Článek

Správa železnic: Vlaky mohou v úseku z Českého Brodu do Prahy-Uhříněvsi využívat systém ETCS

 
Správa železnic pokračuje v zavádění celoevropského zabezpečovacího systému ETCS na své síti. Dokončena již byla také jeho instalace v úseku z Českého Brodu do Prahy-Uhříněvsi. Šlo o první etapu prací v rámci investiční akce nazvané ETCS Kralupy nad Vltavou – Praha – Kolín. Zhotovitelem stavby je společnost AŽD.
04.04.2021 16:55 |

podobné články

Podobné články

Správa železnic připravila průzkum trhu k vybudování ETCS v úseku Státní hranice SRN – Dolní Žleb – Kralupy nad Vltavou

 
Správa železnic připravila ve spolupráci s Ministerstvem dopravy průzkum trhu, který má pomoci s přípravou projektu vybudování ETCS úrovně L2 v traťovém úseku ze státní hranice s Německem přes Dolní Žleb do Kralup nad Vltavou.
30.03.2020 08:36 |

podobné články

SŽDC: Systém ETCS zabezpečí traťový úsek mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví

 
V Přerově byla slavnostně zahájena realizace jednotného evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví. ETCS je součástí systému ERTMS pro řízení železniční dopravy v celé Evropské unii. Jeho cílem je zajistit plynulý provoz v mezinárodním železničním provozu mezi odlišnými systémy národních železnic.
21.04.2017 09:20 |

podobné články

Správa železnic: Úsek druhého koridoru z Petrovic u Karviné do Břeclavi je vybaven systémem ETCS

 
Správa železnic dokončila instalaci evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku z Petrovic u Karviné do Břeclavi. Na české železniční síti díky tomu přibylo dalších 204 km tratí, které jsou vybaveny moderním systémem zabezpečení. Stavební práce začaly v polovině roku 2017 a trvaly tři a půl roku.
19.03.2021 21:30 |

podobné články

Správa železnic: Na vyšší rychlosti je mezi Břeclaví a Vranovicemi testován i systém ETCS

 
Jedním z cílů probíhajících zkušebních jízd mezi Břeclaví a Vranovicemi je otestovat evropský vlakový zabezpečovací systém ETCS i při rychlosti 200 km/h. Tento systém začal v úseku Břeclav – Kolín sloužit komerčnímu železničnímu provozu v loňském roce. Jeho instalace je mimo jiné jednou z nutných podmínek postupného zvyšování rychlosti na české železnici nad současných 160 km/h.
14.01.2020 17:15 |

podobné články

Správa železnic nainstaluje systém ETCS mezi Mosty u Jablunkova a Dětmarovicemi

 
Správa železnic pokračuje v naplňování Evropského prováděcího plánu a Národního implementačního plánu ERTMS/ETCS.
08.11.2020 20:15 |

podobné články

Správa železnic: Systémem ETCS budou brzy pokryty další stovky kilometrů tratí

 
Správa železnic pokračuje v zavádění jednotného evropského vlakového zabezpečovacího zařízení (ETCS) na své síti. Brzy jej získá také část třetího tranzitního koridoru, úsek Plzeň (mimo) – Cheb, kde práce postoupily z fáze přípravy do realizace. Pokryto bude celkem 111 km trati. Intenzivně se pokračuje i na úsecích Praha-Uhříněves – Votice a Kralupy nad Vltavou – Praha – Kolín.
21.04.2020 15:50 |

podobné články

Správa železnic: Hnací vozidla budou umět komunikovat systémem ETCS

 
Správa železnic vypisuje tendr na dodavatele palubních jednotek ETCS. V souvislosti se zaváděním tohoto jednotného evropského vlakového zabezpečovače na české železniční síti chce takto vybavit 98 svých speciálních drážních vozidel určených pro údržbu a opravy.
27.04.2020 15:20 |

podobné články

Vlaky znovu na paškále. Plán resortu dopravy vyvolává napětí v krajích. Na pozadí je převeliký byznys

 
ETCS je poměrně snadno zapamatovatelná zkratka pro evropský vlakový zabezpečovací systém. Každá země si zpracuje na základě vlastních podmínek svůj implementační plán postupu jeho výstavby. Současná cena vybavení na jedno vozidlo vychází přibližně na 10-15 milionů korun. Obvykle nejdříve funguje jakési přechodné období, kde po trati mohou jezdit vybavené i nevybavené vlaky. Česká republika však neplánuje žádné přechodné období a od roku 2025 má v plánu na své tratě pouštět pouze vlaky vybavené ETCS.
30.08.2020 19:25 |

podobné články

Správa železnic: Systém ETCS získá také trať z Plzně do Chebu

 
Celoevropský zabezpečovací systém ETCS bude zajišťovat bezpečný provoz také na rameni 3. tranzitního železničního koridoru z Prahy na západ Čech.
21.08.2020 17:20 |

podobné články

Správa železnic: Vlaky se vrátí na část trati z Lovosic do Řetenic

 
Správa železnic odstartovala opravné práce na traťovém úseku z Lovosic do Chotiměře. Provoz zde byl přerušen po sesuvu drážního tělesa v navazujícím úseku z Chotiměře do Radejčína.
10.05.2020 14:05 |

podobné články

Část českých krajů možná přijde o vlaky. Zabrzdí je nové a drahé zabezpečení?

