Článek

Tálibán dobyl tři provinční střediska v Afghánistánu, už jich ovládá devět

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán dobylo v Afghánistánu další tři provinční střediska, z hlavních měst 34 afghánských provincií jich tak ovládá už devět. S odvoláním na afghánské úřady o tom dnes informovala agentura AP.
11.08.2021 09:45 |

podobné články

Podobné články

Tálibán se v Afghánistánu zmocnil druhé provinční metropole. První ovládl téměř bez boje

 
Do rukou islamistického hnutí Tálibán padlo město Šibirchan, metropole provincie Džauzdžán na severu země. Informují o tom agentury AFP a DPA. Jde o druhé provinční správní středisko, které radikálové ovládli. V pátek se prakticky bez boje zmocnili metropole provincie Nimrúz, města Zarandž.
06.08.2021 16:20 |

podobné články

„Kunduz padl.“ Tálibán v Afghánistánu rychle dobyl už pět provinčních center

 
Radikální islamistické hnutí Tálibán v neděli dobylo severoafghánský Kunduz, metropoli stejnojmenné provincie, která leží u hranic s Tádžikistánem. Krátce nato hnutí ovládlo i město Saripúl, správní středisko stejnojmenné provincie na severozápadě Afghánistánu, a později i město Tálikán, které je správním střediskem severoafghánské provincie Tachár. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Od pátku se tak bojovníci Tálibánu zmocnili v Afghánistánu už pěti správních středisek.
08.08.2021 10:00 |

podobné články

Poslední úniková cesta před Tálibánem: Afghánci míří houfně na letiště, život sbalili do pár kufrů

 
Podle posledních zpráv z Afghánistánu jsou oddíly radikálního hnutí Tálibán pouhých 11 kilometrů od metropole, jednoho z posledních dvou velkých měst, jež dosud drží vládní jednotky. Tálibán podle agentury AP ovládá už celou provincii Lógar jižně od Kábulu a zajal místní představitele. Dnes večer dobyl také město Mazáre Šaríf na severu. Poslední cestou, jak uniknout před rychle postupujícím islamistickým hnutím, je mezinárodní letiště v Kábulu, kde se tvoří dlouhé fronty lidí, kteří jsou ochotni odletět prakticky kamkoli, popisuje situaci agentura AP.
14.08.2021 21:30 |

podobné články

Tálibán vydal mírové příkazy bojovníkům. Jsou stále barbarští, ať vás neoblbnou, varuje bývalý voják

 
Radikální hnutí Tálibán, které v posledních dnech převzalo kontrolu nad Afghánistánem, vyhlásilo všeobecnou amnestii pro všechny státní úředníky a vyzvalo je, aby se vrátili do práce. Svým bojovníkům hnutí nařídilo udržovat disciplínu - nepronikat do domovů, nezabírat vozidla. Podle agentury AP zároveň vysoce postavený představitel Tálibánu vyzval ženy, aby se podílely na chodu státu. jenže bývalý voják a bezpečnostní expert Robert Clark má jasno: tenhle Tálibán verze 2.0 není o nic lepší a méně barbarský, než Tálibán dřívější. A obyvatele Afghánistánu čekají bídné dny.
17.08.2021 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Robert Clark (1 článek) , Robert Clark (1 článek)

NATO odložilo stažení vojsk z Afghánistánu. Metnar: Odejdeme, až Tálibán přijme mírovou dohodu

 
Severoatlantická aliance odložila konečné rozhodnutí o stažení svých vojsk z Afghánistánu. Po videokonferenci s ministry obrany třiceti členských zemí to dnes oznámil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. V Afghánistánu je nyní zhruba 10 000 aliančních vojáků. Podle původního plánu by mělo NATO ze země odejít do konce dubna. Český ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) uvedl, že se bude možné z Afghánistánu stáhnout až poté, co radikální hnutí Tálibán uzavře příměří či dohodu s afghánskou vládou.
18.02.2021 19:05 |

podobné články

„Tálibán vytvoří teroristické centrum,“ varuje Zeman. Obul se do USA i NATO a zmínil selhání

