Článek

Stát možná bude muset vymáhat škodu po chybujících úřednících

 
Škodu, která vznikla nezákonným nebo nesprávným postupem úředníků, bude muset stát zřejmě v budoucnu muset vymáhat na dotyčných pracovnících. Doteď na to má pouze právo, nikoliv ale povinnost, s níž počítá novela poslanců TOP 09. Tu Sněmovna v úterý v prvním kole projednávání přes výhrady podpořila.
11.02.2014 19:10 |

podobné články

Podobné články

Po chybujících úřednících stát nebude muset vymáhat škodu

 
Stát nebude muset vymáhat po úřednících škodu způsobenou jejich chybným rozhodnutím. Příslušnou normu totiž poslanci ve sněmovně neprosadili. V platnosti tak zůstane současná úprava, podle níž stát škodu následně vymáhat od chybujícího úředníka může, ale nemusí. Kolem hlasování ale vznikla úsměvná věc, o níže se přičinilo hlasovací zařízení.
09.05.2012 17:10 |

podobné články

Stát možná bude muset vymáhat škodu po chybujících úřednících

 
Poslanci dnes podpořili novelu poslanců TOP 09 a Starostů, podle níž by stát měl povinnost vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobí vydáním nezákonného rozhodnutí nebo nesprávným úředním postupem. Předloha míří do výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a do ústavně právního výboru.
02.02.2012 13:50 |

podobné články

Poslanci z TOP 09 znovu přichází s nápadem vymáhat po úřednících škodu

 
Skupina poslanců TOP 09 a Starostů opět prosazuje úpravu, podle níž by stát musel vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Novela, která dorazila do sněmovny, by měla změnit současnou praxi, podle níž úřady škodu vymáhat můžou, ale nemusí.
03.10.2014 15:30 |

podobné články

Senát shodil povinnost vymáhat škodu po úřednících. Rozhodly dva hlasy

 
Horní komora odmítla už v prvním kole projednávání návrhu senátorů STAN, aby stát musel vymáhat náhradu škody po chybujících úřednících. Rozhodla o tom ve středu rozdílem dvou hlasů na popud ČSSD. Téměř shodnou předlohu má už dva roky na stole i Sněmovna.
27.04.2016 18:40 |

podobné články

Kverulant zjistil, jak úředníci platí za své chyby

 
Zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím dává státu možnost vymáhat škodu po úřednících, kteří se podíleli na vydání nezákonného rozhodnutí nebo na nesprávném úředním postupu. Kverulant.org ve spolupráci s advokátní kanceláří BEZDĚK & PARTNERS zjistil, že stát vymáhá škodu od chybujících úředníků nedostatečně.
10.07.2015 07:36 |

podobné články

O povinnosti vymáhat škodu po úřednících se rozhodne v červnu

 
Před závěrečným schvalováním je ve sněmovně předloha TOP 09 a Starostů, podle níž by stát musel vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Poslanci o ní budou hlasovat po dnešním druhém čtení patrně na červnové schůzi. Výsledek je nejistý. Zatímco kontrolní výbor doporučil normu přijmout, ústavně právní výbor ji nepodpořil.
14.05.2014 21:50 |

podobné články

Budou čeští úředníci konečně platit za své chyby?

 
V současnosti stát může požadovat po úřednících, kteří vydají nesprávné nebo nezákonné rozhodnutí, náhradu škody. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) projedná ve středu úpravu, podle které by škodu zpětně na úřednících vymáhat musel, vyplývá z poslaneckého návrhu zákonodárců za TOP 09.
02.01.2010 18:45 |

podobné články

Osobnosti: Quentin Tarantino (191 článků) , Marion Cotillard (56 článků) , Petr Nečas (9277 článků)

Budou čeští úředníci konečně platit za své chyby?

 
V současnosti stát může požadovat po úřednících, kteří vydají nesprávné nebo nezákonné rozhodnutí, náhradu škody. Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) projedná ve středu úpravu, podle které by škodu zpětně na úřednících vymáhat musel, vyplývá z poslaneckého návrhu zákonodárců za TOP 09.
20.12.2011 10:15 |

podobné články

Osobnosti: Petr Nečas (9277 článků)

