Článek

Srbský prezident: 3 až 4 měsíce do velké války v Evropě. Možná dřív

 
Velká konfrontace je blízko. „Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ říká v rozhovoru pro švýcarský magazín Die Weltwoche srbský prezident Aleksandar Vučić. Vyjádřil své obavy, že zejména kvůli eskalaci války na Ukrajině se však svět řítí do horší situace, než byla druhá světová válka. Vučić zdůraznil svůj odlišný přístup, kdy upřednostňuje mír před vítězstvím jedné strany, což je podle něj v rozporu s postoji většiny světových lídrů, a varoval, že rétorika a narativ konfliktu se zhoršují, a pokud velké mocnosti rychle nezasáhnou, hrozí katastrofa.
19.06.2024 21:15 |

podobné články

Podobné články

Hrozba nové studené války v Evropě je reálná, varuje srbský exprezident

 
Riziko obnovy určité podoby studené války v Evropě je reálnou hrozbou. Ve svém vystoupení na konferenci "Lekce demokracie po roce 1989: Zdroj inspirace pro Ukrajinu a Tunisko" to dnes v Evropském parlamentu řekl někdejší srbský prezident Boris Tadić. Spojené státy ani Evropská unie podle něj nedokázaly od pádu totality ve střední a východní Evropě najít s Ruskem shodu v otázce společných hodnot, ani v bezpečnostní problematice.
13.11.2014 17:41 |

podobné články

O ukončení války rozhodnou dva prezidenti. Ale Zelenskyj to nebude, myslí si expert

 
Válka na Ukrajině trvá již téměř tři měsíce. Podle ředitele Centra pro výzkum terorismu a bezpečnostního experta Davida Bohbota (Svobodní) by její konec nemusel být tak v nedohlednu, jak se někteří obávají. Má to ale jedno velké ALE. K ukončení války je podle něj třeba, aby americký prezident Joe Biden zavolal ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi a dohodl se s ním. „Bidenův režim ze známých důvodů stále preferuje pokračování války. Získává tím moc, více partnerů do NATO, oslabení Ruska a obrovské kontrakty. Dokud nedojde ke změně v jejich názorech, nezmění se ani jejich postoj k válce,“ uvedl Bohbot, podle kterého Biden vidí, že Ruská federace má úspěchy a získává stále větší území. „Je čas, aby to už zastavil, jinak další ruský cíl bude zase Kyjev. Nebo možná Estonsko, Polsko, ČR… kdo ví?“ zamýšlí se Bohbot.
08.06.2022 18:05 |

podobné články

Osobnosti: Joe Biden (1229 článků) , David David (1922 článků)

Velká válka za 4 měsíce? V Česku obavy. Ale Zaorálek na Vučiće něco prozradil

 
„Ne víc než tři až čtyři měsíce,“ odhadl čas do velké konfrontace v Evropě srbský prezident Aleksandar Vučić. U českých politiků jeho slova vzbuzují obavy. „Bohužel to není vůbec vyloučeno,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz například senátorka Jana Zwyrtek Hamplová. Expert sociální demokracie na zahraniční politiku, bývalý ministr Lubomír Zaorálek však neví, odkud má Vučić své informace. Což je s ohledem na to, co se srbským prezidentem už zažil, důležité.
21.06.2024 11:40 |

podobné články

Osobnosti: Lubomír Zaorálek (2904 článků)

Na seznam UNESCO přibyl telegram, který začal 1. světovou válku

 
Na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) v pátek přibyl telegram, kterým Rakousko-Uhersko vyhlásilo v roce 1914 válku Srbsku. Podle historiků šlo o vůbec první telegrafické vyhlášení války. O přijetí dokumentu na seznam UNESCO požádal srbský státní archiv už loni u příležitosti stého výročí začátku 1. světové války. Ve francouzštině ho sepsal tehdejší rakousko-uherský ministr zahraničí, hrabě Leopold Berchtold z Uherčic. "Telegram je jedinečným svědectvím světové diplomacie a mezinárodně významným dokumentem," uvedlo UNESCO. Vyhlášení války Srbsku z 28. července 1914 stálo na počátku více než čtyř let bojů první světové války.
19.12.2015 00:45 |

podobné články

Srbský premiér se přijel poklonit do Srebrenice. Zasypali ho kamením a botami

 
Dnešního pohřbu 136 nově identifikovaných obětí masakru 8000 muslimských (nyní bosňáckých) mužů a chlapců se v Bosně účastní desetitisíce lidí. Na ceremonii, která se koná dvacet let po největším krveprolití v Evropě od konce druhé světové války, přicestovala řada zahraničních delegací, mimo jiné někdejší americký prezident Bill Clinton, srbský premiér Aleksandar Vučić či předseda české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.
11.07.2015 16:21 |

podobné články

Osobnosti: Bill Clinton (314 článků) , Jan Hamáček (3332 článků)

Srbský prezident je v Česku. Klaus ho přijme v Lánech

 
V Česku v pondělí jedná srbský prezident Boris Tadić. Na zámku v Lánech ho přijme jeho protějšek Václav Klaus. Vedle bilaterálního jednání srbský politik položí kytice k hrobu prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.
29.08.2011 13:30 |

podobné články

Osobnosti: Václav Klaus (11128 článků) , Václav Masaryk (162 článků)

Europoslanec KDU-ČSL Zdechovský: Přijde velké stěhování národů a s ním konflikty a války. Toto je chyba, které jednou budeme litovat...

