Článek

Teploty na mnoha místech Česka stouply do tropických výšek

 
Na mnoha místech České republiky teploty v sobotu opět stouply nad tropických 30 stupňů Celsia. Rekordy pro 14. srpen ale nepadly. Tepleji bylo na Moravě. Nejvíce naměřili v Přerově, a to 32,3 stupně Celsia. ČTK to sdělil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Martin Tomáš. Třicetistupňová vedra čekají Česko také v neděli.
14.08.2021 18:30 |

podobné články

Podobné články

Náklady na úroky ze státního dluhu v loňském roce stouply na 58 miliard

 
Náklady na úroky ze státního dluhu loni stouply o 0,8 miliardy na 57,5 miliardy korun. Od předkrizového roku 2007 roční náklady na úroky stouply o více než 23,5 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které na internetu zveřejnilo Ministerstvo financí.
07.04.2014 12:20 |

podobné články

Teploty v Česku atakovaly 30 °C, ve středu přijde mráz. A co bouřky? Sledujte radar Blesku

 
Během neděle přes Česko přecházela teplá fronta, díky které se na jižní Moravě nejvyšší odpolední teploty zastavily na tropických hodnotách. Také v pondělí stačily před přechodem studené fronty na východě území nejvyšší odpolední teploty vystoupit ke 30 °C - v Holešově naměřili 29,5 °C. Pak pronikne do střední Evropy chladnější vzduch od severozápadu, který srazí jak nejvyšší odpolední teploty místy až o 10 °C, tak také ranní minima. Nejchladnější ráno v novém týdne očekáváme ve středu – to budou nejnižší ranní teploty klesat k 9 až 5 °C, v horských oblastech bude mrznout.
06.07.2020 06:00 |

podobné články

Poslední záchvěv léta? V Česku bude tepleji než v Řecku, teploty vyšplhají k 28 °C

 
Česko má před sebou zřejmě nejteplejší dny letošního září. Díky teplému jižnímu proudění, které se sem dostává kolem tlakové výše nad Evropou východní, budou ve čtvrtek a v pátek nejvyšší odpolední teploty kulminovat až na 28 °C. Výrazně nadprůměrné teploty v Evropě střední až o 6 °C v porovnání s dlouhodobým normálem, jsou vyšší než například v Athénách. Na tropické teploty ale zřejmě nedosáhneme – přitom poslední roky v září ještě tropické teploty přinášely. Například vloni se 15. září teplota v Doksanech zastavila až na 32,5 °C. Nejvíce tropických dnů v září bylo v roce 2016 – devět.
09.09.2021 05:05 |

podobné články

Česko zažívá tropy, na mnoha místech padaly teplotní rekordy

 
Na mnoha místech České republiky teploty nejenže překročily tropických 30 stupňů Celsia, ale padaly také rekordy. Nejvíce naměřili meteorologové v Řeži ve Středočeském kraji, a to 33,7 stupně Celsia. Jen o desetinu stupně méně bylo v Doksanech na Litoměřicku. Dosavadní nejvyšší teplota pro dnešní den tam ale překonána nebyla, řekla Milena Ferebauerová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)
06.06.2015 16:46 |

podobné články

Do Česka se vrátí tropy, o víkendu bude až 32 °C. Znovu udeří i bouřky, sledujte radar Blesku

 
Konec týdne přinese převážně malou oblačnost a nejvyšší odpolední teploty se budou zastavovat až na tropických hodnotách. Vůbec nejvyšší teploty o víkendu naměříme v Jihomoravském kraji, a to až 32 °C. Na jižní Moravě nás čekají i relativně teplé noci - není vyloučené, že padne také tropická noční teplota, což znamená, že teplota nebude klesat pod 20 °C. Od začátku prázdnin mnoho tropických nocí na našem území nebylo - v Brně-Tuřanech pouze jedna. Přeháňky nebo bouřky se budou vyskytovat pouze ojediněle. Teplé proudění ukončí pondělní přechod studené fronty.
13.08.2021 05:05 |

