Článek

Svědectví z města pod vládou Tálibánu: Teror, šaría, zákaz alkoholu a nahánění do práce

 
Tálibán nyní ovládá většinu Afghánistánu, severoafghánský Kunduz dobyl již 8. srpna. A jeho novým starostou jmenoval Gula Mohammada Eljáse. Kunduz Tálibánu vzdoroval několik týdnů a po bojích byl v troskách. Byly tam stržené dráty elektrického vedení, k většině obyvatel se nedostala voda, v ulicích se povalovaly odpadky. Pracovníci správy města, kteří dříve takové problémy řešili, se ze strachu před Tálibánem ukryli ve svých domovech.
16.08.2021 14:45 |

podobné články

Podobné články

Právo šaría: Sekání rukou a domácí vězení pro ženy. Tálibán slibuje „mírnější“ výklad

 
Návrat Tálibánu k moci znovu zažehl obavy z jeho extrémních výkladů práva šaría, které by mohly omezit práva žen a dívek. Islamisté už teď říkají, že Afghánci mají rovnou zapomenout na demokracii, slinují ale „mírnější“ výklad práva šaría, píše portál Sky News.
19.08.2021 05:15 |

podobné články

Strach z kamenování a útlaku žen. „Zemřeme potichu,“ pláče afghánská dívenka kvůli Tálibánu

 
Poté, co Tálibán obsadil metropoli Kábul a vyhlásil konec války v Afghánistánu, se množí obavy o osud žen a dívek pod vládou tohoto radikálního islamistického hnutí. Ženy si již v minulosti zakusily, co to znamená žít pod vládou Tálibánu. Veřejné popravy, kamenování za cizoložství, bičování, zákaz práce ženám, nikáby zahalující celá těla s tenkým průzorem na oči... Ženy v Afghánistánu se nyní obávají ze značné ztráty svých svobod. Dokládá to i video, které rezonuje na twitteru, S plačící holčičkou s obavami, že na Afghánkách světu nezáleží.
16.08.2021 18:50 |

podobné články

Padla hrůzná svědectví o Tálibánu! Šaría prý bude všude. Střílení, vypichování očí a sekání rukou...

 
Hnutí Tálibán v neděli obsadilo hlavní město Afghánistánu Kábul. A začíná se to prý projevovat. O tom promluvila mladá Polka z Kábulu. Ženy smějí vyjít na ulici prý jen zahaleny a v doprovodu příbuzného. „Všechno to je právo šaría.“ Situace je nejistá. Tálibán údajně seká ruce a vypichuje oči. Známy jsou už i případy několika zabití.
20.08.2021 21:20 |

podobné články

Působivý pohled na nahánění stáda ovcí

 
Zajímavý pohled na práci pastevců a jejich psů nabídl novozélandský filmař Tim Whittaker. Nahánění několikasetčlenného stáda natočil kamerou umístěnou na dronu.
12.02.2016 06:15 |

podobné články

Islámská policie v Německu vymáhala právo šaria. Teď jí postavili před soud

 
V německém Wuppertalu fungovala po určitou dobu opravdová šaría hlídka. Skupina mladých islámských radikálů chodila městem s výraznými vestami, na kterých měli anglicky napsáno „šaría policie“. Nyní stanou před soudem. Informuje Deutsche Welle.
05.05.2016 15:50 |

podobné články

Resort pro šíření ctnosti a předcházení neřesti je zpět: Tálibán dohlédne na právo šaría

 
V Afghánistánu bude po nástupu Tálibánu k moci znovu fungovat ministerstvo pro šíření ctnosti a předcházení neřesti. Úředníci ministerstva by měli dohlížet na to, aby se obyvatelé země řídili přísným islámským právem šaría. Tálibán v úterý oznámil složení své nové vlády, kterou označil za přechodnou. Podle dosavadních informací se zdá, že bylo zrušeno ministerstvo pro záležitosti žen.
08.09.2021 13:00 |

podobné články

Kradl kvůli hladu, usekli mu ruku. Děsivé video zachytilo středověký trest Tálibánu