 
ROK 2015 – A CO DÁL? Europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský si myslí, že spíše než války mezi jednotlivými zeměmi vypuknou války o vodu a nezatopená území. „S klimatickými změnami přijde i velké stěhování národů. A tam vidím obrovský potenciál pro konflikty a války,“ dodal. Rok 2015 pro něho byl jako každý jiný. A říká, že si sem nemůžeme vzít statisíce lidí, které nebudeme moci integrovat a o kterých nic nevíme.
14.12.2015 12:46 |

podobné články

Varovná slova i s argumenty. Jaroslav Štefec: Příprava obrovské občanské války je v plném proudu. V Evropě se brzy začne válčit!

 
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Příprava obrovské občanské války v Evropě je v plném proudu a nebude dlouho trvat, než začnou konkrétní bojové operace a kdy se v Evropě začne válčit,“ varuje vojenský analytik Jaroslav Štefec. Francouzi budou muset prý znovu dobýt stovky kilometrů čtverečních svého území. Zpochybnil rovněž, že by v České republice nebyli migranti. „Někdo tady lže,“ řekl k tomu v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Tím však jeho varování nekončí.
29.07.2018 00:10 |

podobné články

Tvrdý dopad covidu: Naděje na dožití klesá v Evropě nejvíc od druhé světové války

 
Naděje dožití klesla v západní Evropě kvůli pandemii nemoci covid-19 nejvíc od druhé světové války. Ve východní a střední Evropě se snížila pod hodnoty registrované po rozpadu Sovětského svazu. Vyplývá to ze studie zveřejněné ve vědeckém časopise International Journal of Epidemiology. Zkoumala průměrný věk, kterého se lidé mohou dožít ve 27 evropských zemích, v USA a v jihoamerickém Chile. Naděje dožití čili střední délka života vyjadřuje průměrný počet let, kterých se může dožít osoba daného věku.
27.09.2021 21:30 |

podobné články

Srbský bezpečnostní expert varuje před smrtícím nebezpečím, které roste v Evropě. Pokud s tím nic neuděláme...

 
ROZHOVOR Vliv radikálního islámu v Evropě roste. Kořeny islamistů v Bosně se upevňují a existuje plán jejich pronikání do celé Evropy. Sponzoruje to třeba Saúdská Arábie. ParlamentnímListům.cz to řekl srbský analytik pro geostrategické a bezpečnostní otázky s letitými zkušenostmi v bezpečnostním prostředí Milutin Ilić, který několik let žije v Praze. Řeč byla také o Donaldu Trumpovi či možném faktickém vrácení Kosova Srbsku.
14.02.2017 20:25 |

podobné články

Osobnosti: Donald Trump (6262 článků)

Nejsme id*oti! Tady Rockefeller nevládne! Srbský prezident vymetl Američany

 
„Nebude tu vládnout Rockefeller, ale ti, kdo vyhrají volby.“ Srbský prezident Aleksandar Vučić v rozhovoru pro TV Pink uvedl, že neziskovka, která poslední měsíce v zemi pořádá protivládní demonstrace, dostala dar 25 tisíc amerických dolarů od nadace Rockefeller Brothers Fund. Objevily se i další informace o penězích Sorose a do toho přišly informace o plánovaném atentátu na srbského prezidenta.
24.01.2022 16:35 |

podobné články

Zemanovi "symbolické" posílení přítomnosti USA v Evropě nevadí

 
Prezident Miloš Zeman dnes naznačil, že považuje výrok premiéra Bohuslava Sobotky ohledně posílení americké vojenské přítomnosti v Evropě za chybu. Sobotka v úterý uvedl, že Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě, země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje. Premiér tak reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě. Zeman považuje větší angažování USA spíše za symbolické a nevadí mu.
04.06.2014 12:45 |

podobné články

Osobnosti: Barack Obama (2520 článků) , Miloš Zeman (28099 článků) , Bohuslav Sobotka (9583 článků)

