úřadujícím afghánským premiérem byl jmenován Muhammad Hasan Achund, který patřil ke spolupracovníkům již nežijícího zakladatele radikálního islamistického hnutí Tálibán mully Muhammada Umara.
29.08.2021 05:05 |

podobné články

FBI začala vyšetřovat sama sebe: Kvůli tweetům podporujícím Trumpa

 
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) na sociálních sítích moc aktivní není. Jeho účet na Twitteru FBI RecordsVault rok spal, což se ale tento měsíc změnilo, když začal znenadání zveřejňovat tweety podporující prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Americké zákony ovšem zakazují vládním úřadům projevovat při volbách podporu jedné straně, a tak inspekční divize FBI začala vyšetřovat, jak k tomu došlo.
04.11.2016 15:25 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (5817 článků)

Poslední provincie odolává nájezdům Tálibánu. V bojích zemřely už stovky lidí

 
Navzdory obecnému přesvědčení prozatím není pod kontrolou Tálibánu celé území Afghánistánu. Poslední, kdo náporu radikálů ve své zemi vzdoruje je provincie Pandžšír a její obyvatelé. Zdroje blízké Tálibánu tvrdí opak, ale podle jiných informací bojovníci, kteří své území před Táliby chrání, zatím úspěšně odolávají. Jeden z vůdců odboje Amrullah Saleh odmítl tvrzení, že by uprchl, nicméně uvedl, že situace je „obtížná“. Boje v Pandžšíru už si vyžádaly stovky mrtvých.
05.09.2021 16:10 |

podobné články

P. C. Roberts: Nejvyšší americký velitel v Afghánistánu - Tálibán nelze porazit

 
Válka v Afghánistánu se nedá vojensky vyhrát a míru lze dosáhnout jen politickým řešením s účastí Tálibánu, přiznal nově jmenovaný velitel amerických sil a sil NATO v Afghánistánu generál Austin Scott Miller. Učinil tak ve svém prvém interview pro televizi NBS News poté, co v září t. r. převzal vedení sil NATO v Afghánistánu.
06.11.2018 19:00 |

podobné články

Osobnosti: Scott Miller (1 článek) , Scott Miller (1 článek) , Scott Miller (1 článek) , Scott Miller (1 článek)

Muslimové pukají smíchy. Alláh jim fandí. Ben Kuras: Konkrétní hrozba pro nás

 
OBZOR BENJAMINA KURASE Muslimský svět si štěstím mne ruce nebo puká smíchy, konstatuje spisovatel Benjamin Kuras nad tím, jak vstřícně se západní svět chová k Tálibánu. Dokonce si prý myslíme, že Tálibán bude bojovat proti jiným teroristům. „Vítězství Tálibánu je velkým povzbuzením pro všechny muslimy toužící Evropu islamizovat. Ujistí je to, že Alláh jim teď opět po několika staletích skutečně fandí a Evropu jim klade do náruče. A zradikalizuje to mnohé dosud poklidné evropské muslimy,“ varuje též Kuras v pravidelném shrnutí globálních událostí v ParlamentníchListech.cz. Uvádí i příklad skotského muslimského aktivisty, příznivce Tálibánu, který „pečuje“ o příchozí uprchlíky.
09.09.2021 09:50 |

podobné články

Internetem koluje video ukazující UFO útočící na základnu Tálibánu v Afghánistánu! Podívejte se na něj!