 
USA odchodem z Afghánistánu ztratily prestiž světového lídra a NATO vyvolává pochybnosti o oprávněnosti své existence, protože dramaticky selhalo. V reakci na vývoj v Afghánistánu to dnes Parlamentním listům řekl prezident Miloš Zeman. Domnívá se, že Tálibán v Afghánistánu vytvoří teroristické centrum a obnoví se teroristické útoky po celém světě. Poznamenal, že po odchodu z Afghánistánu přestal podporovat zvyšování armádního rozpočtu na dvě procenta HDP. Česko by nyní podle něj mělo investovat do národní obrany. Investování do NATO označil „tak trochu“ za vyhazování peněz.
17.08.2021 18:00 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26962 článků)

MZV: Český provinční rekonstrukční tým v Lógaru přivítal náměstka Schneidera

 
První náměstek ministra zahraničních věcí Jiří Schneider během své návštěvy Afghánistánu navštívil český Provinční rekonstrukční tým ve východoafghánské provincii Lógar.
24.05.2011 20:55 |

podobné články

150 uprchlíků z Afghánistánu vrátila sousední země zpět. Tálibán slíbil, že nepřijdou k úhoně

 
Uzbekistán vrátil do Afghánistánu skupinu 150 lidí, kteří utekli kvůli obavám z radikálního hnutí Tálibán, jenž se zmocnilo vlády v zemi. Agentuře TASS to řekl mluvčí uzbeckého ministerstva zahraničí Jusup Kabulžanov, podle něhož se tak stalo poté, co Tálibán zaručil bezpečnost těchto běženců.
20.08.2021 21:30 |

podobné články

Tálibán radikálně obrací: Ženy nejsou majetek, ale ušlechtilé lidské bytosti

 
Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v Afghánistánu nemají být považovány za majetek a musí souhlasit se sňatkem. Dekret nicméně pomíjí přístup žen a dívek ke vzdělání nebo možnost pracovat mimo domov, poznamenala agentura Reuters. Tálibán je od léta, kdy se v Afghánistánu dostal opět k moci, kvůli nedodržování ženských práv pod tlakem mezinárodního společenství, které zmrazilo řadu finančních prostředků pro tuto zemi.
03.12.2021 15:25 |

podobné články

Facebook zcenzuroval americkou Deklaraci nezávislosti. Marian Kechlibar přináší velké varování. Tohle se prý může brzy stát

 
Kdo ovládá minulost, ovládá budoucnost. Kdo ovládá přítomnost, ovládá minulost. Tak zní citát George Orwella a tak také vyznívá text Mariana Kechlibara na serveru neviditelnypes.lidovky.cz. Že Facebook zavedl cenzuru a maže „nenávistné“ komentáře skrz algoritmy, to už je většinou lidem známo. Ale že algoritmy vyhodnotí jako nenávistnou i americkou Deklaraci nezávislosti, to ještě nikdo netušil.
06.07.2018 09:20 |

podobné články

Osobnosti: George Orwell (40 článků)

Svědectví z města pod vládou Tálibánu: Teror, šaría, zákaz alkoholu a nahánění do práce

 
Tálibán nyní ovládá většinu Afghánistánu, severoafghánský Kunduz dobyl již 8. srpna. A jeho novým starostou jmenoval Gula Mohammada Eljáse. Kunduz Tálibánu vzdoroval několik týdnů a po bojích byl v troskách. Byly tam stržené dráty elektrického vedení, k většině obyvatel se nedostala voda, v ulicích se povalovaly odpadky. Pracovníci správy města, kteří dříve takové problémy řešili, se ze strachu před Tálibánem ukryli ve svých domovech.
16.08.2021 14:45 |

podobné články

BOJE V KANDAHÁRU: Taliban mstí smrt Usámy bin Ládina

 
V jihoafghánském Kandaháru dnes druhým dnem pokračují boje mezi vládními jednotkami a stoupenci islamistického hnutí Taliban, kteří v sobotu zaútočili na objekty provinční správy. Podle agentury Reuters zahynuli nejméně tři členové vládních oddílů, zatímco ztráty na straně povstalců nejsou známy. Počet zraněných jde do desítek.
08.05.2011 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Usáma bin Ládin (321 článků)

V Afghánistánu to vře, sousedé se bojí: Tádžikistán mobilizoval armádu a přijme uprchlíky