Kouř v národních barvách nad Vítkovem připomněl 70. let od konce války

 
Pamětníci, váleční veteráni a politici si v pátek na pražském Vítkově připomněli 70. let od konce druhé světové války. Nad místem, kde se konala pietní akce, proletěly stíhačky Grippen a bojové vrtulníky, které vypustily kouř v národních barvách. Prezident Miloš Zeman u příležitosti výročí konce války na Hradě povýšil pět generálů. Kromě veteránů z druhé světové války generálskou hvězdu dostal i nástupce gen. Petra Pavla, Radek Hasala. 
08.05.2015 15:15 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (28099 článků) , Petr Pavel (2943 článků)

Pavel i Fiala přirovnávají válku na Ukrajině k hrůzám druhé světové války se 70 miliony obětí

 
Úcta k padlým by se neměla stávat obětí šiřitelů ruské propagandy. Nemá s pietou nic společného a je spíš zneuctěním památky těch, kteří položili za druhé světové války své životy, řekl na pietním aktu k 78. výročí konce války prezident Petr Pavel. Podle něj situace, rozsah, míra destrukce na Ukrajině, kterou napadlo Rusko, bojiště druhé světové války připomínají.
08.05.2023 14:00 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2943 článků) , Pavel Fiala (385 článků)

Tak vy jste unaveni z války? Mitrofanov už byl sprostý

 
Prezident Petr Pavel se dnes setkal na Pražském hradě s ukrajinskými válečnými uprchlíky. Při té příležitosti hovořil mimo jiné o tom, že nastává únava z války, jež se nesmí stát trendem. O únavě z války se hovoří již minimálně od loňského roku. Tato slova však dnes rozčílila komentátora Alexandra Mitrofanova a všem, kdo jsou z války unavení, zaslal jadrný vzkaz.
23.02.2024 16:45 |

podobné články

Osobnosti: Petr Pavel (2943 článků)

Slavný režisér Kusturica drsně vystoupil v Moskvě: Sovětské vítěze války ukazují jako katy

 
Sovětští vítězové druhé světové války jsou prezentováni jako poražení a kati a nejsou zváni na oslavy konce války. V Moskvě to před vojenskou přehlídkou prohlásil srbský režisér Emir Kusturica, student pražské FAMU. Podle něho dochází k přepisování dějin a jde o důsledek globalizace.
25.06.2020 19:45 |

podobné články

Osobnosti: Emir Kusturica (59 článků)

Jitka Boho začíná 9. měsíc těhotenství: Cítím, že miminko přijde na svět dřív, říká

 
Jitka Boho (30) prozradila eXtra.cz detaily o těhotenství. Na finálovém večeru Dívka roku 2022 zasedala v porotě. Momentálně vstupuje do 9. měsíce těhotenství a prozradila, že se miminko možná dostane na svět dřív než v termínu. 
03.09.2022 05:10 |

podobné články

John Bok: Ať ukrajinští Rusové zvednou prdel a jdou do Ruska, když chtějí žít rusky. Američani tu mohli být dřív než Sověti, ale podělaný Eisenhower řekl stop

 
70 LET OD KONCE 2. SVĚTOVÉ VÁLKY O prezidentech Zemanovi a Putinovi, ale hlavně o výročí konce války si ParlamentníListy.cz povídaly s bývalým disidentem a předsedou spolku Šalamoun Johnem Bokem, který se narodil v roce 1945. Jeho otec bojoval proti nacismu jako letec v Anglii. „Ti chlapci, když dennodenně lítali nad Evropu, šli skoro na jistou smrt. A bylo zázrakem, že přežili. Můj táta zůstal naživu a jeho posádka ne. Zrovna měl volno kvůli tomu, že maminka měla se mnou v bříšku potíže. Řekli mu tedy, ať se věnuje Mary, že to zvládnou s náhradníkem. Bylo to ke konci války. Zřítili se a shořeli v letadle,“ prozradil ParlamentnímListům.cz.
20.04.2015 17:21 |

podobné články

Osobnosti: John Rusk (39 článků) , Mary Mara (514 článků)

Zeman jmenoval generálku, šéfa BIS ne. Na Vítkově vstal z vozíku, na Hradě káral za oblek

 
Česká republika si v sobotu připomíná 76. výročí konce druhé světové války v Evropě. Čelní politici a představitelé armády položili věnce u Národního památníku v Praze na Vítkově. Nechyběl tu prezident Miloš Zeman, poprvé na invalidním vozíku, naopak premiér Andrej Babiš (ANO) se kvůli summitu v Portugalsku zastavil už o den dřív. Vzpomínkové akce probíhají i na dalších místech v Česku. A prezident Zeman také jmenoval nové generály. Jmenováni se dočkali vojáci, policisté i zástupci tajných služeb nebo hasičů, ale i rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová jako druhá žena. Šéf BIS Michal Koudelka i tentokrát přišel zkrátka, šéf ÚZIS Marek Šimandl zase musel vysvětlovat, proč nemá uniformu.
08.05.2021 08:20 |

podobné články

Osobnosti: Andrej Babiš (26366 článků) , Miloš Zeman (28099 článků)