Článek

Starosta Mariupolu: Rusové toho zdevastovali víc než nacisté za války

 
Ukrajinský starosta zničeného Mariupolu Vadym Bojčeno se po čase opět přihlásil o slovo. Prohlásil, že Rusové stačili za pár měsíců války Mariupol zdevastovat víc, než nacisté za druhé světové války. Ale tak či tak je si prý jist tím, že i Mariupol bude znovu osvobozen. Ukrajinci mezitím řeší, jak se vypořádat s ruským obviněním, že ukrajinská armáda střílí ruské válečné zajatce.
21.11.2022 09:35 |

podobné články

Podobné články

Mariupol: Rusové střílejí na auta s rodinami. Ženou lidi do internačních táborů

 
Z ukrajinského Mariupolu přicházejí další hrozivé zprávy. Mykola Trofymenko, ředitel Mariupolské státní univerzity, prozradil, že Rusové už nepokrytě střílejí na auta, ve kterých z Mariupolu prchají rodiny s dětmi. S rodinou prý jel právě v koloně. Rusové mezitím důrazně odmítli, že by deportovali z Mariupolu tisíce lidí do připravených ruských internačních táborů. V samotném Rusku podle všeho došlo k chybě. Jeden ze zpravodajských serverů uveřejnil počet zabitých a zraněných ruských vojáků během války na Ukrajině. Dosud mělo padnout na 10 tisíc vojáků.
22.03.2022 13:25 |

podobné články

Okupanti odvlekli z Mariupolu tisíce lidí. Mají skončit v odlehlých částech Ruska

 
Městská rada obléhaného ukrajinského Mariupolu dnes obvinila ruské invazní síly z toho, že násilně odvážejí obyvatele strategického přístavu do Ruska. Od chvíle, co ruské jednotky obsadily část Mariupolu, bylo nelegálně přesunuto do Ruska na 15.000 osob, napsala agentura Reuters s odvoláním na městský úřad. Podle agentury Interfax-Ukrajina je v Rusku už na 6000 lidí z Mariupolu.
24.03.2022 13:55 |

podobné články

Střelbu nepřežil malý Kirill (†1). Rusové se dočasnému příměří v Mariupolu vysmáli a pálí dál

 
V Rusy ostřelovaném Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny jsou lidé bez tekoucí vody, elektřiny a vytápění a dochází jim i jídlo, upozornil v pátek podle Reuters starosta města Vadym Boječenko. Moskva v sobotu ráno souhlasila s vytvořením humanitárních koridorů právě v Mariupolu a ve městě Volnovacha, ale podle úřadů ihned příměří porušila. Podle mariupolské radnice tak byla evakuace civilistů v současné situaci odložena, uvádí agentura AFP.
04.03.2022 17:35 |

podobné články

V Mariupolu čeká na záchranu 100 tisíc lidí. Řezník Kadyrov Ukrajincům vzkazuje: Vzdejte se

 
V Mariupolu stále čeká na evakuaci více než 100.000 civilistů, uvedl podle agentury Reuters starosta obléhaného přístavního města na jihovýchodě Ukrajiny Vadym Bojčenko. Podle ukrajinské vicepremiérky Iryny Vereščukové se dnes humanitární koridory neotevřou kvůli tomu, že ruská strana nedodržuje dohody. V Mariupolu podle ukrajinské armády ruské síly pokračují v náletech na město a útočí na ocelárnu Azovstal a námořní přístav, kde se stále drží ukrajinské jednotky.
13.04.2022 09:45 |

podobné články

Mrtvá těla na ulici. Rusové se prý v Mariupolu vykašlali na pohřbívání

 
V ukrajinském Mariupolu bylo při prohledávání trosek nalezeno přes 200 těl na dvoře zříceného obytného domu. Zprávu přinesl poradce starosty Mariupolu Petro Andrjuščenko. Podle zpráv z místa se nejedná o civilisty, ale převážně ruské vojáky, jejichž těla byla na místě shromažďována.
24.05.2022 17:05 |

podobné články

Divadlo v Mariupolu se změnilo v hřbitov: Rusové věděli, že jde o kryt, zuří Ukrajinci

