Článek

„Sr*čství.“ Tlumočníci z Afghánistánu: Drsná slova českému národu

 
Reputace ČR je na hranici „sr*čství“. Už dlouho je mi špatně z toho, kam se česká společnost posunula. Na sociálních sítích to vře kvůli Afghánistánu.
16.08.2021 10:20 |

podobné články

Podobné články

„The situation is na pi*u“. Tlumočníci v Afghánistánu volají o pomoc, ministerstvo jim chce nejprve nabídnout peníze

 
Zatímco ministerstvo obrany řeší finanční pomoc afghánským spolupracovníkům české armády, samotní Afghánci se stále více bojí o život. „Prosím pomozte, v Afghánistánu zuří válka a nevinní tlumočníci jsou popravováni. České úřady ale jen tiše přihlížejí,“ píše jeden z tlumočníků podle redaktora Respektu Jaroslava Spurného.
12.08.2021 20:10 |

podobné články

Neslyšící nerozumí! Tlumočníci do znakového jazyka museli vyměnit roušky za štíty. Slova se liší artikulací a mimikou

 
Jen co si kvůli vládnímu nařízení tlumočníci nasadili roušky, neslyšící jim přestali rozumět. Některá slova se totiž odlišují pomocí artikulace a mimiky. Záchranou jsou průhledné štíty.
30.03.2020 05:05 |

podobné články

Epicentrum: Osud českých tlumočníků v Afghánistánu. Postaráme se o všechny, co nám pomáhali včas?

 
Druhý vládní speciál, který z Afghánistánu evakuuje další lidi do Česka, by měl za nedlouho přistát ve Kbelích. Situace na letišti v Kábulu se ale stále zhoršuje a znepřehledňuje. Na pomoc přitom podle spolku Vlčí máky stále čekají další tlumočníci. Přišla pomoc z Česka včas a jaký osud čeká překladatele, kteří v Afghánistánu pomáhali spojeneckým armádám? To bylo téma úterního Epicentra s bývalým šéfem speciální jednotky vojenské policie, který působil kromě jiného v Afghánistánu, Lumírem Němcem.
17.08.2021 10:50 |

podobné články

„Čeští“ tlumočníci se schovávají v kanálech, aby je nezabili. Šéfka spolku Vlčí Mák Pašková o zpackané záchraně

 
Jejich posláním je pomáhat válečným veteránům. Teď se ale snaží pomoci i dvanácti tlumočníkům z Kábulu, kteří pracovali pro Česko v Afghánistánu. Jednoho Tálibán zbil a odvlekl, další se schovávají. Do Česka odletěli zřejmě dva nebo tři tlumočníci. O krutém osudu, který může nastat, promluvila pro Blesk šéfka spolku Vlčí Mák Miroslava Pašková.
17.08.2021 05:15 |

podobné články

Tlumočníci se v Kábulu schovávali u letiště, pak čekali na záchranu: Děti kolabovaly!

 
Schovávání se, nekonečné čekání před branou letiště a nejistota, zda se to vůbec vyplatí. To teď zažívají tlumočníci, kteří pomáhali Česku v Afghánistánu. Z celkem devíti si armáda vyzvedla jen čtyři. Při čekání navíc zkolabovaly i dvě děti, pět rodin na místě zůstává... Úřady společně s armádou ale nespecifikují, kdo všechno je na palubě, situace je tak nepřehledná a není přesně jasné, kolik tlumočníku z Kábulu odletělo.
17.08.2021 16:20 |

podobné články

Říkáme jim „tlumočníci“, ale bylo to trochu jinak. Manipulace, korupce, loutková vláda. Pelikán s generálem Šedivým popsali afghánskou apokalypsu NATO

 
„Západní vojáci se tam dost často stávali hříčkou v rukou těch, kterým říkáme tlumočníci. Je to podobné, jako když se Američané nechali ovlivnit a zmanipulovat malým počtem Iráčanů, kteří jim dodávali až dezinformace o situaci v Iráku. V Afghánistánu jsme to dělali dvacet let. Právě proto nikdo nedokázal odhadnout to, co se stane,“ zdůraznil arabista Petr Pelikán v diskusi s generálem Jiřím Šedivým. Ten si všiml, že vše jsme viděli jen svýma očima.
03.09.2021 12:35 |

