Článek

Strany označované za protestní v letošních evropských volbách v Česku posílily

 
Strany označované za protestní v letošních evropských volbách v Česku posílily. Uspěly tři jejich koalice a získaly skoro čtvrtinu z 21 křesel, která v Evropském parlamentu připadají České republice. Obsadily jich pět. Před pěti lety dosáhla tato uskupení přibližně na sedminu mandátů, o dva méně. Nejradikálnější uskupení kolem Jindřicha Rajchla a Ladislava Vrabela ale v souladu s předvolebními průzkumy na dostatečně výraznou voličskou podporu nedosáhly
10.06.2024 15:25 |

podobné články

Podobné články

Akcie na pražské burze v týdnu posílily

 
Akcie na pražské burze za uplynulý týden posílily o 2,6 procenta na 1027,1 bodu. Největší zisky zaznamenaly cenné papíry ČEZ, nejvíce oslabila těžební firma NWR. Vyplývá to z výsledků burzy. V předchozím týdnu akcie posílily o více než procento. 
14.02.2014 18:05 |

podobné články

Rozptylové číslo covidu: Jak moc je důležité? Statistici o výpočtu i problému Česka

 
Reprodukční číslo označované písmenem R se od začátku pandemie koronaviru v Česku stalo důležitým údajem. Odborníci i veřejnost podle něj hodnotí, jak se nemoc v populaci šíří. Stále více zahraničních expertů ale upozorňuje, že spíše než reprodukční číslo covidu by se mělo sledovat rozptylové číslo, označované jako K. Ve zkratce ukazuje, kolik superpřenašečů dokáže patogen vyrobit. Právě ti jsou totiž zodpovědní za vznik většiny ohnisek. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro Blesk Zprávy odhalil, že K sleduje, v současnosti ale podle něj není reálné číslo vypočítávat ani se jím řídit. Situace v Česku se dostala do fáze, kdy to nejde.
13.10.2020 05:40 |

podobné články

ČSSD by podle průzkumu nyní měla jen 23 procent, posílily ANO i KSČM

 
ČSSD by podle nového volebního modelu společnosti TNS Aisa dostala jen 23 procent hlasů. Její podpora od předchozího průzkumu o zhruba pět procentních bodů klesla. Posílily naopak ANO 2011 a KSČM na 16 a 14 procent. Poslance by měly ještě TOP 09, ODS, KDU-ČSL a Úsvit přímé demokracie. SPOZ ani jiné strany by se podobně jako v předchozím průzkumu společnosti pro Českou televizi do Sněmovny nedostaly.
20.10.2013 15:10 |

podobné články

Posko, Německo a Francie chtějí posílit EU. Chystají...

 
Německo, Francie a Polsko chtějí kvůli plánovanému odchodu Británie z Evropské unie více upevnit spolupráci, aby posílily soudržnost Evropské unie. Jejich ministři zahraničí dnes ve společném prohlášení potvrdili, že chtějí vzkřísit politické fórum označované jako Výmarský trojúhelník, jenž v posledních letech ztratil na významu.
28.08.2016 19:00 |

podobné články

Nečas dál pochybuje o ekotendru. Posílily to i nabízené ceny

 
Premiér Petr Nečas dále nesouhlasí s obřím ekotendrem. Dnes se rozbalovaly obálky s nabídkami společnosti, Nečas však tvrdí, že nabízené ceny v něm posílily jeho pochybnosti.
13.09.2011 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9423 článků)

České akcie posílily o 1,7 procenta a jsou na pětiměsíčním maximu

 
Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu díky plánu Evropské centrální banky posilovaly, když hlavní index PX ve srovnání s minulým pátkem přidal 1,7 procenta na 968,4 bodu a dostal se na pětiměsíční maximum. Největší zisky zaznamenaly akcie Erste Group. Naopak největší ztráty postihly cenné papíry developerské firmy Orco. Předchozí týden české akcie posílily o necelé procento.
07.09.2012 18:45 |

podobné články

Pražská burza v týdnu oslabila o 1,7 procenta na 951,8 bodu

 
Pražská burza v uplynulém týdnu oslabila. Index PX proti minulému pátku klesl o 1,7 procenta na 951,8 bodu. Vyplývá to z výsledků zveřejněných pražskou burzou. Nejvíce posílily akcie mediální společnosti CME. Naopak největší propad postihl cenné papíry elektrárenské společnosti ČEZ. V předchozím týdnu akcie posílily o více než dvě procenta. 
20.09.2013 18:05 |

podobné články

České dráhy posílily spolupráci se svými zahraničními partnery

 
České dráhy v souvislosti s nadcházejícím odjezdem na Vánoce a vánoční prázdniny posílily ve spolupráci se zahraničními partnery své vlaky o desítky vozů.
20.12.2013 15:52 |

podobné články

CVVM: U Čechů za poslední roky posílily liberální postoje

 
Mezi Čechy v posledních letech posílily liberální postoje. Má je 30 procent lidí, zatímco před čtyřmi lety bylo zastánců liberalismu 23 procent. Nejvíce lidí se nadále hlásí k sociálnědemokratickým názorům, které jsou blízké 34 procentům lidí. Následuje konzervatismus (22 procent) a směr ekologický (18 pct), kterému ale zastánců ubylo. Klesl také podíl příznivců socialistických a komunistických idejí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).
24.10.2019 18:30 |

podobné články

Ivo Strejček: Švédská, bohužel jen polovičatá vzpoura davů

 
Výsledky švédských parlamentních voleb potvrdily očekávání: tradiční etablované strany výrazně oslabily, protestní strany, zejména Švédští demokraté posílily.
12.09.2018 10:25 |

podobné články

Osobnosti: Ivo Strejček (299 článků)