 
Ruská armáda spáchala další válečný zločin, když rozbombardovala Činoherní divadlo v Mariupolu. V budově se přitom nacházel civilní úkryt, ve kterém bylo v době náletu více než 1000 lidí. Podle ministra zahraničí Dmytra Kuleby, který zprávu sdílel na Twitteru, museli Rusové tuto informaci mít, přesto budovu srovnali se zemí. Zatím není jasné, zda někdo přežil. Vchod do bunkru je totiž pohřbený pod sutinami.
16.03.2022 21:00 |

podobné články

„Nacisté.“ Hrozné scény z Mariupolu a srdceryvná reakce velvyslance. Rusové bombardovali porodnici

 
Rusko dál postupuje v invazi na Ukrajině. Ve středu ruská armáda vybombardovala porodnici a dětskou nemocnici v ukrajinském Mariupolu, pod troskami se nacházejí i malé děti, informaci na Twitteru potvrdil ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis, který sdílí záběry zničené nemocnice. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil útok za „zvěrstvo“ a vyzval mezinárodní společenství k okamžitému vyhlášení bezletové zóny nad Ukrajinou.
09.03.2022 19:00 |

podobné články

Anděl Mariupolu na záchranné misi: Máma (30) dvou dětí vyvedla z města přes sto lidí

 
Odvážná matka dvou dětí spolu se svými přáteli vytáhla více než sto lidí z bombardovaných sklepů Mariupolu. Rodiny s dětmi se jí podařilo dostat do Dnipra, na sociálních sítích ženě dál přichází stovky zpráv s prosbami o pomoc. Kristina Chorošilovová (30) sama strávila 20 dní pod zemí, jídlo si vařila na otevřeném ohni a pila roztátý sníh. Do Mariupolu už se vracet nehodlá.
27.03.2022 15:55 |

podobné články

Koncentrační tábory pro lidi odvlečené z Mariupolu? Rusové je tam prý zadržují bez vody a jídla!

 
Postavili Rusové pro Ukrajince tábory smrti? S šokující informací přišla ukrajinská ombudsmanka Ljudmila Denisovová s odkazem na ruské informátory. Zařízení určená především pro lidi z Mariupolu mají stát v ruské Penzenské oblasti a podmínky na místě jsou prý otřesné.
13.04.2022 05:15 |

podobné články

Městská část Mariupolu „vyčištěna“, hlásí Rusko. Starosta: Zabitých civilistů může být i 20 tisíc

 
Rusko tvrdí, že již „zcela vyčistilo“ městskou část přístavního Mariupolu od ukrajinských obránců. Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov však zároveň přiznává, že ani po necelých dvou měsících od napadení Ukrajiny ruská armáda stále nedokázala dobýt Mariupol celý a stále naráží na odpor Ukrajinců. Ve městě již Rusové podle odhadů starosty zabili přes 10 tisíc civilistů.
17.04.2022 14:35 |

podobné články

Osobnosti: Igor Igor (170 článků) , Igor Igor (305 článků)

Porošenko slíbil mír. Ve Slavjansku a Mariupolu se přesto opět bojuje

 
Tento týden na východě Ukrajiny začal novými přestřelkami ve Slavjansku a údajným útokem na letiště v Mariupolu. Ve Slavjansku podle zpráv na Twitteru vybuchují bomby a v Mariupolu hoří budova terminálu letiště a také sousední vojenská posádka. Nový prezident Petro Porošenko slíbil, že ozbrojené operace skončí tento týden.
09.06.2014 11:45 |

podobné články

U Mariupolu zuří těžké boje. Armáda přišla o vojáka

 
Boje na východě Ukrajiny pokračují i přes únorového příměří, aktuálně se podle OBSE bojuje poblíž Mariupolu. O víkendu se tam odehrály nejtvrdší boje za poslední tři měsíce. Při pondělním útoku ruských separatistů u obce Šyrokyne kousek od Mariupolu padl člen vládních jednotek a sedm dalších utrpělo zranění.  
27.04.2015 17:01 |

podobné články

„Měli naše jména a blížili se.“ Novináři popsali dramatický útěk před Rusy v Mariupolu

 
Jediní dva novináři pracující pro zahraniční média podávali v posledních dnech svědectví o utrpení obyvatel obklíčeného Mariupolu a o útocích Ruska na civilní cíle v tomto městě na jihovýchodě Ukrajiny. I proto, že jejich zpravodajství protiřečilo oficiální propagandě Moskvy, se staly z Mstyslava Černova a Jevhena Maloletky terče pro ruské síly. Z Mariupolu se jim s pomocí ukrajinských vojáků podařilo uprchnout na poslední chvíli. Jejich příběh přinesla agentura AP, pro kterou pracují.
21.03.2022 17:20 |

podobné články

DĚTI! Obří nápis, který měl chránit kryt v divadle v Mariupolu, se rozsvítil po Česku