 
Tádžikistán se chystá přijmout až 100 000 uprchlíků ze sousedního Afghánistánu, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vysoce postaveného tádžického představitele. V Afghánistánu po stažení amerických jednotek pokračují boje mezi vládními silami a radikálním hnutím Tálibán, které ovládá stále rozlehlejší území.
23.07.2021 11:35 |

podobné články

Bílý dům: Al-Káida i Taliban v Afghánistánu slábnou

 
Loňské posílení amerických jednotek v Afghánistánu přispělo k oslabení povstaleckého hnutí Taliban i teroristické sítě Al-Káida. Dosažené úspěchy jsou ale křehké a lze je zvrátit. Bílý dům to uvedl ve zhodnocení americké válečné strategie v Afghánistánu.
16.12.2010 13:05 |

podobné články

Svět stahuje své občany z Afghánistánu, USA a Británie evakuují ambasády

 
Německo dnes vyzvalo své občany, aby neprodleně opustili Afghánistán. Učinilo tak v reakci na rychlé dobývání afghánského území radikálním hnutím Tálibán. S odvoláním na ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura DPA. Šéf německé diplomacie Heiko Maas dnes také uvedl, že Berlín nedá Afghánistánu ani cent, pokud zemi ovládne Tálibán. Spojené státy s ohledem na aktuální situaci významně sníží počet zaměstnanců na své ambasádě v Kábulu. Oznámil to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price. . Británie následně uvedla, že vyšle do Afghánistánu vojáky, kteří budou pomáhat s evakuací jejích občanů a spolupracujících Afghánců. I Londýn se chystá omezit fungování svého velvyslanectví
12.08.2021 18:05 |

podobné články

Tálibán? EU chce posílat víc peněz. Musíme pomoct i urychleným azylem a ochranou, zní

 
Evropská unie hodlá posílat Afgháncům po zabrání země islamisty z radikálního hnutí Tálibán až čtyřikrát větší objem financí než dříve. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová avizovala, že v příštích týdnech země EU do Afghánistánu pošlou první část podpory ve výši 100 milionů eur, a šéf unijní diplomacie Josep Borrell za podpory mnohých europoslanců doplnil, že nutné bude pomoci i tamním uprchlíkům či hovořit s Tálibánem „o lidských právech“. Činitelé EU nejsou sami. OSN žádá, aby do Afghánistánu proudily stamiliony dolarů. Okamžitá pomoc má být nutná pro 93 procent obyvatel Afghánistánu. Informace je na serveru Euractiv.
15.09.2021 20:45 |

podobné články

Tálibán vtrhl lidem domů: „Zničíme je,“ vzkázali vojáci v Kunduzu

 
V severoafghánském městě Kunduz pokračují boje mezi vládními silami a bojovníky z hnutí Tálibán. Tálibáncům se podařilo proniknout až do centra města. Vládní síly je ale ve spolupráci s vojáky NATO vytlačily zpět na okraj provinční metropole.
04.10.2016 12:45 |

podobné články

Festival ve Varech není žádná provinční atrakce: Zajímá to i světový tisk!

 
Tak Barťák se konečně dočkal. Dlouholetý a jediný ředitel "filmového festivalu":http://www.extra.cz/tema/karlovy-vary ve Varech "Jiří Bartoška":http://www.extra.cz/tema/jiri-bartoska (66) se vždy snažil všechny přesvědčit o tom, že jet v létě do Varů neznamená strávit týden někde v provinční společnosti zetkových modelek a zkouřeného Jiřího Macháčka. Že Vary jsou hlavně luxus a lesk mezinárodních hvězd a vyrovná se i jiným, daleko slavnějším festivalům.
29.06.2013 13:50 |

podobné články

Osobnosti: Jiří Macháček (284 článků)

Pražská premiéra Bonda jako provinční projekce! Jandová v keckách, Vachler naboso

 
Dlouho odkládaná premiéra poslední „bondovky“ Není čas zemřít (No Time to Die) je tu. Zatímco v Londýně proběhla premiéra za účasti Bonda Daniela Craiga (53) a členů královské rodiny, v Praze to byla provinční projekce za účasti všemožných hostů, kteří si s oblečením hlavu nelámali.
29.09.2021 14:05 |

podobné články

Osobnosti: Daniel Craig (381 článků) , Daniel Bond (5 článků)