Článek

Tálibán neplní sliby, Afghánistánu hrozí humanitární krize. Bez žen to nepůjde, varuje západ

 
Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů, které dalo po uchopení moci v Afghánistánu v polovině srpna. Zároveň ale upozornil, že zemi hrozí kolaps a humanitární krize pro polovinu obyvatel, pokud mezinárodní společenství nenajde způsob, jak poskytnout přímo afghánské ekonomice potřebnou finanční injekci.
13.10.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: António Guterres (20 článků)
Podobné články

Tálibán vydal mírové příkazy bojovníkům. Jsou stále barbarští, ať vás neoblbnou, varuje bývalý voják

 
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Svým bojovníkům hnutí nařídilo udržovat disciplínu - nepronikat do domovů, nezabírat vozidla. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel Tálibánu vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. jenže bývalý voják a bezpečnostní expert Robert Clark má jasno: tenhle Tálibán verze 2.0 není o nic lepší a méně barbarský, než Tálibán dřívější. A obyvatele Afghánistánu čekají bídné dny.
17.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Robert Clark (1 článek) , Robert Clark (1 článek)

„Tálibán vytvoří teroristické centrum,“ varuje Zeman. Obul se do USA i NATO a zmínil selhání

 
USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. V reakci na vývoj v Afghánistánu to dnes Parlamentním listům řekl prezident Miloš Zeman. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě. Poznamenal, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na dvě procenta HDP. Česko by nyní podle něj mělo investovat do národní obrany. Investování do NATO označil „tak trochu“ za vyhazování peněz.
17.08.2021 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26402 článků)

NATO odložilo stažení vojsk z Afghánistánu. Metnar: Odejdeme, až Tálibán přijme mírovou dohodu

 
Severoatlantická aliance odložila konečné rozhodnutí o stažení svých vojsk z Afghánistánu. Po videokonferenci s ministry obrany třiceti členských zemí to dnes oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Afghánistánu je nyní zhruba 10 000 aliančních vojáků. Podle původního plánu by mělo NATO ze země odejít do konce dubna. Český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že se bude možné z Afghánistánu stáhnout až poté, co radikální hnutí Tálibán uzavře příměří či dohodu s afghánskou vládou.
18.02.2021 19:05 |

podobné články

150 uprchlíků z Afghánistánu vrátila sousední země zpět. Tálibán slíbil, že nepřijdou k úhoně

 
Uzbekistán vrátil do Afghánistánu skupinu 150 lidí, kteří utekli kvůli obavám z radikálního hnutí Tálibán, jenž se zmocnilo vlády v zemi. Agentuře TASS to řekl mluvčí uzbeckého ministerstva zahraničí Jusup Kabulžanov, podle něhož se tak stalo poté, co Tálibán zaručil bezpečnost těchto běženců.
20.08.2021 21:30 |

podobné články

Bakala prodejem RPG Bytů znovu naštval Zemana: Nejdřív hyena, teď neplní sliby

 
Nejdřív ho označil za lidskou hyenu kvůli uprchlíkům, teď se prezident do miliardáře opřel znovu. Neplní prý své sliby. Původně měl totiž byty prodat nájemníkům za zvýhodněné ceny, což se nestalo. Teď se ale prý nájemníci bytů, které Zdeněk Bakala prodal zahraniční společnosti Round Hill Capital, nemusejí ničeho obávat (na lepší ceny sice můžou zapomenout), dosavadní smlouvy jim ale zůstanou.
06.08.2015 15:40 |

podobné články

Osobnosti: Zdeněk Bakala (327 článků)

Proč Tálibán postupuje v Afghánistánu tak rychle? Mohou za to i plané sliby Západu

 
Rychlost, s jakou Tálibán postupuje v Afghánistánu, mnohé překvapila, zatímco regionální metropole afghánských provincií padají do rukou bojovníků této radikální islamistické skupiny jako kostky domina. Postup ozbrojenců jednoznačně nabral spád, zatímco afghánská vláda se snaží udržet u moci, napsal zpravodajský server BBC News.
14.08.2021 11:50 |

podobné články

Tálibán hrozí rodinám tlumočníků: Vaše smrt je nevyhnutelná, pomáhali jste USA! Dopis jako důkaz

