Článek

Tady je "Magora" Jirouse! V Řeporyjích po ikoně undergroundu pojmenovali ulici v nové zástavbě

 
V pátek odpoledne proběhlo v pražských Řeporyjích odhalení nového názvu ulice. Tu pojmenovali Jirousova - po Ivanu Martinu Jirousovi přezdívaném Magor. Ikona undergroundové scény, bojovník proti totalitě, několikrát vězněný básník strávil v Řeporyjích podstatnou část života. Slavnostní akce se zúčastnila kromě starosty městské části i česká písničkářka Dáša Vokatá, současná partnerka herce Oldřicha Kaisera, která s Magorem do jeho smrti v roce 2011 žila.
14.02.2020 22:15 |

podobné články

Osobnosti: Oldřich Kaiser (318 článků)
Podobné články

Poslední dílo legendy undergroundu: Labutí píseň Magora Jirouse

 
Legenda českého undergroundu Ivan Martin Jirous (†67), známý jako Magor, naposledy potěší své fanoušky. Dnes večer bude slavnostně uvedeno CD Magorovy labutí písně. Posluchači si tak v podání autora mohou poslechnout všech 183 básní ze stejnojmenné sbírky.
14.12.2011 20:35 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Martin Jirous (18 článků) , Ivan Martin (82 článků)

Kamil Halbich hraje Turka, Hitlera, Stalina i Magora Jirouse

 
Patří k výrazným hereckým osobnostem Švandova divadla v Praze. V nejnovějších inscenacích o Merlinovi hraje Krále Artuše, v Gottlandu Turka, Hitlera, Stalina a Magora. Kamil Halbich se narodil v Liberci před čtyřiačtyřiceti lety. První roli dostal ve dvaceti v Podivném odpoledni doktora Zvonka Burkeho.
29.04.2011 11:05 |

podobné články

Osobnosti: Kamil Halbich (4 články)

Plastici křtili desku a vzpomínali na Magora

 
Na středečním koncertu v pražské Akropoli křtila kapela Plastic People of the Universe nejnovější album Non Stop Opera. Jako vzpomínku na nedávno zesnulého Ivana Magora Jirouse kapela pokřtila i CD Magorovy labutí písně, na němž Jirous recituje své nejznámější básně.
16.12.2011 10:10 |

podobné články

Filmové premiéry: Zlomené město, Rok bez Magora, Atomic Age, Zambezia a Hluboko

 
Mark Wahlberg, Russell Crowe a Catherine Zeta-Jonesová hrají v detektivním thrilleru Zlomené město. Dokument Rok bez Magora mapuje životní příběh Ivana Martina Jirouse. Příběh o dospívání je Atomic Age. Na dobrodružnou výpravu se vydává hlavní hrdina animovaného filmu Zambezia. Režisér Lasse Hallström natočil na motivy románu Nicholase Sparkse romanci Bezpečný přístav. Pohled na život v Moskvě, řízený politickými zájmy, to je Čtvrtá mocnost.
25.04.2013 13:11 |

podobné články

Osobnosti: Catherine Zeta-Jones (155 článků) , Russell Crowe (75 článků) , Mark Wahlberg (73 článků) , Lasse Hallström (5 článků) , Nicholas Sparks (2 články)

Pohřeb Ivana Martina Jirouse! Kníže Karel Schwarzenberg: Milý Magore, buď sbohem!

 
Víc než tisíc lidí přišlo včera vyprovodit na poslední cestu zesnulého básníka, zavilého bojovníka proti komunismu a gurua českého undergroundu Ivana Martina Jirouse (†67) známého hlavně pod pseudonymem Magor.
20.11.2011 12:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3848 článků)

Ivana "Magora" Jirouse převezli do pražské nemocnice

 
Legenda českého undergroundu, básník Ivan Martin Jirous zvaný Magor byl v pondělí převezen z nemocnice v Třebíči do pražské Ústřední vojenské nemocnice. Podle dostupných informací mu praskl žaludeční vřed.
25.04.2011 19:50 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Martin Jirous (18 článků) , Ivan Martin (82 článků)

Známe tajemství zbytečné smrti "Magora" Jirouse: Kdyby nastoupil do nemocnice o den dříve, mohl žít

 
Svérázný umělec, básník, kritik a ikona českého undergroundu Ivan „Magor“ Jirous (†67) zemřel doma minulý týden v noci ze středy na čtvrtek nečekaně po delších zdravotních komplikacích. O příčině jeho úmrtí se spekulovalo. Jirous měl již několik let velké zdravotní problémy s žaludečními vředy. A právě ty byly podle našeho zdroje příčinou jeho úmrtí, kterému se dalo předejít. „Magor zemřel na následky sepse po perforaci žaludečního vředu do dutiny břišní. Jeho smrt byla zbytečná. Následující den měl totiž nastupovat do nemocnice,“ prozradil nám náš zdroj z okolí blízkých přátel básníka.
15.11.2011 07:40 |

podobné články

Pohřeb básníka Jirouse: Kníže se modlil za Magora

 
Nejen členové rodiny, ale i řada osobností československého disentu a undergroundu se naposledy rozloučila s básníkem Ivanem Magorem Jirousem. Na pohřbu v Kostelním Vydří se sešlo téměř tisíc lidí. Modlitbu za zesnulého básníka pronesl ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.
19.11.2011 16:05 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (3848 článků)