 
Tálibán se prohlásil za vítěze války proti zahraničním mocnostem v Afghánistánu. Spolu se stažením amerických vojsk  se do země vrátilo právo šaría. Jak vypadá život pod nadvládou Tálibánu? Krutost, krev a nemilosrdné tresty. Muž z Kábulu poslal Blesku video, ve kterém Tálibánci sekají muži za krádež ruku. Nepředstavitelná brutalita? Pro Evropana či Američana pravděpodobně ano, ve (staro)novém Afghánistánu běžná praxe.
03.09.2021 05:10 |

podobné články

Trváme na zákazu mešit, práva šaría a zahalování na veřejnosti, říká Okamura

 
Předseda Tomio Okamura brání své hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), že není extrémní, a trvá na prosazení některých bodů svého programu – jako je například zákaz mešit či snaha dostat do trestního zákoníku zákaz propagace práva šaría.
04.11.2017 19:40 |

podobné články

Osobnosti: Tomio Okamura (2758 článků)

Khatera poznala zlobu Tálibánu na vlastní kůži: Vydloubli jí oči a postřelili ji, když byla těhotná

 
Chování Tálibánu vůči ženám je stále horší a horší. Na vlastní kůži to pocítila i Khatera. Když šla nebohá matka z práce domů, napadli ji radikálové. Nejenže ženě vydloubli oči, ale také ji několikrát postřelili. Afghánka se obává o osud dalších žen po přebrání moci v Kábulu. Podle ní bojovníci Tálibánu nepovažují ženy za lidské bytosti.
18.08.2021 19:55 |

podobné články

Vůdce Talibanu schválil mírové jednání s afghánskou vládou

 
Šéf afghánského islamistického hnutí Taliban mulla Muhammad Umar dnes podpořil mírové rozhovory Talibanu s vládou v Kábulu. Mulla Umar uvedl, že jednání jsou "legitimní" a jejich cílem je "ukončení okupace" země mezinárodními silami. Informovala o tom agentura AP.
15.07.2015 12:37 |

podobné články

Buďme jednotní, vyzval bojovníky nový šéf Talibanu

 
Nový vůdce Talibanu Muhammad Mansúr popřel zprávy o rozkolu v hnutí, zároveň ale vyzval své bojovníky k jednotě. Slíbil pokračovat ve svaté válce v Afghanistánu do té doby, než bude v zemi nastoleno právo šaría.
01.08.2015 17:25 |

podobné články

„Ministr sám sekal zlodějům ruce.“ Reportér popsal děsivou krutovládu Tálibánu

 
Reportér BBC John Simpson poznal Afghánistán za vlády Tálibánu i v časech jeho pádu. Hrozí teď s comebackem radikálního hnutí návrat krutostí podle extrémních výkladů práva šaría?
17.08.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: John Simpson (7 článků) , John Simpson (2 články)

Mluvčí Tálibánu o bití žen i strachu uprchlíků: „Jejich životy nejsou v ohrožení“

 
Tálibánské sliby, chyby? Odborníci se před výroky, které vychází z Islámského emirátu Afghánistán, mají na pozoru, Tálibán už během své vlády v minulosti ukázal, jak umí být krutý. K odpůrcům, ke kritikům, k ženám. „Ženy mají svá zvláštní práva,“ říká nyní pro německý Bild Zabíhulláh Mudžáhid, jeden z mluvčích Tálibánu, který Němcům poskytl velký rozhovor. Odmítá, že by byl Tálibán jako teroristé z ISIS, tlumočí v něm i pozvání pro Angelu Merkelovou do Kábulu, zdůrazňuje však rovněž právo šaría.
07.09.2021 05:15 |

podobné články

Osobnosti: Angela Merkelová (2814 článků)

