Článek

Tálibán je k nezastavení, cizinci prchají: Ovládá na polovinu sídel provincií v Afghánistánu

 
Militantní afghánské hnutí Tálibán se v pátek zmocnilo města Laškargáh, které je správním centrem jihoafghánské provincie Hílmand, informuje agentura AFP. Islamisté podle jejích zdrojů umožnili afghánské armádě a úředníkům město předtím opustit. Do rukou Tálibánu bez boje podle AFP padl také Čaghčarán, správní středisko provincie Ghór v centrální části země.
13.08.2021 08:05 |

podobné články

Podobné články

Tálibán dobyl tři provinční střediska v Afghánistánu, už jich ovládá devět

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo v Afghánistánu další tři provinční střediska, z hlavních měst 34 afghánských provincií jich tak ovládá už devět. S odvoláním na afghánské úřady o tom dnes informovala agentura AP.
11.08.2021 09:45 |

podobné články

Tálibán vydal mírové příkazy bojovníkům. Jsou stále barbarští, ať vás neoblbnou, varuje bývalý voják

 
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Svým bojovníkům hnutí nařídilo udržovat disciplínu - nepronikat do domovů, nezabírat vozidla. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel Tálibánu vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. jenže bývalý voják a bezpečnostní expert Robert Clark má jasno: tenhle Tálibán verze 2.0 není o nic lepší a méně barbarský, než Tálibán dřívější. A obyvatele Afghánistánu čekají bídné dny.
17.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Robert Clark (1 článek) , Robert Clark (1 článek)

NATO odložilo stažení vojsk z Afghánistánu. Metnar: Odejdeme, až Tálibán přijme mírovou dohodu

 
Severoatlantická aliance odložila konečné rozhodnutí o stažení svých vojsk z Afghánistánu. Po videokonferenci s ministry obrany třiceti členských zemí to dnes oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Afghánistánu je nyní zhruba 10 000 aliančních vojáků. Podle původního plánu by mělo NATO ze země odejít do konce dubna. Český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že se bude možné z Afghánistánu stáhnout až poté, co radikální hnutí Tálibán uzavře příměří či dohodu s afghánskou vládou.
18.02.2021 19:05 |

podobné články

„Tálibán vytvoří teroristické centrum,“ varuje Zeman. Obul se do USA i NATO a zmínil selhání

 
USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. V reakci na vývoj v Afghánistánu to dnes Parlamentním listům řekl prezident Miloš Zeman. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě. Poznamenal, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na dvě procenta HDP. Česko by nyní podle něj mělo investovat do národní obrany. Investování do NATO označil „tak trochu“ za vyhazování peněz.
17.08.2021 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26980 článků)

Poslední úniková cesta před Tálibánem: Afghánci míří houfně na letiště, život sbalili do pár kufrů

 
Podle posledních zpráv z Afghánistánu jsou oddíly radikálního hnutí Tálibán pouhých 11 kilometrů od metropole, jednoho z posledních dvou velkých měst, jež dosud drží vládní jednotky. Tálibán podle agentury AP ovládá už celou provincii Lógar jižně od Kábulu a zajal místní představitele. Dnes večer dobyl také město Mazáre Šaríf na severu. Poslední cestou, jak uniknout před rychle postupujícím islamistickým hnutím, je mezinárodní letiště v Kábulu, kde se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří jsou ochotni odletět prakticky kamkoli, popisuje situaci agentura AP.
14.08.2021 21:30 |

podobné články

150 uprchlíků z Afghánistánu vrátila sousední země zpět. Tálibán slíbil, že nepřijdou k úhoně

 
Uzbekistán vrátil do Afghánistánu skupinu 150 lidí, kteří utekli kvůli obavám z radikálního hnutí Tálibán, jenž se zmocnilo vlády v zemi. Agentuře TASS to řekl mluvčí uzbeckého ministerstva zahraničí Jusup Kabulžanov, podle něhož se tak stalo poté, co Tálibán zaručil bezpečnost těchto běženců.
20.08.2021 21:30 |

podobné články

Tálibán radikálně obrací: Ženy nejsou majetek, ale ušlechtilé lidské bytosti

 
Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v Afghánistánu nemají být považovány za majetek a musí souhlasit se sňatkem. Dekret nicméně pomíjí přístup žen a dívek ke vzdělání nebo možnost pracovat mimo domov, poznamenala agentura Reuters. Tálibán je od léta, kdy se v Afghánistánu dostal opět k moci, kvůli nedodržování ženských práv pod tlakem mezinárodního společenství, které zmrazilo řadu finančních prostředků pro tuto zemi.
03.12.2021 15:25 |

podobné články

„Voda vzala polovinu vesnice.“ 150 mrtvých po záplavách v Afghánistánu, hlásí Tálibán

 
Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to dnes oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, jež má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.
29.07.2021 15:40 |

podobné články

Boje v Afghánistánu sílí: České diplomaty stáhli na letiště

 
Musíme stáhnout diplomaty. A to okamžitě! Tak včera reagoval ministr zahraničí Jakub Kulhánek (37, ČSSD) na krizi v Afghánistánu, kde radikální hnutí Tálibán postupně ovládá jednu provincii za druhou a blíží se k metropoli Kábulu.
15.08.2021 05:20 |

podobné články

Facebook zcenzuroval americkou Deklaraci nezávislosti. Marian Kechlibar přináší velké varování. Tohle se prý může brzy stát