 
Symbolické světlo pro Mariupol, ukrajinské město a jeho obyvatele těžce postižené válkou, se v úterý večer rozsvítilo na piazzettě u Národního divadla v Praze. Svíčky jako naděje pro bombardované město rozsvěcovali lidé také u dalších divadel v Praze i v jiných českých městech. Jako připomínka bombardování divadla v Mariupolu byl v úterý na piazzettě u Národního divadla vytvořen nápis Děti, který byl podle mnoha snímků a videí také u divadla v Mariupolu ve snaze zabránit shazování bomb.
23.03.2022 07:05 |

podobné články

Máša o děsu v Mariupolu: Útok na porodnici srazil syna na zem, babička (87) žije v suterénu

 
Máša Adamanová (33) žila v Mariupolu od narození. Chodila tam do školky, školy, na univerzitu i do práce. „Velmi miluji své město. Je to koktejl historie a průmyslu, symbióza všeho. V posledních letech se lidé začali zajímat o historii Mariupolu, restaurovat staré dveře a budovy, hledat zajímavé turistické trasy. V centru města máme vodárenskou věž, která byla právě zrekonstruována,“ napsala. Pak dopadly bomby na porodnici, u které bydlela, stejně jako na divadlo, vedle kterého žila její babička. Jaký je Mášin příběh?
31.03.2022 05:20 |

podobné články

„Čeká nás smrt nebo zajetí.“ Ukrajinci prohrávají bitvu o Mariupol, dochází jim munice i zásoby

 
Proruští separatisté z ukrajinské samozvané Doněcké republiky oznámili, že mají pod kontrolou přístav v ukrajinském Mariupolu. Informovala o tom dnes agentura TASS. Druhá strana bojů se k této informaci nevyjádřila a z nezávislých zdrojů ji nelze ověřit. Několik hodin předtím brigáda ukrajinského námořnictva v Mariupolu uvedla, že se připravuje na poslední bitvu, protože jí v ruském obležení dochází munice. Ukrajinská agentura Unian dnes uvedla, že proruští separatisté zvažují chemický útok na ocelárny Azovstal v Mariupolu.
11.04.2022 18:05 |

podobné články

Snímky zkázy: Rusové v Mariupolu zničili porodnici. Ukrajinci pohřbívají do masových hrobů těhotné ženy!

 
Ruské ostřelování ukrajinských měst je den ode dne bestiálnější. Zatímco v prvních dnech války se jednalo zpravidla o vojenské cíle, nyní okupantská armáda pálí do civilních oblastí. Při jednom z raketových náletů byla během uplynulých hodin zničena nemocnice s porodnicí v Mariupolu. Uvnitř přitom stále byli lékaři i pacienti. Za městem pak vznikají masové hroby, do kterých Ukrajinci pohřbívají často i těhotné ženy...
10.03.2022 11:40 |

podobné články

Rusové budou chudí jak v 80. letech, zní z USA. Další utrpení na Ukrajině

 
Obležený Mariupol se odmítá vzdát ruským okupantům. To je jen jedna z řady zpráv, kterou ve 26. den ruské války proti Ukrajině přináší BBC. Z Mariupolu zní, že Rusům nemohou věřit ani slovo a raději budou bojovat do posledního muže. Vedle Mariupolu dopadají ruské rakety také na Kyjev. V neděli dopadly ve zdejší nákupní čtvrtí. Hasiči likvidují požár obchodního centra. Nejméně 4 lidé prý zemřeli. Zástupce amerického poradce pro národní bezpečnost Daleep Singh poslal vzkaz ruskému lidu.
21.03.2022 07:35 |

podobné články

Dopouštějí se Rusové stejných zvěrstev jako nacisté? Z Ukrajiny přicházejí svědectví o koncentračních táborech

 
Rusové na východě Ukrajiny budují podle několika zdrojů tábory podobné koncentračním. V nich údajně panují nelidské podmínky, civilisté jsou mučeni a násilím nuceni ke spolupráci. Podle ombudsmanky Ljudmily Denisové, kterou citoval Kyiv Independent, vznikl tábor ve Vovčansku v Charkovské oblasti. Podobné zařízení je hlášeno i z okupovaného Izjumu, takzvaný filtrační tábor pak vznikl v Mariupolu. 
26.04.2022 16:45 |

podobné články