podobné články

Tropických dnů bylo zatím letos nejméně za pět let

 
Češi si letos užili už celkem 25 letních a tří tropických dnů. Právě tropických dnů bylo letos nejméně za posledních pět let. Nejvíce letních dní ve srovnatelném období dopřálo počasí lidem v roce 2007, a to 39, o rok dříve bylo zase nejvíc dnů s tropickými teplotami - 15. Hodnoty z meteorologické stanice v Praze - Libuši zveřejnila společnost Meteopress.
25.07.2009 11:20 |

podobné články

Velká předpověď pro Chorvatsko: Super tropické teploty v červenci i lokální bouřky

 
V Chorvatsku nyní panuje velmi podobné počasí jako v Česku – převládají slunečné dny, zejména na severu území se tvoří lokální bouřky a nejvyšší odpolední teploty se pohybují na letních hodnotách - nejčastěji od 23 do 28 °C. Teplota moře se šplhá ke 20 °C. Sezónní výhledy počasí předpokládají v Chorvatsku teplotně nadprůměrné léto. Největší odchylky od dlouhodobého teplotního normálu by měl dosáhnout červenec – ten by měl být teplejší až o 1 °C. Pokud jste milovníky tropických nebo super tropických teplot (35 °C a více), potom si dovolenou v Chorvatsku naplánujte právě na červenec.
06.06.2021 05:10 |

podobné články

V Moravskoslezském kraji stouply hladiny řek, domy voda neohrožuje

 
Hladiny některých řek v Moravskoslezském kraji kvůli silným dešťům v noci a dnes dopoledne výrazně stouply. Podle Povodí Odry platil ke středečnímu podvečeru první stupeň povodňové aktivity na 11 místech.
19.08.2020 21:45 |

podobné články

Máte strach z výšek? Asi byste se měli vyhnout těmto hotelům

 
Bojíte se výšek? Tak to byste se měli vyhnout těmto hotelům. Tedy pokud nechcete svůj strach překonat. Hned pět jich je totiž vyšších než 400 metrů! A dá se doslova říct, že se budete cítit jako v oblacích.
19.08.2014 18:05 |

podobné články

Dřív se bál výšek, teď ale vylezl tam, kam by se jen tak někdo neodvážil

 
Britský lezec James Kingston se v úterý jako první člověk postavil na vrchol oblouku vedoucím nad stadiónem Wembley, uvedla agentura Reuters. Mohl si tak vychutnat pohled na Londýn z výšky 130 metrů. Dřív přitom trpěl strachem z výšek.
12.06.2015 17:35 |

podobné články

Nová fakta o pádu bratra (†28) a sestry (†9) z 10. patra v Ostravě: Dívka se bála výšek

 
Dobře spolu vycházeli, měli se rádi! To tvrdí příbuzný o holčičce (†9) a jejím bratrovi (†28). Přesto oba zemřeli po pádu z okna ostravského paneláku. Zatím není jasné, zda dívku její bratr vyhodil a pak skočil za ní.  Podle dalšího bratra zemřelé dívky se však bála výšek.
01.07.2018 15:40 |

podobné články

Připadal si jako Tom Cruise. Vojta Kotek překonal strach z výšek. Mrkněte, jak skákal z mostu!

 
Vojta Kotek  (33) překonal strach z výšek a vyzkoušel si bungee jumping. Normálně by do ničeho takového nešel, ale v rámci natáčení role v seriálu Einstein, překonal sám sebe a pomoc dubléra nepotřeboval.
22.05.2021 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Tom Cruise (1018 článků) , Vojtěch Kotek (440 článků)

Hladiny řek v ČR klesají, stupeň ohrožení ale na mnoha místech stále platí

 
Na mnoha místech ČR stále platí první a druhý povodňový stupeň. Třetí stupeň už je však na stále méně a méně místech. V současné chvíli platí nejvyšší povodňový stupeň na deseti místech, hlavně v Plzeňském a Ústeckém kraji. V Praze zůstane Vltava na prvním povodňovém stupni, v Mělníku, Ústí nad Labem a Děčíně je ale Labe pořád na stupni ohrožení.
16.01.2011 09:30 |

podobné články

Výstraha: Na Česko se žene vlna silných bouřek a tropických veder, udeří už o víkendu