 
Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Tak zní citát George Orwella a tak také vyznívá text Mariana Kechlibara na serveru neviditelnypes.lidovky.cz. Že Facebook zavedl cenzuru a maže „nenávistné“ komentáře skrz algoritmy, to už je většinou lidem známo. Ale že algoritmy vyhodnotí jako nenávistnou i americkou Deklaraci nezávislosti, to ještě nikdo netušil.
06.07.2018 09:20 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (40 článků)

Vánoční krveprolití v Afghánistánu: Talibán popravil 15 vojáků

 
Ozbrojenci povstaleckého hnutí Tálibán přepadli jeden z kontrolních bodů vládních bezpečnostních sil v provincii Balch na severu Afghánistánu a zabili nejméně 15 vojáků. O události informovala agentura Reuters s odvoláním na údaje poskytnuté místními úřady, afghánským ministerstvem obrany a Tálibánem. Jde o další útok islamistických vzbouřenců, kteří svoje aktivity v poslední době stále stupňují. Více než 18 let poté, co síly pod vedením Američanů svrhly tvrdý režim Tálibánu, mají afghánské vládní jednotky čím dál tím větší ztráty.
24.12.2019 12:00 |

podobné články

Proč Tálibán postupuje v Afghánistánu tak rychle? Mohou za to i plané sliby Západu

 
Rychlost, s jakou Tálibán postupuje v Afghánistánu, mnohé překvapila, zatímco regionální metropole afghánských provincií padají do rukou bojovníků této radikální islamistické skupiny jako kostky domina. Postup ozbrojenců jednoznačně nabral spád, zatímco afghánská vláda se snaží udržet u moci, napsal zpravodajský server BBC News.
14.08.2021 11:50 |

podobné články

Tálibán ustoupil a pustil dívky do škol. K výjimce v části Afghánistánu ho donutili učitelé

 
Téměř všude v Afghánistánu sedí studentky středních škol doma, protože jim vládnoucí hnutí Tálibán zakazuje účastnit se vyučování. Jedna výjimka v zemi ale přece jen je. V západní provincii Herát dívky do tříd na středních školách již několik měsíců chodí. Jejich učitelé a rodiče totiž přesvědčili místní Táliby, aby jim umožnili školy znovu otevřít, píše agentura AP.
07.12.2021 09:50 |

podobné články

Tálibán neplní sliby, Afghánistánu hrozí humanitární krize. Bez žen to nepůjde, varuje západ

 
Generální tajemník OSN António Guterres v pondělí vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů, které dalo po uchopení moci v Afghánistánu v polovině srpna. Zároveň ale upozornil, že zemi hrozí kolaps a humanitární krize pro polovinu obyvatel, pokud mezinárodní společenství nenajde způsob, jak poskytnout přímo afghánské ekonomice potřebnou finanční injekci.
13.10.2021 18:10 |

podobné články

Osobnosti: António Guterres (22 článků)

V Afghánistánu to vře, sousedé se bojí: Tádžikistán mobilizoval armádu a přijme uprchlíky

 
Tádžikistán se chystá přijmout až 100 000 uprchlíků ze sousedního Afghánistánu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tádžického představitele. V Afghánistánu po stažení amerických jednotek pokračují boje mezi vládními silami a radikálním hnutím Tálibán, které ovládá stále rozlehlejší území.
23.07.2021 11:35 |

podobné články

V Afghánistánu zabiti Němci a Američané, v podezření Taliban

 
Mezi deseti mrtvými nalezenými v pátek v severním Afghánistánu jsou převážně cizinci - Němci a Američané. Údaje o nich, které přinášejí zahraniční agentury, jsou ale protichůdné. K útoku se přihlásilo radikální hnutí Taliban.
07.08.2010 11:25 |

podobné články

Bílý dům: Al-Káida i Taliban v Afghánistánu slábnou

 
Loňské posílení amerických jednotek v Afghánistánu přispělo k oslabení povstaleckého hnutí Taliban i teroristické sítě Al-Káida. Dosažené úspěchy jsou ale křehké a lze je zvrátit. Bílý dům to uvedl ve zhodnocení americké válečné strategie v Afghánistánu.
16.12.2010 13:05 |

podobné články

„Kunduz padl.“ Tálibán v Afghánistánu rychle dobyl už pět provinčních center

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán v neděli dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu, a později i město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už pěti správních středisek.
08.08.2021 10:00 |

podobné články

Svět stahuje své občany z Afghánistánu, USA a Británie evakuují ambasády

 
Německo dnes vyzvalo své občany, aby neprodleně opustili Afghánistán. Učinilo tak v reakci na rychlé dobývání afghánského území radikálním hnutím Tálibán. S odvoláním na ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes také uvedl, že Berlín nedá Afghánistánu ani cent, pokud zemi ovládne Tálibán. Spojené státy s ohledem na aktuální situaci významně sníží počet zaměstnanců na své ambasádě v Kábulu. Oznámil to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. . Británie následně uvedla, že vyšle do Afghánistánu vojáky, kteří budou pomáhat s evakuací jejích občanů a spolupracujících Afghánců. I Londýn se chystá omezit fungování svého velvyslanectví
12.08.2021 18:05 |

podobné články