MSp: Zákon o vyšších soudních úřednících upravíme dle požadavků ÚS

 
Ústavní soud dnes rozhodl zrušit k 31. 12. 2013 část zákona o vyšších soudních úřednících a vyšších úřednících státního zastupitelství, konkrétně § 11 tohoto zákona č.121/2008 Sb. Příslušný paragraf stanovil rozsah pravomocí vykonávaných vyššími soudními úředníky.
30.05.2013 16:25 |

podobné články

Mají úředníci hradit škodu, kterou způsobí? Ožehavé téma rozdělilo sněmovnu

 
Poslanci z ústavně právního výboru se dnes přeli o novelu TOP 09 a Starostů, podle níž by stát musel vymáhat po úřednících škodu, kterou mu způsobili nezákonným rozhodnutím nebo nesprávným postupem. Kritici se obávají například toho, že se úředníci budou bát rozhodovat. Výbor nakonec projednávání normy na týden přerušil, čekají se pozměňovací návrhy.
09.04.2014 16:50 |

podobné články

Dráhy budou po polském řidiči vymáhat celou škodu

 
Srážka pendolina s polským kamiónem na železničním přejezdu ve Studénce způsobila Českým drahám (ČD) podle prvotní prohlídky škodu 150 miliónů korun. Jak Právu ve čtvrtek řekl mluvčí ČD Radek Joklík, její úhradu budou dráhy od viníka nehody vymáhat v celém rozsahu.
24.07.2015 05:22 |

podobné články

Piráti: Praha by měla vymáhat škodu za pronájem Škodova paláce

 
Piráti vyzývají Radu hlavního města Prahy a primátorku hlavního města Prahy, aby vymáhaly škodu po osobách, které jsou odpovědné za předražený nájem Škodova paláce. Brzy totiž uplyne promlčecí lhůta v dané kauze. Nevýhodný nájem kancelářské budovy za cenu čtyř miliard korun na 20 let schválila Rada tehdejšího primátora Pavla Béma. Praha se ale ještě může bránit - má k dispozici právní posudek, který doporučuje hlavnímu městu, aby škodu vymáhalo.
04.02.2016 18:16 |

podobné články

Osobnosti: Pavel Bém (822 článků)

Stát si došlápn na chybující úředníky. Za selhání jim přijde účet

 
Stát zřejmě v budoucnu bude muset vymáhat škodu, která vznikla nezákonným nebo nesprávným postupem úředníků. Počítá s tím novela poslanců TOP 09. Doteď na takovou nápravu má stát pouze právo, nikoliv povinnost.
11.02.2014 20:50 |

podobné články

Stát si došlápne na chybující úředníky. Za selhání jim přijde účet

 
Stát zřejmě v budoucnu bude muset vymáhat škodu, která vznikla nezákonným nebo nesprávným postupem úředníků. Počítá s tím novela poslanců TOP 09. Dosud na takovou nápravu má stát pouze právo, nikoliv povinnost.
11.02.2014 21:05 |

podobné články

Stát nebude vymáhat dlužné částky po kriminálnících, nevyplatí se to

 
Stát už nebude po pachatelích trestných činů vymáhat peníze, které potom dává obětem trestných činů jako pomoc. Vyplývá to z novely zákona o obětech trestných činů, které připravilo Ministerstvo spravedlnosti. Důvodem prý je to, že vymahatelnost těchto peněz po kriminálnících je takřka nulová a většinu těchto výdajů stejně nakonec zaplatí stát. 
03.06.2015 20:00 |

podobné články

Česku hrozí ztráta až půl biliónu z EU kvůli zákonu o úřednících

 
Vláda bude na svém středečním zasedání projednávat dlouho připravovanou normu o úřednících a zaměstnancích státní správy. Ta má odpolitizovat státní správu, aby se po každých volbách neměnili úředníci na základě preferencí jednotlivých stran. Přijetí zákona je i jednou z podmínek toho, aby mohla Česká republika od roku 2014 čerpat mnohasetmiliardové dotace z evropských fondů.
29.05.2013 08:20 |

podobné články

Vládou prošel návrh zákona o státních úřednících

 
Vláda ve středu večer schválila návrh zákona o státních úřednících. Jeho součástí je, jak již Právo informovalo, také funkce tzv. státního tajemníka, jehož úkolem bude zodpovídat za chod a personální politiku každého ministerstva. Norma nyní poputuje do Sněmovny, kde je však její osud nejistý.
12.06.2013 21:30 |

podobné články

Peake: Zákon o úřednících patří mezi hlavní pilíře protikorupční strategie vlády

 
Platforma jednala o aktuálním znění zákona o úřednících
03.09.2012 15:50 |

podobné články

Birke (ČSSD): Připravovaný zákon o úřednících ohrožuje chod obecních úřadů

 
Ve čtvrtek bylo ukončeno vnější připomínkové řízení k návrhu zákona o úřednících, který předkládá Ministerstvo vnitra.
22.09.2012 12:00 |

podobné články