podobné články

Poslanec Kobza před lidmi: Tlumočníci? Zadělali jsme si na kolosální problém

 
Do Evropy se pohrnou afghánské drogy o sto šest – je to dobrý způsob, jak likvidovat nevěřící, uvedl na besedě o aspektech prohry západních spojenců v čele s USA v Afghánistánu bývalý diplomat a pracovník v zemích Blízkého východu, poslanec za SPD Jiří Kobza. Tálibán možná zpopelní nějaké to políčko, ale to tak bude všechno. Na celkovou rozlohu, čítající statisíce hektarů, musí být přece zázemí, to není žádná „partyzánština“. A takzvaní tlumočníci a jejich rozvětvené rodiny? Zadělali jsme si na kolosální problém…
24.09.2021 12:30 |

podobné články

"Omluva českému národu". Dohra vyjádření, že Miloš Zeman je děvka, která slouží Kremlu

 
Světová rada Podkarpatských Rusínů v reakci na článek serveru Annonce Zakarpatí, který ostře kritizoval prezidenta Miloše Zemana v souvislosti se schůzkou s jejich představiteli, nyní vydala prohlášení. V něm se proti textu ohrazuje a poněkud paradoxně se i omlouvá českému národu, byť ostrá slova na adresu českého prezidenta padla ze strany tiskoviny, která je vůči jejich "boji" kritická.
27.02.2015 17:56 |

podobné články

Osobnosti: Miloš Zeman (26962 článků)

Tři uprchlíci znásilnili v Calais tlumočnici. Před zraky jejího kolegy

 
Tři běženci v uprchlickém táboře ve francouzském Calais, přezdívaném „džungle“, znásilnili tlumočnici. Uvedl to server The Independent. Žena afghánského původu pochází z Paříže, na místě pomáhala novináři točit dokument o opuštěných dětech migrantů. Neznámí muži, vyzbrojení noži, dvojici nejprve odkradli o vybavení a poté ji napadli. Žena skončila v nemocnici. Místní pracovníci nechtěli další podrobnosti vzhledem k vyšetřování sdělit.
19.10.2016 20:50 |

podobné články

Soudní tlumočníci se budou řídit samostatným zákonem

 
Soudní tlumočníci a překladatelé se pravděpodobně budou řídit samostatným zákonem, který upraví jejich činnost. Sněmovna v úterý přehlasovala senátní veto vládní předlohy, která stanoví jasné a přísnější podmínky pro vznik tlumočnického a překladatelského oprávnění a umožní vyšší odměny za odvedenou práci. Návrh nyní dostane k podpisu prezident, účinný má být od roku 2021.
03.12.2019 15:40 |

podobné články

„Tlumočníci? Informátoři. Špatní. Nechat je tam všechny!“ Uznávaný expert. Tvrdá fakta

 
Afghánští tlumočníci jsou podle arabisty Petra Pelikána tak trochu kýčovitý mýtus. Ve skutečnosti se podle něj jednalo o lidi, kteří okupační správě dodávali informace, a často to byly informace problematické.
18.08.2021 10:00 |

podobné články

Schwarzenberg se k českému národu staví jako chovatel koní, zaútočil Zaorálek

 
ČSSD se opět pustila do exministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který je kandidátem strany TOP 09 na premiéra. Místopředseda soc. dem. Lubomír Zaorálek v pátek prohlásil, že se Schwarzenberg staví k českému národu jako chovatel koní. Schwarzenberg se přitom v žebříčcích popularity politiků umisťuje na špici.
17.07.2009 13:40 |

podobné články

Osobnosti: Karel Schwarzenberg (4042 článků) , Lubomír Zaorálek (2822 článků)

Historik k výročí zabití Heydricha: Českému národu hrozí zánik

 
ROZHOVOR Tragický konec, vyhlazení a asimilaci předpovídá českému národu jeden z nejvýznamnějších českých historiků a znalců novodobých národních dějin Jaroslav Čvančara. Podle tohoto skauta a hudebníka skupiny Taxmeni za tím stojí snahy Německa relativizovat své válečné zločiny. Do tohoto plánu se podle něj i u nás ochotně zapojuje řada politiků, médií i politologů, kteří pak opakovaně zesměšňují vše české.
22.05.2012 09:45 |