 
Jedním z velkých témat současné afghánské krize jsou tamní tlumočníci, kteří pomáhali západním armádám v boji proti radikálním islámským bojovníkům. Bylo nutné je evakuovat ze země pryč, jelikož jim a jejich rodinám hnutí Tálibán hrozí smrtí. Ale jak přesně tyto výhrůžky vypadají? Televizi CNN se podařilo získat dopisy, které teroristé adresovali bratrovi jednoho z amerických afghánských spolupracovníků. Jasně dokazují, že Tálibán rodinným příslušníkům vyhrožuje, ačkoliv tvrdí, že ne. Dokonce v nich uvádí, že je zavraždí.
24.08.2021 05:10 |

podobné články

Šéf ODS Fiala: Putin není démon, ale nemůže si dělat na Ukrajině, co chce. Slabý Západ je horší než chybující Západ

 
ROZHOVOR. Slabý Západ je podle předsedy ODS Petra Fialy horší než chybující Západ. I když na rozdíl od kritiků politiky Ruské federace nepovažuje ruského prezidenta Vladimira Putina za démona, je podle něj v zájmu západních demokracií, mezi něž patříme, vynutit si dodržení mezinárodního řádu. „Ukáže-li Západ slabost v této věci, povzbudí to nepřátele všude ve světě,“ varuje profesor Petr Fiala v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
04.09.2014 08:45 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3679 článků) , Petr Fiala (2187 článků)

Bývalý velvyslanec v Afghánistánu: Tálibán nemá ambice na nějakou světovládu. NATO musí mít stejný postoj

 
Tak rychlý pád Kábulu Západ překvapil, nemusí ale předcházet dalšímu rozmachu radikálního islámu ve světě, komentuje převzetí moci v Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán bývalý český velvyslanec v zemi Petr Štěpánek.
20.08.2021 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Štěpánek (872 článků) , Petr Štěpánek (872 článků)

Bílý dům: Al-Káida i Taliban v Afghánistánu slábnou

 
Loňské posílení amerických jednotek v Afghánistánu přispělo k oslabení povstaleckého hnutí Taliban i teroristické sítě Al-Káida. Dosažené úspěchy jsou ale křehké a lze je zvrátit. Bílý dům to uvedl ve zhodnocení americké válečné strategie v Afghánistánu.
16.12.2010 13:05 |

podobné články

„Kunduz padl.“ Tálibán v Afghánistánu rychle dobyl už pět provinčních center

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán v neděli dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu, a později i město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už pěti správních středisek.
08.08.2021 10:00 |

podobné články

Svět stahuje své občany z Afghánistánu, USA a Británie evakuují ambasády

 
Německo dnes vyzvalo své občany, aby neprodleně opustili Afghánistán. Učinilo tak v reakci na rychlé dobývání afghánského území radikálním hnutím Tálibán. S odvoláním na ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes také uvedl, že Berlín nedá Afghánistánu ani cent, pokud zemi ovládne Tálibán. Spojené státy s ohledem na aktuální situaci významně sníží počet zaměstnanců na své ambasádě v Kábulu. Oznámil to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. . Británie následně uvedla, že vyšle do Afghánistánu vojáky, kteří budou pomáhat s evakuací jejích občanů a spolupracujících Afghánců. I Londýn se chystá omezit fungování svého velvyslanectví
12.08.2021 18:05 |

podobné články

Tálibán? EU chce posílat víc peněz. Musíme pomoct i urychleným azylem a ochranou, zní