Český underground vzpomíná na spisovatele, básníka a provokatéra Magora

 
Ivan Martin Jirous by se v úterý 23. září dožil sedmdesáti let. Spisovatel a básník, lépe známý pod přezdívkou Magor, byl člověkem mnoha tváří - jakožto jedna z vůdčích postav českého undergroundu, signatář Charty 77 a tvrdý odpůrce totalitního režimu v bývalém Československu byl známý svou neustálou tendencí provokovat. Na druhou stranu byl i autorem něžných veršů. Zejména česká undegroundová scéna vzpomíná na Magora dodnes. Jirous zemřel 10. listopadu 2011 ve věku 67 let.
21.09.2014 13:26 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Martin (82 článků)

Vondra: Bez „Magora“ by byl boj s bolševikem mnohem těžší

 
Ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) má za to, že kdyby nebylo básníka, publicisty a výtvarného kritika v jedné osobě Ivana Martina Jirouse, boj s bolševikem by byl mnohem těžší. Za svou organizátorskou a uměleckou činnost, kterou provozoval navzdory cenzuře společenského života v době normalizace, byl pětkrát trestán soudem k odnětí svobody.
11.11.2011 08:45 |

podobné články

Osobnosti: Alexandr Vondra (1190 článků)

Pohřeb básníka Ivana »Magora« Jirouse: Schwarzenberg se modlil, Havel nedorazil

 
Přátelé a příbuzní se v sobotu naposledy rozloučili se zesnulým undergroundovým básníkem Ivanem »Magorem« Jirousem. Ten zemřel minulý týden ve věku 67 let.
19.11.2011 15:40 |

podobné články

Magorovo nebe září U stolu ve Sklepní scéně

 
„Na Smíchově byl heaven“, píše Františka Jirousová v programu znamenité inscenace Iva Krobota v Divadle U stolu ve Sklepní scéně brněnského Centra experimentálního divadla. Nazval ji jednoduše Magor a přivedl na svět jako koláž záznamů z jejích deníku a z textů otce Magora Magoroviče Magorjana - Ivana Martina Jirouse.
06.03.2013 12:10 |

podobné články

Oldřicha Kaisera (58) obtěžovala fanynka: Dostala pěstí a omdlela!

 
Překvapivé přiznání se dostalo na veřejnost, když oblíbený herec dával společné interview s bývalou partnerkou Ivana "Magora" Jirouse (67), Dášou Vokatou (60).
13.02.2014 05:05 |

podobné články

Osobnosti: Oldřich Kaiser (318 článků)

Patti Smith, která bojovala za propuštění Magora Jirouse z vězení, k nám přiveze Horses

 
Patti Smith (68), legendární královna punku, která své básně zpívá v doprovodu rockové kapely a která vystoupila loni před narvaným amfiteátrem festivalu Trutnoff, se po roce do Česka vrátí, tentokrát se svou deskou Horses, od jejíhož vydání uplyne 40 let, a zahraje v Divadle Archa.
16.03.2015 10:30 |

podobné články

Osobnosti: Patti Smith (53 článků)

Čechokanaďan Jírovec: Vina performera Kohouta je v tom, že zůstal disidentem, a co Karlíci

 
JINÝMA OČIMA Když disident a poslední zastánce manifestu Magora Jirouse o druhé kultuře upozorní na znovu se rozmáhající náboženské šílenství, je oheň na střeše. Už se zapomnělo, jak všichni byli Karlíci ochraňující svobodu slova po tragédii v Charlie Hebdo. Tak se staví k performanci filosofa Milana Kohouta ‚Mrdkou za atheismus‘ přírodovědec Jiří Jírovec a sahá do svědomí poslankyni Janě Černochové.
19.08.2015 11:16 |

podobné články

Osobnosti: Jana Černochová (470 článků) , Jiří Kohout (48 článků)

Ve věku 67 let zemřela básnířka a historička umění Věra Jirousová

 
Ve věku 67 let zemřela básnířka, historička umění a signatářka Charty 77 Věra Jirousová, informoval o tom její syn Tobiáš Jirous. Věra Jirousová byla první manželkou výtvarného teoretika a kritika, historika umění, básníka českého undergroundu a kulturního publicisty Ivana Martina Jirouse.
27.02.2011 13:15 |

podobné články

Ivan Jirous má v rodném Humpolci pamětní desku

 
K nedožitým sedmdesátinám básníka a výrazné postavy undergroundu Ivana Martina Jirouse v sobotu v Humpolci odhalili pamětní desku. Peníze na ni vybrali jeho přátelé, pomohla radnice. V jeho rodném městě tak vyvrcholila multikulturní přehlídka Magorovo září, kterou uspořádalo Občanské sdružení pro rozvoj kulturních tradic Vysočiny.
29.09.2014 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Ivan Martin (82 článků)

Doležal (ODS): Ne zástavbě Vidoule, ne navržené zástavbě ulice Werichova

 
Jakýmkoliv plánům na zástavbu Vidoule je třeba zabránit, a to i do budoucna. K tomu vede jediná cesta – výkup pozemků. V tomto směru již vedeme jednání.
20.11.2016 19:10 |

podobné články

Podzemní orchestr BBP vydal desku, ale kocour Vavřinec za to nemůže

 
Skupina BBP, která dále nese odkaz tuzemského undergroundu, letos vydala album Je čas. O nové desce i o undergroundu hovořil s Novinkami jeden z baskytaristů Otto Kunnert.
21.11.2018 08:40 |

podobné články