podobné články

Historik k výročí zabití Heydricha: Českému národu hrozí zánik

 
ROZHOVOR Tragický konec, vyhlazení a asimilaci předpovídá českému národu jeden z nejvýznamnějších českých historiků a znalců novodobých národních dějin Jaroslav Čvančara. Podle tohoto skauta a hudebníka skupiny Taxmeni za tím stojí snahy Německa relativizovat své válečné zločiny. Do tohoto plánu se podle něj i u nás ochotně zapojuje řada politiků, médií i politologů, kteří pak opakovaně zesměšňují vše české.
22.05.2012 10:10 |

podobné články

Z toho to čouhá jak sláma. Zdeněk Zbořil: Pravda o Afghánistánu

 
ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Přepřahat v kopci není snadné.“ Politolog Zdeněk Zbořil analyzuje současný propad Pirátů a návrhy změn v kampani. Komentuje některé nepříliš šťastné výroky i spojenectví se STAN. I s ohledem na pozici ODS podotýká: „Některé politické strany přicházejí s velkým zpožděním k názoru, že jejich hlavním volební soupeřem není ani ANO, ani SPD, a dokonce ani Ruská federace a ČLR, ale jejich potenciální koaliční partneři.“ Zbořil se věnuje také rychlému ovládnutí Afghánistánu a hrozbě další migrační krize. „Rozhodně do Evropy, EU a ČR nepřijdou jen „tlumočníci s rodinami.“ Z těchto slov už zase jak sláma z bot čouhá nějaká nová lež.“ Zároveň vzkazuje: „Dvacet let jsme si lhali!“
16.08.2021 10:30 |

podobné články

V Praze přistál třetí evakuační speciál z Afghánistánu

 
Třetí evakuační speciál z Afghánistánu přistál ve středu po 22. hodině na pražském letišti ve Kbelích. Na palubě jsou například afghánští tlumočníci s dětmi a lidé s trvalým pobytem v ČR.
18.08.2021 22:25 |

podobné články

Češi dolétali, tlumočníci volají o pomoc: Sourozenci v nebezpečí a absurdní situace v Kábulu

 
Třikrát a dost. Česko vyslalo do Kábulu tři evakuační lety - počtvrté se už speciál do vzduchu nevydal, byť v Afghánistánu západní spojenci v evakuacích pokračují. Na paluby se dostaly užší rodiny spolupracovníků Česka, nyní vyvstává však problém s tím, že v Afghánistánu, ovládaném Tálibánem, mají své sourozence či rodiče. A mají o ně přirozeně strach, protože se ví, že spolupracovali se Západem. Předsedkyně Spolku Vlčí máky Miroslava Pašková upozorňuje na to, že problém nyní mají vůbec v tom, aby se v Kábulu dostali na letiště.
25.08.2021 19:35 |

podobné články

Miliony pro Tálibán: OSN chce radikálům platit za ochranu svých lidí v Afghánistánu

 
Organizace spojených národů navrhuje v příštím roce vyplatit téměř šest milionů dolarů afghánskému radikálnímu hnutí Tálibán, aby mohlo patřičně zajistit ochranu zaměstnanců a budov světové organizace v Afghánistánu. Většina peněz by měla jít na podporu platů a stravné někdejších bojovníků Tálibánu, kteří nyní pracují pro afghánské ministerstvo vnitra a měli by zařízení OSN v zemi střežit. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na dokument Spojených národů a na informovaný zdroj. Reuters přitom připomíná, že afghánský ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání čelí sankcím ze strany OSN a Spojených států a je hledaný FBI.
22.12.2021 18:00 |

podobné články

„Omluvte se! Národu, ne nám.“ Hrad ostře proti ČT. Důvod: Zeman a tornádo

 
Omluvte se za slova zástupce šéfredaktora zpravodajství České televize Františka Lutonského, vyzval vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář generálního ředitele České televize Petra Dvořáka. „Nikoli prezidentu republiky, nikoli mně, ale českému národu a Vašim divákům. Zároveň Vás žádám o vyvození konkrétních personálních důsledků, pokud tomu tak již nebylo učiněno,“ dodává v otevřeném dopise. Důvodem je Lutonského tweet, ve kterém zveřejňuje výsledky druhého kola volby prezidenta v moravských obcích zničených tornádem a naznačuje, že Zeman pro své voliče neudělal dost.
29.06.2021 12:20 |

podobné články

Osobnosti: Petr Dvořák (793 článků) , Petr Dvořák (788 článků) , Vratislav Mynář (1362 článků)