 
Evropská unie hodlá posílat Afgháncům po zabrání země islamisty z radikálního hnutí Tálibán až čtyřikrát větší objem financí než dříve. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová avizovala, že v příštích týdnech země EU do Afghánistánu pošlou první část podpory ve výši 100 milionů eur, a šéf unijní diplomacie Josep Borrell za podpory mnohých europoslanců doplnil, že nutné bude pomoci i tamním uprchlíkům či hovořit s Tálibánem „o lidských právech“. Činitelé EU nejsou sami. OSN žádá, aby do Afghánistánu proudily stamiliony dolarů. Okamžitá pomoc má být nutná pro 93 procent obyvatel Afghánistánu. Informace je na serveru Euractiv.
15.09.2021 20:45 |

podobné články

Taliban plánuje útok na humanitární procovníky v Pákistánu, varují USA

 
Pákistánská větev radikálního hnutí Taliban plánuje zaútočit na zahraniční humanitární pracovníky, kteří v zemi distribuují pomoc milionům lidí postižených záplavami.
26.08.2010 10:30 |

podobné články

Slíbené peníze jsme od vás nedostali, obvinili libyjští povstalci Západ

 
Západ neplní sliby, kterými se zavázal dodat naléhavou finanční pomoc rebelům v Libyi. Podle agentury Reuters to v sobotu prohlásil povstalecký "ministr" ekonomiky a financí Alí Tarhúní. Jeho úřad je prý po měsících bojů zcela bez peněz.
18.06.2011 19:20 |

podobné články

Strachy se jí chtělo brečet. Exposlankyně popsala útěk z Kábulu, za Afghánky bojuje i Čaputová

 
Ženy to nyní v Afghánistánu, který je od půlky srpna pod kontrolou radikálního islamistického hnutí Tálibán, nemají jednoduché. Žijí ve strachu, co bude dál, Tálibán už obnovil speciální ministerský resort, který má dohlížet na to, že lidé žijí podle práva šaría. Mnohé Afghánky se bojí vycházet z domu, některé se ukrývají na tajných a snad bezpečných místech, jiným se podařilo uprchnout ze země. Mezi nimi je i někdejší poslankyně Šukria Barakzajová, její příběh přinesl list Daily Mail. Světové lídryně, prezidentky a premiérky 11 zemí včetně Zuzany Čaputové, Jacindy Ardernové či Katrin Jakobsdóttirové, mezitím vedou kampaň požadující, aby tálibové respektovali práva dívek a žen v Afghánistánu.
09.09.2021 18:20 |

podobné články

Ruská akce na Krymu má k humanitární pomoci daleko, myslí si Zeman

 
Zavedení sankcí nevede k žádnému rozumnému výsledku, řekl prezident Miloš Zeman k plánům Západu uvalit sankce na Rusko kvůli vojenské intervenci na ukrajinském Krymu. Zeman se také vyjádřil ke slovům ruského prezidenta Vladimira Putina, který akci svých vojsk označil za humanitární misi s cílem pomoci ohroženým ruským občanům na Krymu. Zeman v té souvislosti zmínil "humanitární bombardování" bývalé Jugoslávie, které podle něj příliš humanitární nebylo. 
04.03.2014 17:40 |

podobné články

Osobnosti: Vladimir Putin (3679 článků) , Miloš Zeman (26402 článků)

Marian Kechlibar: O Afghánistánu I. aneb Proč Afgháncům celkem nic nedlužíme

 
Západní angažmá v Afghánistánu končí a Tálibán přebírá vládu, přesně v souladu se známým bonmotem, že „Západ má hodinky, ale my máme čas“. Už nějakou chvíli jsem uvažoval o tom, že napíšu pár komentářů k Afghánistánu, a nakonec mi dobrou příležitost přihrály české noviny samy.
21.07.2021 16:30 |

podobné články

Taliban zbičoval a zabil těhotnou Afghánku

 
Taliban tvrdě trestá provinění proti svému pojetí islámu. Minulý týden zabili přívrženci Talibanu tým deseti lidí, kteří šířili v Afghánistánu křesťanství. Nyní přišla zpráva, že další obětí byla těhotná žena. Taliban ji odsoudil k trestu smrti. Byla prý cizoložnice.
09.08.2010 17:20 |

podobné články