 
Zatímco se jednotky "NATO":http://www.extra.cz/tema/nato a americké armády pomalu stahují z "Afghánistánu":http://www.extra.cz/tema/afghanistan, který by měly opustit do konce roku, zdá se, že jim s pořádkem v neustálých problémech zmítané zemi pomáhají také další podivné síly. Například neidentifikovatelné létající objekty ničící základny "Tálibánu":http://www.extra.cz/tema/taliban!
12.05.2014 09:10 |

podobné články

IS a Taliban vedou v Afghánistánu 'bratrovražednou' válku

 
Islámský stát ovládá velkou část území v Afghánistánu, které kdysi patřilo Tálibánu. Bojovníci IS prý ve velkém zatýkají členy Tálibánu a mezi oběma islamistickými organizacemi zuří krvavý konflikt. Experti se shodují v tom, že vláda IS by byla pro Afghánistán pohromou. 
05.06.2015 15:11 |

podobné články

To, co čeká Evropu... Nácvik z Afghánistánu se bude hodit. Expert vynesl, co nechceme slyšet

 
Byla nám k něčemu vojenská účast v Aghánistánu? „Vzhledem k tomu, co během nejbližších roků čeká západní Evropu, by se zřejmě mohlo sarkasticky podotknout, že zkušenosti z asymetrického boje proti islamistům se tady budou zaručeně hodit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz vojenský analytik Lukáš Visingr. Dlouhá epocha míru v Evropě dle něj skončila. „Znalosti drtivé většiny novinářů o Tálibánu i Afghánistánu jsou, mírně řečeno, děravé,“ poznamenává a uvádí zprávy o povaze a aktivitě Tálibánu na pravou míru.
12.07.2021 11:05 |

podobné články

Generál Pavel o Tálibánu i evakuaci Čechů z Kábulu: Velké zklamání z mise v Afghánistánu!

 
Dvacetiletá mise v Afghánistánu generála Petra Pavla zklamala. O odchodu spojeneckých vojáků, vzestupu Tálibánu i vyjednávání s ním a také překotné evakuaci promluvil někdejší druhý nejvýše postavený muž NATO v Epicentru na Blesk.cz.
16.08.2021 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (841 článků)

Předseda Svobodných k situaci v Afghánistánu: Mise v podání českých vojáků měla být minimálně o 20 let kratší

 
Vítězné tažení Tálibánu Afghánistánem má za následek výrazné změny ve společenském i mocenském uspořádání. Situace v Kábulu je velmi zoufalá. Ti, co se bojí vlády Tálibánu, se snaží ze země uprchnout. Předseda Svobodných Libor Vondráček se na sociální síti zamyslel nad osudem českých vojáků, kteří byli v Afghánistánu na misi.
16.08.2021 12:40 |

podobné články

Strach z kamenování a útlaku žen. „Zemřeme potichu,“ pláče afghánská dívenka kvůli Tálibánu

 
Poté, co Tálibán obsadil metropoli Kábul a vyhlásil konec války v Afghánistánu, se množí obavy o osud žen a dívek pod vládou tohoto radikálního islamistického hnutí. Ženy si již v minulosti zakusily, co to znamená žít pod vládou Tálibánu. Veřejné popravy, kamenování za cizoložství, bičování, zákaz práce ženám, nikáby zahalující celá těla s tenkým průzorem na oči... Ženy v Afghánistánu se nyní obávají ze značné ztráty svých svobod. Dokládá to i video, které rezonuje na twitteru, S plačící holčičkou s obavami, že na Afghánkách světu nezáleží.
16.08.2021 18:50 |

podobné články

Půvabná novinářka se odvážně postavila Tálibánu: Extremistů se zeptala na práva žen

 
Zkušená novinářka Charlotte Bellisová ukázala, že má pro strach uděláno, když se na první tiskové konferenci, kterou po převzetí moci v Afghánistánu Tálibán uspořádal, zeptala úplně jako první a přímo „na komoru“. Odvážná blondýnka zástupcům extremistické organizace položila otázku na dodržování práv žen v Afghánistánu pod vedením Tálibánu.
19.08.2021 18:50 |

podobné články

Kradl kvůli hladu, usekli mu ruku. Děsivé video zachytilo středověký trest Tálibánu