Poslední provincie odolává nájezdům Tálibánu. V bojích zemřely už stovky lidí

 
Navzdory obecnému přesvědčení prozatím není pod kontrolou Tálibánu celé území Afghánistánu. Poslední, kdo náporu radikálů ve své zemi vzdoruje je provincie Pandžšír a její obyvatelé. Zdroje blízké Tálibánu tvrdí opak, ale podle jiných informací bojovníci, kteří své území před Táliby chrání, zatím úspěšně odolávají. Jeden z vůdců odboje Amrullah Saleh odmítl tvrzení, že by uprchl, nicméně uvedl, že situace je „obtížná“. Boje v Pandžšíru už si vyžádaly stovky mrtvých.
05.09.2021 16:10 |

podobné články

Český dokumentarista natáčel v Súdánu o křesťanech. Teď ho podle práva šaría chtějí možná i popravit

 
Dvaapadesátiletý Čech Petr Jašek je od začátku prosince v súdánském vězení kvůli tomu, že v této přísně islámské zemi natáčel svědectví o pronásledování křesťanů. Nyní ho čeká soud, který by mohl začít už do konce března, napsala dnešní Mladá fronta Dnes (MfD). V zemi, kde jsou v zákonech zaneseny prvky tradičního islámského práva šaría, mu podle listu zřejmě hrozí přísný trest.
27.02.2016 09:30 |

podobné články

Osobnosti: Petr Čech (1203 článků)

Český dokumentarista vězněný v Súdánu bude souzen podle práva šaría

 
Začátkem prosince proběhla médii zpráva, že byl v Súdánu zatčen Čech Petr Jašek (52), který zde byl obviněn z natáčení svědectví o pronásledování místních křesťanů. V přísně islámské zemi se jeho dokumentování nesetkalo s pochopením a nyní dokonce hrozí, že bude souzen podle práva šaría.
27.02.2016 17:05 |

podobné články

Osobnosti: Petr Čech (1203 článků)

Američan se pokoušel prodat protiletadlové střely Talibanu. Soud ho poslal do vězení na 25 let

 
Soud v New Yorku ve středu poslal na 25 let do vězení Američana, který se pokoušel afghánskému Talibanu prodat protiletadlové střely. Alwar Pouryan byl zadržen letos v únoru v rumunském hlavním městě Bukurešti, když se na něj obrátili američtí agenti vydávající se za zprostředkovatele Talibanu. 
26.09.2013 07:45 |

podobné články

Muslimové pukají smíchy. Alláh jim fandí. Ben Kuras: Konkrétní hrozba pro nás

 
OBZOR BENJAMINA KURASE Muslimský svět si štěstím mne ruce nebo puká smíchy, konstatuje spisovatel Benjamin Kuras nad tím, jak vstřícně se západní svět chová k Tálibánu. Dokonce si prý myslíme, že Tálibán bude bojovat proti jiným teroristům. „Vítězství Tálibánu je velkým povzbuzením pro všechny muslimy toužící Evropu islamizovat. Ujistí je to, že Alláh jim teď opět po několika staletích skutečně fandí a Evropu jim klade do náruče. A zradikalizuje to mnohé dosud poklidné evropské muslimy,“ varuje též Kuras v pravidelném shrnutí globálních událostí v ParlamentníchListech.cz. Uvádí i příklad skotského muslimského aktivisty, příznivce Tálibánu, který „pečuje“ o příchozí uprchlíky.
09.09.2021 09:50 |

podobné články

Česko by podle Kulhánka v žádném případě nemělo uznat vládu Tálibánu

 
Česká republika by v žádném případě neměla uznávat vládu Tálibánu, nějakým způsobem s ním komunikovat ale bude potřeba. Před nedělním odletem na návštěvu Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie to řekl ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Důležité je v rámci Evropské unie prosazovat k Tálibánu jednotný přístup, míní.
12.09.2021 17:15 |

podobné články