 
Vlakem do práce, do školy nebo za kulturou se už někde nebude možné dostat. Ty, které teď jezdí, mají zastaralý bezpečnostní systém a pokud nenainstalují nový, na trať od roku 2025 nebudou smět vyjet. Systém ETCS, který má vlaky hlídat třeba proti srážkám, stojí pro jeden starší vůz až 12 milionů korun. Na sjednocení systému se domluvily státy Evropské unie. České ministerstvo dopravy ho chce požadovat o pět let dřív než musí, a to i tam, kde ho zatím EU nenařizuje. A tak třeba na trase Pardubice–Chrudim vlaky možná jezdit přestanou. Že s financováním budou muset pomoct dotace, připouští i ministerstvo dopravy. Komplikace můžou nastat i v Hradci, Liberci, Praze a na dalších místech po celé republice.
09.12.2019 20:25 |

podobné články

Lidé ze Správy železnic měli v Uhříněvsi vyhubit zeleň na trati. Posekali i to, co neměli

 
I mistr tesař se někdy utne. Byť v tomto případě by přiléhavěji znělo, že i mistr zahradník někdy řízne tam, kam nemá. Pracovníci Správy železnic (SŽ), kteří mají na starost hubení závadné zeleně v okolí železnic, totiž dostali za úkol „vyčistit“ trať vedoucí Uhříněvsi. Vzali to zgruntu. Kromě vnitřní zeleně totiž nad plán „oholili“ i vnější protihlukovou zeď, což místní příliš nepotěšilo.
25.01.2020 06:30 |

podobné články

Vlaky Českých drah dostanou evropský vlakový zabezpečovač ETCS

 
Až 663 železničních kolejových vozidel vybaví České dráhy mobilní částí železničním bezpečnostním systémem ETCS Level 2.
16.04.2016 15:30 |

podobné články

Správa železnic vypsala tendr na rekonstrukci výpravní budovy v Berouně

 
Správa železnic vypsala zakázku na zhotovitele rekonstrukce výpravní budovy v Berouně. Předpokládaná hodnota zakázky na modernizaci komplexu tří vzájemně propojených objektů, který tvoří odjezdová hala, administrativní budova a provozní prostory, je 244,6 milionu korun. Jde o druhé výběrové řízení, které Správa železnic v rámci tohoto projektu vypisuje.
24.03.2020 16:31 |

podobné články

Vinohradské tunely za čtyři miliardy i lávka na Smíchově: Správa železnic chystá v Praze dva obří projekty

 
Správa železnic připravuje dva velké projekty v Praze. Za přibližně čtyři miliardy korun plánuje rekonstrukci více než čtyřkilometrových vinohradských tunelů, u smíchovského nádraží pak postaví pěší lávku za zhruba 237 milionů korun. V pondělí o tom informovala Správa železnic. Pro obě stavby nyní hledá zhotovitele dokumentace pro vydání územního i stavebního povolení.
27.07.2020 16:00 |

podobné články

SŽDC: Instalace systému ETCS na hlavních tratích v Praze a okolí

 
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pokračuje v zavádění celoevropského zabezpečovacího systému ETCS na své síti.
05.11.2019 16:30 |

podobné články

Správa železnic: Až do poloviny prosince nepojedou vlaky mezi Olomoucí a Šternberkem

 
V pondělí 3. března se na více než devět měsíců zcela přeruší provoz vlaků mezi Olomoucí a Šternberkem v Olomouckém kraji. Důvodem je pokračující modernizace tratě, kterou Správa železnic zahájila v srpnu minulého roku. Vlaky se na tento úsek vrátí v polovině prosince.
29.02.2020 20:40 |

podobné články

Správa železnic: Bezpečnostní opatření na tratích se zjednodušeným řízením provozu vlaky nezpožďují

 
První dny platnosti balíčku podpůrných organizačních opatření na tratích se zjednodušeným způsobem řízení dopravy podle předpisu D3 ukazují, že změny, jejichž cílem je zvýšení bezpečnosti provozu, neovlivňují stabilitu jízdního řádu a vlaky nezpomalují. Odpovídá to analýze, kterou Správa železnic před zavedením ohlašovací povinnosti zpracovala.
18.08.2020 17:15 |

podobné články

Správa železnic: Vlaky v Pardubicích budou rychlejší a tišší

 
Správa železnic podepsala smlouvu o dílo na modernizaci železničního uzlu Pardubice. Tamní hlavní nádraží bude po přestavbě plně bezbariérové. Vlaky při průjezdu stanicí znatelně ztichnou a zrychlí. Součástí stavby je i bezbariérově přístupná lávka pro pěší, která propojí přednádražní prostor se čtyřmi nástupišti a jižní částí města. První výluky začnou již 6. září, harmonogram stavby je naplánován do října 2024.
24.08.2020 15:05 |

podobné články