 
Podle předběžné výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu hrozí o víkendu na území Česka nebezpečí silných bouřek. V sobotu se mohou teploty vyšplhat až na tropických 31°C.
22.07.2021 17:10 |

podobné články

Pátek ještě přinese vítr a sněžení, sobota mrazíky. Ale neděle už letní teploty až 25 °C

 
Zatímco ještě v pátek bude do Česka proudit studený vzduch od severozápadu a na horách očekáváme sněžení, během víkendu začne do Česka proudit teplý vzduch od jihozápadu a to kolem tlakové výše, která bude postupovat přes naše území dále do Evropy východní. Sobotní ráno ale bude opět studené – nejnižší ranní teploty budou klesat jen ke -2 °C a očekáváme četné přízemní mrazíky. Teploty tak půjdou rychle nahoru – už v neděli budou kulminovat na letních hodnotách tj. 25 °C. Počátkem příštího týdnu budou dokonce teploty kulminovat těsně pod tropickou hranicí, tj. na 28 °C. Teplé jižní proudění ale ukončí vlnící se studená fronta, která začne počasí ovlivňovat během úterního večera. Takže teploty od středy půjdou opět strmě dolů.
07.05.2021 05:50 |

podobné články

Ostré slunce a vysoké teploty se blíží! Brýle podle tvaru obličeje!

 
Sluníčko získává na síle a teploty rostou. O víkendu bude na některých místech Česka dokonce až tropických 32 ºC! Je proto třeba chránit se před škodlivým UV zářením!
25.04.2012 12:10 |

podobné články

Česko čeká obří teplotní sešup. Z tropů rovnou k mrazíkům nejen na horách

 
Do Česka se vrátilo pravé letní počasí. V porovnání s dlouhodobým normálem, který je 14,5 °C, jsou teploty nadprůměrné místy o více než 6 °C. Díky teplému jižnímu proudění se úterní nejvyšší odpolední teploty zastavovaly na tropických hodnotách a místy padaly teplotní rekordy – nejvyšší teplotu hlásily Doksany a Řež, tj. 32,5 °C, Dobřichovice 32,1 a Praha-Průhonice 31,8 °C. Po tropickém dni následovala tropická noc - na Ústecku ojediněle teplota neklesla pod 20 °C, tj. Hejnice 20,1 °C. Teplotně výrazně nadprůměrné dny ukončí čtvrteční přechod studené fronty, který přinese strmý pád teplot vzduchu, jenž pocítíme zejména po ránu, kdy budou na konci týdne teploty klesat jen k 8 až 3 °C a místy se budou tvořit přízemní mrazíky. Na horách bude mrznout i ve dvou metrech nad zemí.
16.09.2020 10:00 |

podobné články

Supertropy, až 35°C i bouřky. Čechy čeká extrémní zátěž, sledujte radar Blesku

 
Do Česka začíná proudit teplý vzduch od jihu, který přinese tropické teploty, které budou o víkendu kulminovat až na super tropických hodnotách 35 °C. K tropickým dnům se postupně přidají i tropické noci, kdy teploty nebudou ojediněle klesat pod 20 °C. Naposledy v Česku teploty stoupaly k 35 °C vloni 28. července. Teplotně výrazně nadprůměrné období, kdy budou padat četné teplotní rekordy, ukončí přechod vlnící se studené fronty, na které se budou v neděli a v pondělí místy vyskytovat bouřky, které mohou být ojediněle i silné.
16.06.2021 05:10 |

podobné články

Po tropických vedrech přijdou deště a chlad

 
Po horkých dnech, kdy teploty v Česku šplhaly nad tropických třicet stupňů a padaly teplotní rekordy, bude následující týden teplotně podprůměrný. Deštivé počasí doprovodí denní maxima pod dvacet stupňů.
14.06.2010 20:10 |

podobné články