 
Tálibán se prohlásil za vítěze války proti zahraničním mocnostem v Afghánistánu. Spolu se stažením amerických vojsk  se do země vrátilo právo šaría. Jak vypadá život pod nadvládou Tálibánu? Krutost, krev a nemilosrdné tresty. Muž z Kábulu poslal Blesku video, ve kterém Tálibánci sekají muži za krádež ruku. Nepředstavitelná brutalita? Pro Evropana či Američana pravděpodobně ano, ve (staro)novém Afghánistánu běžná praxe.
03.09.2021 05:10 |

podobné články

Británie by mohla čelit dalšímu teroru. Ministr obrany Tálibánu zahrozil útokem nových dronů

 
Britský ministr obrany se nebojí do Afghánistánu vyslat nové armádní drony. Tálibánu slibuje útok v případě, že nedodrží slib a nezabrání aktivitě teroristů. Bezpečnostní služba MI5 varuje, že Spojené království nadále čelí hrozbě teroristických útoků. Podle ředitele by mohla evakuace z Afghánistánu i pandemie způsobit další vyhrocení situace. Napsal o tom web DailyMail.
12.09.2021 22:50 |

podobné články

Miliony pro Tálibán: OSN chce radikálům platit za ochranu svých lidí v Afghánistánu

 
Organizace spojených národů navrhuje v příštím roce vyplatit téměř šest milionů dolarů afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán, aby mohlo patřičně zajistit ochranu zaměstnanců a budov světové organizace v Afghánistánu. Většina peněz by měla jít na podporu platů a stravné někdejších bojovníků Tálibánu, kteří nyní pracují pro afghánské ministerstvo vnitra a měli by zařízení OSN v zemi střežit. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument Spojených národů a na informovaný zdroj. Reuters přitom připomíná, že afghánský ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání čelí sankcím ze strany OSN a Spojených států a je hledaný FBI.
22.12.2021 18:00 |

podobné články

Hledaný terorista na jednáních o lidských právech! Do Norska přijeli Tálibánci v soukromých tryskáčích

 
Novinářka Markéta Kutilová upozornila na svém Facebooku na zajímavou věc. Jednání o finanční pomoci Afghánistánu v Norsku se účastní Anas Haqqani. Člen nejradikálnější části Tálibánu, která je odpovědná za mnoho teroristických útoků v Afghánistánu, ale i v Evropě. Na jeho strýce vypsaly Spojené státy odměnu 5 milionů dolarů.
26.01.2022 12:10 |

podobné články

Američan se pokoušel prodat protiletadlové střely Talibanu. Soud ho poslal do vězení na 25 let

 
Soud v New Yorku ve středu poslal na 25 let do vězení Američana, který se pokoušel afghánskému Talibanu prodat protiletadlové střely. Alwar Pouryan byl zadržen letos v únoru v rumunském hlavním městě Bukurešti, když se na něj obrátili američtí agenti vydávající se za zprostředkovatele Talibanu. 
26.09.2013 07:45 |

podobné články

Khatera poznala zlobu Tálibánu na vlastní kůži: Vydloubli jí oči a postřelili ji, když byla těhotná

 
Chování Tálibánu vůči ženám je stále horší a horší. Na vlastní kůži to pocítila i Khatera. Když šla nebohá matka z práce domů, napadli ji radikálové. Nejenže ženě vydloubli oči, ale také ji několikrát postřelili. Afghánka se obává o osud dalších žen po přebrání moci v Kábulu. Podle ní bojovníci Tálibánu nepovažují ženy za lidské bytosti.
18.08.2021 19:55 |

podobné články

Česko by podle Kulhánka v žádném případě nemělo uznat vládu Tálibánu

 
Česká republika by v žádném případě neměla uznávat vládu Tálibánu, nějakým způsobem s ním komunikovat ale bude potřeba. Před nedělním odletem na návštěvu Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Důležité je v rámci Evropské unie prosazovat k Tálibánu jednotný přístup, míní.
12.09.2021 17:15 |

podobné články