Vládní strany by podle přepočtu eurovoleb ve Sněmovně výrazně ztratily většinu

 
Vládní strany by podle přepočtu výsledků v letošních evropských volbách ve Sněmovně výrazně ztratily dosavadní většinu, místo 108 by měly 84 českých poslanců. Ubylo by i poslanců hnutí ANO a SPD kvůli tomu, že se v eurovolbách prosadily koalice hnutí Přísaha s Motoristy sobě a koalice Stačilo! v čele s KSČM. ANO by mělo místo 72 poslanců zvolených před třemi lety 63. SPD, které má 20 poslanců, by jich s Trikolorou mělo 11. Přepočet výsledku evropských voleb na volby do dolní parlamentní komory dnes provedla ČTK.
10.06.2024 10:40 |

podobné články

Strany koalice posilují, levice ztrácí

 
Zatímco všechny tři koaliční strany v říjnu více méně posílily, přívrženců levice ubylo. Přesto by se ale nejspíše levicové strany ke kormidlu dostaly, a to zejména díky tomu, že malé strany včetně nyní již marginálních VV by se do Sněmovny nedostaly.
19.10.2011 14:35 |

podobné články

Budou moct v Česku k volbám i všichni cizinci? Nesmysl, drží se Tejc za hlavu

 
Cizinci ze zemí Evropské unie, kteří mají v Česku jen přechodný pobyt, možná nedostanou v zákonu právo hlasovat v tuzemsku v evropských i obecních volbách. Sněmovní ústavně-právní výbor dnes doporučil novinku, jež by to umožňovala, z vládní novely volebních zákonů vypustit. Pokud by byla předloha v této podobě schválena, právo volit v evropských a komunálních volbách by dál měli občané členských států s trvalým pobytem v Česku.
03.11.2016 16:10 |

podobné články

Zelení kromě volební porážky řeší i obří dluh. Zlikviduje stranu?

 
Politické strany bilancují své volební výsledky. Část z nich může slavit, jelikož se dostaly do Sněmovny, nebo v ní posílily své pozice. Jiné vyklidily pole a na své ambice si musí  nechat zajít chuť. Mezi největší poražené se zařadili Zelení. Těm se ani napotřetí nepodařilo proklouznout zpět do Sněmovny, navíc v těchto volbách nedosáhli ani na státní příspěvek a straně zůstalo sedm milionů dluhů. Části jejich členů se navíc údajně nelíbila nová image strany a snažili se volební výsledek od začátku sabotovat.
29.10.2017 05:15 |

podobné články

Strany ve volbách roztočí desítky miliónů, ODS a lidovci si půjčí

 
Rekord utracených peněz za předvolební kampaň do Sněmovny z roku 2006 letos zřejmě nepadne. Strany jsou po loňských krajských a senátních a letošních evropských volbách finančně vyčerpané a chtějí šetřit. Lidovci a občanští demokraté si musí na kampaň dokonce půjčit.
11.08.2009 07:25 |

podobné články

Špidlu zvolili do vedení Strany evropských socialistů

 
Končící český eurokomisař Vladimír Špidla byl v úterý na pražském 8. kongresu Strany evropských socialistů (PES) zvolen do předsednictva tohoto politického uskupení. Do vedení PES byl zvolen také šéf socialistů v Evropském parlamentu (EP) Martin Schulz, který na kongresu bouřil proti kapitalismu. Delegáti navíc potvrdil plnohodnotné členství slovenské vládní strany SMER-SD v uskupení evropských socialistů.
08.12.2009 12:15 |

podobné články

Osobnosti: Vladimír Špidla (350 článků) , Martin Schulz (241 článků)

Pravicový voliči, co s tebou teď bude? Experti se pokusili poradit, koho do budoucna volit

 
POLITOLOGOVÉ Kde jste, pravicoví voliči? ODS i TOP09 marně hledají, kam se jejich bývalí nadšení příznivci poděli. Doby, kdy pravice s přehledem vítězila ve volbách, jsou zjevně pryč. To po loňských sněmovních a letošních evropských volbách potvrdily i podzimní komunální a senátní volby. Kam ale zmizeli stoupenci tradičních pravicových stran? Politologové mají jasno, v říjnových komunálních volbách část přešla k Babišovu hnutí ANO, část volila regionální hnutí a část zůstala doma, takže je mezi více než polovinou voličů, kteří vůbec nepřišli k volbám.
26.10.2014 05:30 |

podobné články

Proč to v Kazachstánu vře: Český analytik zmínil mnoho chudých v nejbohatší zemi v regionu

 
Nynější protesty v Kazachstánu mají širší souvislosti. Přestože je země nejbohatší v regionu střední Asie, značná část obyvatel zůstává chudá. Největší protestní potenciál mají oblasti západního Kazachstánu, soudí Martin Laryš z Ústavu mezinárodních vztahů. Kazachstánem v posledních dnech otřásly nepokoje, označované za nejhorší od dosažení nezávislosti bývalé sovětské republiky před třemi desetiletími. Podle kusých zpráv úřadů jsou důsledkem nejméně desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených.
07.01.2022 20:25 |

podobné články

Politologové: Volby nejsou protestní, vládní strany uspěly

 
Vládní strany si vedou v komunálních volbách dobře, hnutí ANO překvapilo zisky v menších obcích. Volby tedy nejsou protestní, komentovali politologové oslovení ČTK předběžné výsledky po sečtení téměř všech okrsků. Nejvíce křesel v zastupitelstvech mají zatím různá místní sdružení a nezávislí kandidáti, což je podle politologů obvyklé, stejně jako silná základna lidovců. Výsledky voleb do Senátu ukazují jednoznačný úspěch ČSSD a nesplněná očekávání ANO.
12.10.2014 06:11 |

podobné články